Ampulü kim icat etti?

Arkadaşlar Edison , Nikola TESLA'nın fikirlerini çalmış deniyor. Sizce ampulü kim icat etti ben de bir fen ve teknoloji öğretmen olarak fikirlerinizi merak ediyorum.

• Thomas EDİSON
    29% (4)50% (16)43% (20)Oy Ver
  • Nikola TESLA
    71% (10)50% (16)57% (26)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
12|36

En İyi Erkek Görüşü

• Kesinlikle Tesla.. Edison teslayı hayatı boyunca hiç çekememiştir.. günümüz teknolojisini yönlendiren insan Tesla dır

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• Tesla reyiz elektriği buldu ampülü yakamadı.

Edison da milyonlarca kez deneme sonunda havadız ortamda ampülü yakmayı başardı...

Tesla reyizin buluşu yanında edisonun ki oldukça basit...

1|0
    0|0
  • 1878'de Joseph Wilson Swan ampülün patentini almış, 1979'da newcastle'da "çalışan ilk ampül"ü sergilemiştir. kullandığı teknik thomas alva edison tarafından geliştirilmiş ve edison yeni bir patent almıştır. bu sebeple başta mahkemelik olan iki bilim adamı, daha sonra anlaşmış; "edi-swan" markasıyla ticaret hayatına atılmışlardır.
    Ama benim Thomas Edison'a karşı hala kinim ve nefretim var :)
    Sen git Nikola Tesla gibi bir dahinin önüne dur sonra engellemeye çalış :) gençlik yıllarında Nicola tesla ya iş yaptırıp parasını bile vermemiş Edıson böyle bir insan işte hayatı paradan ibaret :) Hem benim için bulmak yetmez geliştirmek önemli Peki adamımız Nicola Tesla ne yaptı ; Ampulu direk olarak yaktı. Hiç bir yere takmadan bizzat kendi adını verdiği Tesla bobini sayesinde eğer bir mucidi örnek alacak olsaydım oda Nicola Tesla olurdu. Adamın hali hazırda hala icatları var. Ömrü yetmedi.

0|0
    2|0
  • Nikola tesla. Edison uckagitci bir yahudiden baska biri degil. Zavalli tesla dandik bir otel kosesinde tek basina hayatini kaybetti..

0|1
    0|0
    • fizik, fenle çok uğraşan biri dinle zaten o kadar ilgili dğğildir yani senin fizik fen felan okumanı tavsiye etmem. Tesla da Müslüman değildi ki.

• Muhendisim zaten ama hem teslanin muslumanligiyla konunun alakasi ne?

• ilk jeneratör ona aittir. westinghouse çok küçük bir paraya bu buluşu kendi patentne almıştır. edison hocasıdır ve aslında ampulü tesla bulmuştur. edison aynı zamanda teslanın çalışmalarını yürüten ve çeşitli politik hinliklrle önüne geçen bir şahıstır. tesla geçen yüzyıldaki en saygın birkaç bilimadamındandır.

0|0
    0|0
  • bak burdan bakabilirsin pek bakmadım ben ama senin işine yarar
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Edison

0|0
    0|0
    • Hayir, kesin bir bilgi olmadigi icin vikipedi de yok ona bakarsan hep Edison buldu diye ogretiyorlar. Yani benim isim yok biz cocuklara anlayiuoruz.

• ya tamam edison teslayı ezdi falan ama ampülü edison yaptı. ama bu teslanın yaptıkları yanında hiç kalır. ama hayat böle değil bir b*k yapamassın ünlü olursun.
    gelmiş geçmiş en ilginç buluşları yaparsın einsteinle yarışırsın açlıktan ölürsün
    UNUTURSAK KALBİMİZ Kurusun TESLA Reyiz ! :DASFFfsad.

0|0
    0|1
  • Thomas yapmaz öyle şey. :D

0|1
    1|0
  • Ben ışığı açarım gerisine karışmam -.-

0|0
    0|0
  • Ampulu kimin neden keşfettiği umrumda değil.

0|0
    0|0
  • Nikola Tesla nın en büyük başarısı sadece AC elektrik akım sistemini bulmaktır. DC elektrik akım sistemiyle ampulu bulan Edisondur.

0|0
    0|0
  • Nikola TESLA gerçekte

0|0
    0|0
  • kim bulduysa buldu. ne önemi var? 2 tane insancık edison buldu diyince, diriliyor mu adam? gökten mi iniyor? bir işine mi yarıyor? öldü gitti. kim bulduysa buldu, biri bulmasa diğeri illa bulcaktı zaten.

0|0
    0|0
  • O soylentiler ampulle alakali degil elektrigin kullanimiyla alakalidir ampulu edison bulmustur ama siradisi bir bilimadami olan teslayla elektrigin kuramlarini ortaya koyan faraday bile boy olcusemez

0|0
    0|1
    • elektro manyetik dalgalarin transferinu Nichola Tesla olduğunu biliyoruz ama ampul meselesi var ortada

• nikola tesla demişler sdasdasdasdasdasd

0|0
    0|1
  • Patenti kimdeyse onundur. Edison fikri çalmış bile olsa bunlar bir varsayım ve edison adını tarihe ampülü icat eden kişi olarak yazdırmıştır.

0|0
    0|0
  • Ediz Hun

0|1
    0|0
  • Niko

0|0
    0|0
  • Apdullah Gül

0|0
    0|0
  • Müslümanlar keşfetmiş Tayyip'e göre

0|0
    0|0
  • Ediz hun

0|0
    0|0
  • Edison'un Nikola Tesla'yı bir kere dolandırmış olması aklıma bunuda yapmıştırı getiriyor :D Adam Edison'a öfkesinden nobel ödülünü almamış :D

0|0
    0|0
  • kim icat etti beni ilgilendirmez ben ışığımı yakıp geçerim ahhaha

0|0
    0|0
  • edison hırsızdır

0|0
    0|0
  • Nikola tesla icat etti edison çaldı

0|0
    0|0
  • Dedem

0|0
    0|0
  • Kim l*n o tesla diyenler.. senin de okuyacağın okulun neyse..

0|0
    0|0
  • Ampülü Edison, floresan lambayı da Tesla buldu.

0|0
    0|0
  • Kim buldu la valla ben bulmadım :D

0|0
    0|0
  • Nicola Tesla icat etti

0|0
    0|0
  • nikola diye biliyorum

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 12

• Tesla ve Edison arasındaki anlaşmazlıklar hep anlatılmaktadır. Bazı kaynaklarda gecerliliğini ispatlamasada Edison'un Tesla 'nın projelerini çaldığı söylenir. Tesla ve Edisonun ne kadar zıt insanlar olurlarsa olsunlar benzer bir çok yanlarıda vardı. İkisinin kısa uyku molaları ve günlerce aralıksız çalışabilmektedirler. Ama bu büyük adamların aralarında ki fark öyle büyükki bu farklılıklara bakılarak kimin daha iyi olduğunu gorebiliriz. Tesla buluşlarını-icatlarını kendi ilham kaynağından bulup geliştirirdi ancak edison deneme-yanılma yoluyla. Tesla, Edisonla ilk karşılaştığında baya heyacanlanmıştı , çünkü kendisinin bulduğu "Alternatif Akım" sistemini bu büyük adama acıklayacak bir fırsat bulmuştu. Tesla, yakaladığı fırsatı değerlendirip Edison'a kendi icadını anlatı ancak Edison , teslanın buluşunu fazla dinlemeden ve bu düşünceyi tamamen kestirip atan o buyuk adam (Edison)" Sen teori hakkında vaktini harcıyorsun" dedi. Tesla, Thomas Edison Waterside Enerji Tesisinde calıştığı dönemlerde DC santrallerinde bir arıza oluşmuştu Edison bu arıza Tesla' nın yapmasını istedi. Tesla, Edison tarafından verilen bu görevivi birkaç ayda halleti ancak Edison’un kendisine söz verdiği ücreti talep ettiğinde, Edison şaşırmış bir şekilde “Tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlayabileceğini” söyler ve bir ücret ödemez. İşte bu büyük iki adamın birbirinden ayrılma noktası burada başlıyor. Bu olaydan sonra Tesla derhal istifa eder. Kısa süren birlikte çalışma dönemini, uzun süreli bir rekabet izleyecektir. Tesla ‘ nın en önemli projesi "Kablosuz Enerji İletişimi " idi 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir. Nicola Tesla, ilk defa elektriğin bir kaynaktan çevreye yayılarak kablosuz ve çok yüksek miktarlarda iletimi söylemiştir. Kağıt üstünde bunu ispatlayan Nicola Tesla daha sonra yaptığı deneylerle de bunu göstermiştir. Kendisinin elinde kablosuz yanan bir ampül tutan fotoğrafı bulunmaktadır. Bu projenin

0|0
    0|0
    • Bu projenin patentini aldıktan sonra Nicola Tesla'nın en büyük destekçisi J. Margan bu kablosuz enerji iletimi ile şirketin ekonomisinin batacağını anlamış ve finansman desteğini kesmiştir. Eğer destek o gün kesilmeseydi, günümüzde insanlar elektriği ücretsiz bir şekilde kablosuz olarak kullanabilecekti. Şimdi bu söylediklerimi aldırarak iki insanı karşılaştıralım, tekrar ve şöyle bir sonuç cıkabilir her ne kadar Edison büyük bir icat yapmış olsada Tesla ile karşılaştırılamaz. Çünkü o gercek bir dahi idi.

• Ampul temsil tabiki de elektrigi yani elektro manyetik dalgalarin transferinu Nichola Tesla icat etti!

1|0
    0|0
    • Tamam ben de oyle biliom iste isimleri hatirlamiorm nabim :(

• ben de biliyorum napıyım

• Tesla

0|0
    0|0
  • Az aklımızı karıştırmayın yahu:D

0|1
    0|0
  • Edison'un ampulünü anlata anlata bitiremediler. Allah'ın güneşinden haberleri yok.

0|0
    0|0
  • tesla nın ampulleri kablo kullanmadan yaktığını düşünürsek, mümkündür

0|0
    0|0
  • Kim bulduysa Allah.. :)

0|0
    0|0
  • Umrumda değil

0|0
    0|0
  • Recep Tayyip Errrdoğan

0|0
    1|0
  • Thomas EDİSON

0|0
    0|0
  • edison

0|0
    0|0
  • Ates boceklerini kim kavonoza doldurmussa o :D adam teknolojiye dokememis tek

0|0
    0|0
Yükleniyor...