Kapat

Mesneviye merakı olanlar?

site içerisindeki saçma sapan sapkınlığı bir kenara bırakıp adam gibi paylaşımlarda bulunmak adına yada ortak bir noktada düzeyli seviyeli paylaşımlarda bulunmak adına mesneviye ilgisi olanlar görüşlerini düşüncelerini paylaşımlarını alablirmiyiz?

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

• Bişneaz ney çun şikayet mi koned, ez cüdahiya şikayet mi koned

Kez neyistan ta mera bubride end,yazar ez nefirem merdu zen nalide end

Sine hahem şerhe şerhe ez ferak, tabi guyem şerhi derdi iştiyak

Mesnevinin ilk üç beyitinin orjinal halini yazayim dedim bu hoş sorun için. Bu dil farsça biliyorsundur nazarımca.

Alman yazar Göthe'nin bu kitabı okumak için farsça öğrenmesi çok dikkat çektiği gibi kitabın tesvirinin de bir denli zor olmasıda çok heyecanlı. Büyük felsefe kitabı olarak tavsiyeyi en haklı şekilde hak eden bir eser.

Anlatmakla, övmekle anlaşılmaz okuyarak anlaşılır umarım Allah o sabrı hepimize verir de yarı kalanlar, başlayıp bırakanlar, başlamak isteyenler kitabı tamamen idrak ederk okur.

0|0
    0|0
    • amin dostum:)) emeğine sağlık ne güzel yaptın orjinal metni paylaşmakla okurken ne okuduğumu bilerek okudum elbet ve gözlerim doldu bu saatte hiç beklemediğim bişeydi:)))) hani genelde klasik mevlana hazretlerinin sözleri paylaşılır diye bekliyordum:))

• başka platformlarda da sohbete devam edeblirz:)

• İnşallah kardeşim :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 4

• Rubai vericem üzgünüm

Sen içmiyorsan, içenleri kınama bari;

Bırak aldatmacayı, iki yüzlülükleri;

Şarap içmem diye övünüyorsun, ama,

Yediğin haltlar yanında şarap nedir ki?

Ben bugün beden kafesinde mahpusum;

Yol olma özlemiyle sarhoş olmuşum;

Varlığın ayıbından kurtarırsa beni

Yoksulluğun kulu, kölesi olurum.

Benim yasam artık şarap, çalgı, eğlenti;

Dinim dinsizlik, bıraktım her ibadeti;

Nişanlım dünyaya: Ne çeyiz istersin, dedim:

Çeyizim, senin gamsız yüreğindir, dedi.

0|0
    0|0
  • Ömer Hayyam paylaşsam ? : (

0|0
    0|0
  • mesneviden önce osho okursanız çok daha iyi anlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

0|0
    0|0
  • Eleştirdiğin sapkınlıklar olmasaydı en on dinimiz ve Kuran-ı Kerim gelirmiydi acaba.Ondan önceki bütün dinler sapkınlaştığı ve amacından saptığı için.Şuan zaten bunları konuşabiliyoruz

0|0
    0|0
    • Sapkınlıklarda konuşulmalı bence. Hayatta bir denge kurulmalı kanaatimce.

• Kardeşim ibadetlerimizi günahlardan sakınmayı Ne cennet aşkı ne de cehennem korkusu sadece Allah rızası için yapmak lazım. Çünkü Allah senden razı olursa cennete er yada geç girersin. Burda önemli olan Allah rızası derken ; Allah'ın memnun olması anlamını hatırlatmak gerekir. Allah senden menunsa ödülün cennet olur. "Sizin yanınızdaki (dünya malı) tükenir, Allah katındakiler ise b�kidir. Elbette sabırlı davrananlara yapmakta olduklarının en güzeliyle mük�fatlarını vereceğiz." Nahl suresi 96

• :)))çok doğru:)

Erkekler Ne Diyor 4

• Mevlana denen Molla Celaleddin'e merakım var ama güzel bir şey görebilmiş değilim. "O kan dökücü Oğuz Türkleri" tasvirleri... "Hanımın eşeği ile nefsini köreltmesi" öyküsü... "Babanın kızına kocandan gebe kalma demesi" öyküsü... "Halifenin birleşmek için o güzel yüzlünün yanına gelmesi" öyküsü... "Padişahın bilgine şarap içirmesi. Bilginin padişahın cariyesine zorla sahip olması" öyküsü... Abartılı ve müstehcen anlatımı, kullandığı bayağı sözcüklerle basit bir yazardır. Selçuklu-Osmanlı "yandaş medyası" sayesinde yıllardır devamlı şişirilmiştir. Güya "tanrısal aşk"ı anlattığı o süslü püslü eserlerinde kendince ahiret fantezileri kurmuş, tepeden baktığı Anadolu köylüsüyle hiç muhattap olmamış, Saray'a yakın zengin çevrelerin içkiye düşkün çocuklarına "aşk-şarap felsefesi" dersleri vererek geçinmiştir. Anlatıldığı gibi "evrensel bir vicdan sahibi" olsaydı, çağdaşı olan bir Bektaş Veli'ye "şeytanın kardeşi", "iblis yüzlü insan" gibi hakaretler etmezdi. Celaleddin'i Bektaş Veli, Yunus Emre, Ahmed Yesevi gibileriyle yanyana koymak en büyük talihsizliklerden biridir... Polemiğe girmek istemediğim için yorumlara ya da eksilemelere bakmıyorum

0|0
    0|0
    • aynı kişiden ve eserinden bahsettiğimize emin değilim,bu endindiğiniz bilgilerin doğruluğu konusndada sizinle aynı fikirde değilim.dilerseniz yeni bir araştırmaya girerek mevlana hazretlerinin hayatı yaşayışı eserleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

• Bediüzzaman derki; " Ben Mevlana'nın devrinde yaşasaydım Mesneviyi, Mevlana benim devrimde yaşasaydı Risale-i Nur'u yazardı."

0|0
    0|0
  • mesneviyi ben merak ediyorum yalnız daha okumam için erken

çünkü mesneviye geçmeden alt yapısını oluşturmak istiyorum

insanı kamil hakikati atlı bir kitap var okuduğum

mesneviyi de çok merak ediyorum

0|0
    0|0
    • mesnevi kuranı kerimin şiir tarzında yaplmış bir tefsiridir...günümüzde bediüzzaman sait nursi hazretlerinin risalesi mesnevinin bugünki muadilidir denilerbilirni.yada üstad hazretlerinin ifadesi ile ozamanda ben yaşasaydım mesneviyi ben risaleyi mevlana hazretleri yazardı diyor...online okunacak bir çok site var ama aynı zamanda açıklamalarınıda oku vakit kaybetme:)

• ne dervişim ne efendiyim...her ikiside bu siteye girmez zaten:) burada harcayacakları vakit yoktur:)))

• anladım güzel kardeşim

• sapkınlık dediğin belki de normalidir, doğalıdır, olandır

0|0
    0|0
Yükleniyor...