Bir insan sonradan dil öğrenebilir mi?

Aklıma hep takılıyor. Bir insan çabalarsa ana dili gibi başka bir dili öğrenebilir mi? Son zamanlarda Almancaya başladım. Arada bir düşünüyorum çabalarsam ana dilim gibi öğrenebilir miyim diye. İngilizcem var orta derecelerde ama ana dilim gibi değil tabiki. Peki sizce insan sonradan yabancı bir dili ana dili gibi öğrenebilir mi? O dilde düşünüp o dilde düşündüğü her şeyi konuşabilir mi? Ya da aranızda hem Türkçeyi hemde başka bir dili ana dili gibi konuşan, bilen var mı?

0|0
2|12

En İyi Erkek Görüşü

• Öğrenemez. Özellikle Almanca hiç oğrenilemez:) bende Almanca öğrenirken başlarda alman gibi konuşmaya çalışıyordum ama sonradan gördüm ki olmuyor :) ama hiç sıkıntı değil. Almanlar senin konuşmana bakmaz anlamaya bakar :) dilin iletişim aracı olduğunu en iyi millet almanlardır ve iletişimde karşındakinin ne demek istediğine odaklanırlar :) Ama bizde öyle değil işte illa onlar gibi olmaya çalışacağız kendimizi kasacağız :) Cem Yılmaz'ın bu konuda mükemmel bir Vtr si var izle ne demek istediğimi anlarsın :)

0|0
    0|0
    • Dilin ülkesine gitmeden zor olur zaten Ama mesela sonradan türkiyeye gelen insanlar aksanlıda olsa bir şekilde ana dil gibi Türkçe konuşabiliyolar. Zaten birebir onlar gibi konuşamayız. Sadece o dilde düşünüp istediğimi söylemek önemli benim için.

• Ama onlar orada doğup 2 dili doğuştan kullanıyor senin benim gibi sonradan değil :)
      Doğuştan 3 dilin içinde kalıp 3 dili anadili gibi konuşan insanlar tanıyorum :)

• normal yabancılardan bahsediyorum. Çünkü var öyle bildiğim insanlar veya en açık örnek olarak ünlüler. Sonradan gelip türkçe öğreniyolar, tabi aksanları her zaman oluyor o ayrı

Erkekler Ne Diyor 11

• Dilbilimde puberty denen bir dönem vardır;bu dönemi sınırlamak anlamında ortalama 13 yaşları diyor önde gelen dilbilimciler; Chomsky Amcamız da gezi parkı olaylarından hatırlarsınız; Dil Edinimi konusunda önde gelen dilbilimci;o da bu durumu destekliyor ve bu dilbilimciler aslında bu kritik periyotta ancak bir dilin ana dil gibi öğrenilebileceğini savunuyorlar. Yani eğer 13 yaşından büyüksen;IQ seviyen gerçekten olağandışı ise;yani 150lerde gezmiyorsa bahsettiğin gibi bir dili bu saatten sonra ana dilin gibi konuşma şansın yok... Çok güzel öğrenebilirsin, konuşabilirsin ama ana dil gibi imkansız malesef.

0|0
    0|0
  • Üç dil biliyorum ne demek öğrenemez? Bu hayatta hiç bir şey imkansız değildir dil dediğin nedir en Kral'ını öğrenirsin sadece zaman..

0|0
    0|0
  • öğrenir

0|0
    0|0
  • Ben ana dil gibi ingilizce konuşuyorum ve diğer dilleri de öğrenmek istiyorum ingilizcede az daha pratik yapıcam sonra diğer dillere geçicem tabiikide öğrenebilirsin :)

0|0
    0|0
    • bir ara bir yazı okumuştum. Biz Türkçeye odaklandığımız için imkansızmış falan filan diye. Birde buradan okumak istedim. :)

• Onu bende biliyorum. Zaten şimdi birden fazla dille yetiştirilen çocuklar var. Bir tanıdığım var almanyada yaşıyorlar. Evde çocuğun annesi türkçe, babası ingilizce, dışardada haliyle almanca konuşuluyor. Ve çocuk hepsini anlıyor dillerin. Ben sadece olabilir mi diye düşündüm. Bir dili konuşurken önce türkçe düşünüp sonra o dile çevirip öyle konuşmaktansa direk türkçedeki gibi o dilde düşünüp cevap verebilir miyiz diye. :)

• Şahsen Ben ingilizce düşünüyorum daha kolay oluyo :D bir daha Türkçe düşün ingilizceye cevir onu söyle ya da yaz zor olur :D

• yurtdışında yaşamadan zor.

0|0
    0|0
  • Biz doğuştan ingilizce konuşmuyoz zaten

0|0
    0|0
  • kesinlikle öğrenilir. istemen ve doğru şekilde çalışman yeterli

0|0
    0|0
  • Sabırlı ve sıkı çalışmayla öğrenilir. Bir de yurtdışı tecrübesi şart.

0|0
    0|0
  • Halam 37 yaşında geçen sene arapça öğrendi O. o öğreniliyor sanırım :D

0|0
    0|0
  • Evet öğrenir

0|0
    0|0
  • Bir donem surekli ıngilizce konustugum için Turkceyi unutuyordum zaman la olabilir diye düşünüyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Almanca benim sonradan çabalayıp öğrendiğim dil
    Çabalarsan olur Almanca zor değil :) ama çok istemek lazım

0|0
    0|0
    • Daha çok başındayım ya ben >_<

• Yavaş yavaş Sabırlı ol :) destek istersen yazabilirsin yardımcı olurum seve seve
      Benden tavsiye Almanca tv izle internetten anlamasan bile bırak kulağın Alışsın zamanla kelime seçersin sonra cümle sonra aa anlıyorum dersin :)

• Öğrenirsin tabii istedikten sonra insan neler yapar

0|0
    0|0
Yükleniyor...