Keman çalmak ne kadar zordur?

Arkadaşlar çocukluğumdan beri hep keman çalmak istedim. 19 yaşındayım ve başlamaya karar verdim. Bir vivaldi olmak gibi bir niyetim yok ama gittiği yere kadar çalmayı planlıyorum çalmassam içimde ukte olarak kalacak.. Bu konuda fikirleriniz nelerdir? Çok mu geç sizce? İyi çalmak kaç yılımı alır?

0|1
12|22

En İyi Erkek Görüşü

• Dünyanın en zor müzik enstürmanı elektro gitar ve bateridir.. en zor ritim tutturulan müzik aletleridir. Kemanda zordur ama yapilabilir.. yapilmayacak diye birsey yok

0|0
    0|0
    • :) evet teşekkürler

• birde klarnet zordur biliyorsunuz arıza (koma) sesleri dudak aralıgı ile veriyorsunuz üflemelilerde

• @opcalll klarneti bilmiyorum hic kullanmadim nefes kontrolunun iyi olmasi lazim sanirim onda ben bateri ve elektro gitar ve arada denk gelirsem piano kullaniyorum daha cok elektro gitar calarim ruh tarzima göre

Erkekler Ne Diyor 21

• Enstruman çalmayı düşünmekten çok başlamadan zorluklarını düşünerek kendini frenliyorsun!

Klasik gitar ve akustik gitar çalmaya nasıl başladığımı anlatayım aldım gitarı kurcalamaya başladım :)

Hiçbirşey için geç değil yaşın daha çok genç keman çalan birisi ile keman satın almaya gidin. Keman çalan arkadaşım var ortalıkta çok fazla enstruman konusunda dolandırıcı var.

Dikkatli almakta fayda var diye düşünüyorum.

Enstruman çalan insanlar toplumda hep bir adım öndedir gözümde ve birşeylerle uğraşmak hele ki enstruman ile insanı rahatlatır.

Umarım en kısa sürede başlarsın.

0|0
    0|0
    • :) teşekkürler ben anlamam kemandan kuzenimle bakıcaz

• Hee müzik aletinin kendine has zorlukları vardır (;

1|0
    0|0
  • perdesiz bir enstruman olarak, öğrenmesi zahmetlidir.. muazzam çalışma, doğru eğitmen ve iyi bir müzik kulağı ister.. gitar gibi vs değildir.. gerçekten zahmetli ve çok ciddi bir enstrümandır.. asildir..

0|0
    0|0
  • hayır geç değil. biraz sabır isteyen bir enstrumandır keman. çok egzersiz ister. çaba ister. perdesiz bir enstrumandır. zorluğu elbet vardır ama istekliysen ve doğru eğitim alırsan ortaya güzel şeyler çıkarırsın.

0|0
    0|0
    • :) ne kadar zaman alır sizce

• yani dediğim gibi aldığın eğitime bağlı. tutuşların daha genç yaşta birine göre daha zor olacaktır. yani süre malesef veremiyorum. çünkü gerçekten çok çaba iste. kur şeklinde veriliyo kurslar bildiğim kadarıyla. Buda yaklaşık 2 sene falan sürüyor. yeteneğin varsa ve çaba göstereceksen erken bitirmek sana bağlı.

• En zor enstrümanlardan birisidir perdesi yok çünkü çalması kulak becerisi gerektirir önce tutma şeklini öğrenmelisin sonra yayı çekmeyi öğrenmelisin nota tartımları falan öğrenmelisin daha sonra bol bol parmak egzersizi yapman notalar üzerinde gezmen gerekir

0|0
    0|0
  • bende çocukluğumdan beri istiyorum 5 ay gittim iş yüzünden bıraktım
    zaman gerekiyor hergün en az 1 veyaiki saatini ayıracan perde olmadığı için genelde notaları öğrenmen bir seneni alır yeteneğin varsa daha kısa sürede bitirirsin temeldeyken düzenli disiplinli çalışırsan çabucak öğrenirsin birde avrupa tarzı mı yoksa türk tarzımı öğreneceksin

0|0
    0|0
    • Avrupa

• ben 4 farlklı hocadan ders aldım hepsi ilkokuldan sonra özel okullarıda gitmişler hep müzik çalışmışlar yeri geliyormuş günde 10 saat keman çalışıyorlarmış düşün ne kadar çok çalışırsan o kadar gelişme kaydedersin

• :))) teşekkürler

• yavaş yavaş çalış ◕‿◕

0|0
    0|0
  • İlk once iyice kendine guven ve muzikci kisiligin var ise 6 ayda professional olabilirsin. muzikci kisiligin yok ise hic bulasma derim.

0|0
    0|0
    • :) yani güzel resim çizerim parmaklarımda ufak bir sihir olduğunu düşünüyorum

• İyi sanslar

• Toda

• Çok geç değil keman gerçekten zor ve uğraş isteyen bir enstrüman özellikle perdesiz olmasından ben çok korkmustum :)

0|0
    0|0
    • :) sende mi çalıyosun? Ne kadar sürer sence

• Umarim sende bir gün keman çalabilme şansı bulursun :)

• :) ay umarım ya çok istiyorum

• Etrafımızda yüz binlerce insanın keman çaldığını düşünürsek imkansız olmasa gerek..
    Belki diğer enstrümanlardan bir nebze zor olabilir..
    Ama imkansız değildir..
    Sadece biraz zaman alır.

0|0
    0|0
  • çok zordur.

0|0
    0|0
  • Çalmak derken siyasetçilerin isi çalmak.

0|0
    0|0
  • Keman çalmak kadar zordur.

0|0
    0|0
  • hahah aöldüm gülmekten yaa ne yorumlar gelmiş ulan keman çalmasak yutacağız yaaa...:))))

0|0
    0|0
  • Bir yan flüt değil.

0|0
    0|0
  • zor diye birşey yok zaman alır öğrenmesi o kadar niyetin varsa hertürlü öğrenirsin

0|0
    0|0
  • baya zordur heralde

0|0
    0|0
  • şansını denemelisin aklında kalmamalı

0|0
    0|0
    • :) onun için çalmak istiyorum o istekle ölmemek için

• Önce elinin boyutunun uyması lazım bu olmazsa zaten ögretmiyolar

0|0
    1|0
    • Elimin boyutu mu? Elim standart

• El ölçüsü önemli gidince bakarlar herkez keman calamax

• Küçük elliler mi çalamıyor

• Hayatım da öğrenmek istediğim iki enstrüman var ; bir tanesi piyano diğeride keman :) ama daha başladım. Zaman bulamıyorum fırsat gelmiyor

0|0
    0|0
  • En az iki yılda biraz keman çalacak düzeye gelebilirsin. Kolay değil. Hiçbir şey için geç değil. İstedikten sonra öğrenirsin. Stradivarius kemanlar iyi tını verir. Mendelson"unun keman konçertosu ile Çaykovski"nin 1. keman konçertoları çok iyidir. Dinlemenizi öneririm.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• benimde kemanim evde bir köşede duruyordu yeter artık dedim başladım acaip zor olduğunu anladim cidden çok zor ama imkansiz değil azcikta olsa beyni calisan yapar bazilari kavrayamiyor. Henüz birakmadim allah sabir versin bana. ha bu arada calinmasi en zor olan ve en asil müzik aletidir. asildir gerçekten.

0|0
    0|0
  • notalarin yerlerini bildikten sonra kolay

0|0
    1|0
    • :)))

• ben cok eskiden kursa gitmistim ama cok kucuktum o zaman hic bir caba sarfetmemistim sonra kolejde keman secmistim o zaman kolay oldugunu gordum

• Kolay diyosun yani.. herkes zor dedi gözüm korktu

• Zorsa ne olmuş istediğin her şeyi başarabilirsin. Türkiyede kadın olarak yaşıyorsun. Bunu mu yapamayacaksın.

1|1
    0|0
  • Ne kadar çabuk öğrendiğine bağlı:) Ama çok iyi çalmak 5-6 seneni alır. Merak sarıp ders falan almıştım. Ama çabuk bağlanamam:) Devam ettirmedim. Asıl klarnet çalmak istiyorum:)

0|0
    0|0
  • Zor degil

0|0
    0|0
  • yeteneğin varsa kısa sürede öğrenirsin bende severim kemanı görüntüsü çalan kişi hoş duruyor ama sesi gıy gıy gıy hiç sevmiyorum :D

0|0
    0|0
    • :) ay yok be seside güzel geliyo bana

• Ben küçükken biraz ders almıştim. yeteneğin varsa sabırlı ol ve peşini bırakma. mutlaka gelişme gösterirsin ve o çalgıyla mutlu olursun. zamanla çalgın senin için bir arkadaş olur

0|0
    0|0
    • Var mı yok mu bilmiyorum ama resim yeteneğim var yani parmaklarımda bir marifet var diye düşünüyorum

• çok zor diil ama çabalaman gerek öğrenene kadar zaten herşey zor öğrenince kolay

0|0
    0|0
  • ben çalıyorum ama gerçekten sabır işi

0|0
    0|0
  • Zor mor ne farkeder hayalini gerceklestir kucukte olsa

0|0
    0|0
  • Keman çalmak ne kadar zor bilmiyorum ama komşu kızının keman çalmayı öğrenirken, o çıkan seslere tahammül edebilmek çok zor... :)

1|0
    0|0
    • :) evet anneme dedim eve işkence aleti getiriyorum diye

• Rica ederim canım :)

• :)))

• Çok zor..

0|0
    0|0
Yükleniyor...