Kapat

Bana bu ayeti açıklayabilir misin lütfen?

Benim ailem çok dindar değildir. Bilmiyorum tamamen soğumak istemiyorum fakat karşıma sürekli sorular çıkıyor. doğru düzgün cevap alamıyorum en son bu ayeti sormuştum şöyle demişti bir abla,

Müminun suresi 6
"Ancak eşlerine ve ellerinin altındakilere karşı müstesna-bunlar kınanmazlar.."

O zamanlar da kadın kölelerin(cariyelerin) bedenini belirli şartlar altında kullanabiliyormuş erkekler. Dini nikah olmazsızın. Ee o zaman kuran kendi ile çelişmiyor mu? Zinaya girmez mi?
Ben de şunu sordum o dönemde yaşayan zengin bir kadın erkek kölesini "belirli şartlar altında" kullanabiliyor mu? Sonuçta ayetin arapçasında cariye geçmiyor sahip oldukları ellerinin altındaki diye geçiyor bizzat arapça bilene sordum.
Evet fikri olan var mı?

Güncellemeler:
hiçbiriniz beni tatmin edecek cevap veremediniz daha da kafamı allak bullak ettiniz dfgdfgd

0|2
2|26

En İyi Erkek Görüşü

• 1- Müminler muhakkak kurtuluşa er*mişlerdir.

2- Onlar öyle müminlerdir ki, namazla*rında huşu içerisindedirler.

3- Onlar boş sözden yüz çevirirler.

4- Onlar zekât (vazife) lerini yaparlar.

5- Onlar ırzlarını korurlar.

6- Ancak hanımları yahut sahip oldukları cariyeleri hariç. Bunlarla olan helâl ilişkilerinden dolayı kınanmazlar.

7- Kim bundan öteye geçmek isterse işte onlar haddi aşan kimselerdir.

8- Onlar emanetlerine ve verdikleri söze riayet ederler.

9- Onlar namazlarına devam ederler.

10- İşte bu kimseler varis olacaklardır.

11- Onlar Firdevs cennetlerine varis olacaklardır. Orada ebedî olarak kala*caklardır.

İslamiyette kadının gayri müslüm biriyle evlenmesi yasaktır. O zaman da bu gün de böyledir. Kadın bir köle erkeğe sahipse onunla ilişkiye giremez. Fakat erkek kadın cariye sahibiyse onunla ilişkiye girebilir. Cariye erkeğe helaldir. Fakat cariye olabilmesi için savaş esiri olabilmesi gerekmektedir. Keyfine göre bir kadını seçip bu benim cariyem diyemezsin.

3|0
    0|1
    • Yani nikahsız bir kadınla ilişkiye girebilir öyle mi?

• Ne gibi mesela? Eğer aydınlanamadıysan yardım edebilirim.

• En aciklayici görüş bu olmus bende tesekkur ederim. .

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 25

• islam , bu sistemi yavaş yavaş ortadan kaldırmıştır.. bir anda değil.. orada bahsedilen şey islam öncesinden gelen bir adettir.. ve hadisi şeriflerden köle azat etmek özendirilir her zaman.. köle / cariye sahipiliği zenginlik ve güç anlamı içeriyordu.. kurandaki bir çelişme değildir bu.. tyavaş yavaş ortadan kaldırılmış bir müessedir.. yine islamın eliyle.

0|0
    0|1
    • Onu biliyorum evet ama burada anlatılan nikahsız bir şekilde o kadınlardan yararlanmak mı oluyor?

• bunu islam fıkhında araştırabilirsin.. bu sorular klasik ateist sorularıdır.. ve her birinin bir hikmeti vardır.. cübbeli ahmet hoca bunu teketek de güzel şekilde izah etmişti..

• 6- Ancak hanımları yahut sahip oldukları cariyeleri hariç. Bunlarla olan helâl ilişkilerinden dolayı kınanmazlar.

Mealler kelime kelime çeviri olduğu için eksiklik ve farklılık olabilir. Senin verdiğinde eksik.

- bunlarla olan helal ilişkilerinden dolayı diyor. Şunu demiyor cariyen ile nikah yapmadan istediğini yapabilirsin demiyor. Bile tavsiyem böyle sorunlarda meal yerine tefsir okuman. Hem ayetin iniş sebebi vs daha aydınlatıcı olur.

1|0
    0|0
  • bu konu basit degil ve evet cariye ile iliski zina sayilmaz. cocugu olursa satilamaz.
    bakin koleligi kanuni olarak ilk yasaklayan kuzey amerika idi. nedeni ise kuzey-guney savasi sirasinda hem yeni asker bulmak hem guneylileri koseye sikistirmakti.
    spyle ki 6 ay kuzey abd saflaronda savasan her kole hur sayilacaktir.
    bu sayede guneydeki koleler efendilerini oldurup kuzeye kacti. savas bitince ne oldu? abd hukumeti tum koleleri serbest birakti ama bu sefer de ac susuz evsiz barksiz. hatta toprak sahipleri izinsiz girdi diye bir kismini oldurdu. o malcolm x falan ne diye cikti saniyorsiniz.
    koleligi bir anda kaldirmak abd ye 150 sene suren bir ic kavga olarak geri dondu.
    peki neden turkiyede bu kadar kolay bitti?
    islamin kac yuzyil onceden yavas yavas bitirme politikasi sayesinde, turkiyre ve diger musluman ulkelerinde 19 yy siralarinda zaten kolelik bitmisti, hizmetcilik vardi.
    iste islamin cariye anlayisi budur, biz bir harlem sokagina sahip degilsek o ayetler sayesindedir' al sana gericilik:-)

0|0
    0|0
  • Cariyelik islam diniyle gelen bir zorunluluk değil, izindir. İslamdan önce Arap toplumlarındaki yaşantıya bakmak gerekir. Mesela bir kadının kocası ölünce, aynı aileden birinin hatta erkek kardeşinin, kayınpederinin evlenmesi gibi. Kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir dönem. Şu anda bile düşün 30 yaşında herhangi bir erkek kaç farklı kadınla yatmıştır. Bu olayın düzenli ve kontrollü biçimde olması hastalıkların yayılmaması, o tür kadınların güvende ve bakımları için olabilir. Ayrıca kadının biyolojisiyle erkek biyolojisi çok farklıdır. bunu nolur anlayın artık. Çok sayıda erkekle birlikte olan bir kadının çocuğu için ne söylenebilir? babası kim olacak? o dönemde anlaşılabilirmi?

0|0
    0|1
  • mantıklı bir soru ama arapça aslını okuyup ona göre bakmakda gerekebilir. arapçada ki bir çok zamir, sıfat dişil ve erkek olarak ayrı. belki burada ellerinin altındaki derken erkek bir çekim kullanılmış olabilir.
    arapça bilmiyorum ve bu ayetin devamını da bilmiyorum ama dediğim gibi olabilir. çünkü arapça türkçe gibi değil her şeyin ayrı kelimesi ayrı eki var karışık baya

1|0
    0|1
    • hiç bilmiyorum ama öyle olsa bile yine mantıksız geliyor zina yapmak olmuyor mu?

• nikahlı eşin dışında kimle olursa olsun zina olur. savaş esiriymiş, köleymiş olayı mantıklı gelmiyor. ama bir ara araştıracam bu konuyu kuran dan okuyarak bakmak lazım.

• Cariyelik vardir caizdir. O donemin sartlari buna uygundu. Iliskiyede girilebilir bundan yana bir yasak yoktu dinimizde. Ama yasak olan sey su. Onlari sadece seks kolesi olarak gormek yasak. Tum ihtiyaclarini karsilamak zorundasin. Aralarinda hicbir esitsizlige yer vermiceksin, bunlari saglamak zor oldugu icin dinimiz tek esliligi onerir. cok eslilikten uzak durmayi tavsiye eder,

0|0
    0|1
    • Yani şuanda bir adam kalkıpta kuran böyle ayet var ben gidip cariye alıyorum dese nikahsız onunla ilişkiye girebilir öyle mi? ve bu zina olmayacak?

• Cariye olabilmesi icin gayrimuslim ve savas esiri olmasi gerekir, kimse kafasina gore cariye alamaz. Ayrica bu devirde bu olay garip gelebilir ama bahsettigimiz donem 2 bin yil oncesi. Islam dini bu gelenegi kaldirmayi amaclamistir ama bunu tepeden inme yapmamistir cunku toplum buna ekonomik ve sinif olarK hazir degildi. ama hadisler ve ayetler kole azad etmenin cariyeleri es olarak almanin kat kat sevabindan bahseder. Bunlar cok ince hesaplardir. Dogru anlayabilmek icin iyi arastirip ince dusunmek gerekir.

Islam dini kusursuzdur , kusurlu olan bizleriz.

• Cariyeler erkeğin kölesi yani malıdır. Ki kişi malını istediği şekilde kullanmakta özgür ama cariyeden çocuğu olursa kadını eşi olarak alır.

1|0
    0|1
  • Benim anlamadigim işlerine gelince kadın erkek eşit ikisinide cinsel isteği olur diyen ateistler nedense konu kurana gelince orada seriatci olup kadının kullanıldığını ima ederler orada erkek zevk alıyorsa kadın almıyor mu? Ve zorla kadını cariye alın demiyor bunda çelişki göremiyorum

0|0
    0|1
    • Kardeşim böyle yaparak dinden uzaklaştırdığını anlamıyor musun? 1. si benim ailem ateist yolunda takılan insanlardır. bana kimse oturup fatihayı ezberle yavrum demedi kendim merak ettiğim için gizli gizli kuran mealini hatim etmiş biriyim. 2. si benim sorduğum soru zevk alıyor mu falan değil cariye ile girilen ilşki zina sayılmıyor mu? nikahsız sonuçta. o halde kadınların köleleri ile girdiği ilişki de zina sayılmıyor? bunu soruyorum başka yerlere çekme

• Zina tanımı nedir ? İslamİ kurallara uymayan ilişki.
      Sadece bu kadar diyorum

• Kardes birde Matriks filmini izle ve kurandaki örtüsen şeylere bak o filmin senaristi Beyrut'ta felan islami ve kaBala kitabı ile yapılmış. İmanın guclenir o zaman

• bu ayetin öncesinde ya da sonrasındakileri okudunmu hiç bence onlara bir bak oda aydınlatmazsa kesinlikle fıkıh yönünden araştır bunu düşünerek bile günah işliyorsun

1|0
    0|1
    • 5 - Ve onlar ki, iffetlerini korurlar,

6 - Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (cariyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerinden dolayı) kınanmış değillerdir.

7 - Şu halde, kim bunun ötesine gitmeyi isterse, işte bunlar , haddi aşan kimselerdir.

• çabandan ötürü bile takdir ediyorum seni valla ama dediğim gibi mutlaka fıkıh tarafını araştır ya da seversin sevmezsin bilmem ama cübbeli ahmet hocaya bir danış o gerçkten bilgilidir bu konuda

• cariye köle demektir onla ilişki zina sayılmaz öyle olsa çoğu padişah veledi zinaydı yani napıyonuz siz

0|0
    0|1
    • Nasıl zina sayılmaz ya? o halde zengin bir bayanda erkek kölesiyle ilişkiye girsin? nikahsız ilişkiye girilir mi? zina sayılmaz mı

• "pis kafir defol git ateist " tarzı yorumlardan korktugum için girmiyorum.

• böyle şeyleri takarsan ohooo.. boşver sen karar vereceksin inancına, ya kuşkuya düşer vazgeçersin ya da tatmin olur devam edersin.. asıl bir b*k bilmeyip ahkam kesmek komik

• Kuran ı düzgün okursan 1 eş almayı emreder ama zamanın şartlarında kadınlar çok zor durumda olduğu için, Allah fazla kadın almaya izin vermiştir, yoksa heba olup gidecek kadınlar

0|0
    0|1
    • Kuran'ı okudum ve bazı ayetler kafamı karıştırıyor onları tek tek soruyorum. Ben burada cariye neden alınıyor demiyorum ki, cariyelerle nikasız ilişki nasıl zina olmuyor? ya da zengin kadınlarda erkek köleleriyle ilişkiye giriyor mu bunu soruyorum

• çok basit düşünüyorsun, Kuran tonla iyi şey söyler ama sen cımbızla bir şeyi çekip aaa bu ne kötü diyosun! olay gayet basit, cariye dediğin şey erkeğe muhtaç kalan, bir sahibi olmadan ölüp gidecek olan kadın demek, bunu bir erkek sahipleniyor, şimdi bu kadının hiç mi isteği yok? hiç mi kadınlığını yaşayamayacak ömür boyu? tabi kendi rızası yoksa yapılmıyor böyle bir şey, o zamanın şartlarına göre düşünürsen olay çözülür!

• İnsanlar eşleri ile istediğini yapar diyor.

Kur'an yaşlandıkça gençleşen kitaptır. Şimdi cariye alma yaygın mı? Değil.1 eşlilik yaygın.

sorun ne anlamadım?

0|1
    0|1

6 - Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (cariyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerinden dolayı) kınanmış değillerdir.

7 - Şu halde, kim bunun ötesine gitmeyi isterse, işte bunlar , haddi aşan kimselerdir.

Eşlerini bahsetmiyorum burada. Cariyelerden bahsediyorum lütfen soruyu bir daha oku.

• cariyelik sözleşmesi neye göre yapıldığına bağlıdır

1|0
    0|0
    • Nikahsız sözleşme ile ilişkiye giriliyor öyle mi?

• öyle değil cariyeyi eğer savaş esiri olarak aldı ise dokunamaz ama sözleşmeyle yani akit ile aldıysa zaten nikah kıymış oluyor

• merak etme, bizim hacılar illaki buna da bir açıklama bulmuşlardır, avrupa bilimi geliştirirken bizimkiler dini, islami fıkıhı geliştirdiler, çok da lazımdı sanki..

0|1
    1|1
  • Çekilinn ben imamımmmm..

asjkdhgashdhgjaksdas
    şaka len şaka. ben ne anlarım ads lkjdalşs

0|0
    1|1
  • bunu araştıracam.

0|0
    0|0
    • Bekliyor olucam.

• okuduğum kadarıyla cariyeden kasıt o zamanlar da kimsesiz bayanlarla sahiplenmek için evlendiklerinde ilişki yasak kılınmamış. cariyeden kasıt kimsesi olmayan bayanlarla yapılan 2.3.4. evlilikler olsa gerek

• O devirde köleler insandan sayilmazdi

0|0
    0|1
  • 0|0
    0|1
  • 'ellerinin altındakiler' sözü karşılıklı anlaşmayla sahip olduklarınız demektir. Cariyelik ve kölelik Kuran'da yoktur.

0|0
    0|1
    • Cariyelik ve kölelik kuran da vardır

karşılıklı anlaşma ile sahip olunan demek ne demek?

• eğer kölelik dersen bu yanlış olur. Çünkü kölelikte köle olanın görüş hakkı yoktur, onların fikrinin değeri yoktur. Ancak burada eğer o kişinin rızası olursa yapılabilecek birşey anlatılmaktadır.

• Ben hafızım ama ateistim asdgh

0|0
    0|0
  • Orda ellerinin altindakilerden kasit gonullarini hos tutmaktir seks ten bahsetmiyor

0|0
    0|1

bunu bana anlatan abla cinsellikten bahsettiğini söylemişti ki gayette öyle görülüyor.

• Zanda bulunmak istemem yuce kitabimiz oyle diyorsa oyledir. Supheye yer yok suphe inkara goturur her ayeti ve sureyi kendi mantigimiza gore yorumlarsak isin icinden cikamayiz, gizli şirke girer.

• nikah olmadan sevişme olmaz.

0|0
    0|0
    • Ama ayet öyle demiyor.

• 5. ayeti okumadan veya diğer ayetleri okumadan karar verilmez. onun için tevsir ilmi diye bir ilim var.
      «Sizden (Müslümanolan) hür bekâr ve dulları, erkek esîrleriniz ve kadınlarınızdan/câriyelerinizdende (Müslüman veya Ehl-i Kitap olup) sorumluluk üstlenebilecekolanları evlendirin. Onlar fakir iseler, Allah, lütfu ile onları yoksulluktankurtarır. Allah bolca verendir ve her şeyi bilendir.

• bir manita yap normal hayata dön

0|0
    1|1
  • aferin sana. işte böyle sorgulayıcı ol her zaman. körü körüne inanma hiç bir şeye.

0|0
    1|0
    • Zaten kendi kendime merak ettiğim için sorgulamaya başladım ailem arkadaşlarım falan dinle alakası yok ama bilmiyorum bir şeyler eksik kimse adam gibi oturup cevap vermiyor

• bilgisi yok ki fikir beyan etsinler. eğer onlar da sorgulasalar büyük bir boşluğa düşecekler ve bundan korktukları için süregelen şeylere inanmakta devam ediyorlar. bırakalım etsinler. herkes kendinden sorumlu yeter ki kimse kimsenin üzerine baskı uygulamasın.

• saçmalığın dik alası

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Nur suresi 32. ayet der ki;
    Sizden (Müslümanolan) hür bekâr ve dulları, erkek esîrleriniz ve kadınlarınızdan/câriyelerinizdende (Müslümanveya Ehl-i Kitap olup) sorumluluk üstlenebilecekolanları evlendirin. Onlar fakir iseler, Allah, lütfu ile onları yoksulluktankurtarır. Allah bolca verendir ve her şeyi bilendir.

Yani cariyeleri evlendirmekten bahseder burada, baska bir ayette de Nur suresi 3. ayet;
    Eğer yetimler/yetimler gibi korumasız olan kadınlarhakkında adâleti yerine getirmeyeceğinizden korkarsanız, size helâl olan diğerkadınlardan ikisi-üçü-dördü ile birden evlenin/evlenebilirsiniz. Ama onlara adâletli davranamayacağınızdan korkarsanız o zaman bir tanesi ile veya mâlik olduğunuz (savaş esîri câriye ) ile evlenin/evlenebilirsiniz. Adâletten ayrılmamanız için en uygun yol budur

Cariyelerinizle evlenebilirsiniz diyor 2. 3. Veya 4. es olarak...

Nisa suresi 25. ayette de der ki;
    "İçinizden her kim (mâlî veya kültürel yetersizliksebebiyle) hür/ iffetli Müslüman kadınlarla evlenmeye güç getiremezse, otakdirde mâlik olduğunuz (genç) Müslüman cariyelerinizleevlenebilirsiniz. Hür de esîr de olsanız Âdem'in çocuklarısınız ve Allah, katındadeğerinizi belirleyecek îmanınızı en iyi bilendir

Cariyeyle evlenmenin helal kilindigi...

Birlikte dusununce durum bu bacim. Yani zina olmuyor.

0|0
    0|0
    • Tek soru soracağım benim bahsettiğim ayette niye ayrı ayrı söyleniyor o halde direk nikahlı eş diyebilirdi, belirtmiş baksana nikalı eş ve cariye diyerek. yoksa senin gösterdiğin ayetler zaten mantıklı onlara sözüm yok.

• Cariye hukugu giriyor devreye. Orada cariye evlendirilirse bir baskasiyla cinsel munasebet yapamaz kesinlikle ancak efendisi deniliyormus o zamanlar eger onla evlenirse buna istifras veya teserri deniyor. Bunlarin hukimleri degisiyordu normal esle miras konusunda o yuzden ayri ayri yazilmis olabilir.

• Sorumluluk farki da var baya uzun onlar bir arastir anlayacaksin.

• Erkeğin kadından üstün görüldüğünü kuranda geçen onlarca ifadeden açık bir şekilde anlayabiliyoruz.
    İnsanlar Kuran' da geçen ama mantıklarına hitap etmeyen hükümleri ''dönemin şartları öyleymiş, o zaman böylesi doğruymuş, şu kelimenin 35. anlamı aslında şu manaya geliyormuş.'' gibi cümlelerle mantık kalıbına sokmak için zorluyorlar.

Tam tahmin ettiğim gibi soruya gelen cevaplar da bu doğrultuda.

0|0
    1|0
    • Şüphesiz siz Kur'anla dağı da kaldırsanız onlar inkar ederler.
      Sonuç nedir biliyor musun? İnanç meselesi.

• Ben de bunu diyorum gelen cevaplar bile kaçamak.

Yükleniyor...