Kültür seviyemiz niye giderek düşüyor?

Sanat denilemeyecek diziler izlemeye , edebiyat denilemeyecek kitaplar okumaya , müzik denilemeyecek sesler dinlemeye başladık. Bu neden oldu ve nereye kadar gidecek?

Güncellemeler:
bir ek yapma ihtiyacı duydum... interneti suçlamak, einstein'ı atomu parçalamayı bulduğu için hiroşima ve nagazaki'deki ölümlerle suçlamaya benziyor. Kim bu sorunun arkasından interneti kullanarak bir bach dinledi? bir mozart dinledi? bir kurosawa filmi izledi? ... suçlayıp kurtulmak en güzeli değil mi?

0|0
4|12

En İyi Kız Görüşü

• bunu durduramazsın çünkü yozlaşma ve kültürel bilinçsizlik hızla artıyor artık internet çağındayız okumak yerine herşeyi googleden öğreniyoruz kolayımıza gidiyor telefona indirebildiğimiz kitapları kısa süren cümleleri seviyoruz çünkü hızlı tüketen bir toplum olduk bunun düzelebileceğini ummuyorum çünkü o kadar büyük bir toplumsal aydınlanma yaşayabileceğimize inanmıyorum konuşmalarımız bile selam kadar basite indirgendiğinden arkadaş ortamlarında konuşmak yerine telefondan facebook twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine yöneldiğimizden zor dostum zor diyorum

0|1
    0|0
    • sinüs dalgalanması gibi tarih... çok büyük karanlık çağlar ve çok aydınlık dönemler görüldü , umarım sadece dalgalanmanın kötü kısmındayızdır da çocuklarımız bizim kadar mağdur olmaz.

• şu anda kerpetenle çivi çıkarmak hızıyla kültürü içimizden çıkarıyorlar ama bu kültürsüzlüğün bir doyma noktası olacaktır . en son tv'de osuran bir popoyu 45 dakika izleyip gülmeye başlayacağız. sonrasında vida boyu ilerleyerek yeniden kültüre ve bilgiye sahip bir toplum oluşabilir.

• o seviyeye düşmeyiz umarım ... insanlar tarih boyu kendi yaptıklarına tapmak konusunda başarılı olmuşlar şu andada tv ye bilgisayara tapıyorlar bunun bilgiye yöneldiğini akıl kullanmanın daha önemli olduğunu farketmeleri uzun sürmez umarım

Kızlar Ne Diyor 3

• Sanal çıktı yiğitlik bozuldu , ya da üşengeciz ve işimize böylesi geliyor , herşeyi hızla tüketiyoruz , çok çabuk sıkılıyor ve herşeyi çok çabuk unutuyoruz , paparazzi tadında diziler izlemeye ve bunları hayatımızda yaşamaya bayılıyoruz ...

0|1
    0|0
  • herkesin bi popisi vardır...

1|0
    0|0
  • Politikayı, sosyal paylaşımdan

Hobi-mesleği, prof makina almaktan

Gelecek belirlemeyi lisede yüzük takmaktan

Tepkiyi, etkinliğe katılacak oalrak işaretlemekten dolayı.

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 12

• çünkü söylediğin tüm eserler kendilerini kapitalizmin rüzgarına bıraktı. bizde onlara yardımcı olduk.

1|1
    0|0
  • kültür emparyalizminin yan etkileri...

0|1
    0|0
  • popüler kültürün etkisi

0|0
    0|0
  • Sosyoekonomik düzenle kültür seviyesi doğru orantılıdır. Günde 10 saat tarlada çalışıp sadece 20 lira yevmiye alanların olduğu bir ülkede kimse "kültür patlaması" beklememeli. Aç insandan Mozart dinlemesini bekleyemezsiniz, karnı doymayan insanlar sinemaya tiyatroya konsere operaya gidemez, felsefe ile ilgilenemez, siyasetten anlamaz, tek derdi evine ekmek götürebilmektir. Bilmem anlatabiliyor muyum? 50 milyon yoksul insan var bu ülkede

0|0
    0|0
    • ben tersinden bakardım.. insanlar bilinçli olmadığı için fakir... dünyanın özkaynakları insanları doyurmaya yetmiyor mu? şu anki durumun tek sebebi kapitalizm değil mi?

• Sen de haklısın tabii. Hem fakirlik bilinçsizliği, hem de bilinçsizlik fakirliği doğurur. Onlar ayrılmaz bir bütündür. Ama bir şeyleri değiştirecek güç kimde var denildiğinde "gençler" deriz ya, gençlerin bu sistemden rahatsız olduklarını sanmıyorum. Kapitalist çoğu. Müslüman ya da solcu geçineni bile öyle. İPhone'lar Galaxy'ler AVM'ler barlar diskolar kafeler markalar modalar diziler reklamlar istiyorlar ve bu sistem de onlara bunları veriyor

• bütün dünya bu yöne doğru gidiyor, bilgi toplumundayız evet ama bu aynı zamanda bir tüketim toplumu doğuruyor, "an"lık zevkler peşindeyiz, iyi bir müziğin, iyi bir edebi eserin tadına gerçekten varabilmek için insanın bunlarla haşır neşir olması, bir müddet çaba sarf etmesi gerekir, bu çabayı artık pek kimse sarf etmek istemiyor

0|0
    0|0
  • Çünkü gün geçtikce cinsellik artıyo ne alaka demeyin benim fikrim bu

0|0
    0|1
  • Akıllı bir adama hüküm geçiremezsin.. Nre yapacaksın o halde: Fatmagülü kim üteledi? Adam kim üteledi takip ederken parsayı toplayacaksın..

1|0
    0|0
  • hep bu internet yüzünden

0|0
    0|0
  • ya ben bile kitap okumaya başladıktan sonra herkes okur o zaman insan okudukça kendini geliştirebilir okumuş insanlara saygım var

0|0
    0|0
  • valla kendime göre düşünürsem.Müzik ile(blues,rock) uğraşıyorum...Sadece Ara sıra Prison break,breaking bad vs.Gibi dizilerle ender de olsa kafa dağıtıyorum.Her gün kitap okurum. Dostoyevski,Tolstoy,Charles Bukowski,Balzac vs...

0|0
    0|0
    • tek aptallığım burda vakit harcamak olabilir sadece

• ben burayı sosyolojik bir araştırma labaratuarı gibi görüyorum ve çıkardığım sonuçlar dehşet verici :(

• güncellemeye cevaben : ben şu an dinliyorum mesela beethoven. sağolsun varolsun Internet.

0|0
    0|0
  • Teknoloji gelişti herkes int de kitap okuma alışkanlığı yok

0|0
    0|0
Yükleniyor...