Çanakkale savaşı hakkında düşüncelerime katılıyor musunuz?

Savaşa giren bizdik aslında. 2 tane gemi alıp direkt Rusya'ya saldırdık. Sonra İngiltere Fransa bize girişti. Çanakkale savaşı aslında Osmanlı'nın saldırısının bir sonucudur. Tamamen savunma amaçlı savaş değildir. Osmanlı emperyalist Almanya ile el sıkışıp emperyalist çıkarlar göz etti.

Ben bu yüzden Çanakkale'nin biraz abartıldığına inanıyorum. Yani birazda biz istedik o savaşın olmasını.

Orada da binlerce masum insan öldü maalesef. Çünkü savaşı başlatanlar kendileri gitmiyor savaşa.

Güncellemeler:
Düzgünce cevap verenlere tek tek teşekkür ederim :)

0|1
4|16

En İyi Erkek Görüşü

• Doğrudur. Turancılık hayalleriyle iki yabancı gemi ile Rusya'ya savaş açan, "soydaşları birleştirmek" adı altında doğuda sömürge peşinde koşan Osmanlıydı ve bu düşler Sarıkamış'ta acı bitti.

İngiltere-Fransa ikilisi Osmanlıyı dünya savaşından çıkarmak için İstanbul'u işgale kalkıştı. Çanakkale'de deniz saldırısına giriştiler. Yanlış yaptılar çünkü direkt karadan çıksalar kazanacaklarını belirten askeri raporları var. Boğazın en dar yerinde iki taraflı topçu ateşi arasından bir donanmayı geçirtmemek çok da mucizevi bir başarı değildir ayrıca. Küçümsemeyelim de abartmayalım da...

Bu arada bugünkü "Çanakkale özel eki"nin birine baktım da neden savaşı belirleyen 5 büyük komutan listesinde Enver Paşa'nın adı yok da Atatürk var? Sırf daha sonra cumhuriyeti kurduğu için tabii. Halbuki Atatürk o kadar da önemli komutan değildi, yedekte bekliyordu. Deniz savaşıyla hiç ilgisi de yok Atatürk'ün... Cevat, Esat ve Sanders Paşaları almışlar iyi ki. Bu kadar da tarih katledilmez bence.

2|0
    0|0
    • Aynen düşündüklerimi tek tek yazmışsınız, teşekkür ederim cevabınız için

• hayır ya olur mu öyle şey. ''daha fazla yazma'' amacıyla yazsaydım oraya gülücük koymazdım. direkt iyi günler derdim. yani size durmadan bildirim yapmak istemedim sadece

• Durmadan bildirim yapılsa hiç rahatsız olmayacağım bir soru ve konu... Sitede böyle ciddi soru görmek güzel. Düşündürücü yazı yazanların sayısı 10'u geçmiyor maalesef

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle haklısın bu konudaki fikirlerimiz paralel :)

Ben bu savaş için zaten gurur değil üzüntü duyuyorum.

250 bin insanımız ölmüş orada kaç çocuk babasız kalmış. Bunla gurur duyacak değilim.

Ve şunu da ekleyeyim aslında bir savaş şanslı değildir. En kötü barışta en iyi savaştan daha iyidir.

5|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Ölmediler şehit oldular sen tarihe bakmadan once ölmek ve şehit olmak arasindaki farki öğren.

1|2
    1|0
    • Ona mı takıldın bunca yazdığım arasında? Cevap verebilsen daha iyiydi

• 1911 de ve öncesinde yapılan gizli antlaşmalar ile Osmanlı zaten paylaşılmıştı ki bizim bu savaşa girmemizi İngiltere istemedi zaten çünkü Avrupa da yükselen Almanya'yı def edip ardından Avrupanın hasta adamına daha büyük bir güçle saldıracaklardı. İttihat ve Terakki partisi sanılandan daha ileri görüşlü bir partidir ha hataları var mı var ancak Osmanlı'nın bu savaşa girmesi kaçınılamazdı.

Çanakkale bir milletin yeniden doğuşudur. Sadece savaş olarak bakmak yanlış Türklerde milli bir bilinç uyandırdı.

0|2
    0|0
    • Cevabın için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi olabilir, ama gene Osmanlı biraz kendini toparladıktan sonra saldırmalıydı diye düşünüyorum. Yani savaş bitine kadar bekleseydi direkt Almanya'nın yanında yer almak yerine

• Evet zaten İngiltere ve Fransa boğazlardan geçebilseydi Kızıl Ordu bastırılmış olacaktı, Rusya'daki beyaz orduya yardım amaçlı geliyordu gemiler

• Evet Churchill'in amaçlarından biride buydu. Ayrıca unutmamak gerek o dönemlerde İstanbul demek Türkiye demek idi...

• yanlıs bu savas zaten cıkıcaktı osmanlı once ıngılızlerle sonra fransızlarla ortak olmaya calıstı ıkı tarafta sıttır edınce mecburen almanların yanında saf tuttuk gemılerın gıdıp bombalaması bızım bılgımız dısında oldu ama o sayde ıstanbul elden cıkmadı o ıkı gemı rus karadenız fılosunu dagıttı sonrasında gemılerden bırını bozduk dıgerıde bogazın karadenız cıkısını tuttu arastırmadan yazmamak lazım

0|2
    0|0
    • İngiltere Fransa başta Osmanlı'ya savaşa girmeyin diye belirtti. Yani girmezsen zarar gelmez dediler. Saldıracak olsalar bile Osmanlı tam bir kendini toparlayıp saldırmalıydı

• beyazıt kutuphanesı topkapı sarayı arsıvı sayımmı daha

• ayrıca osmanlının teknolıjık olarak hıcbırseyı yok ne toparlanmasından bahsedıyorsun

• Biz gemi mi aldık yoksa o Rusya'ya gidecek olan gemilerin boğazdan geçmesine izin mi verdik?
    Zaten İttifark İngiltere-Fransa-Rusya idi. İngiltere-Fransa bizi istedi Rusya'ya daha fazla yardım gönderebilmek için ancak Rusya'nın gözü boğazda olduğu için istemedi. Onun hedefi Sıcak sulara inebilmek için bir yoldu bu da İstanbul ve Çanakkale boğazından geçiyordu. Sonra Rusya istemediği içinde İngiltere-Fransa da bizi ittifak arasına sokmaktan vazgeçti ve bizde bir taraf olmak zorunda kaldığımız için o dönem Almanya'nın tarafında olduk. Böylece 10 Ağustos 1914’te İngiliz donanmasından kaçan GOeben ve Breslau adlı Alman savaş gemilerinin boğazlardan geçmesine izin verdik ve boğazları tüm yabancı gemilere kapattık. Yanı senin iki geni aldık dediğin gemiler yukarıda ismi olan Alman gemiler bizim değil yani. Araştırma yaparak ne olur. Sadece bir yerden veya bir kişiden değil farklı kaynakları da okuyalım.

0|0
    0|0
  • Bilginin ol. adigi savas kac askerin sehit dustugunu bilmediginden anlasiliyor (binlerce sozun) abartisina gelince kusurq bakin bayan 90.000 sehit abarti olabilecek niteliktedir! Osmanli kendini toparlayip aaldirasaydi sozunuZ tamamen komedi osmanli parcalanmis fiili olarak teslim olmus bir imparatorluktu siz diyorsunuz ki olmek uzere olan ve hala darbeler alan bir kisiye kalk toparlan sende vur...
    Cehaletizin hududu yok ki cahil cesaretiZdir tarihe bu sekil dilinizi uzatan. Oku ogren arastir bilgilen sonra gel konus.

0|0
    0|0
  • İki gemi alıp direk Rusya ya saldırdık nedir yahu.

Gemilere bilerek izin verdik savasa bilerek katılmış olduk bende buna inanıyorum ama yapılması gereken oydu. Yapilmadigi taktirde rus filosu zaten bize coktan saldirmis olacakti bu sefer canakkaleyi ayni sekilde savunsak bile savasi kazanma ihtimalimiz pek yoktu

0|1
    0|0
    • Rusya zaten o tarihte Lenin'in önderliğindeki komünist partiyle uğraşıyordu ve ülke karışmıştı. Birde o sırada çoktan bize saldırmış olacaklarını düşünmüyorum.

• Rusya o kadar büyüktü ama Lenin savaşı kazandı ve Rus çarlığı yıkıldı. Küçük bir şey değildi o adamlar, milyon ordusu vardı. Ama senin görüşün bu yöndeyse saygı duyarım

• Lenin savaşı kendi başına mi kazandı peki?

Zaten bu savaşın içine girmemismiydi rusya ve bu savaştan belki de en karlı cikicak devlet olabilecek iken böyle bir fırsatı geleceğine inanıyor. musun?

• Çanakkale Savaşı Kazanılmadı Asla Bize En Büyük Hileyi Orda Yaptı İttilaf Devletleri Mondrosu Bize Kitlediler Sömürge Haline Getirdiler Zaten Amaçlarıda Oydu Savaşı Kazandık Falan Bahane Zaten Silah Olmayan Hammadde Olmayan bir Ülke nasıl Koskoca İtilaf devletleri ile başaçıkabilir ki

0|0
    0|0
  • Evet kısmen doğru. Ayrıca 250 bin askerimizi yanlış komuta sebebiyle kaybettik buda ileriki yıllarda savaşacak asker bulamayacak duruma gelmemize neden oldu.

0|0
    0|0
    • Evet asker kaybı zaten savaşın en acı tarafı

• Osmanlı bu savaşa girmeseydi zaten Almanya'dan sonra Osmanlı içinde geleceklerdi. Yani kısacası Yıllar sonra olacak bir savaşı yıllar öncesinden bitirmişler.

0|1
    0|0
  • Senin gibi mllar harbiden var mı ya? Dünyanin en iyi savunma yapilan cephesidir.. tamamiyle savunma yaptik biz bos bos konusma ya

0|0
    0|0
  • Rodos ve Midilliydi yanlış hatırlamıyorsam. Rus gemileri Almanları kovalıyor, Almanları saklayıp ' Ruslara 'onlar bizden, biz aldık onları hadi git şimdi'' demek yanlış bence.

Savaşın asıl nedeni İngilizlerin, Ruslara yardım götürmek istemesiydi. Yani savaş öyle ya da böyle olacaktı. Ya kendi topraklarınızdan başkasının geçmesine izin vereceksiniz ya da savaşacaksınız.

0|0
    0|0
  • doğru olabilir

0|0
    0|0
  • osmanlıyı hiçbir şekilde tarafsız tutmazardı. ya biri ya diğeri bir şekilde savaşa dahil edeceklerdi. ve osmanlıda almanyaya katıldı olay bu. eğer tarafsız olsaydı her şekilde zararlı çıkardı.

0|0
    0|0
  • Olan olmuş ne yapalm smdi?
    Giden geri gelmez Lafla.

0|0
    1|0
  • evet çok doğru

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Öyle ya da böyle ortada büyük bir zafer var o dön sartlarına göre yorumlarsak öyle olması gerekti ama biz şu an sonucları bildiğimiz için bu günki çerceveden bakıyoruz sonuc yenmek için savasa giriliyor 1. Dünya savası bizim lehimizede olabilirdi o zamanda sevinidik yani o günkü şartlarda değerlendirildiğinde olması gerek buymuş

0|1
    0|0
  • Osmanli iki geliyi alip neden Rusya'ya girmis onu da anlatsaydin?

0|0
    0|0
    • Uzun soru olunca okunmuyor.

• Onemli bir noktayi atlamissin. Okumayan kendisi bilir sen olaylari oldugu gibi anlatmadigin surece bir anlami yok.

• Ben dediklerine katılmıyorum. Osmanlının

0|0
    0|0
    • Osmanlının emperyalist amaçlar güttünü de düşünmüyorum

Yükleniyor...