Viyana kapılarında ne işimiz vardı?

Viyana kapılarında ne işimiz vardı ? ne alaka ne alaka hakikaten böyle . ecdadımız hata yapmış . hiç gerek yoktu . öyle saçma sapan işler yapılmasa şimdiye kadar bir sürü toprak elde tutulabilirdi. ne düşünüyorsunuz ?

0|0
4|23

En İyi Erkek Görüşü

• Adamlar "İşte risk budur!" demişler. Saçma sapan iş yapılmasa bir sürü toprak elimizde kalırdı demişsin ama o topraklarda bu işler yapılarak alındı.

Tasvip edip etmemem bana kalsın. Doğru yanlış, göreceli kavramlar ama o anın şartlarına göre değerlendirmek gerek olayları.

2|3
    0|2

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 22

• Viyanayı alsaydık avrupada karşımıza başka kale çıkmayacaktı. Avrupadaki topraklarımız daha bir garantide olacaktı... Öyle saçma sapan işler yapılmasaydı istanbulu bile alamazdık. Orada da işimiz yoktu... Olan olmuş. Ders çıkaralım. Viyana ile uğraşacağınıza Suriye de ne işimiz var diye düşünün derim...

0|1
    0|2
  • Şimdi öncelikle şunu yapmasaydık iyiydi, keşke bunu yapmasaydım şimdi daha iyi olurdu demek hoş değildir. Demek ki kaderde varmış ve yapıldı. Osmanlı padişahları da geleceği göremiyorlardı değil mi ? Adamlar İslam uğruna cihat etmişler ve başarılı olamadılar diye şimdi onlardan pişmanlık duyamayız. Ya başarılı olsalardı belki bütün Avrupa şu an Müslüman olurdu. Onun için böyle hayırlı işleri denemek gerekir ve Allah'ın emridir.

1|2
    2|4
  • osmanlı nın görevi dunyayi fethet etmek dinimizi yaymakti

1|2
    0|3
  • Dinle evlat, sana bir çift söyleyecek sözüm var;

Beni bilmek ister isen, Hakka bağlı özüm var!

Neslim bana bühtan etmiş, yüreğimde sızım var!

Bu sayfalar tanır beni, ha bu kitaplar tanır,

Şanlı tarih dile gelse, bütün dünya utanır!

İlim, irfan, medeniyet yaymak için büyüdüm

Kuru kavga için değil, hizmet için yürüdüm

Bir küçücük beylik idim, üç kıtayı bürüdüm

Bu tepeler tanır beni, ha bu ufuklar tanır

Şarktan güneş doğduğunda gölgem garba uzanır...

Mazlumların gözyaşını şefkat ile silmişim

Vatan, namus, din ve devlet kıymetini bilmişim

Irzıma göz dikenlerin haklarından gelmişim!

Bu hisarlar tanır beni, ha bu kal'alar tanır,

Nal sesimi işitenler kıyamet koptu sanır!...

0|1
    0|2
  • Tarihe saydılarla maydılarla bakılmaz insanoğlu

alınsaydı oralar ohh mis gibi adamlar mı olacaklardı, denemeden bilinmez

0|1
    0|2
  • Ganimet yönlü bir ekonomik sistemin varsa, dur durak olmaz. Ne derler bir zamanlar kızıl elmaları İstanbul'daymış, sonra İstanbul'u halledince Roma olmuş (bence burayı alamadıkları iyi de olmuş- İstanbul'un hali malumlarınız)

Yani sonuçta Viyana'yı alsa yeni bir hedef koyacaktır. Ganimet ve haraç ile ticaret yollarını kontrol ederek gelir sağlamaya dayanan bir ekonomik sistemin sonucu bu.

0|2
    0|2
  • Ben bunu empire total war'da denedim, la harbi viyana çok uzak

Ne işin var senin öyle yerlerde hocam

Belki de kilit noktası bir kale diye çok yırtındılar ama git git bitmiyor..

0|1
    0|2
  • Osmanlı imparatorluk ve toprak uğruna savaşmadı. Osmanlı; Allah' ın adını her yere duyurabilmek için Fetihler yaptı, Cihad etti .. Allah ecdadımızdan ebeden razı olsun.

0|0
    0|1
  • Viyana kuşatması olmasa Osmanlı çok daha önce yok olurdu.

0|0
    0|2
  • topraklar yetmiyordu...

0|0
    0|2
  • iyide sen zaten fikrini saymış dökmüşsün. arkadaşım viyana kapılarına dayanma sebebimiz İLAY-I KELİMETULLAH ı yaymaktı. ALLAH ın dinini yani İslamı hakim kılma , tebliğ ve irşaddı. sen siyasi ve askeri bakımdan bakıyosun olaya fakat olayın dini yönü ağır basan yanıdır

0|0
    0|2
  • atalarımız kutsal bi görevi vardı biraz tarih incelersen birazda objektif yaklaşırsan yakalarsın o kutsal görevi

0|0
    0|3
  • Ne çok biliyosun sen

0|1
    0|2
  • Açgözlülük işte.

0|1
    0|1
  • Anadolu'da ne işimiz vardı ?

0|2
    0|1
  • Soruda dalgasına mı yazılmış bilmem ama Osmanlı'nın geride kalışının nedeni olarak Viyana kuşatmasını görmekten vazgeçin. Bir tek savaşla tarih yazılmaz. Bi de Osmanlı hiçbir zaman gerilemedi, Avrupa geriden gelip öne geçti

0|0
    0|1
  • Kanuni dönemindemiyiz.. Dersleri hep kaçırdık la..

-->Cumali notları ver.. Varda vermiyorsan bak.. :(

0|0
    0|2
  • Ya sen Kanuni Sultan Süleymandan daha mı zekisin adam cihan imparatoru olmuş

0|1
    0|2
  • viyana kusatması ile misak-ı milli arasında nasıl bi baglantı kurdun onu anlamadım

0|1
    0|2
  • senin cem özerle ne işin vardı diye soruyor muyuz biz

demek ki nasipmiş

0|1
    0|3
  • Onu ben de çok düşünüyom ya

0|0
    0|1
  • cihan imparatorluğu anlayışnda durmak yakışmaz

0|0
    0|2