Felsefe ve siyasetle ilgilenmek istiyorum, nereden başlamalıyım?

siyaset ve felsefe hakkında hiç bir bilgim yok. bana başlangıç olarak önerebileceğiniz kitaplar var mı? ya da nereden başlamalıyım?

0|0
4|13

En İyi Erkek Görüşü

• Felsefe tehlikelidir, baştan söyleyeyim. Felsefedeki o akımlara kapılırsan hakikatten şaşabilirsin. Örneğin müslüman bir zamane genci anlayamadığı bir konuda o akımlardan ciddi anlamda yararlanmak isterse, o akımlara göre araştırma yaparsa %50 dinini terkeder. Agnostisizm, Ateizm, Deizm vb. akımlar tehlikelidir. İslamda cevapsız hiçbir soru ve nedensiz hiçbir yargı bulunmaz bunu sakın unutma.

Tanrı vardır, bunu filozof Descartes akıl yürüterek kanıtlamıştır. Örnek sözü de şudur: "Düşünüyorum, o halde varım."

Siz düşünemediğiniz birşeye var diyebilirmisiniz? Örneğin yeni bir renk düşünün, bu renk doğada bulunmasın ve mevcut renklerin karışımından meydana gelmesin. Düşünmeyi bırakın, hayal bile edemezsiniz. Aklınıza hep mevcut renkler gelir. Öyle bir renk olmadığı için düşünemezsiniz. Bir örnek daha vereyim, mevcut rakamların dışında yeni bir rakam düşünün. 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 dışında yeni bir rakam düşünebilirmisiniz? İsimleri değiştirirsiniz o ayrı birşey ama sayısal anlamda bu rakamlardan bağımsız yeni bir rakam düşünemezsiniz. Çünkü öyle bir rakam yoktur.

Ancak her düşündüğünüz de doğru değildir. Ben tanrı olarak Zeus'u düşünebilirim, hatta taş ve tahtadan kendime tanrı bile yapıp inanabilirim, önemli olan hangisinin doğru olup olmadığını kavrayabilmektir. Bunuda akıl süzgecinden geçirmek gerekir. İslam dini, Yaratıcıyı sorgulamayı emrediyor zaten. Körü körüne inanın demiyor, mantıklı değilse inanmazsın kardeşim.

Bunları neden söyledim, senin gibi bu konulara meraklı insanlar yalan yanlış bilgilere kanıyorlar, gerçekten yazık oluyor. Bu konular hakkında söylenecek okadar çok şey varki, ben sadece bir fikir vermek istedim sana.

2|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 12

• siyaset için türkiyeyi tanımalısın önce. türkiyenin siyasi yapısı 2. meşrutiyete paralel ilerler. zaten meşrutiyetin ilanı da siyasal ve militer bi çabanın sonunda olmuştur. bu yüzden önce yakın tarihi incelemekle başlıyosun. kitap tavsiyesi ilk olarak bence Soner yalçın - Efendi-beyaz türklerin büyük sırrı

1|0
    0|0
  • felsefe için jostin garder in sofie nin dünyası adlı felsefe romanını tavsiye ediyorum felsefeyi sevmeyene bile sevdirecek nitelikte bi eser ...siyaset karmaşık bi durum tarihle cografyayla ilgisi cok bence 45 50 yaslarında siyasetle ilgilenen bi adam bul onla bi kac saat konus siyaseti anlarsın sonrada kafanda oluşan siyaset tarzına uygun kitaplarla yol alırsın

1|0
    0|0
  • Emma Goldman'ın tüm kitaplarını oku.Tüm kadınlar okumalı.Hem siyasi hem felsefi bir kişiliği vardır.İnternette biraz araştırırsan tam istediğin gibi bir şey olduğunu anlayacaksın .

1|0
    0|0
  • Felsefe okuyan bir arkadaşım vardı. Nasıl dedim. Gerek yok dedi. Neden dedim, madem sen neden okuyorsun dedim. Bir gram tat almak için bir kilo keçiboynuzu çiğnemeye benziyor demişti

1|0
    0|0
  • yakın tarihten başlayabilirsin önce anlatılanları dinle annenden babandan amcandan falan büyüklerinden duyacağın şeyler kitaplarda yazmaz çünkü sonradan bi yerden başlarsın

1|0
    0|0
  • George politzer - felsefenin başlangıç ilkeleri

Haluk Hepkon - komplo teorileri tarihi

Banu Avar - böl ve yut

Atilla İlhan - bir millet uyanıyor

Bernard Lewis - Modern Türkiye'nin Doğuşu

1|0
    0|0
  • aristotales platon sokrates bunların kitapları ile bir başlangıç iyi olur felsefe için...

2|0
    0|0
  • machavellinin iktidar adlı kitabinı al.

1|0
    0|0
  • Mein Kampf kitabini oku, seni bu konuda aydinlatacaktir :)

1|0
    0|0
  • yakın türk tarihi ile ilgilenerek siyaset alanında bilgi edinebilirsin.

1|0
    0|0
  • 4 ciltlik Uluslararası İlişkiler Tarihi'ni okuyabilirsin

0|0
    0|0
  • nihat doğan dinleyerek.

1|2
    1|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Felsefe başlangıç için

ilk önce Macit Gökberk'in Felsefe Tarihi link

Aşırılığın Peygamberleri (Niezsche, Heidegger, Foucault, Derrida üzerine)

Descartes, Kant ve Locke uzerine denemeler oku

Sonra

Descartes- ne bulursan

Locke- İnsan Anlığı Üzerine Bir Deneme

Kant-Pratik Aklın Eleştirisi

Heidegger- Zaman ve Varlık Üzerine

Schopenhauer - Varolmanın Acısı

Foucault - Kelimeler ve Şeyler, Cinselliğin Tarihi, Deliliğin Tarihi

Bunları bir oku once. Sonrasini soylerim istersen.

Politika için yanlı referanslar verebilirim, mesela:

Hannah Arendt - Insanlik Durumu

Kropotkin-Ekmeğin Fethi, Karşılıklı Yardımlaşma

Bakunin-Tanrı ve Devlet

gibi. istersen söyle daha fazla veririm oneri.

0|1
    0|0
    • başlangıç için uygun mudur peki çünkü dediğim gibi hiç anlamıyorum?

• feslefe tarihi var ya yukarda dedigim. Macit Gokberk'inki. Onla basla. o zaten baslangic. sonra digerlerine gec. sana sirasiyla verdim. iyice ogrenmek istiyorsan biraz da sebat edeceksin elbette.

• bence felsefe tehlikeli bi alan akaidin sağlamsa okuyabilirsin her fikri benimsememelisin çok saçma fikirler görüşler var felsefede

0|0
    0|0
  • Kitap olarak bilmiyorum fakat internetten siyaset hakkında önce Türkiyenin siyasi yapısını araştırabilirsin geçmişten günümüze. Felsefe tehlikelidir yalnız söyliyim :D Emin olduğun her şeyden şüphe duymanı sağlar ve o anda tek şüphe duymadığın şey gerçekten şüphe ettiğin olur :D Felsefe öğretmenlerinin de normaline rastlamadım hepsi az kafayı yemiş :D

0|0
    0|0
  • sofi'nin dünyası.

0|0
    1|0
Yükleniyor...