M. Kemal Atatürk'ün Çanakkale Savaş'ındaki rolü neydi anlatır mısınız?

M. Kemal Atatürk'ün Çanakkale Savaş'ındaki rolü neydi anlatır mısınız?

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Dolmabahçe sarayında fransızlarla içerek onları oyalıyordu kendileri...

1|2
    0|4
    • Sen bu yaşa boşuna gelmişsin..

• Bu düşüncenin beni sasirtmadi hayinlik kaninizda var sizn

• Yavv hee he. Siz kahramansiniz, siz efsanesiniz, bu memleketi siz kurtardiniz. Zaten lozani da ben imzaladim.

Kızlar Ne Diyor 2

• Savaştan sonraki rolünü anlatayım ben.
    Savaş gazisi olanlar, köylerine geri gittiklerinde ''ben gaziyim ulan sizin için ölümden döndüm'' gibi şeyler söyleyerek, Atatürk'ün onlara verdiği güç ve cesaretle, köy halkını sömürüp, zorla ellerindeki malları alıyor, ödeyemeyecekleri miktarda vergiler istiyorlardı. Ya düşünsene, vergisini vermediği için gidip Atatürk'e şikayet ediyordu ve Atatürk de ''cezalandırın'' diyordu, köy meydanında anasını dövüyorlardı. Kimse karşı da koyamıyordu tabi. Hükümet onlar işte. Nereye şikayet edeceksin? Bu gazilere köyde ''ağa'' deniliyordu. Sen ağana karşı çıksan, ekmek ondan, buğday ondan. Bu dmek oluyor ki ölene dek aç kalmayı, dayağı, onursuzca bir yaşamı kabul ediyorsun. Çaresiz ve aciz. ''Köylü milletin efendisidir'' sözüyle uyguladıkları, uygulattırdıkları hiç de birbiriyle çelişmiyor

0|0
    0|0
  • Rolü ; ' Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum '

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Kimisi sirf ovdugu ya da yerdigi icin karsit goruslu arkadaslar dumduz sovuyor ona.. siz ve sizin gibiler yuzunden insanlar arasinda saygi sevgi kalmadi.. Ataturku gunahim kadar sevmem ama kitaplardan anlatildigi kadariyla askeri bir dehadir kendisi ve eger anlatilanlar dogruysa canakkale savasinin buyuk komutanlarindandir.. burada icki icerdi bilmem dine karsi cok zarari olmustur konusu tartisilmiyor.. sevmeyebilirsin saygi da duymayabilirsin ama en azindan bir muslumansin ve ölü birinin arkasindan kotu konusulmayacagini bilmen lazim.. adam olamiyosan hic olmazsa insanliktan cikma

0|0
    0|0
  • canakkale savasındakı rolu acıkca ve net bır bıcımde anzakların ve ıngılızlerın nerden cıkacaklarını tahmın etmek ve hızlı bır sekılde karar alarak 57. alayı ıle ustlerıne bıle haber vermeden harekete gecırıp taaruzu engellemektı sonrasında zaten yıldırım orduları komutanlıgına getırıldı

1|0
    0|0
  • komutanlık...

0|1
    0|0
  • 8 Ağustos akşamı Albay Fevzi Bey görevden alınmıştır. Aynı gece saat 21:45’de Kuzey Grup Komutanı Esat Paşa’ya telefonla, emrindeki 19. Tümen Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal Bey’in Anafartalar Grup Komutanlığı’na atandığı bildirilmiştir. vee Çanakkale deniz savaşlarının kaderide değişmiştir..

0|0
    0|0
  • Cephe komutanıydı paniğe kapilip geri çekilen askerlere yeniden saldırma emri verdi not savaşı kazandığımız halde hayinler bizi almanlar yenildi diye mağlup durumuna soktular ülkeyi promosyon niyetine dagittilar

0|0
    0|0
  • Komutan

0|0
    0|0
  • cephe komutanıydıı

0|0
    0|0
Yükleniyor...