Sesimiz çıktıktan sonra nereye gidiyor?

ses bir enerji çeşididir. enerji hiç bir zaman kaybolmuyorsa peki sesimiz nereye gidiyor?

0|0
11|14

En İyi Erkek Görüşü

• kişisel kanaatim sesin yok olmadığıdır. şayet bir enerji ise enerjide yok olamayacağına göre yok olmaz. ses dalgaları halinde uzaklaşır sadece.

nasıl ki ör: bin ışık yılı uzaktan bize ışık geliyorsa seste buna benzer bir şekilde farklı bir boyutta dalgalar halinde yayılıyordur.

ayrıca pek çok dinde var olan ahiret inancı içinde önemli bir argüman olarak kullanılan öldükten sonra yapılanların insanın önüne koyulması iddiasının da dayanağı budur kanaatimce.

mevcut hayatımızda yaşadıklarımız konuştuklarımız kaybolmuyor ki; bir şekilde yine karşımıza çıkacak.

Buna benzer bütün tecrübelerin,ışığın,görüntü veya sesin bir şekilde belli bir formda süreç boyunca kozmik bir hafızada saklı kaldığına inanıyorum. (kozmik hafıza deyimini ben kullanıyorum) olaya ilginiz varsa sanırım söylemek istediğimi anladınız. konuşmaya değer bir konu ama kısa bir mesajla bu kadar oluyor.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Ses bir dalga boyutudur, tıpkı radyo frekansları gibi ve yayılarak hareket eder. Ortam sıcaklığı ve katılığına göre (gaz yoğunluğu gazın cinsi, sıvı yada katı cisim) titreşimi azalan bir dalgadır. Hiç bir dalga titreşimi yok olmaz sadece canlıya veya cisme göre etki edemez bir duruma kadar azalır... Bizim duyabildiğimiz frekanslar ve duyamadığımız frekanslar vardır. Kendi sınırımızın üstünü yada altını duyamayız. Yani kaynağından çıkan ses daimi olarak yolunda devam eder ve sürekli frekans kaybederek düşüş yaşar ama bu düşüşün bir sonu yoktur bu da çıkan seslerin bir düzlem doğrultusunda sürekli ilerlediği anlamına geliyor. Yani ses asla yok olmaz.

0|1
    0|0
  • Seslerimiz "ses" olma özellikleri açısından yok olurlar. Yani bir süre sonra bu sesi yeniden duyabilmek imkansız hale gelir. Ama taşıdıkları enerji açısından yok olmazlar. Ses dalgaları, havayı sıkıştırıp genleştirerek yayıldığından, beraberinde bir miktar enerji de taşırlar. Ses dalgası yayıldıkça, taşıdıkları enerjinin bir kısmı ortamın ısınmasına neden olacak şekilde "dalgadan ayrılır" (Bu olay bildiğimiz sürtünmeye benziyor). Bunun dışında, ses dalgaları yayıldıkça, gittikçe kaynaktan uzaklaştığı için genliği (yani sesin yüksekliği) azalır. Bir süre sonra, hem genliğin azalmasından hem de sürtünme kayıplarından dolayı ses o kadar zayıflar ki, artık ortamdaki moleküllerin neden oldukları rasgele sıkışma-genleşme olaylarından fark edilemez duruma gelirler. Bu aşamada dalganın taşıdığı enerji hala ortamda bulunuyor, ama ortada ses olarak algılayabileceğimiz herhangi bir sinyal kalmıyor.

0|0
    0|0
  • Seslerimiz "ses" olma özellikleri açısından yok olurlar. Yani bir süre sonra bu sesi yeniden duyabilmek imkansız hale gelir. Ama taşıdıkları enerji açısından yok olmazlar. Ses dalgaları, havayı sıkıştırıp genleştirerek yayıldığından, beraberinde bir miktar enerji de taşırlar. Ses dalgası yayıldıkça, taşıdıkları enerjinin bir kısmı ortamın ısınmasına neden olacak şekilde "dalgadan ayrılır" (Bu olay bildiğimiz sürtünmeye benziyor). Bunun dışında, ses dalgaları yayıldıkça, gittikçe kaynaktan uzaklaştığı için genliği (yani sesin yüksekliği) azalır. Bir süre sonra, hem genliğin azalmasından hem de sürtünme kayıplarından dolayı ses o kadar zayıflar ki, artık ortamdaki moleküllerin neden oldukları rasgele sıkışma-genleşme olaylarından fark edilemez duruma gelirler. Bu aşamada dalganın taşıdığı enerji hala ortamda bulunuyor, ama ortada ses olarak algılayabileceğimiz herhangi bir sinyal kalmıyor.

0|0
    0|0
  • Sesimiz çıktıktan sonra çıktığı andan itibaren bizim anlayamadıgımız ışık hızıyla evrendeki kara deliklere ulasıyor

0|1
    0|0
    • ışık hızıyla? ses hızı noldu yav bide öyle bişi vardı sankim :)

• diğer enerjilerle çarpışarak yok oluyor sen duvara 3 cm yaklaş bağır ses duvardan geçmez carpar bölüne bölüne yok olur bkz: ses dalgaları mesefeler sonra azala azala yok olur

0|1
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • internetten veya birinden duyup sormadan kendin soruyorsan hayran kaldım sana süper soru ama aklıma bir şey gelmiyor :D

Belki frekansı değişiyordur ta ki bizim duyamayacağımız frekansa gelinceye dek.

0|0
    0|1
  • Sormak lazım.

0|0
    0|0
  • uzaya :D :D :D

0|0
    0|0
  • Bu soruyu okuduktan sonra tövbe estafurullah dedim !

0|0
    0|1
  • Kaybolmaz ve uzayda saklanır sesimiz benim düşünceme göre.

0|0
    0|0
  • Uzaya gider elbette. Bu konuda bir yazı okumuştum yıllar önce ..

0|0
    0|0
  • atmosferden dışarı çıkarken yok olur bence uzayda ilerleyemez

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• bunca yıllık tinerciyim nese..

0|0
    0|0
  • Benim merak ettiğim sesin boşlukta yayıldığını biliyoruz fakat sesimizin kaydedildiğini veya kaybolmadığını söylüyoruz. Fakat sesimiz boşlukta yayılmıyor. O hade nasıl kaydediliyor sesimiz?

0|0
    0|0
  • uzayda mı ne bizim seslerimiz eskiden söylediklerimiz bir yerde birikmiş mi ne öyle bir şey haber olmuştu

0|0
    0|0
  • Hadi ateistler bunuda açıklayın :D

0|0
    0|1
  • dalgaboyu olarak evrene dağılıyor sonra uzayda depolanıyor

0|0
    0|0
    • o depoyu açsak falan sağır olurmuyuz ki?

Bide evren ve uzay arasındaki fark nedir? yani evrene dağılıyor demişsin de oradan uzaya falan nasıl yani?

• evren yaratılan herseydir. Uzay ise kendisinde yercekiminin olmadıgı evrenin bi kısmı

• yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan gibi birşey

0|0
    0|0
  • Dalga dalga yayılır ve uzaklaşır ...

0|0
    0|0
  • uzaydaki bir boşlıkta toplandığını söylüyorlar bilim adamları

0|0
    0|0
  • uzaya

0|0
    0|0