Üç hilal sembolü hakkında ne biliyorsunuz?

Eski Türk sembollerinden birisi. O üç hilal bir çok farklı manaya gelebiliyormuş.

Selçuklularda ve Osmanlılarda kullanmış özellikle. Bir tarih sever olarak ilgimi çekiyor bu konular.

11|14
35|136

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Nihal Atsızın ''Bozkurtlar'' kitabının bir bölümünde de geçer Ay'ın üçe parçalanması diyerek. Eşsiz bir roman.
    Türk birliği , İslam birliği , Türk Cihan hakimiyeti diye geçiyor bildiğim kadarıyla her bir yıldızın sembolü.

0|3
    0|0

Erkekler Ne Diyor 135

• Bir rivayete göre hakim olunan 3 kıtayı temsil eder. Asya Afrika ve Avrupa.
    Diğer bir görüş ise Devlet, Millet ve İslam.
    Başka bir söylentiye göre ilk olarak Oğuz Kağan bu bayrağı kullanmıştır. Bayrağın yeşil olmasının anlamı göçebe, konar gezer ve bozkır hayatı yaşayan bir millet olduğumuz için bozkırın yeşilini ifade eder. Hilallerin manası ise Doğu, batı ve güneydir. Kuzey yoktur çünkü soğuk, karanlık ve uğursuz sayıldığı içindir.

13|14
    0|3
    • Oğuz Kağan'ın bu bayrağı kullandığını zannetmiyorum, bu bayrak Türklerin İslamiyet'e geçişinden sonra görülmeye başlamış diye duydum

• Adımla gurur duyuyorum, Oğuz Han :D keşke Kağan olaydı :D

• güzel bir görüş hepsine katılıyorum hocam ellerinize sağlık

• asildir. ay yıldıza ne kadar da güzel yarenlik eder. allah ay yıldızı da, üç hilali de eksik etmesin bu topraklardan.

12|10
    1|0
    • dostum hilal demek ay demek zaten

• Osmanlı turası çok geniştir ve çok eskiye dayalıdır. Bir bayrak Ay-Yıldız Digeri Üç Hilal

• Benim bir cumlenden zihniyet ve bilgisizligimi olçmekte ayri bir zihniyetsizlik olmuş. @ASD33

• Turklugun ve islamin sembolu

5|8
    0|3
  • Türk Birliği
    Türk Milletinin yoğun olarak yaşadığı bütün yurtların birleşerek ismi Turan olan devletin kurulmasıdır. Tek Vatan , Tek Devlet , Tek Millet ilkesinin gerçekleştirilebilmesidir.

İslam Birliği
    Büyük Turan gerçekleştirildikten sonra Türk olmayan diğer Müslüman milletler de ümmet kardeşliği inancımıza uygun olarak birliğimize katılacaktır ve Türk İslam birliği gerçekleşecektir.

Türk Cihan Hakimiyeti
    Nizam-i Alem , İlay-i Kelimetullah veya Türk Cihan Hakimiyeti. Türk-İslam birliği gerçekleştiğinde aleme Allah (c. c) ' in Nizamını yaymak ve Cihanda Türk hakimiyetini sağlamak.

5|3
    2|3
  • Hilafeti temsil eden Osmanlı bayrağı... Yani MHP nin kullandığı bu sembol onlarında İslamcı Osmanlıcı olduğunun işaretidir.. Türklükle hiç bir alakaları kalmamıştır.. Çünkü gerçek Türk milliyetçisi olsalardı bozkurt sembolü indirilmezdi.. Hıristiyan oldukları için Gagavuz Türklerini Türk saymayan zihniyet milliyetçi olmaz..
    Üç hilalin biri İslamı, diğeri hilafeti üçüncüsü ise Padişahı sembolize ediyor.. Hiç bir millet hıristiyan olmakla millet duygusunu kaybetmediği halde biz Türkler hemen Araplara teslim olmuşuz..

1|1
    0|0
    • teşekkürler amca görüşün için

• Türk Birliği
    Türk Milletinin yoğun olarak yaşadığı bütün yurtların birleşerek ismi Turan olan devletin kurulmasıdır. Tek Vatan , Tek Devlet , Tek Millet ilkesinin gerçekleştirilebilmesidir.

İslam Birliği
    Büyük Turan gerçekleştirildikten sonra Türk olmayan diğer Müslüman milletler de ümmet kardeşliği inancımıza uygun olarak birliğimize katılacaktır ve Türk İslam birliği gerçekleşecektir.

Türk Cihan Hakimiyeti
    Nizam-i Alem , İlay-i Kelimetullah veya Türk Cihan Hakimiyeti. Türk-İslam birliği gerçekleştiğinde aleme Allah (c. c) ' in Nizamını yaymak ve Cihanda Türk hakimiyetini sağlamak.

2|3
    0|2
  • halkların ortak sembolü orak çekiçten başkası olamaz

www.devrimsoldaolur.com/.../...BEMwzDkCcAA8GTj.jpg

2|4
    4|4
    • ben, halkların ortak sembolü üç hilal olur demedim zaten

• Gelirinin belli bir miktarını ayırmadığına %100 eminim
      Neyse kardeşim inşallah doğru yolu bulursun hayırlı gecelerin olsun

• @asksızmısınıznız doğru yolu bulması gereken sensin ;)

• Hilal islaminin simgesidir islamla sereflenen Türk milleti de bayraginda hilali kulanmistir
    Amaci islamiyeti yaymak yani ilahi kelimetullah olan Turkler bu dusunceyle sancaklarinda uc hilali kullanmistir
    ilahi kelimetullah davasindaki gibi temsil ettigi Islam dinini uc kitaya yayma ulkusu icindedir diger bir anlami ise Adalet iman ve Ahlaktir
    Yine ayni sekilde bozkurt isaretindeki işaret parmagi Allahin birligini serce parmak turklugu ortada birlesen uc parmak ise Turk islâm muhrunu ifade eder ve denir ki Turk islam muhrunu dunyaya vuracagiz

0|0
    0|0
  • 3 yıldız Türk'üğü temsil eder.
    Türk'üğü temsil ettiği için severim ama onu kullanan partiyi asla xd

7|7
    7|18
  • Üç hilali birleştirip 3 tane gülen yüze çok çevirdim gençliğimde. :):

2|7
    12|40
  • Bunu mu demek istedin

3 Hilal

http://i.hizliresim.com/8ljp1Q.jpg

1|2
    5|3
  • Alenen islamiyeti temsilen kullanılmıştır. Osmanlı, Türk devleti olmaktan öte çok uluslu bir islam devletidir. Öyle ki göçebe Türkmen boyları dışlanmış, aşağılanmıştır. Ay yıldız diyecek olursanız Kök Türüklerin hükümdar mezarlarında, kurganlarında görülen bir semboldür. Ay yıldıza milli sembol demek sakınca yoktur. Zaten şamanist yahut Tengrici kökenli bir millet olduğumuz üzere doğayla iç içe olan sembollerin milli sembol olması gayet normaldir. Türkçe kökenleri isimlerimize bir bakın, toprak, yıldız, deniz, güneş vesaire vesaire...

1|0
    0|0
  • Uc hilalin anlami bana gore sanirim kullanilmasinin temel nedeni
    Hilalin Musluman devletlerdeki sembolu olmasi
    Islamin bayragi oldugunu soyleyen osmanlida kullanmis iste ;)

2|3
    2|6
    • hilal günümüzde müslüman devlet simgesi olanibilir ama Türkler Göktürk devleti zamanındada bastıkları parada ay yıldız simgesini kullanmıştır. Bizler müslüman olduğumuz ve islamın bayraktar devleti olduğumuz için hilal islamla özdeşleşmiştir. İslam sembolü olmuştur.

• teşekkürler @IIaxII

• Onu da mı bilmiyorsunuz diyorduuu
    http://i.imgur.com/aW2DI4h.jpg

dua ediyor, kızmıyor tamam, öğrenelim..

0|2
    0|6
  • Osmanlı bayrağının tarihi gelişimi üzerine yapılan araştırmalar ilginç bilgileri gözler önüne seriyor. 1500’lü yıllarda kullanılan 3 hilalli Osmanlı bayrağı genelde denizcilerin kullandığı devlet arması özelliği taşıyordu. Bayrak üzerindeki hilal şyekli islami bir anlam taşıyordu. İslam peygamberi Hz. Muhammed’in MS 622 yılında Mekke’den medineye göç yapması esnasında gökyüzünde hilal şekli vardı. Müslümanlar hicret olayının her hatırlanması için takvimin de başlangıcı olarak kaübul etmişlerdi. Ancak Hicri takvim, ayın dünya etrafında dönmesine tayanıyordu ki güneş takvimi ile arasında her yıl 10 gün farklılık vardı.

Türklerin islama geçişleri 10. Yüzyıl ortalarında Karahanlı Devleti zamanında gerçekleşti. Bu tarihten önce de İslama geçen Türk boyları vardı. Selçuklu Hükümdarı Tuğrul Bey’in ordusu ile Bağdat’a kadar gelmesi ve islam halmifesine bağlmılığını bildirmesi esnasında o’na “İslamın kılıcı” ünvanı verildi. Ve Güneşin doğduğu yerden battığı yere bütün dünyanın yönetiminin Müsmümanlara gerçemi görevi verildi. Bu olaydan sonra Selçuklu ve Osmanlı Hükümdarları kenidlerini aynı zamanda İslamın dünyaya yayılması görevi verilen mücahitler olarak gördüler ve imzalarını üç tuğ şeklinin açılımı olan TUĞRA şeklinde attılar. Tuğra şekline dikkatlice bakılırsa orta yerde ÜÇ TUĞ vardır. Bunan anlamı da doğu-batı-merkezde birleşir anlamına gelir. Yani güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar merkezde, bir elde, yönetimde birleşilmesi anlamı çıkar.

Osmanlı bayrağındaki ÜÇ HİLAL şekli de TUĞRA’nın bir başka açılımıdır. İslamiyetin dünyanın her yerine yayılması düşüncesini canlandırır. Osmanlı sultanları kendilerini islamhalifesi ve aynı zaman da İslam mücahidi olarak da görmüşlerdi.

şimdiki düşünce..

Türk Birliği

İslam Birliği

Türk Cihan Hakimiyeti

0|0
    0|0
  • Anadolu Selçuklu Devleti zamanından beri kullanılan bir bayrak. Anadolu Selçukluları kırmızı üzerine beyaz 3 hilal kullanırken, Osmanlı Devleti islamı kabul etmesiyle, islamın kutsal rengi olan yeşil üzerinde beyaz 3 hilal kullandı.

Osmanlı devleti 1299-1400 yılları arasındaki tüm savaşlarına 2 sancak ile katıldı. Bunlardan biri yeşil tabanlı 3 hilal. Diğeri kırmızı tabanlı 3 hilal.

Prof. Dr. Halil İnalcık'ın Osmanlı İmparatorluğu kitabında sancak ve bayrak yapısı konusu mevcut.

0|0
    0|0
  • sevgili kardeşim ; Alparslan Türkeş: (Bir eliyle bozkurt işareti yapar, diğer elinin baş parmağıyla işaret ederek tarif eder) Bak ağabey, şu serçe parmak Türk'tür, şu işaret parmağı da İslam'dır. Şu Bozkurt işareti yaptığımız işaretin arada kalan boşluk ise cihandır (dünyadır). Son olarak kalan 3 parmağın birleştiği nokta ise mühürdür. Yani ağabey işaret ederek gösterir isek, şu çıkar: Türk İslam Mührünü Dünyaya vuracağız...

0|1
    0|0
  • Üç hilal bilmiyorum ama, ay ve yıldız ın Güneş Tutulmasını temsil ettiğini okumustum. Bunun nedeni Türklerin ilk ortaya çıktıkları yillarda Güneşe tapan çok millet olmasiymis. Ve Ay Yıldız, Güneş i yenebilir gibi bir manaya geliyormuş. Yani bayrakta ki yıldız aslında güneş, ay onun önünü kapatiyor aslında. Yani Güneş Tutulmasının temsili. Tam olarak anlatabildim mi bilmiyorum umarım anlamışsınızdır.
    Bir de, TBMM ye kuşbakışı olarak bakınca da güneş tutulmasının sembolize edildiğini görürsünüz.
    Belki de 3 Hilalin anlamı, bu yazdiklarimdan yola çıkarsak, Türk Boylarının tek bayrak altinda toplanmasidir. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı da durum öyleydi.
    Ne kadar cok Boy, o kadar çok güneşin önünü kapatacak ay gibi.

0|0
    0|0
  • Turancıların sembolü işte

2|3
    2|3
    • Tarih günümüzle sınırlı değil. Bu bayrak Yavuz Sultan Selim döneminde de kullanıldı ama Sultan Selim'in turancılıkla hiçbir alakası yoktu

• Ben güncel olarak yorumladım, Tarihçesinde çok daha derin anlamlar mevcuttur. Ben Çehre ( yüz ) diye biliyorum.

• sadece turancıların değil Türklüğün sembolüdür esasa olarak sapla samanı karıştırmayalım.

• Türk Birliği

İslam Birliği

Türk Cihan Hakimiyeti

0|0
    0|0
    • osmanli tugrasindaki uc hilal ise osmanli parasindada yazildigi gibi hurriyet , esitlik ve adalettir,

Ve ayrıca: İlk olarak Oğuz Kağan bu bayrağı kullanmıştır. O yeşilin anlamı göçebe konar gezer ve bozkır hayatı yaşayan bir millet olduğumuz için bozkırın yeşilini ifade eder. Hilallerin manası ise Doğu, batı ve güneydir. Kuzey yoktur çünkü soğuk, karanlık ve uğursuz sayıldığı içindir.

• Şimdi bana tarih anlattırmayın, gidin okuyun araştırın ogrenın, neyse bende birşeyler yazayım :)

İstanbul'daki bir Cami'de çift başlı kartal figüründe gizli 3 hilal mevcut tabi fark edebilene, hatta burada Göktürk devletinin arması olan kurt başı da gizli bir şekilde belirtilmiş

Bunun yanı sıra bir ide üst üste olan 3 hilal vardır iç içe geçmiş yani o ise bambaşka birşeydir. Derin devlet diye tabir edilen bir yapılanmanın sembolüdür. Ahi teşkilatının kullandığına dair rivayette var, tabi ahilikin derin gerçek yapsını bilenler buna anlam verebilir yoksa sıradan bir esnaf teşkilatı olarak görenlerin anlam vermesini beklemek doğru olmaz.

0|0
    0|0
    • teşekkür ederim :)

• Osmanlı'da sadece İkinci Mehmet savaş sırasında 3 hilal kullandı demişsiniz. Bu bilginizin kaynağı nedir? Ben Birinci Selim döneminde de sık kullanıldığını duydum

• başlatan o die biliyorum ondan sonra bırkac asır hilafet sembolü olarka kullanıldı 1. seliminde kullanmıs olmasını duymus olmanız doğal.

• türk insanının arasına ümmetçilik adıyla nifak tohumu sokmaya karşıyım türk islam sentezi yok türkün dini islamdır diyenlerden nefret ediyorum türk milletini dinine göre yargılayan ayıranlar içimize din kardeşliğini sokanlar olsa olsa türkün düşmanıdırlar.

0|3
    1|2
    • Türk ler muslumanligi. seçmiştir. ama çok türk kabileleri wardi. Hepsi müslüman. Değildi her türk müslümandır die bir kaide yoktur sen müslüman olqmqybilirsin

• birşey eklemek isterim selçuklu sancagı sanırsam çift başlı kartaldı 3 hilal olduguna emin misiniz

• eski çağlarda özellikle türk devletleri bir sürü bayrak kullanıyordu. mesela osmanlı 1800'lü yıllardan önce bir sürü bayrak kullanmıştı tek bayrağı yoktu. selçuklu çift başlı kartalda kullandı sancağında. birde size eksi oy veren ben değilim

• Haç işareti nasil Hristiyanlarin semboluyse Kilalde İslam dininin semboludur. Biz Turkler islamiyete gectikten sonra İslam dinini korumaya ve onu butun insanliga yaymak icin calistik. İslam'i yaymak icin calistigimizdan dolayi bayragimizda İslam'in sembolu Hilal var

0|0
    0|0
  • İman ahlak ve adaleti simgeler

2|0
    0|0
  • Bu video her şeyi anlatıyor https://www.youtube.com/watch?v=FitYfow3LYk
    O sembol aslında hilal değil güneş tutulmasını anlatıyor Türk Bayrağının Sırrını ve Türk şehirlerinin , Anadolunun sırrını merak ediyorsunuz mutlaka izleyin. Gerçekmidir bilemem ama bu açıdan bakmanın fikir sahibi olmanın yararı elbette olur.

0|1
    0|0
    • bunun devamını paylaşma lütfen ben konu açıcam ks ye tüm serilerini detaylı olarak izlemeli herkes çünkü.

• Faydalı olur şimdiden emeğine sağlık yalnızca bir teori olduğunu vurgularsan sevinirim

• milliyetçi düşüncenin sembolü olan üç hilalin anlamı

Türk Birliği

islam Birliği
    Büyük Turan gerçekleştirildikten sonra Türk olmayan diğer Müslüman milletler de ümmet kardeşliği inancımıza uygun olarak birliğimize katılacaktır ve Türk islam birliği gerçekleşecektir.

Türk Cihan Hakimiyeti
    Nizam-i Alem , ilay-i Kelimetullah veya Türk Cihan Hakimiyeti. Türk-islam birliği gerçekleştiğinde aleme Allah (c. c) ' in Nizamını yaymak ve Cihanda Türk hakimiyetini sağlamak.

0|0
    0|0
  • 3 hilal umurumda değil doğrusu. Çok çok geride kalmış tarih yerine yakın zamanı incelemeyi severim ve tercih ederim. Mesela Zilan katliamı, Dersim katliamı, Ermeni soykırımı... bunların açıklığa kavuşturulması lazım ve devlet hepsini de zamanında yapmıştır.

1|0
    0|0
  • Osmanlı Devleti’nin bayrağı. Üç kıtada hakimiyetin simgesidir. Asya, Avrupa ve Afrika’da hakimiyeti temsil eder. Ayrıca Osmanlılar’da bayrakta hilâller, bir renge ve her renk de bir kavrama karşılık gelir. İlk renk kırmızıdır. Kırmızı, ülkenin ve devletin şehidlerin kanıyla ayakta durduğu anlamını içerir. Diğer renyeşildir ve İslâmiyet’i temsil eder. Üçüncü renk ise beyazdır. Beyaz, devletin şeffaf, temiz ve adaletli olduğunu ifade eder

0|0
    0|0
  • İslam, Türklük ve EVREN

Tek Vatan Tek Millet Tek devlet...

2|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    105

Kızlar Ne Diyor 34

• -TÜRK BİRLİĞİ
    -İSLAM BİRLİĞİ
    -TÜRK CİHAN HAKİMİYETİ

Türk birliği ;Türk Milletinin yoğun olarak yaşadığı bütün yurtların birleşerek ismi Turan olan devletin kurulmasıdır. Tek Vatan , Tek Devlet , Tek Millet ilkesinin gerçekleştirilebilmesi

İslam Birliği ;Büyük turan gerçekleştirildikten sonra Türk olmayan diğer Müslüman milletler de ümmet kardeşliği inancımıza uygun olarak birliğimize katılacaktır ve Türk İslam birliği gerçekleşmesi

Türk Cihan Hakimiyeti ; Türk-İslam birliği gerçekleştiğinde aleme Allah (c. c) ' in Nizamını yaymak ve Cihanda Türk hakimiyetini sağlamak anlamına geliyor.
    Her biri ayrı bir güzellik barındıran bu görüşlere son derece saygı duyan biri olarak üç hilalin taşıdığı manaya dair âcizane bir katkı da ben sunmak istedim :')

Saygılar...

1|1
    0|0
  • Oyyy ölürüm o üç hilale cCc ♥

4|6
    0|0
  • cCc TENGRİ BİZ MENEN cCc

3|4
    0|0
  • Osmanli Devleti’nin bayragi. Uc kitada hakimiyetin simgesidir. Asya, Avrupa ve Afrikada hakimiyeti temsil eder. Ayrica Osmanlilarda bayrakta hilaller, bir renge ve her renk de bir kavrama karsilkk gelir. İlk renk kirmizidr. Kirmizi, ulkenin ve devletin sehitlerin kaniyla ayakta durdugu anlamini tasiyoor. Diger renk yesildir ve İslamiyet’i temsil eder. Ucuncu renk ise beyazdir. Beyaz, devletin seffaf, temiz ve adaletli oldugunu ifade ediyor.

0|0
    0|0
    • Osmanlı devletinin bayrağı 3 hilal değildi sadece Fatih Savaş sırasında kullandı. Çizgi filmlerde filmlerde orada burada degıl kitaplarda ogrenın tarihi. Boylesıne sıradan konuları bıle yanlıs bılıyor buram buram cehalet kokuyorsunz

• bunun yanı sıra sadece kısa bir dönem bayrağı oldu Osmanlının

• Sarişin olduğunu bu kadar belli etme be bacım 😃

• Ben de herkes ne biliyorsa onu biliyormuşum.
    Ama en iyi bildiğim şey, tarihten bu güne tüm bayraklarımızın asaleti...

0|1
    0|0
  • *Benim Vatanım da:
    1-Bayrak inmez
    2-Ezan susmaz
    3-Ya sev-ya terk et..

0|4
    0|0
  • Hilal islamin semboludur. camilerin tepesinde de var. Çanakkale boğazı kıyısındaki Kilitbahir kalesinin görünüşü de üç hilal şeklindedir ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. ama tabi bircok nedeninin yaninda en onemlisi osmanlinin islami yayma idealleridir. bu ugurda yaptigi cihad ve gazalardir.

0|0
    0|0
  • Türk İslam Birliği. Hay kurban olduğum ccc

0|2
    0|0
  • Turk, islam, turk cihan... benim bildigim bu

0|0
    0|0
  • 3 Hilal in çok fazla anlamı vardır, Osmanlı'da da hilafet sancağı olarak kullanılmıştır.
    Tarihte bu sembolü kullanan tüm Türk'ler ozamanki anlayışa göre bir anlam yüklemiştir bu sembole.

Ama genel olarak Müslüman-Türklerin sembolüdür.

0|0
    0|0
  • İslamiyeti temsil ediyor diye biliyorum.

1|0
    2|0
  • Ben bir ay yildizi bilirim

0|0
    0|0
  • Üç Hilâl: Osmanlı Devleti’nin bayrağı. Üç kıtada hakimiyetin simgesidir. Asya, Avrupa ve Afrika’da hakimiyeti temsil eder. Ayrıca Osmanlılar’da bayrakta hilâller, bir renge ve her renk de bir kavrama karşılık gelir. İlk renk kırmızıdır. Kırmızı, ülkenin ve devletin şehidlerin kanıyla ayakta durduğu anlamını içerir. Diğer renyeşildir ve İslâmiyet’i temsil eder. Üçüncü renk ise beyazdır. Beyaz, devletinşeffaf, temiz ve adaletli olduğunu ifade eder. Yani MHP'yi temsil eder.

0|1
    0|0
  • Umursamiyorum.

1|1
    5|5
    • Aferim en doğrusunu sen yapıyorsun umursasan ne olacak devleti senmi kurtarcan dimi devlet için saten ölen olmuş dimi Mustafa kemal senin gibiler için bu devleti kurtarmış ikinci Mehmet senin için İstanbullu almiş salla gitsin yani saten yarin bir gün topragin bayragini elinden alicaklar ozamanda umursama kuzum hadı mucuk byby

• ben bir tek hilalden anlarım oda kendi vatan bayragimdır ama üç tane ampul olsaydı daha farklı bakabilirdim olayaa

0|0
    0|0
  • Türk islam muhrunu dunyaya vuracagiz demek ;)

1|1
    0|0
  • bişey bilmiyorum

0|0
    0|0
  • En güzeli ay yıldız:)

0|0
    0|0
  • Devlet millet islam sembolu

0|0
    0|0
  • Ben MHP diye biliyorum.

0|0
    0|0
  • Mhp lilerin olmuyormu üc hilal? Veya ülkücülerin?

0|0
    0|0
    • Onlarında kullandığı bir sembol ama sadece onlara ait değil

• Oğuz kağan zamanında bile vardı üç hilal. Binlerce yıllık Türk sembolünü bir partinin sembolü olarak görmek yanlış olur. Yani o sembolü Mhp ya da Ülkücüler icat etmedi. Türklük sevgisinden dolayı seçtiler.

• Anladim bilmiyordum :)

• Genelde musluman ulkerin bayraginda yer alir

0|0
    0|0
  • 3 kıtayı temsil ediyor.

0|1
    0|0
  • ilgilenmiyorum :-D

0|0
    4|8
  • tek birşey biliyorum biliyorum hiçbir şey bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Hilal aslen İslam'ın sembolüdür.

0|0
    0|0
    • aslen günümüzde anlamı budur

• Aslen=asıl olan... günümüzde ki ne ifade ettiği değil tarihte ne ifade ettiği ve kimler tarafından kullanıldığı önemlidir...

• mhp'nin simgesi işte. diğer anlamları ile ilgilenmiyorum.

0|0
    0|1
  • berbat sembol

1|0
    6|11
    • estetik olarak mı?

• senden daha berbat değildir. troll seni

• Sende ki tip kadar berbat birşey var mı 😃 sen bu tiple anna Na dava acsan kazanirsin senin gibi kizim olsa tasma takar gezdiririm sokakda hatda cami avlusuna birakilsan herkes gormemezlikden gelir 😃

• cCc= iki kaş ve bir bıyık.

0|0
    1|2
  • Hiç bir fikrim yok tek bildiğim bizim evin her köşesinde 3 hilal asılı olması:)

1|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    4
Yükleniyor...