Kuran da neden dinozorlardan bahsetmiyor?

Dinozorlar dünya da 150 milyon yaşamış. İnsanlarda daha 6.5 milyon yildir yaşıyorlar. Peki Allah neden hic onlardan bahsetmemiş Kuranda? Onları yaratma ve yok etme amacını anlatması gerekmezmiydi?

0|0
12|25

En İyi Erkek Görüşü

• Dinozorların varlığından değil de, en azından bazı canlı türlerinin yok oluşundan bahsedebilirdi. Ben deistim, kuran bana çok yapmacık geliyor ancak bir tanrı olmadığı fikri de çok uçuk geliyor, bir tanrının yokluğunu ispatlamak imkansızdır. Tanrı Allah'tan ibaret değildir, bilmediğimiz güçler olabilir. Sonuçta şu an düşünebiliyoruz, bu gerçekten olağanüstü bir durum. Ve bunu bir yaratıcıya bağlamak da en mantıklı yol. Yaratıcı vardır ancak Allah değildir, Allah sadece bir isimdir, evrensel gücün temsilidir. Ancak gerçek yaratıcının bizim bildiğimiz Allâh olduğunu asla bilemeyiz. Mesela şu şekil bir ayet olsa iyi olurdu.
    "Biz dünyada yaşamış canlı türlerini var ettik ve bazılarını yok ettik. " Tarzında, tabi ki dil daha süslü olmalı, genelde de zaten hep böyle üstü kapalı ifadeler kullanılıyor, eminim ki bu dediğim örneğe yorumlanabilecek bir ayet de vardir. Ancak dediğim gibi, İslam bana çok mantıksız geliyor.

2|1
    1|3
    • hocam bana da kuran yapmacık geliyor ama işin farklı boyutu var.
      bu konular çok derin konular bilmek araştırmak çok zor oluyor.
      o zaman en baştan allah isminin neden allah olduğunu araştırmanızı tavsiye ederim. ardından kuranın neden geldiğini araştırmanızı tavsiye ederim. ve sonra da neden insanları insan olarak yarattı? neden melek tarzı günah işleyemeyen canlılardan yaratmadı?

demek istediğim hayatınızı mahvetmeyin. en azından bir yaratıcının olması gerektiği görüşündesiniz. ben de araştırma aşamasındayım. fakat hayatımızda ne olmamız gerekiyorsa onu olmalıyız. şunu unutmayın ki, hiçbir insan başıboş değildir, özgür değildir, olamaz.

• O donemde evrenin genişlediğini bilmek imkânsızdı. çünkü en gelişmiş teleskoplarla bilinen yuksek araştıma ve bilim isteyen bu olayı Allah söylemiş kuranda.

• Beyler, kuran bilimsel falan filan diyosunuz, peki ben sorayım, bizim neden yaratildigimizin hiçbir mantıklı açıklaması yok. Allah zamanı başından sonuna kadar biliyor değil mi? Yapacaklarımız yaptıklarımız niyetlenip de yapamadiklarimiz hepsi biliniyor peki neden hala devam ediyoruz? Madem Allah bizim böyle olacağımızı biliyor peki neden bizi yarattı? Direk cennete veya cehenneme atsaydı ya? Yok kendi varlığının bilinmesini istemiş, çok saçma ve kibirlice, oysa ki Allah denen yaratıcı, kibirden uzak bir yaraticidir. Bu olay benim tahtadan kuklalar yapip onlari oynatarak kendimi eglendirmemden daha farklı birşey değil, bu kesinlikle bir aciklama olamaz. Bir açıklaması vardır elbette, o yaratıcıyı ancak ölünce taniyacagiz. Dünyada binbir çeşit inanç var, hepsi de kendisine göre orijinal din olmasi gereken, Islam da bize göre öyle. Ancak varsa ki tek bir yaratıcı vardır o da bizi belirli sebeblerle göndermiştir dünyaya.

Erkekler Ne Diyor 24

• Görmezler mi ki Allah, nasıl yaratmaya başlıyor, sonra yaratışı, nasıl yeniliyor? Şüphe yok ki bu, Allah'a pek kolay. Ankebut 19
    De ki: Yeryüzünü gezin de bakıp görün, nasıl yaratmaya başlamıştır; sonra Allah ahiret yaşayışını da meydana getirecektir; şüphe yok ki Allah'ın her şeye gücü yeter. Ankebut 20

“Yer yüzünde her çeşit canlıyı yaymasın da..”

“ Yer yüzünde yürüyen hayvanlar ve (gök yüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi topluluklardır.”

Ve yeryüzünde yaşayan hiçbir canlı yoktur ki rızkı Allaha bağlı olmasın; ayrıca O, her canlının (yeryüzünde) yaşama süresini de, (ölümden sonra) yerleşip kalacağı yeri de bilmektedir: Bütün bunlar apaçık bir kitapta yer almış bulunmaktadır.

“ Hayvanları da O yarattı. Onlarda sizin için ısıtıcı (şeyler) ve bir çok faydalar vardır. Onlardan bir kısmını da yersiniz.”

“ Vahşi hayvanlar toplanıp bir araya getirildiğinde...”

0|1
    0|0
    • Yeterli değil. İnsanlardan önce yasayan hayvanlar yazsa neyse?

• Ateistim de herşeyi yoktan var eden Allahtır bakara süresine bak

• bak kızım kereviz
    allah
    dünyada ona ibadet etmesi gereken kulları anlatmış
    ilk gelen kullar cinler onlar
    allah ı gerektiği gibi şereflendiremediği için bu dünyadan sürüldüler, yerlerine allah ı şereflendirecek başka bir kavimi getirdi insan ırkını
    ama nitekim insanın adında gelen bir özelliği vardır
    insanın anlamı: unutkan demektir
    be biz allah ı unuttuk herkim onu hatırlar sadece tek bir ilah olarak dahi allah der başka ilah yoktur der cennete bir gün girmeye izin verilir tabii cehennemde yandıktan sonra

0|0
    0|0
    • Sorumla ne alakası var

• nedne fosillerden bahsetmiyor dedin kerevizim
      bende
      allah
      kainatı nasıl yarattığıyla ilgili fazla konuşmak istemiyor ha keze kuranda soruyorlar ki cevaplamış
      bana dünyayı nasıl yarattım diye soruyorlar
      6 gün yarattım 7. gün dinlendim diyorlar diyor
      benimlemi beraberlerdi diyor yaratırken
      onun kuramlarla işi yok kuranda dediği tek şet şu
      bana ibadet etmek için geldiniz ve ibadetinizi yapın diyor sen bunu anla
      diyer konuları ise jeologlara bırak

• Dinazor*
    Çünkü dinlerin tümü zırva.

1|0
    2|1
  • Kuran ihtiyacın olduğu kadar bilgi veriyor sen dinozorların hayatını ne yapacaksın? Ama ilginç bir düşünce. İnşallah öbür tarafta bu soruyu sorma imkanına sahip olursun;)

0|0
    1|0
  • kuranda gezin ve geçmişte neler olduğunu görün bunlar size apaçık bir delil düşünün der. ibret alın der kuranda 28 peygamber geçiyor e başka peygamber gelmemiş mi yani?

0|0
    0|0
    • İslamda biz havva ve ademden itibaren biliyoruz dünyayı. Dinazorlar insanlardan daha çok ve daha önce yaşadıysa söylenmesi gerekmez miydi

• Ve sende bunu kusursuz bir rehber olarak görüyorsun öyle mi

• kusurunu göster

• Allah neden Kuranda patatesi kaç derecelik suda kaç, kaç dakika haşlamamız gerektiğinden bahsetmedi acaba?

1|1
    0|0
    • Senin söylediğinle benim söylediğim kiyaslanamaz

• 150 milyon yıl neden yaşamışlar patatesten bile gereksizseler

• Nasıl neden yaşamışlar, şimdiki hayvanlar neden yaşıyorsa ondan, salyangoz neden yaşıyor, kaplumbağa 🐢 ya da ki kaplumbağa ennnnn eski hayvanlardan

• Durdum ve hepinizin yazdıklarını ciddi ciddi okudum peki kur an da neler yazıyor biliyor musunuz siz? İçeriği ne nelerden bahsediyor?

Dinozor diyorsun sence insanlar ve ruhani varlıklar varken hayvanlar neden bu denli gerekli?

Hani dinazora neyi öğreteceksin neyi anlatacaksın? Size indirilen bir yol gösterici o ama siz dinazor gibi davranıyorsunuz gibime geldi şu an ..

0|0
    0|0
    • Hayvanlar onemsizse Allah neden yarattı? Ayrıca Kuranda bazı hayvanların sözü geçer mesela Deve? Devreden bile bahsedilirken insandan önce yaşamış hayvanlar olan dinozorlardan neden bahsetmesin

• Deveden ne diye bahsetmiş peki?

İnsanların ve ekolojik dengenin devamlılığı için yaratılmış olamazlar mı?

• Çağlardan bahseder bir ayette bir çok şeyi açıklar.
    Direk dinazorların olmamasının nedeni belki bizleri pek ilgilendirmediği için olabilir..

0|0
    0|0
    • :D çok güzel söledin

• Bizleri neden ilgilendirmesin? şu an bize ev sahipliği yapan bu dünya da bizamanlar onlar hukum sürüyordu. Sadece bu nedenden ötürü bile bizi ilgilendiriyor diye dusunuyorum

• @kaplan1222 , @Soran Bizleri ilgilendirmediği benim düşüncem. Dinazorlardan daha önemlisi bizlerin varlığı, bizlerin nasıl yaşaması gerektiği, bizlerin ne olacağı gibi şeylerdir ki zaten Kuran da bunlar yazılıdır. Dinazorlar diye bir şey yazmasa da yine de bir ayette çağlardan bahseder, başka ayette nice nesilleri helak ettiğinden bahseder ve gelecekte nice şeyleri yaratacağından da bahseder Kuran. Zaten din dışı bazı kaynaklar artık dünyanın bir değişim geçireceğinden, 3. yoğunluktan 4. yoğunluğa geçileceğinden, dna kromozomları 2 sarmallıdan 12 ya da 16 sarmallıya geçileceğinden bahseder. Bu din dışı sözler dinin içinde ahir zamanda yaşanacak bazı olaylar ile de paraleldir. Yani dinde, dinsel kaynaklarda bir çok işaret bulunmaktadır. Dinazorlardan bahsedilmese de bir ayet bize onların varlığına delildir yani.

• Allah bütün herşeyi anlatsaydi dünyayı dolduracak kitap meydana gelirdi kardeşim. Allah sadece bazı şeyleri ustu kapalı anlattı ama kuran öyle bir kitapki. az kelimeyle çok şey anlatır insana.

0|0
    0|0
    • Bütün herşey dediğin insandan coook daha fazla yaşamış dinazorlar

• Ya simdi akil var mantık var. Allah insanlara öğüt vermeyi bırakıp dinazorlarimi anlatsın kardeşim ya. oldu kuranın hepsi dinazorlari anlatsın maymunları anlatsın. peki insan ne yapacak.

• o halde dinazordan bahsedene kadar hamam böceğinden bahsedilirdi o dönemden bu döneme gelmeyi başardıkları için...

hamam böcekleri olmasa bilim dünyası gelişmezdi...

ama insanlar bahsetmeden keşfetti... tıpkı dinazorları keşfettiği gibi...

kısaca insana her şeyi vermene gerek yok kendisi ararsa bulur buna sırra erişmek de denir...

insanlar milyon yıl öncesinin sırrına erişebildi... bunu yaratan ise Allah...

Demek ki insan düşünebiliyo...

0|0
    0|0
  • Kuran'ı komple okudunmu yoksa duyummu seninkisi?
    şimdi ona göre kaynak atıcam sana ne kadar laf olsun diye konuşuyosunuz siz.

0|0
    0|0
    • Ne duyumu anlamadım sorum net?

• Beni seni tek çelsede çürütücem birazdan kaynak at bana

• Sen dedin kaynak aticam diye?

• bilemeyiz

0|0
    0|0
  • E kangurudanda bahsetmemiş ne olacak şimdi :D

0|1
    0|0
  • Dinazorları yazsaydı o zaman başka canlılarıda sorardılar o niye böyle oldu şu niye böyle oldu o zaman kitap milyonlarca sayfa yazılırdı ki bu çok saçma olurdu.

1|0
    0|0
  • kuranin icinde yarattiklarim diye bir arsiv olmamasi neden tuhafina gitti ki, kuran bir ahlak, davranis, ogretilerini anlatan kutsal bir kitaptir, arada yaratilistan bahsetsede genel olarak ahlak ve iyi insan olmanin gerekliliklerini anlatir.

0|0
    0|0
  • Kuranda büyük varlıklar canlılardan bahsediyor genel olarak bahsetmiş yani Allah

0|0
    0|0
  • Sen kuran ne onu biliyormusun niye inmiş yer yüzüne biliyormusun

0|0
    0|0
  • Çünkü kuran ilk inan kitap değildir. İlk inen kitap döneminde de. Dinazor yoktu :D

0|0
    0|0
    • Şaka yapıyorum de

• Sizinle dini tartışmam bile

• Tartışan kim. Ben bilgimi aktardım. Meraklıysan araştırır bulursun var mı yok mu diye değilsen kabullenmezsin. Bu kendi görüş derinliğine ve araştımacı yapınla alakalı.

• Ateistler buyurun açıklayın ben bilemedim.

0|0
    0|0
    • Ateistler açıklasa çünkü Kuran Muhammedin uydurması dicekler :)

• :). Ben bilemiyorum valla ne diyim.

• yazması gerekir miydi lan?
    allah allah o zaman bu kitap rehber değil, tarih kitabı

0|0
    0|0
    • Zaten hz Muhammedin eşlerinden vs. Onun çevresinden bahsediyor bunlardan bahsettiği için bile tarih kitabi olabilir

• kuran bir rehberdir. onu yapmayın, böyle yapmayın, bozgunculuk çıkarmayın, düzeni bozmayın gibi uyarılarda bulunur ve yapmamız gerekenleri bize söyler. o zaman ottan boktan haber versin. beyler bakın dinozor falan vardı da şimdi yok haberiniz olsun hadi kaçtım falan olacağı yok tabi ki.
      ben halen işin dalgasındayım ne kadar garip l*n kuranla alay ediyorum acaba nedeni nedir?

her neyse hocam demek istediğim kuran bir rehberdir. öyle okunduğu gibi değildir. kuran arapça değil kurancadır. bizden kuranı tam analiz edebilmemizi bekleme. edemeyiz ve hz. muhammed'den başkası kuranı tam olarak anlayabilmiş değildir malesef. kuran neden onu dememiş bunu dememiş ama bak bu çok önemli olay bilgilendirmesi gerekmez miydi? tarzı sorular sormak yerine bilgilendirdiklerini bilmemiz, bizim açımızdan olağanüstü şekilde faydalı olacaktır ve bilgilenenler bilmediklerinide aşağı yukarı anlamaya başlar.

• Allah kullarının tamamen anlayamicagini bildiği bir kitabı neden rehber olarak gönderdi? Ozaman gondermeseydi? Ne de olsa anlamicaz? Saçma değil mi

• Sorguluyorsun mutlu sanıyorlar.

0|0
    0|0
  • Dinozor dan bahsetse insanlar ozaman hiç inanmaz düşünüp anlarsın

0|0
    0|0
  • bütün hayvanlardan bahsetmesi gerek o zaman, öyle mi? buna güldüm :D

0|0
    0|0
    • Bütün hayvanlar kategorisine sokamazsin bunlar dinazor

• Hayır sadece düşünüyorum

• düşünülmesi gereken çok daha önemli şeyler var. Neden dinazorların Kuranda olup olmamasını düşünüyorsun? Bunun yerine Kuranı Peygamberleri Allahı, iyi yaşayan insanları Yunus Emre vs. gibi insanları düşünsen daha karlı kullanmış olursun beynini.

• kopun şu geçmişten artık geleceğimizi düşünün birazda

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 12

• kedilerden bahsetmiş midir acaba. ya da kertenkelelerden? sucuktan da bahsetmemiş halbuki o da arş ile yerin arasında? (beyin detected. maşallah evladım bu kafayla diyanet işleri başkanı bile olursun maşallah.)

1|1
    1|0
  • Kuran da arabistan dışında olan hiç bir şeyden bahsedilmiyor. Meyveler... hayvanlar... yiyecek ve içecekler. belki o insanlar anlasın diye.

1|0
    0|0
  • Çünkü her kitap gibi insanlar tarafından yazıldı. O dönemde de Dinazorlardan haberleri yoktu. Olsa kesin yazarlardi bir kitaba bu kadar insanı inandirmak icin cok zeki olmak gerek.

0|1
    0|0
    • Bana da öyle geliyor

• Rum suresi 1. ayette rumların dünyanın en alçak yerinde yenilgiye uğrayacaklarından bahseder kuran indiğinde rumlar büyük güçtü yenilemez güçleri vardı peygamber vefat ettikten sonra rumlar bir savaşta yenilmiştir hemde bilimsel olarak kanıtlı halde dünyanın sıfır noktasının altındadır yani deniz seviyesinin altında bu bir,
      Tatlı su ile tuzlu su birbirine karışmaz kuranda ayet vardır ve bu gerçek 1600 lü yıllara kadar bilinmiyordu!

• teyy allahım bunumu merak ettin cidden

0|0
    0|0
  • Tövbe est.

0|0
    0|0
    • Düşünün :) korkmayın

• Çik kirkiyirim ://
      Hayatimda bu kadar saçma soru gördüğüm için bu tepkiyi verdim. Kurani Kerim dinazorlari anlatmak için inmiş bir kitap değildir. Bu bir.
      İkincisi Kurani Kerimden her gün yeni bir bilgi cikiyor, zira ciddi manada ilimli bir kitap. Yazmadıgini kimse iddia edemez.

• Kurana yapmacık diyeni Eig seçen kafanı seveyim senin.
    O beyinle kafanı dinozorlarla yorman normal tabi.

0|0
    0|0
    • Cımbızla çek al yaz. Çünkü söylediklerimize hipotez uretemicek kadar beynini kullanamazsin

• Ben inancımı bulmaya çalışıyorum yeni fikirlere açığım

• Kolay gelsin o zaman:D

• O her şeyin en iyisini bilir. Sen yorma limon kadar beynini!

1|0
    1|1
  • Sitecek çarpulcaz tobe est

0|0
    0|0
  • Guzel soru? Ben de merak ettim

0|0
    0|0
  • Bu kardes ateist oldunu beli ediyor tee Allahim hep ayni filozofie

0|0
    0|0
    • Henüz değilim sorguluyorum tavsiye ederim

• Sorguluyosan dinazirlar bir kenara burak kaginat bak dogaya bak kendi vucuduna bak reflekslerine bak sorgulayacan bisuru sey var tovbe yarabim bide tavsiye veriyo sen cok biliyodun anliyodunda tavsiye veriyon rabbim gozunu beyni acsin

• Kalbinide tabi

• her hayvandan bahsedecek olursa kalın 100 kitap olurdu

0|0
    0|0
  • çünkü kuran dinazorlara değil insanlara indirildi

1|2
    0|0
    • İnsanlara bahsedemez miydi? Neden dünyaya insanlari göndermeden önce dinazorlari gönderdiğini?

• Ya da neden önce dinazorlari dünyada yaşattı denememi yaptı mesela?

• fosillerini kullanalım diye belkide

Yükleniyor...