Zazalar Kürt müdür?

Arkadaşlar ben Zazayım. Bir kaç saat önce berbere gittim yanımda traş olan adamla kendımı bir anda bu konunun içinde buldum. Kendisi Tarih öğretmeni 5 dil bildiğini söyluyor ve kürt. Yaşıda 55 bu ağabeyimiz zazaların kürt oldugunu savunuyor ben ise bildiğim kadarını savunup kürt olmadıgımı söyluyorum. İlk kitabın kürtçe indiğini savunuyor. Kulaktan dolma yorumlar istemiyorum gerçekten bilgi sahibi kişiler bu merakımı giderirse sevinirim. Sizce Zazalar Kürt müdür?

Güncellemeler:
Biraz araştırdım Kurmançlara daha önceden ''med'' denılıyormuş.. Ama zazalar ozamanda zazaymış. Birlikte çok savaşa girmişler ikiside iran diline ait 2 ayrı dilleri kullanıyorlarmış. Kültürleri çok farklıymış bizden, Dillerin benzerliği burdan gelıyormuş. Zazalar Tevratta geçiyormuş hatta eskiden çok güçlü bir devletmiş zazalar ve medler persler zamanında varmış. Tiplerimizde benzemıyor zazalar kumraldır Has kürtlerde sarısın mavi gözlü.

0|0
3|7

En İyi Kız Görüşü

• Hayır asla kürtçüler öyle iddiaa ediyor yok öyle birşey ozaman ermenilerde farslarda kürt? Zazalar ayrı ırk ve zazaca kürtçenin lehçesi falan değil

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 2

• Bunun için farklı kaynaklara başvur bence ama aynı değil diye biliyorum

0|1
    0|0
  • Türk boyu olduğunu okudum bir kac yerde de. Ilk kitap Kurtce inmis derken?

0|1
    0|0
    • Dini kitap ismide kara kitapmış öyle diyor

• Ne bileyim çok şey anlattı ama inanmak mümkün değil... Biraz araştırdım Kurmançlara daha önceden ''med'' denılıyormuş.. Ama zazalar ozamanda zazaymış. Birlikte çok savaşa girmişler ikiside iran diline ait 2 ayrı dilleri kullanıyorlarmış. Kültürleri çok farklıymış bizden, Dillerin benzerliği burdan gelıyormuş. Zazalar Tevratta geçiyormuş hatta eskiden çok güçlü bir devletmiş zazalar ve medler persler zamanında varmış. Tiplerimizde benzemıyor zazalar kumraldır Has kürtlerde sarısın mavi gözlü.

• Cok bilgi kirliliği var. bir cok rivayet var hangisi doğru bilemiyorum ama ben kürt olmadiklarini düşünüyorum özellikle zazalarin cogunun alevi olmasindan dolayi

Erkekler Ne Diyor 7

• zazalar kürt olabilir olmayabilir bu konuda kimse kesin böyledir diyemez ama türkçü ve atatürkçü tipler ısrarla zazalar kürt değil diye vurguladıkları için kürt olma ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünüyorum ama bir zaza ben kürt değilim derse de itiraz etmem kendini nasıl hissediyorsa odur.

ırkçı tiplerin laflarına itibar etmemek lazım. türk tarih tezine kalsa macarlar çerkesler bulgarlar herkes türk ama gidip adamlara bunu desen kıçıyla güler. fazla itibar etmemek lazım. zaza kürt değilse bile bunu düşmanlığa dönüştürmek saçmalık. yarın birgün özerklik falan durumunda zazaca eğitim olmazsa beraber itiraz ederiz ama bugün böyle bir ayrıma girmek saçma türk kürt arap zaza çerkes laz eşitlik için herkesin özgürlüğü için mücadele vermeli

0|2
    0|0
    • Aksine biz kendimizi digerlerinden ayirmaya çalışıyoruz kürtler lazlar cerkesler Türk değil. Kimseyi Türklestirmeye calismiyoruz da idrolojik olarak sacma olur zAten ama zazalar hakkjnda soylenenlerden biri de ayrica bulgarlarda macarlarda Türk. Macarlar bunu gayet kabul ediyo uzuleceksin ama bu böyle

• kıbrıs rum kesimindeki nato üssündeki macar barış gücü askerleri öyle demiyordu enteresan

• şu an meclislerinki ikinci parti turanci bir parti ama

• Benim yaptigim arastırmalara göre zazalar Kürt.. Eskiden zazada denilmezdi zaten '' Dimili'' denilirdi sonradan Kırmancki ve zaza denilmeye baslandi..

Zazaki lehcesine baktiginda zaten Kürtcenin kurmanci lehcesine cok yakın oldugunu görebiliriz..

0|1
    0|0
    • Kürtçe farsca arapca ve Turkce karisimi zaten ayri bir dil degilki lehcesi olsun

• Hastamısın kızım sen sanene benim okumus oldugum kitaplardan..
      Bos muhalefet olma cekil kösene..

• Ulan zorla kötü konusturacaksın beni..
      Köpek sürüsünden biri ile polemige girende hata aslinda basacaksın engeli si... edeceksin..

• Bildiğim kadarıyla hayır kurtler gibi kendi dilleri var erzurum ve çevresinde oluyorlarmıs.

0|1
    0|0
  • Evet diye biliyorum

0|1
    1|0
  • kürt biliyorduk, ama değillermiş evet.

1|1
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Yok kardes lazlar aslnda 😊 . Ya sacmalamayın kürtlerle dili kültürü mezhebi yasadgı cografya hep aynı ne olmasnı bekliyorsunuz. Ama ön planda kürt oldugu icin sizede kürt diyolar iste. Kabul etmeme hakkn var tabi kimse kimseye zorla baska bir ırkı kabul ettiremez..

0|1
    0|1
Yükleniyor...