Kült filmlerin tam olarak açıklaması nedir?

evet arkadaşlar kült film nedir? biraz araştırdım ama tam olarak tanımını bulamadım bilen varsa söylesin. Birde bir kült film önerisi alayım
mesela benim en sevdiklerimden otomatik portakal ve dövüş klübü

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• sadık, tutkulu ama görece az sayıda bir hayran kitlesine sahip filmler için kullanılan bir terimdir. Türkçede de batı dillerindeki gibi tutku, ilahlaştırma derecesinde aşırı saygı anlamlarını taşır.

Kült filmler ilk gösterime verildiklerinde önemli bir ticari başarı gösterememiş, aynı zamanda eleştirmenlerden de övgüler alamamış genelde düşük bütçeli bağımsız filmlerdir. Bu filmler başlarda çoğunluğu oluşturan ortalama sinema seyircisinin dikkatini çekmemiş de olsa zaman içinde kendilerine has, az sayıda ama tutkulu, hatta saplantılı bir seyirci kitlesi oluşturmuşlardır.

0|0
    0|0
    • bu açıklamayı bende okumuştum bir yerde ama dövüş klubü bu açıklamanın dışına çıkıyor bir çelişki yok mu

• :)) Bu arada tesekkur ederim. Senin o zaman çok iyi bir film zevkin var

• rica ederim :)

Erkekler Ne Diyor 7

• Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kült film (İngilizce: Cult film) sadık, tutkulu ama görece az sayıda bir hayran kitlesine sahip filmler için kullanılan bir terimdir. Kült kelimesi (İngilizce: Cult, Fransızca: Culte, Almanca: Kult) batı dillerine tapınma anlamındaki Latince cultus kelimesinden girmiştir ve Türkçede de batı dillerindeki gibi tutku, ilahlaştırma derecesinde aşırı saygı anlamlarını taşır.

Kült filmler ilk gösterime verildiklerinde önemli bir ticari başarı gösterememiş, aynı zamanda eleştirmenlerden de övgüler alamamış genelde düşük bütçeli bağımsız filmlerdir. Bu filmler başlarda çoğunluğu oluşturan ortalama sinema seyircisinin dikkatini çekmemiş de olsa zaman içinde kendilerine has, az sayıda ama tutkulu, hatta saplantılı bir seyirci kitlesi oluşturmuşlardır. Bu filmlerin fanatik hayranları (veya müritleri) kült film olarak kabul ettikleri bir filmi defalarca seyrederler, repliklerini ezberlerler, filmle ilgili en ince ayrıntıları öğrenirler, filmin değişik versiyonlarını biriktirirler, hatta filmle ilgili efemera malzemelerinin koleksiyonlarını yaparlar.

Pulp Fiction (1994) Ucuz Roman Quentin Tarantino
    Reservoir Dogs (1992) Rezarvuar Köpekleri Quentin Tarantino
    A Clockwork Orange (1971) Otomatik Portakal Stanley Kubrick
    memento (2000) Akıl Defteri Christopher Nolan
    Fight Club (1999) Dövüş Kulubü David Fincher
    Oldboy (2003) ihtiyar Delikanlı Chan-wook Park
    Cidade de Deus (2002) Tanrıkent Fernando Meirelles
    Se7en (1995) Yedi David Fincher

0|0
    0|0
  • Aslen kaliteli olup;çıkış donemindeki basari ve ilgisinden cok daha fazlasini ilerleyen yillarda alacak olan, kendine ozgu senaryo ve replikleri barindiran yapimlardir... Izleyici kitlesi farkli bir kesimdir;herkes bilmez izlemez, sadece ilgilenenler izlemiş ve özellikle repliklerini dahi ezberlemistir :)
    Gozleri tamamen kapali'yi ya da Seven'i onerebilirim izlemediysen;Painted Veil'i (duvak) ya da Ihtiyar Delikanli'yi da öneririm :)

0|0
    0|0
  • İnsanların uydurması. 90-2000 arası çekilmiş, 3-4 oscar adaylığı olan, sosyal mesaj verdiğine inanılan, bol yaşlı aktörlü filmlere diyorlar

0|0
    1|0
    • fight club da bir tane yaşlı aktör göstersene bana bilmeden yorum yapıyosun ya da gözleri tamamen kapalı filminde

• en çok bilinen kült filmlerden birisidir senin demenle olmadı

• Kült film değil o, alakası yok. Nerden duydun bunu? Popüler bir film o kadar

• Dövüş klubü iyidir.

0|0
    0|1
  • Ben kabaca ''bir yönüyle sinemaya olumlu veya olumsuz anlamda damga vurmuş filmler'' olarak algılıyorum.
    Mesela ''Dünyayı Kurtaran Adam'' kült filmdir. Saçmalığı ile damga vurduğundan olsa gerek.

0|0
    0|0
  • ilk çıktığı zamanlar tutmamış. sonradan sevilmiş filmlere deniyor genelde ama millet her filme kült diyor :)

0|0
    0|0
    • ama ünlü olmuş kült filmler de var ilk çıktığı andan itibaren sevilen ünlü olmamış filmler de var hala çoğu kişi tarafından bilinmeyen

• aslında açılımını yaparsan, hafiften derin konu diyebilirsin ama kısacası budur. zamanla ilgi kazanan, sevilen filmler diyebiliriz.

• Dünyayı Kurtaran Adam, Yeşilçam'ın kült, fantastik filmlerinden biridir. Çetin İnanç'ı dünya çapında üne kavuşturmuş olmasına rağmen, bu ün filmin hedefinden sapmasından kaynaklanan, ironik bir durumdur.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Pulp fiction geldi aklıma ilk :))

1|1
    0|0
  • Insanlığa mâl olmuş demek bana göre.

1|0
    0|0
Yükleniyor...