Ahlak, kısıtlanmışların özgürlerden aldığı en gözde intikamdır.

Nietzsche nin ünlü bi sözü siz katılıyomusunuz ? Yoksa ahlakı savunurmusunuz neden ?

0|0
9|9

En İyi Kız Görüşü

• Nietzsche'ye her türlü katılırım. Kurallarını benim belirlemediğim bir ahlaka uymak zorunda kalmış olmam gerçekten özgürlüğe aykırıdır.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Ahlaki gerçekler diye bir şey yoktur.İnsan doğal bir varlıktır ve hepsi eşittir.Ahlaklı olmak nasıl ise ahlaksızlıkta aynıdır ve bu kavram kısıtlanmışların uydurduğu bir nevi afyondur.

0|1
    0|0
  • katılmıyorum

0|0
    1|0
    • Özgür düşünce insanın istedigini yapmasını destekler rahatsız ediyosa baska bi yere bak. Yani sen diger insanların düsüncelerine göre yasama der. Ki bencede cok mantıklı Eger hosunuza gitmiyosa baska yere bakın. Kurallarınza göre yasamak zorunda degiliz.

• ben katılmıyorum katılmak zorunda değilim

• Ozgur düsünceye saygı tabiki istedigini düsünmekte özgürsün.

• nietzsche frengiden ölmüştü

ergenler de nietszche'den ölcek

- ahlak etik formuna baglamında her yerde var, anarko felsefeden dinlere dek.

neymiş? demek ki insanlar halt etmiş bunu

0|0
    0|0
  • nietzscheye bakma çok önemsiyor her şeyi.o o zamanda kaldı.elek asılacak un eleniyor az kaldı,öyle bir şeyler.kıyamet kopacak değil onu demedim.

0|0
    0|0
    • ne zamanda kaldı? eserleri günümüzde bile bu kadar ilgi görüyorken o zamanda demek biraz sıradışı olmuyor mu?

• an geçiyor geçiyor geçiyor,her cümle düşüyor paldır küldür değil akarak,ondan anlaşılamıyor:(

• buna verecek cevap "an" ın bazen paldır küldür, bazen akarak, bazen akmaması için, bazen de akması için yalvarılarak geçtiğidir. elbette sizin cevap yorumuyla direkt ilgisi yoktur ama aklıma gelmiştir, bir yere de not edeyim, göreceliğe vurgu yaparak romantik düzlemde bir tanım oldu, kendi dediğim hoşuma gitti be, ama paldır küldür den çıktı, teşekkürler.

• ahlakı savunmam ama özgür de sayılmam.neyse hayırlısı be gülüm

0|0
    0|0
  • ahlak insanın kendine yakışanı giymesidir.

0|0
    0|0
  • özgürler ahlaksız mı yani

0|0
    0|0
    • kim özgür?

• ama bunu engelliyemiyoruz ki burda bile verdiğin cevap için neden böylesin denilebiliyor

• Işte zaten cümlede bunu kastediyo kısıtlanmıs olan hapsedilenler özgür olanlara laf söyler özgür düşünenler laf söylemez zaten.

• Katılmıyorum bu söze.

1|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 9

• hep zeki yaşam formu olduğumuz için oluyor bunlar.

1|0
    0|0
  • yeni kalktım, jetonumun düştüğü kadarıyla katılıyorum

uzun uzun da muhabbetini yapmak isterdim lakin yazma kısmı şu an beni kasar, bende çeneye vuruyor :)

0|0
    0|0
    • Kendine geldiginde bu konularda istedigin kadar uzzuun uzzuun konusabiliriz hic sıkılmam konusanıda az.

• olur tabi, ben de severim

• ahlak toplum üzerinde tahakküm kurmak isteyen sınıfların uydurduğu kalıplardır bence

0|1
    0|0
  • özgürlerden aldığı mı.

Sınırlı bir varlık özgür olamaz en azından ona sınırları koyana karşı bağımlıdır kabul etsin veya etmesin.Ölümü henüz öldürememiş bir varlığın hangi özgürlüğünden bahsedilebilir ki karşısında koskoca bir ölüm gerçeği durdukça özgürlük sadece istediğini düşünebilme özgürlüğünden ibaret olarak kalakalır :)

0|0
    0|0
    • Nasıl insandaki bir egodur Sonsuza kadar yaşama isteği herşey yok olurken onun kaybolmamasını istemek.

• Varlık işte öyle bir his demek ki yokluğu düşünmeye bile tahammül edemiyor insan

• O halde bilimde etik değerde tartışılmasın.. Bakarsan toplumda ahlaktan bağımsız bir ilke zinciri.. Aslında etik değerler olayı kulağa cafcaflı geliyor diye çekicidir. Modernizm manyağı tayfaca fazlaca benimsenir.. Aslında yunanca gelenek görenek demekten öteye değil..

0|0
    0|0
  • Nietzsche baska bir sozu daha var Scheisse

0|1
    0|0

• - Henry, neden buradasın?

- Waldo, sen neden burada değilsin?

0|0
    0|0
    • Okumadıgım daha ne yazıkki.

• Tam bir anarşist diyosun.

• tam öyle değil, ama bir şekilde dediğin doğru.

• Mesele ahlakı savunmak değil, ahlak olgusunun kökenine inmek. Ve ordan yola çıkarak sorular sormak.

0|0
    0|0
    • Kesinlikle katılmıyorum diyen insanların hepsi bir acıklamasını yaptı ama sadece katılıyorum diyip bıraktılar dogmatik düsüncedir bu daha sebebini bile bilmiyolar.

• Bende bunu destekleyen bir cümle söyledim.

• Katılıyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...