Türk örf ve adetlerinde saçma bulduğunuz şeyler var mı?

Benim saçma bulduğum şey; geline kırmızı kurdele takılması... Gerekli oluğunu düşünmüyorum. Sizinkiler neler?

0|0
29|32

En İyi Kız Görüşü

• gelinlere bağlanan kırmızı kurdele ve lohusa bayanlara takılan baş kurdelesi. bana kurban bayramında süslenen koçla damızlık ineği andırmaktan öte bir şey ifade etmiyorlar.

4|2
    1|1

Erkekler Ne Diyor 32

• Günümüzdeki yaşama uyum sağlayamayanlar ya değişiyor, ya da saçma gelmeye başlıyor. Bu sebeple çoğu geçerliliğini yitirmiş, dayatmaya girmiş ve itici hale gelmeye başlamış oluyor.

Her geleneğin kökeni ne yazık ki bilinmiyor. Benzer uygulamalara bakarak az çok tahmin yürütülebiliyor. Mesela kuşak bağlamak, aslında 3 kere bağlanıp çözülerek ve dua okuyarak yapılır. Genel anlamda günümüze bekaretin sembolü gibi olsa da gayret ve çalışkanlığın sembolü, kudret sembolü, korunma ritüeli vs. gibi anlamlarla çok öncelerden krallar tarafından da uygulanmışlığı vardır.

Günümüzde ele ayağa düşmüş büyü ve majikal ritüellerde görülebilecek olan, şu renk bezi/ipi/kuşağı şu kadar düğüm at, şu kadar bağla, şunu şunu oku diye tarifler vardır.

Anlayacağınız, geline takılan kuşağın rengi, bağlama sayısı, belli bir okuma yapılması bu tarz bir kökene sahip gibi görünüyor.

Bu ritüeller her ne kadar İslami ve İbrani büyülerinde görülse de aslında kökeni çok çok daha eskiye, Sümer, Hitit, Uzakdoğu, Mısır, Kelt, Şaman vs. kültürlerine kadar gider.

Günümüzdeki bir çok adet, gelenek ve inanış günümüze kadar gelmiştir ancak çoğunun amacı da, nasıl yapıldığı da unutulmuştur.

(İlk yazdığım mesajı tamamlayamadım tekrar yazdım)

0|0
    0|0
  • Türk örf ve adetleri deyince aklıma Orta Asaya kültürü geliyor. Böyle saçmalıkların hiç biri yok. Burada Arap'tan, Farsi'den bulaşmış böyle tiksindirici şeyler çıkmış ortaya. Mesela filmlerde çok rastlanan ilk gece sonrası asılan kanlı çarşaf muhabbeti vardır. Bu namus falan değil o. çocukluğudur bence.

1|0
    0|0
  • altın takmak ,takılanların takibini muhasebesini tutup enflasyona göre aynı değerde altın takma mecburiyeti hissetmek. hiç takma daha iyi ya.

1|0
    0|0
  • soruyu soran arkadaşım kırmızı kurdale takmanın gerekli olmadığını söylemişsin. kırmızı kurdale bekareti simgelediğini bilirsin. eğer bir kızın bekareti yoksa takmaz tabi bu bizim toplumumuzda nasıl karşılanır bilirsin az çok..

1|0
    2|0
  • o kurdeleye hep gülmüşümdür. en motoru bile takıyo lan 2 hafta önce sabaha kadar beraberdik ne o kurdele :)

0|1
    0|0
  • büyüğün önünde bacak bacak üstüne atılmazmış niye arkadaş yani sanki önünde şeyimizi kaşıyozda öyle yapınca:-)

1|1
    1|2
  • Bizde biri öldüğünde 3.cü-7.ci-40.cı-52.ci ve senesinde yemek verilir. fakat 3.cü ve7.ci günleri gel görki sanki şenlik varmış havasnda geçer. sanki biri ölmemişte kız istemeye gelmiş gibi yaşanır. bu adet olmasaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Günümüzdeki yaşama uyum sağlayamayanlar ya değişiyor, ya da saçma gelmeye başlıyor. Bu sebeple çoğu geçerliliğini yitirmiş, dayatmaya girmiş ve itici hale gelmeye başlamış oluyor.

0|0
    0|0
  • Şekilcilik üstüne kurulu olan her şey saçma ve sığdır.

1|1
    0|0
  • Evet var.ilk geceden sonraki carsaf olayi.artik yaygin olmasa da hala devam ediyo.hangi akla hizmen hangi mantiga uyup yapiyolar gerekliligine inaniyolar anlayabilmis degilim

1|0
    0|0
  • ben bazı çok dinlenen türküleri hiç sevmiyorum örn. kara tren bende hiç bir duygu uyandırmıyor manasız bir şarkı gibi geliyor

0|2
    0|0
  • Insan özünü unutursa gelecegi olmaz !

Fazla Lafa gerek yok anlayan anlar nedeemk isdedigimi

0|1
    1|0
  • 56785 diye isim mi olur bence çok saçma.

1|0
    1|1
  • onun ne oluğunu bilemeyecek kadar düşüncesiz bir insanmısın?

0|0
    1|0
    • ne alaka tabii ki biliyorum. sadece bazı şeyleri ispat etmek için göstermeye gerek yok

• çoğu saçma neresinden başlasak ki :D:D

0|1
    0|0
  • Saçma bulduğum şeyler var ama kırmızı kurdale en mantıklısı lan. Sorun yerinde kullanılmaması kız evinden namusuyla çıkyorsa takacaksın. Yok namusuyla çıkmıyorsa onun belinde işi ne.

0|1
    1|1
  • iki bayram arası düğün olmaz :D ne alakaysa hep iki bayram arasındayız

0|0
    0|0
  • sorgulamıyorum. ne orf kalmıs ne adet zaten

0|0
    0|0
  • erkeklerin etek gıyıp oyun oynaması!

sapıklık baska bırsey degıl

0|1
    0|0
  • İade-i ziyaret olayına tavım. Yapmış bi insanlık gelmiş işte ne uzatıyoruz

1|1
    1|0
  • kız istemek :d:D:D , sanki istemeden olmuyor :d.d.d,

0|1
    0|0
  • gelin,damat,elti,görümce,kaynana,kaynata,kayın,kayınbirader,amca,teyze,hala,amca..

0|1
    0|0
  • amcaya pipi göstermek :/

0|1
    0|0
  • nasılsa hepsine takmıyorlar mı:)

0|1
    0|0
  • kına geçesinde kızları önce ağlatıp sonra oynatmaları komik geliyor ::D

0|0
    0|0
  • hiç birinide saçma bulmuyorum sadece kahveye tuz atmak gerisi çok güzel saçma olan bi tarafı yok ki

0|0
    0|0
  • büyümüş te küçülmüş hanm kızım maşşallah...

0|0
    0|0
  • akrabalık

0|0
    0|0
  • evde şeker kalmamış yerine komşular prezarvatifde isteyebilsin artık

0|0
    0|0
  • niçin takıldıgını biliyor musun?

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 28

• mesela penis boyları çok vasat, boşalma süreleri çok kısa, sevişme teknikleri rezalet olan erkeklerimizin evlendikleri kadınlarda bekaret aramaları.

sonra kırmızı kurdeleyle falan bunu yüceltip kadının sevişmiş olmasını motorluk gibi kelimelerle aşağılamaya çalışırlar.

motorluk lafı doğrudur. bir gecede 100den fazla orgazm olabilen bir cinsel donanıma (kadın cinsel donanımı) nasanın en gelişmiş teknolojilerinin bile ulaşamayacağı bir motorluk sıfatı yakışır.

yalnız o 3 dakikada boşalan, 15 cm penisler, o kıllı göbekli, dar omuzlu iğrenç erkek vücutları... yani bir kadın daha önce kimseyle sevişmemiş olsa bile o vücudu, o penisi karşınızdaki kadına matah bir şeymiş gibi yutturamazsınız.

olmaz arkadaş.

kadını seviştiği için töre cinayeti diye öldürüp abuk subuk terimlerle yaftalayan o kompleksli zihniyetiniz yüzünden bir kadının sevişme hakkını evlenene kadar elinden alma zorbalığını yapabilirsiniz belki... yapıyorsunuz da...

ama o 15 cmcikleri hiçbir zaman zat-ı şahaneleriymiş gibi kakalayamazsınız.

ah garibim kadın, bilmiyor ki kendisinden kırmızı renkli kıytırık bir kuşağı talep eden erkek, dünyanın en vasat sevişen adamlarında başı çekiyor.

sonra kadın aldatınca niye aldattı?

e kusura bakma da kardeş,

bunu bol bol söyleyeceğim,

kadın cinsel donanımı ki,

erkekten minimum 10 kat fazla haz alıyor, orgazmları minimum 10 kat daha fazla güçlü erkeğe göre,

bir gecede hiç ara vermeden ve şiddeti gittikçe artan 100den fazla orgazm yaşayabiliyor,

herbir orgazmı dakikalar hatta saatler sürebiliyor...

e şimdi bu cinsel donanımı kullanmamak ayıp olur, günah olur.

allah kadınlara bunu bahşetmiş, bunu kullanmamak, haşa, allah'a karşı gelmektir.

kadınlar... sevişmeliler.

ve seviştikleri kişiler bütün gece boyunca boşalmamayı becerebilen, burada vermek istemediğim harika ebatlara ve ölçülere sahip olan erkekler olmalı.

yoksa o mükemmel cinsel donanımlarını çerle çöple sevişerek harcamış olurlar ki, dediğim gibi bu... haşa, neredeyse kafirliktir.

1|0
    0|0
    • sorun ne

neden bu kadar tepkilisin

senin hoşuna gitmeyen şeylerin bir kısmı erkek olarak benimde hoşuma gitmiyor

ama bu denli dolu değilim

aynısı kızlar içinde geçerli

mesela herşeyden alınan tipler, gergin tipler bende kızlardaki bu yaygın ruh halinden muzdaribim

ama bu kadar dolu olduğumu yazmıyorum

samimiyetle sordum sorun ne

• kadınların seviştiği için öldürülmesiyle,

kadınların "nazlı, tripli" hallerini bir tutan zihniyetini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum dostum.

kız değil kadın demeyi dene önce, sonra da kadınlara yapıştırdığın o yaftalardan, o algın, gergin rollerinden arın, o zaman bu kıytırık sorunun da çözülebilir belki hem.

yemeği iyi ısıtamadı diye karısını öldüren herifler varken, gergin ve algın tipleri kadınlar olarak seçmen de ayrıca güldürdü.

iyi güldüm bak:))))))))))))))))))))))))))

• Güzel adetlerde var çok azda olsa.Ancak adetimiz denilince gnelde saçmasapan şeyler çıkıyor ortaya.Eğlence yok zorlama var hep.Geçen kız annesinin üç ev ötesine gelin gidyor sanki evden cenaza çıkıyor.Madem okadar üzülüyosunuz evlenmeyin evlendirmeyin iyi rol yapıyorlar samimiyet yok

1|0
    0|0
  • bu ne la avrupalı olmuş herkes. ne güzel adetlerimiz var anca eleştirin.

2|1
    1|2
  • el öpmek. o ne lahn öyle sacmalik resmen. el öpmediginde saygisiz edepsiz ilan ediliyorsun bir de. asil edepsizlik birilerine elini öptürmeye calismaktir. nasi bi hastaliksa. peh.

0|3
    2|1
  • gelinin kırmızı kurdele ile paketlenmesi link

0|0
    0|0
  • bence bazı adetler işine gelinen şekilde biçimlendiriliyor. Mesela kız çulsuzdur hemen " bide yatak odasını erkek tarafı alır " bu mantığa kıl oluyorum kim ne alabiliyorsa alsın yani ilerde hepsi ortak olcak zaten

Şu kırmızı kurdele meselesinden tepki toplayacaksın ve bende buna dahilim. Namusumuzun en saf ifadesi. Sana tertemiz geliyorum demektir bu ve bu kemeride abi baplar " kardeşime ben kefilim " diye

ondaki mana derindir ve eleştirilemez bu kadar avrupai olmayın lütfen

0|0
    0|0
  • geline takılan kırmızı kurdele bekaret kanının temsilidir.

0|0
    1|0
  • günümüzün bakış açısıyla değerlendirince tüm gelenekler saçmadır.ama türk adetlerinin şöyle bir iticiliği vardır o da , baskıcı ve dayatmacı olmasıdır.bu da haliyle tiksinmemize, "bi bitmediniz amk "dememize yol açıyor.

2|3
    1|0
  • Kahveye tuz atmak..

0|1
    0|0
    • Elmali merak ettim Sanada Türk Filmleri gibi bir Kamyon Gülmü hediye ettiler Fotorafina bakinca Soruyorum Kendime acaba diyorum.

Cevap yazarmisin

• var nerdeyse her şey... :) Örneğin kız isteme , kına gecesi batıl inançlar falan filan

1|0
    0|0
  • doğru soru şu olmalıydı, türk örf ve adetlerinde saçma bulmadığınız şeyler var mı?

cevap: yok.

1|1
    0|0
  • kiz isteme olayini sevmiyorum ben !

1|0
    0|0
  • Bi kere gelinliğin o güzelim görüntüsünü bozuyo. Bi de bana çokta samimi gelmiyo. Tamam eskiden olsa hoş bi şey. Ama artık birlikte olmadan evlenenlerin o kadar fazla olduğunu düşünmüyorum.

0|1
    0|0
  • Hepsi saçma geliyor bana

0|0
    0|1
  • kırmızı kurdele kıza biraz gurur vermesi gerekir alnımın akıyla çıkıyorum evimden diye gerçi bu devirde kırmızı kurdele hakeden neyse...

0|0
    0|0
  • yok

0|0
    0|0
  • Bence biraz olmalı ama akıl kuralları çerçevesinde bazen abartılıyo yani bir eve yeni taşınan birilerinin eşyalarını inceleyebilmek, ne kadar zengin olup olmadıklarını görmek için "hayırlı olsuna geldik" yalanı altında konu komşunun evi işgal etmesi geleneğinin de zamanında mahallenin en meraklı teyzesinin başının altından çıktığına eminim.

0|0
    0|0
  • Çoğu saçma.

0|1
    0|0
  • gelinin ayakkabısının altına isim yazılması çiçeğin havaya kim tutarsa kısa sürede evlenmesi gibi saçma şeyler batıl inançlar yani

0|0
    0|0
  • ya bana evlenirken olan örf ve adetler saçma geliyor.

0|1
    0|1
  • mühim meseleler olduğu zaman dayım odadan cıkarır bizi çocukların yanında olmazmıs..annem de deli olur dayıma... ne kadar gerızekalı dayım var anlamıyorum.. annemin kardesı oldugundan şüpheliyim :))

0|0
    0|0
  • Düğünle ilgili adetlerin çoğu.

0|1
    0|0
  • seni bu düşünceye iten gecerli bi sebebin vardır umarım... !

0|0
    0|0
  • ilk regl zamanı atılan tokat. hayır, biri çıkıp da demiyo ki "ne vuruyon yea" diye.

0|1
    1|0
  • Örf ve adetlerin ne olduğunu bile bilmiyorum tam olarak.

0|0
    1|1
  • Hersey

0|0
    0|0
  • gelenek görenekler de ve dinde reform yoktur

0|0
    0|1
  • herşey saçma

0|0
    0|1
Yükleniyor...