Kimler ezanın soru detayda?

Kimler ezanın 1932-1950 yılları arasında olduğu Türkçe okunmasını ister ? Bunun dinimizdeki yeri nedir ? Türkçe Kürtçe gibi yani Arapça haricinde okunan bir ezan kabul olur mu ?

• Dinimizde hiçbir sakıncası yoktur, okunabilir.
    11% (1)50% (5)32% (6)Oy Ver
  • Dinimizce sakıncalıdır, yalnızca Arapça okunmalıdır
    89% (8)50% (5)68% (13)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Guncel

0|0
7|10

En İyi Erkek Görüşü

• Kuran'da ezan kelimesi yok...

Sebebi , ezan insani yapıdır , namaza çağrıdır. Önemli olan kalabalığın bu çağrıyı anlamasıdır. Dolayısı ile ezanın ulvi değeri yok ama amacı vardır. İlk ezanı okuyan Bilal'i habeş önce tekbir getirerek Allah Bir'dir diyerek islama inananlara " haydi'in namaza " şeklinde çağrı yapmıştır.

Türk ve arap ülkeleri yakın olduğundan hem Arapçasından hem tonlamasından ezanın namaza davet olduğunu rahatça çıkarırız, Türkçe de olabilir arapça da.

Peki Avustralya'da Aborjinler islamı İngilizce olarak kabul etselerdi ezan hangi dilde olmalıydı?

https://www.youtube.com/watch?v=oW7-Gs0dL0w

Hiç de fena gelmiyor Türkçe ezan , hatta çok net anlaşılır , ton da aynı...

1|2
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Dindeki yerini bilemem ama laikliği bir zamanlar yanlış yöne çekmeye çalışmışlar bence ezanı türkçe okusalar da arapça okusalar da okunuyor sonuçta elbette arapçası daha bir güzel geliyor hem kulağa hem ruha kalbe

2|2
    0|0
  • Sakıncası yok diye biliyorum, ama asla Arapça okunduğundaki güzelligi vermez. Ayrıca Arapça öyle bir dildirki, Türkçe'ye çoğu dile tam çevrilemez. En sağlıklısı ve en temizi Arapça okumak, okutmaktır.

2|1
    0|1
  • Ya anlamıyorum neden Türkçe okunsun? Dilimizde okadar ingilizce var ses çıkmıyor arapça ezana mı takıntılı bu millet. Arkadaşım nasıl tıp dili Latince, burdada taaa Japonyada da gitsen derdinin adı aynıysa, ezan da kuranda arapça kalmalı!

4|2
    0|2
  • Amaç namaza çağrıysa, o da Allah'a yaklaşmayı amaçlamışsa, çağrının yerel dilde olmasının sakıncası yok kanımca.

0|1
    0|0
  • Dinimizce hiçbir sakıncası yoktur Kuran da ezandan bahsedilmiyor. Fakat bence ilk okundugu hali gibi devam etmesi insanda bir maneviyat hissine sebep oluyor bence böyle kalmalı

0|0
    0|0
  • Dinimizde hiçbir sakıncası yoktur, okunabilir.

0|0
    0|0
  • Bence bu hali iyi..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Mevlananında dediği gibi "ben kuranın özünü aldım kabuğunu eşşekler yesin" türkçemi arapçamı yeyin birbirinizi.. sanki allah arap ve arapçadan başka dil bilmiyor! birzamanların sapkın hristiyanın latince dayatmasından yahudinin ibranice dayatmasından ne farkı kalıyor bu arap sevdalısı zavallıların?

1|3
    1|1
  • bunu aslında şöyle açıklamak lazım. adı "zeki" olan birini akıl diye çağırmazsınız. yine zeki dersiniz. ezan orijinal halinde kalmalı.

2|1
    0|1
  • İbadetlerdeki arapça dayatması arabın diniyle birlikte kültürünü de diğer milletlere dayatmasından başka bir şey değildir. Diğer dinlerde bu yokken bir tek islamda var.

1|1
    0|0
  • Kemalistler cevaplasın.

0|1
    0|3
  • ben arapca bilmiyorum niye ezanı takayım ki? türkçe olmayan bise benim için önemsizdir

0|2
    2|0
  • Türkçe okunmaz okunmamalıda

1|1
    0|3
  • Huc bir fikrim yok

0|1
    0|1
  • ezan okumak ALLAH'ın emri değil ki dili arapça olmak zorunda olsun... Ezan, Muhammed peygamberin tamamen kendi iradesiyle belirlediği bir gelenektir. Türkçe okunmasının hiçbir sakıncası olamaz.

1|1
    0|0
  • Dinimizce sakıncalıdır, yalnızca Arapça okunmalıdır

1|0
    1|3
    • Dinde kendi dilinizde namaza çağrı sakıncalıdır diye bir şey olduğu şüpheli olduğundan senin bu konuda sakıncalı diye kendince hüküm vermen daha sakıncalı bir durum.

• ohaa 4 eksi almisim anladim sizi ben

Yükleniyor...