Ölümden korkuyor musunuz?

Bu aralar çevremdeki benden büyük abilerim hep öldüler. Aklım ölümde, korkmaya başladım acaba cehenneme düşersek diye.

0|0
30|20

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 29

• Filozof şair Neruda'nın bir şiirinde beynini kullanmayanları anlatır..

Yavaş yavaş ölürler,

Seyehat etmeyenler.

Yavaş yavaş ölürler

Okumayanlar, müzik dinlemeyenler,

Vicdanlarında hoşgörüyü barındırmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler

Alışkanlıklarına esir olanlar,

Her gün aynı yolları yürüyenler.

Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler,

Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile girmeyenler,

Bir yabancı ile konuşmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler,

Heyecandan kaçınanlar,

Tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki parıltıyı görmek istemekten kaçınanlar.

Yavaş yavaş ölürler

Aşkta ve işte bedbaht olup yön değiştiremeyenler,

Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,

Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına çıkmamış olanlar.

Aklını ölüme takacak ne var ki, o beynini biraz da başka insanlar için kullanabilirsin.. İnan hiç umurumda değil cehenneme veya cennete gideceğim konusu.. Benim cennete gitmemem nedeniyle fazladan birini alacaklarsa sevdiğim biri gitsin benim yerime.. Yahut da, aynı şeyi cehennem için de söyleyebilirim.. Ben cehenneme gittiğimde sevdiğim biri oraya gitmekten kurtulacaksa seve seve girerim cehenneme..

Neruda'nın anlattığı kişiler gibi beynimi kullanmayıp yavaş yavaş ölmeyi ve otuzunda ölüp de altmışında gömülmeyi asla istemem doğrusu..

0|0
    0|1
    • döktürmüşsün yine sen çok farklısın biliyosun

• :)) Bu içten sözlerin için çok teşekkürler.. :)

Bilmiyorum farklı mıyım ama içimden ne geliyorsa onu yazıyorum..

• bazı insanlar düşünceyleri farklı kılıyor sende o nadir özel kişilerdensin bana göre

• hayır aksine ölmek istiyorum çünkü ölmek yeni bir başlangıç hem de sonsuz bir başlangıç ölünce kabirdekilerin öbür dünyanın sırrına erdiklerini düşünüyorum tabii geçici dünyadaki amellerine göre artık iyi bir insansa iyi şeyler görür kötüyse kabir azabı çeker ölüye insana gideceği yer gösteriliyormuş zaten.Ölümden korkanlar da bence bu dünya malına fazla tamah edenler bi insan niye ölümden korkar bu dünyanın nimetlerinden yeterince faydalanamadığını düşündüğü için daha çok yiyeyim daha çok gezeyim onu da alayım bunu da alayım düşüncesinde olanlar.

0|1
    0|0
  • korkmuyorum, sonsuz bir azap çekecek kadar kötü bir insan olduğumu düşünmüyorum.

0|1
    0|0
    • peki ablam ibadet yapıyormusun bende aynı kimseye kötülük yapmıyorum ama ara sıra ibadet yapıyorum aslında 5 vakit namaza başlamak istiyorumda şeytan engel oluyor

• ibadetim çevremdeki insanlara ve tüm canlılara elimden geldiğince ve gücüm yettiğince göz kulak olmaktan ibaret. onun dışında herhangi bir dini ritüel yok hayatımda.

• Kimse bu dünyada 4/4 lük herkesin günahları var cezamızı çekeceğiz bir şekilde günahlarımızın boyutlarını bilmiyoruz kötüya hazırlanıp iyisi için çabalarsak kendimize en büyük iyiliği yapmış oluruz.Ölümden korkmanın tek nedeni senin diğer taraf için hazırlık yapmamış olman.

0|0
    0|0
  • Ölmekten değil de ne şekilde öleceğim diye korkarım ,trafik kazası mesela .Hiç cehennem korkusu yok içimde ..

0|0
    0|0
    • teşekkür

• Ahh balım bee ölsek kurtuluruz da ya sakat kalıp sürünürsek o fena işte :((

• allah onun da sabrını veriyor. yine de allah korusun.

• ölümü düşünmene gerek yok o düşünce gücüyle çalışam bi sistem diil ne yazık ki.. cehenneme gelince.. iyiyi ve güzeli düşün iyiyi ve güzeli yap korkuyla değil sevgiyle yaşa hayata ne sunarsan o şekilde karşılık verir korku her türlü belanın ana tabanıdır bence.. sevgiyle kal.

0|0
    0|0
    • niye kafı yedin isim ilgimi çekti

• peki sen neyi düşünüyorsun ben bir boruyu ölmekten bide evlenirsem aileye bakabilirmiyim onu düşünmekten bunaldım

• aile ölüm falan bunlar toplumun yarattığı yüzeysel sorumluluk ve korkular.. ama hayatın anlamı, kişiliğin amacın varolusun hatta sunu söyleyeyim ölüm bazen rahatlatıcı bi hismiş gibi gelebiliyor bana..

• korkuyorum hesap vermek kabir azabı

0|0
    0|0
  • ALLAH korkusu olan insan her zaman bunu düşünür.

0|0
    0|0
  • ben aşırı derecede korkuyorum diyeceksin o yüzden mi ibadetlerini tam yapıyorsun yapmıyorum yapamıyorum değil yapmıyorum bahanesi yoktur bunun sadece korkmakla yetiniyorum bilinmemezlik insanda hep bi korku ve merak uyandırır zaten

0|0
    0|0
  • tamamlamak istediğim bişey yok, hayalim yok, pek umudum da yok dünyadan aslında ölebilirim yani ölürsem pek de zamansız olmaz tek korkum günahkâr olmam..ne namaz var ne doğru düzgün ibadet..orada beni neler bekliyo kimbilir..

0|0
    0|0
  • Çekmeden ölüceksem korkmuyorum.Çokmu sevabım var hayır niye korkmuyorum daha çok günaha girmicemde ondan

0|0
    0|0
  • ölümden korkmuyorum, tek korkum sevdiklerimden ayrılmak... diğer taraf içinse hepimizin endişeleri olmalı, eğer dinimizin gereklerini elimizden geldiği kadar yerine getirirsek Allah da bize yardım eder. korkunun ecele faydası yok demişler. korksak da korkmasak da Allah biliyor ecelimizin zamanını...

0|0
    0|0
    • ben diyer taraftan bahsediyorum zaten insan aklına geliyor ister istemez yakınlarından birisi öldüyünde hep aklına geliyor

• yorumun için teşekkür

• ölüm anından korkmuyorum. sadece bunu farkına vardığımda hissedeceklerim ve sonraki azap korkutuyor beni.

0|0
    0|0
  • Hayır korkmuyorum. Hiç hemde. İlerki yaşlarda da böyle olursa ne ala.

Küçük yaşta çok korktum. Her an ölebileceğim korkusu çok vardı. Artık korkmuyorum.

0|0
    0|0
  • aklında ölüm kalsın ama sureklı aklında bunla yasamak sorun olabılır hepımız olucez 1 dakıkasonramızın garantısı yok gunahlarımız sevaplarımız hangısı agır basarsa oraya gıdıcez ya cennete ya cehenneme

0|1
    0|1
  • Ölüm benden korksun..

Ölümden değl de yaşlanmaktan korkuyorum :(

0|1
    0|0
    • yaşlanmak deyil sonuçta yaşlı ama bakımlı insanlar var kötü olan öldükten sonra bizi ne bekliyor bilmediyimiz birşey

• ben yaşlanınca da kickboks yapmak istiyorum.. mümkün mü sence?

• mümküm ben yapıyorum bizim yaptıhımız yerde 65 yaşında biri başladı

• Ölüm anı, ölürken hissedeceklerimiz, göreceklerimiz, mezar kavramı, ve cennet-cehennem bilinmeyeni. Tüm bu bilinmeyenler beni korkutuyor, aslında korkunun kaynağı kulluk görevimizi layıkıyla yerine getiremediğimizden kaynaklanıyor.

0|0
    0|0
  • korkmuyorum ama öbür tarafa götürecek bişeyim yok daha bavulumu hazırlamam lazım demiştim aynı sorudaki bir cevapta;aynı cevabı veriyorum bavulum henüz yarım o yüzden korkuyorum bavulumu tamamlamadan ölürsem diye.

0|0
    0|0
  • çok düşünmemek gerek kafayı yersin sonra -.-

0|0
    0|0
    • zaten yedim herhalde

• düşünmemek elde deyil

• öyle ama ölenlerin arkasından dua et ama onlarıda rahat bırak sürekli düşünmek sadece sana zarar verir çünkü okadar derin bi konu ki delirtir insanı

• düşmemek için elimizden gerekeni yapıyoruz korkmasakta ölcez korksakta bir ölüme çare yoktur..

0|0
    0|0
    • aynen öyle sabah yanında yemek yediyin insan bir bakmışsın akşam ölmüş insan acayip oluyor devamlı yanındaki biri şim di korku sardı çünkü orda sonsuz hayat var

• Kendi ölümümden diyil de sevdiklerimin ölümü beni korkutuyor

0|0
    0|0
  • Ölmek ürkütücü. Ben yaşamak istediğim için ölümden korkuyorum çekeceğim azablar için değil

0|0
    0|0
  • ölümü düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • Korkmuyorum pek.

0|0
    0|0
  • cennete gitmek problem degilmi yani? amacsiz sonsuz bir yasam da bunaltici.

0|0
    0|0
  • Bende korkarım. Cehennem aklıma geldiği zaman ateş basıyor.

0|0
    0|0
  • aklıma gelince korkmak değil de nasıl olucak o an diye endiseleniyorum .s

0|0
    0|0
  • Hayır:)

0|0
    1|0
  • hayır korkmuyorum hatta ölmek istiyorum

0|1
    0|0
    • acelenmi ölmek için öbür taraf daha zor

• bende öyle sıkıldım artık birlikte intihar edelimmi ne dersin

• intihar da günahen iyisi beklemek ölümü ya

Erkekler Ne Diyor 20

• Kur'an da bazı insanların 1000 yıl (?) ömrü olsun isteyeceği yazıyor... Önceden gönderdikleri/yaptıkları/günahları yüzünden ölmek istemezlermiş... Yani iyi bir insan olursan, ölmekten korkmana gerek yok. Valla ben korkmuyorum şu an ölümden. Sıramın gelmesini bekliyorum bile diyebilirim :)

0|0
    0|0
  • ölüm korkusuyla yaşamanın bize kattığı hiçbirşey yok zamanı gelince bu yeni başlangıcı hepimiz yaşayacağız,bu anlamda ölümden korktuğum söylenemez,cennet cehennem olayına gelince ne ekersek o biçtirilecek,aklımızdan çıkarmıyorsak ona göre yaşarız,sadece bu dünya için değil ahiret içinde,zaten cennet ve cehennemi tüm canlılar öldüğü zaman yaşayacağız,sadece biz öldüğümüzde değil,bugüne kadar ölenlerin berzah aleminde beklediği gibi bizde kıyameti,ahiret gününü bekleyip hep beraber sırat köprüsüne çıkacağız...

0|0
    0|0
  • Ölmekten korkuyormuyum, korkmuyorum bunu bilmiyorum, ama ölümü dşünmek insana korku veriyor. Ayrıca insan bilmediği şeyden her zaman korkar, bir insan haliyle ölüm duygusunu hiçbir zaman yaşamadığı için inkar etse bile korkar. Bende kısmen korkuyorum.

0|0
    0|0
  • başın sağolsun.

bende pek korkmuyorum zannediyorumki.

ama daha yüzleşmedik. belki yüzleşince o korku belirir. ama pek öyle canım kıymetli değildir : )

0|0
    0|0
  • Hazırlığını yapmış insan ölümden korkmaz.

0|0
    0|0
  • korkmuyorum. neyse cezamızda çekeriz.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle korkmuyorum. Ne kadar erken gidersen o kadar iyidir.

0|0
    0|0
  • acı çekerek ölmekten korkarım ahiretteki hayatımda cennet -cehennem için değil

0|0
    0|0
  • Korktugum sey ölmek değil ölürken nasıl öldüğüm.. bogulmak ve yanmak... bunlardan korkuorm gercekten... ama ölümden neden korkimm

0|0
    0|0
  • ölümden sadece nereye gideceğimi bilmediğim için korkuyorum...cennete gidersem mutluluktan ağlarım ,cehenneme gidersem üzüntüden ağlarım..

0|0
    0|0
  • ölümde bir gerçek ve her canlı gerçeklerle yüzleşecek bu ne zaman olur Allah bilir ama ibadetini yaptıktan sonra korkmak yersiz bence

0|0
    0|0
  • sen ölümden değil, cehennemden korkuyorsun yeğen :)

0|1
    0|1
  • O zaman cehenneme dusecek fiillerde bulunmayacaksin dostum, iyi isler yapacaksin, tevbe edeceksin.

0|0
    0|0
  • insan bildigi bir seyden korkmaz bilmedigi seylerden korkar

0|0
    0|0
  • Geride kalanları üzmekten korkuyorum.

0|0
    0|0
  • "Korkunun ecele faydası yok" lafını hatırladığım her an tehlikeliyim.

0|0
    0|0
  • neden korkuyum ki insan sevdiğine kavuşacağına üzülür mü hiç :))

0|0
    0|0
  • hep aklımda

0|0
    0|0
  • Hayır.

Hatta ölsekte kurtulsak..

0|0
    0|0
  • ölümden korkulmaz.Sadece insan arkasında bıraktıgı(bırakacagı varsa yani) onlar için üzülür ve ölmekten onun için korkar.Mesela benim annem ve babam olmasa bende yaşamayı düşünmüyorum .Hatta arada bir dua ediyorum allahım benim canımı al diye.

0|0
    0|0
Yükleniyor...