Kısa film yapmak zor mu? uzun bir senaryoyu 10 dk. ya nasıl sığdırabilirim?

yazdığım bir senaryo var. Azerbaycanlı Türk milliyetçisi bir adamla , Ermeni bir kızın aşkını anlatıyor. ama bunu kısa film olarak çekmemiz lazım yarışmaya göndermek için. epey de uzun bir hikaye. nereden başlamalıyım? en fazla 15 dk gibi bir süre olması lazım.

0|0
5|31

En İyi Erkek Görüşü

• tanışma yeri varsa eğer başkasının gözunden anlatır gibi hızlıca geçiştirebilirsin orayı şurda tanıştılar arkadaş oldular filan diye

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 30

• karşılaşmayı ayarla. yani nasıl ve nerde karşılaşıyorlar ama ondan önceki giriş ikisinin nerelerde yaşadıgı
    ardından karşılaşmaları
    ardından karışlaştıktan sonra birbirilerini düşünmeleri vs. daha sonra da sevgili olma aşaması
    sonucu da sen bagla artık
    kafanda bir kısacı sinopsisle halledersin

0|0
    0|0
  • elinde güzel ekipmanlar olması lazım öyle yok iphone ile çekeyim v. s. yemez

güzel bir kamera yarı prof filan (foto makinesi demiyorum) sonra bir mikrofon ya da bum bunlar olmadan çektiğin şeylerin görüntü çözünürlüğü iyi olsa bile telefonla çektiğin için ses telefona gelen kadar uzamalar aksamalar v. s. olur ayrıca prof kamerayla çekilen görütüleri adobe after effect de sesleri de ayrı montaj olsa iyi olur adobe audition ile

herkese bakıyorum yok senaryo satayım gel çekelim v. s. herkes iyi sallamış kafadan teknik olarak nasıl kısa film çekilebileceğinden haberleri yok senarryo diyolar bide bitiriyolar beni hayatlarıda film texti görmemiş kişiler text yazdım diyor yeemyin beni :D inanma çoğu kişiye bu işler için elinde yukarıda saydığım adobe programlarını kullanmasını dubjajdan anlayan ekipmanları olan birileriyle çalışman lazım benim denemelerim çok oldu ama kısa film yayınlamadım hiç

0|0
    0|0
  • Senaryo kaç sayfa? Kağıtta durduğu gibi durmaz emin ol. Önce çekimleri yapacaksın, sonra ise filmi 15 dakikaya sığacak şekilde keseceksin. Director's Cut hesabı yani. Eğer filmin 15 dakikaya sığmıyorsa, devamlılık hatasını sıfıra indirip filmi kesmen gerek. Yani sorumluluğun büyük. Ama sen yaparsın gibi, senaryo yazmak & film çekmek zordur, emek ister.

0|1
    0|0
  • Senoryayı kısalt biraz bazı konuşmaları çıkart falan

0|0
    0|0
  • Gece uyur sabah kalkar arkadaşını telefonla arar çayın altını yakarken rüya olarak anlatır bunu.

0|0
    0|0
  • Nasıl yapacağını bilmiyorum ama keserek videoları 10 dakikaya indirebilirsin sony vegas tarzı programlarıyla

0|0
    0|0
  • yaparız :F

0|0
    0|0
  • O tarz filmlerle bir yere varamazsin. Sahin k da oynarsa sanat eseri felan olur. 6 dalda oscara aday. En iyi goruntu en iyi dublaj en iyi konu. O kadar tutar ki 2. 3. Yu cekersiniz.

0|0
    1|1
  • kamp ateşi etrafta anlatılan hikaye olarak gösterebilirsin bu sekil bazı yerleri hem hızle gecip hem ciddi bilgi verirsin belki çekmek bile daha kolaylaşır

1|0
    0|0
  • Hızlandır ya da daha hızlı bir senaryo yap herşeyi anlat ama dderine inmE. Zaten izleyici bunun içindekini beyninde canlandıracaktır

0|0
    0|0
  • epey uzun hikaye sıkıcıdır 15 dakkada neler olur bil bilsen dudakların uçuklar :) sıkıcı ayrıntıları geç 15dakikaya çok şey sığdırırsın

0|0
    0|0
  • Hikayeyi kisalt

0|0
    0|0
  • 1 paragraflık bir olay 5 saniyelik bir ana tekabül edebileceğinden pek de canın sıkılmasın. Gereksiz bulduğun anları üstün körü geç. Gerisi montajda hallolur.

0|0
    0|0
  • yapabilirsin ama konuyu çok iyi işlemelsin, bir arkadaşım katılıp kazanmıştı

0|0
    0|0
  • önceki yapılmış örnek kısa metrajlı flimleri araştır

0|0
    0|0
  • Ben yazabılırım

0|0
    0|0
  • Aşk ve kısa film. zor ama yapılır heralde

0|0
    0|0
  • Sessiz sinama seklinde olursa olur

0|0
    0|0
  • Kısa film gibi 10 dakika ama dizi gibi 15 bölüm yap seri halinde..

0|0
    0|0
  • Mesajın önemli ne anlatmak istiyorsun viral olarakmı anlatıcaksın napıcaksın fikrin var mı

0|0
    0|0
  • Çok basit özetle. Filmin iskelet senaryosunu çekecen yani anlatılmak istenen konuyu :)

0|0
    0|0
  • izmirde olsan ben cekerdım anlıyorum o işlerden :)

0|0
    0|0
  • Bunun için sözler yerine beden dili kullanılmalı. Tiyatroya hakim insanlar olmalı oyuncularda.

0|0
    0|0
  • Ermeni ise yardımcı olmam :D

0|0
    0|0
  • biraz uğraşman gerekecek 10 dakıka çok az çünkü

0|0
    0|0
  • Basrol lazimsa ara pampa :)) fiyati anlasiriz sonra ;)

0|0
    0|0
  • Bu böyle ayaküstü konuşulacak bir konu değil sanki :) Ve on dakikayı geçmezse etki artar.

0|0
    0|0
  • Bendede çok film var konusuz :-)

0|0
    0|0
  • Zor iş

0|0
    0|0
  • Senle ikimiz p*rno. Cevirebiliriz

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 5

• Senaryo doktorlarından yardım alabilirsin. Onlar bu işi yapıyor. Bir ağacı düşün. Rastgele budarsan kurur ve yeni dal çıkarmaz. Konuşmaları çıkart demişler, yanlış bir öneri bana kalırsa okumadan şunu yap şunu yapma demek de yanlış. Buna kendin karar vermelisin. Sen 100 sayfa yazarsın, içinde az diyalog geçiyordur çekersin, 5-10 dakika çıkar. Yani senaryoyu değerlendirecek olan sensin.

0|0
    0|0
  • bir yerden başlamak lazım

0|0
    0|0
  • aşık olduğu kısım ilk beş dk sevgili oldukları kısım 2. 5 dk ayrıldıkları kısım sonuncu 5dk olarak ayarlayabilirsin

0|0
    0|0
  • ben 10 dk. lık br korku senaryosu yazmıştım. Çektik komedi olarak izliyoruz hâla =]

0|0
    0|0
  • konu ilgimi çekti yaparsan izlemek isterim :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...