Nazım Hikmet Ran'ın siyası görüşü ve geçmişi onun eserleri okumaya engel olur mu?

arkadaşlar ben türk ve yabancı yazarların söz ve eserleri çok severim bunlardan biri ise nazımhikmet ran ben siyaseti sevmeyen anlamayan biriyim sevdiğim bir arkadaşım nazım hikmet ran eserleri ve sözleri okuyorum ve üye olduğum sosyal sitelerde paylaşıyorum ama arkadaşım beni vatan haini diye sildi konuşmuyor sizce bunda benim suçum varmı
Güncellemeler:
+1 yıl
Arkadaşlar düşünceleriniz ve şiirler iiçin teşekkürler onca zamandır üzüntü içindeydim Allah razı olsun hepinizden kendimi şuan öyle mutlu hissediyorum ki eski bir arkadaş (ÇOK BÜYÜK HATALI ARKADAŞ) yüzünden bian kendimi üzüntüye verdim ve onunla konuştuğum ve paylaştığım zamana üzülüyorum iyi o şuan yok hepsinize sonsuz TEŞEKKÜRLER
0 0

En İyi Kız Görüşleri

  • Memleketine bu kadar bağliyken vatan hainleri tarafindan vatan haini ilan edildi. Bugün ise bu yakıştırmayı Nazım Hikmet'i sevenler, şiirlerini okuyanlar için yapılıyor. Nazım Hikmet, vatan haini yaftamalarına birilerine ders nitetliğindeki vatan haini şiiri ile cevap vermişti. Sanal vatan seviciliği yapanları kale alıpta kendimi senin gibi üzmüş olsaydım eğer, çoktan kanser olmuştum herhalde:)

    vatan haini

    "nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

    amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz dedi hikmet.

    nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

    bir ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne,

    kapkara haykıran puntolarla,

    bir ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında amiral vilyamson'un

    66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, amerikan amirali

    amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.

    "amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz dedi hikmet.

    nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

    evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz,

    ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim.

    vatan çiftliklerinizse,

    kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,

    vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,

    vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,

    fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,

    vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,

    vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,

    ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,

    vatan, amerikan üsleri, amerikan bombası,

    amerikan donanması, topuysa,

    vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,

    ben vatan hainiyim.

    yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:

    nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

    • bu şiiri mükemmel ya

    • :) orası öyle

  • arkadasın bayağı bir saçmalamıs çünkü nazım hikmet ran vatan haini değildir belkide bunu koyu bir solcu olrak söylüyorumdur bilemicem bu kadarını ölesinden siyasi görüş farklılığındann seni silosa o dost değildir çünkü benimde arkdslarım vardı ama bigüne bigün bana hçbiri bunu diemedi emin ol.nazım hikmet kdr olabilmişmi acaba kendisi ona bidahakne de ki nazımın yaptıklarını yapabilirmiydin sen ve bu cosku için ömrünün yarısını hapiste geçirebilirmiydn die bir sor ona olurmu.o vatan haini olsunda sen o kdr yürekli olabilirmöisin de..saçmalıga bak be ahmet kaya öyle denir o öledir kimene amq km neyi düşnürse düşünsün vatan hainiymiş öyle die die gördük ülke ne hale geldi işte.

En İyi Erkek Görüşleri

  • Nazım Hikmet Ran herşey olabilir ama vatan haini asla.

    Çözümü, doğru yolu genelden farklı şekilde düşünen, eline silah almamış bir şairdir.

    "nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

    amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz dedi hikmet.

    nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

    bir ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne,

    kapkara haykıran puntolarla,

    bir ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında amiral vilyamson'un

    66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, amerikan amirali

    amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.

    "amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz dedi hikmet.

    nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."

    evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz,

    ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim.

    vatan çiftliklerinizse,

    kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,

    vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,

    vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,

    fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,

    vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,

    vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,

    ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,

    vatan, amerikan üsleri, amerikan bombası,

    amerikan donanması, topuysa,

    vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,

    ben vatan hainiyim.

    yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:

    nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

    (28.7.962)

  • Nazım hikmetin siiriyle cevap veriyorum :)

    insan olan vatanını satar mı?

    suyun içip ekmeğini yediniz.

    dünyada vatandan aziz şey var mı?

    beyler bu vatana nasıl kıydınız?

    onu didik didik didiklediler,

    saçlarından tutup sürüklediler.

    götürüp kâfire: «buyur...» dediler.

    beyler bu vatana nasıl kıydınız?

    eli kolu zincirlere vurulmuş,

    vatan çırılçıplak yere serilmiş.

    oturmuş göğsüne teksaslı çavuş.

    beyler bu vatana nasıl kıydınız?

    günü gelir çarh düzüne çevrilir,

    günü gelir hesabınız görülür.

    günü gelir sualiniz sorulur:

    beyler bu vatana nasıl kıydınız?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

7 23
  • Ülkesini gerçekten sevenlere vatan haini, ülkeyi satıp savvuranlara kahraman demek moda oldu ya. Bakma sen onlara. Mesela şimdi bugünkü hükümet vatanını seviyor mu sence? Onlar seviyorsa ben sevmiyorum, o derece... Ne varsa satıp savıyorlar. Genel kurmay başkanı bile terör örgütü kurmuş olabilir diye hapiste...

    Nazım Hikmetin vatan severliğinin onda biri arkadaşında olsaydı...

    Neyse açtırma ağzımı. O arkadaşına da analı bacılı bir selam söylerdim de, şükür silmiş seni listendrn...

    • Komünizmi savunmak ne zamandır vatanını sevmek oldu ? '' Türk milletinin en büyük düşmanı komünizmdir görüldüğü yerde başı ezilmelidir'' Mustafa Kemal ATATÜRK

    • Bir insan komünizmi savunduğu halde vatanını sevemez mi? Komünimzm, özünde Kur'an'a çok yakındır Kapitalizme göre. Herkes eşit maddi imkanlara sahip olsun der komünizm. Ha rusyada uygulanan modeli dini dışlayan bir modeldi, o yüzden insanlara zulmetti. Ama temel mantığı dinimize kapitalizmden daha yakındır. Önce bunu bilelim. Atatürk bu sözü nerede söyledi? Bence sözün orjinali komünizm değil, "Emperyalizm" demektedir. Zaten kurtuluş savaşıda komünistlere değil, emperyalistlere karşıdır.

  • arkadaşım kendisi komunizmi savunan rusyaya kaçan rusyada türkiyeyi eleştiren hatta türkiye hakkında kötü manada ileri geri konuşmlaarı vardır bu nedenle kendisine vatan haini denir.Sen kişinin görüşüyle değil şiirleriyle ilgilen görüşü bana da ters çünkü ama herkesin görüşü kendine bn sanatla siyasetn asla karıştıtrılmaması greektiğini düşünürüm bu solcusu içinde sağcısı içinde geçerlidir.

  • öyle arkadaşla konuşman hata olmuş. Senin görüşün apayrı olabilir bu silmesi için bi neden değildir.

    • başka bir neden yok

  • ben kesinlikle bir kitap veya bir eser okurken bu adam nerde yaşamış bu adamın siyasi görüşü ne bu adam gay mı ne biliyim geçmişini hiç merak etmedim o kitabı yazan kişinin nasıl birşey yazdığını merak ettim sende bunu yapsan iyi olur

  • Saçmalamasın,siyasi görüş nedeniyle şiir yargılanmaz.Asıl sen öyle birinden kurtulduğun için mutlu ol.

  • Saçmalık. Ben de Nazım Hikmet'in şiirlerini severim ama kendi tarihini hiç bilmem. Yurtdışına falan kaçmış diye duyuyorum da araştırmadım. Çünkü sadece şiirleriyle ilgileniyorum.

  • seni silenler Nazım Hikmetin çeyreği kadar bu vatanı sevmiyor inan

  • arkadasım nazım hıkmetı sevıyosun ıstersen adamın hayatını oku arastır bıraz Nazım Hikmet vatan haini değildir vatanı seven bırıdır arkadasın baya cahilmiş.

  • aksine değişik görüşte olanların eserlerini okuycaksınki ufkun genişlesin...

  • paylaşımların içerikleri önemli tabi ama genel olArak sanatın dili dini rengi sağcısı solcusu vs. olmaz diye düşünüyorm

  • Bak siyasi görüş felan eserleri okumuaya egel olmaz kişiler belli bi yapının içinde bulunsada eserler evrenseldir .

  • nazım hikmet vatan haini değildir harika bir yazar dini inancı da kendine ne bu ya bu düşünceler yanlış ben nazım hikmette okurum necip fazılda ne oldum şimdi

  • sen hain degilsin arkdasların hıyar

    • çerkez hiyarı dimi

    • her türlü

  • olmaz, olmamalı

  • KOMİK OLMAYINIZ ! BU ADAM MI VATAN HAİNİ?

    Dört nala gelip uzak Asyadan

    Akdenize bir kisrak basi gibi uzanan

    Bu memleket bizim

    Bilekler kan içinde

    Disler kenetli

    Ayaklar çiplak

    Ve ipek bir haliya benzeyen toprak

    Bu cehennem, bu cennet bizim

    Kapansin el kapilari

    Bir daha açilmasin

    Yok edin insanin insana kullugunu

    Bu davet bizim

    Yasamak bir agaç gibi tek ve hür

    Ve bir orman gibi kardesçesine

    Bu hasret bizim

    Nazım Hikmet

  • yok, arkadaşını dürt hemen.

    • neden dürtmeyim ki zaten onca iyi geçen günlere yanıyorum ben

    • patlat bi poke

    • :)

  • Suç senin. Çok daha önce o arkadaşının üstünü kırmızı kalemle çizmeliydin.

    • haklısın şimdi onun gözünde o vatan sever ben vatan haini birde buna güneydoğuluyumda ekleninde gerisi hep söylem

  • Siyasetle sanatı birbirine kıyaslayamazsın ama şu da bir gerçek,komünizmi savunan bir insan ne kadar vatanını severse o da o kadar sevmiştir.

  • Evet, senin suçun öyle bir arkadaş edinmen.Bir daha arkadaş edinirken dikkat et.Öyle ahmakları arkadaş edinme.

    • +++100 Baskülere katılıyorum öyle bir malla arkadaşlık kuruyor olman seni %/% suçlu yapıyor.

  • Daha Fazla (10)