Kanuni Sultan Süleyman'ın , Şehzade Mustafayı öldürtmesi sizce doğru bir karar mıydı (videolu ) ?

Evet , Kanuni'nin , Mustafayı öldürtmesi sizce doğru bir karar mı? Buda temsili videosu , izlemenizi tavsiye ederim. Muhteşem yüzyıldan bir alıntı..
https://www.youtube.com/watch?v=nO6onlrdLEQ

Edit : Bence öldürülmemeliydi.

Saygılar..

Güncellemeler:
Arkadaşlar ben bu sahneyi gerçekçi olduğu için buraya koydum , diziye göre hareket etmiyorum sırf burada ön plana çıkmak için dengesiz yorumlar yapmayın , benim tepemin tasını attırmayın lütfen.
Var mı başka yorum yapacak olan?

0|0
26

En İyi Erkek Görüşü

• Simdi
    Bunun bir sebebi var..
    Aslinda en büyük sebebni Kanuninin babasi Yavuzun babasi Sultan ikinci Beyazidi tahttan yeniceri destegini alarak indirmesi.. Cünkü Sultan Beyazid hem yumusak huylu hemde kendisini edebiyat sanata vermis bir kisiliktir.. Onun dönemine ikinci Fetret devride deniliyor ki hic savas olmamistir.
    Kendisi gibi yumusak huylu olan Sehzade Ahmeti tahta cikarmak istiyordur ancak Yavuz Sultan Selim yeniceri destegi ile babasini tahttan indirmis dimetokaya sürmüs Sultan Beyazid ayni yil icinde orada vefat etmistir.

Sehzade Mustafa halk ve asker tarafindan cok sevilen bir Sehzadeydi.
    Manisa ve sonra Amasyada büyük işler yapmişti.
    Ancak Sehzade Mustafanin her yönüyle Yavuz Sultan selime cok benzedigini söyler tarihciler.. Ki zehzade Mustafa gittikce güclenmektedir.. gittigi sehirlerde sehrin efradina hatira olsun diye altin paralar bile bastirdigi söylenir..

Tabi olayin birde Hürrem Sultan boyutu var.. o dönemde ve daha önceki dönemlerdede Sehzade annelerinin cocuklari icin iç çekişme yasadigini bircok tarihci söylemistir. Ki ayni durum Büyük dedesi beyazid ve Cem sultan arasindada olmustur ki Cem Sultan daha sonra önce rodos ve daha sonrada Papaliga sigindi en sonunda kendini öldürdüde onlarin elinden kurtuldu.

Suda bir ayri durum Sehzade Mehmet Hürrem Sultanin büyük oglu Cicek hastaligindan ölene kadar Taht icin en büyük varisti sebebine gelirsek hem cok akilli hem cok zeki bir Sehzadeydi tarihte ilkkez bir zehzade sancaga cikmayip İstanbul'da kalmıştır Babasi Kanuninin gözdesidir.

O cicek hastaligindan öldükten sonra en büyük Sehzade Mustafa askerinde destegini arkasina almıştır yaptiklari babasinin kulagina gidince Kanuni onu cagirmis su nasihati etmistir.
    Oglum eger sen askeri arkana alarak beni tahttan indirirsen bu bir gelenek haline gelir.. yarin öbürgün oglunda aynisini sana yapar.. ve bu devletteki esasi yok eder.. Sen benim varisim tahta cikicak kisisin diye söz verdigide rivayet edilir..

0|1
    0|0
    • Ancak Hürrem Sultan ve Sehzade Mustafanin tahta cikarsa.. kendilerine verilen önemin biticegini düsünen ki Mihrimah Sultanin Esi Rüstem pasa ve bir takim pasalarin doldurmasi.. dengeleri onun lehine cevirmistir ki en son İran sahi ile anlasip Kanuniyi tahtan indirme.. plani yaptigi ona ulasinca..

Kanuni dönemin büyük alimlerden Ebusuud Efendiden.. fetvasini almistir ve oglunu devletin bekasi icin katletmistir. Ayrica öfkelenen yenicerinin torunu Sehzade mehmedi tahta cikarticagi düsüncesiyle alti yasindaki sehzadeyide bogdurmus babasinin yanina gömdürmüstür..

• Ellerine sağlık...

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

• Bu dizi sayesinde ogrenmistim bunlarin varligini. Tarihle hic alakam yoktur ama bunu aratirmistim.
    Mustafayi halk cok severmis ama tarihte cogu kisinin de basindan gectigi gibi bazi kurallara uymadan kendi kafasina gore karar almasi onu bu yola dusurmus. Oldurulmemeliydi ama o zaman ki sikko kanunlar bunu gerektiriyormus.

0|1
    0|0
    • Evet , o zamanlar kardeş katline de izin vardı. Aslında aynı bende senin gibi bu diziden öğrendim ve senin gibi gittim Wikipedia ' dan araştırdım. Bu sahne gerçekten de çok etkiliyor insanı sanki gerçekten o insanlar.

• Diziler uzerinden mi bu yorumu yapion :D

2|1
    0|0
    • Hayır , ben bunları ince ince araştırdım hayır samanlığın içinde neden iğne arıyorsun ki?

Erkekler Ne Diyor 5

• Doğru değildi zaten. Doğru olsaydı onun adına cami yaptırmazdı. Pişman olduğu için yaptırdı camiyi.

0|1
    0|0
  • devletin bekası için yapıldı...
    doğru bir karar...

0|1
    0|0
    • Evet o zaman devletin bekası için kardeş katline bile izin vardı fakat Mustafa'nın suçlu olduğunu ispat etmeden öldürdüler.

• Şu fimlde En Sevdiğm Adam Mustafaydı

0|1
    0|0
    • Başlar sevmedim annesinden dolayı ama sonradan sevdim bende

• :) film uzmanı olmuşum yeni bir film görünce kimin iyi olacağını anlıyorum :)

• diziye göre soru soruyon. allah akıl fikir versin

1|0
    0|1
    • Allahım sen bana sabır ver argo kullanmayayım diyorum ama ulan gerizekalı temsili diyorum görmüyor musun sığır?

• O filmde öldürmemesi gerektiğini gösteriyor yani mustafayı haklı ve acınaklı gösteriyor ama gerçek tarihe göre mustafa'yı öldürmesi gerekiyordu o zamanın kurallarına göre haketmişti

1|1
    0|0
    • Normalde şehzadelerin sakal bırakması yasakmış , Mustafa'nın aklını çelmişler. İşte hükümdarımız yaşlandı size tahtı bırakacak diye. Oda sakal bırakmış tahta olan talipliğini belirtmek için , buda ihanet sayıldığından öldürtmüşler. Padişahın çadırının içinde 7 tane dilsiz cellat karşılamış onu hepsinden kaçmayı başarmış fakat son anda o dönemin güreşçisi Mahmut ağa onu tutarak oracıkta boğmuştur.

• Dediğim gibi kandırılma vs farketmez sonuçta yapma denilmiş ve yapılmış cezası belliymiş verilmiş bu durumda sonuç hakettiğine çıkıyor

Yükleniyor...