Reyting nasıl ölçülüyor?

Yani nasıl ölçülüyor? Mesela benim ne izlediğimi biliyorlar mı? Geçenlerde bir arkadaşımın evine gitmiştim. Sülalesi gelmişti. Hepimiz oturup belgesel izledik. Ama o belgesel reytinglerde hiç 50. bile değildi. Peki o zaman kime göre reyting ölçülür? Neye göre? Anlamadımki ben

Güncellemeler:
Tamam tamam anladım da. o izleyenler mi para veriyor? Yani reytingi yüksek olan bişey nasıl milyarlarla para kazanır? nerden gelir?
Yeni bir sorum oluştu cevap verirseniz sevinirim.

Reytingler mesela gününe göre belirleniyor işte Ab ve total olarak. öncelikle bu AB ve total nedir?

ikinci sorum reyting aynı saatte izlenme oranına göre belirleniyor bildiğim kadarıyla peki diğer saatler?

0|0
1|10

En İyi Erkek Görüşü

• hacılar iyi dinleyin

bu işle uğraşan bir grup, zengini fakiri türkü kürdü kültürlü kültürsüz vs. türkiyedeki oranlarına göre belirli sayıda( kaç bilmiyorum 25 bin küsürdü 2 yıl önce bildiğim kadarıyla) Peoplemeter adında bir cihaz yerleştirir.

daha sonra bu cihazda ailenin her ferdine bir numara atanır tel. izleyen kişi ( mesela çocuk 3 numara atanmışsa 3 ü seçer ne izliosa izler sonra) artık ne tür bi aileyse onun çocuğu ne izliyo bilinir.

öyle uyudu şuydu buydu olmaz durmadan onay ister makina yarım saatte bir yoksa kapatılır tv

kurallara uyulur uyulmazsa cihaz evden alınır

haa bde o cihazı evine alır kullanırsan belli hediyeler alırsın babanın hayrına kullanmazsın o cihazı, bu şekilde türkiyeye genellenmiş denekler üzerinden seçilir o cihaz olmayan evlerde kim ne seyrediyo kimse bilmez reytingi etkilemez.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Kanal izlenme oranına göre.

Örn: 100 tv açık bunların 80 tanesi A kanalını 20 tanesi de B kanalını izliyor.

Buna göre A kanalı 1. B kanalı 2. Oluyor. Kanalları çoğaltabiliriz o zaman 1.2.3.4.5 diye uzar gider

Onu ölçen bi alet vardı adını unuttum =)

0|0
    0|0
  • direk konuya girecem...

öncelikle kanallar 1 televizyonu kaç kişi izliyor anlayamazlar. yani öylel bişey yok.

kısa bilgi: bütün yayınlar/yayıncılar (kablolu tv, uydu alıcı, d-smart, digiturk vs.) birer sunucudur. bizim televizyonlarımız ise istemci.

ben (istemci) A kanalını açtığım zaman, karşı taraf/sunucu (kablolu tv, uydu alıcı, d-smart, digiturk vs.), isteği karşılayarak istemciye yani benim televizyonuma a kanalının yayınını aktarıyor. bu aktarımda radyo sinyalleri kullanılıyor. radyo sinyallerinin de kullanımı, kullanım hızları var. ayrıca her kanalın kendine özel frekansı ve görüntü/ses aktarım hızları var. ben a kanalını açtığım zaman sunucu a kanalına ait frekansta veri gönderiyor. bu veri gönderimi bir sayaçtan geçiyor.

örneğin 7,2 mbps hızında olsun a kanalımız. sunucu a kanalı için toplam 14,4 mbps veri gönderiyorsa, o zaman o kanalı 2 istemci kullanıyor demektir. yani o anda 2 televizyonda o kanal açık demektir.

0|0
    0|0
    • ya kısa süreliğine zapladıysan?

• rica ederim

• ab ve totalden kastını anlayamadım :S yayında olan programın saatlerinde ölçülüyor. böylece hangi programın kaç kişi tarafından izlendiği anlaşılıyor...

0|0
    0|0
    • yok ya mesela dün show tvde reytingde 1. mesela en buyuk show olmus. ama ayni gun diger saatlerde kendi saatinde 1. olmus programlar var. onlar neden 1. yerlestirilmiyor?

• Mesela.

saat 20:00 dan 22:00 dek aynı anda birkaç dizi ve birkaç program var. bunların arasından 1. seçiliyor

şimdi mesela saat 16:00 dan 18 :00 dek de aynı kanallarda başka programlar var. bunlardan da en çok izleneni oluyor dimi?

e bunlar aynı güne denk geliyorsa ve her ikisi kendi saatlerinde birinci oluyorsa neden günün toplamında sadece 1 tek birinci olabiliyor? sanırım anlaşılır şekilde anlattım

• günün toplamında, o gün içinde toplam kaç kişinin izlediğine bakılarak 1. seçiliyor.

• Trt bandrollu kacak yolla ulkemize girmeyen tv'lerin bir kismina hangi kanallari izledigini aktaran vericiler yerlestiriyolar, yani bi nevi anket olayi, ama internette oyle degil mesela youtubede izlenen vidyolari kac kisi izlemis izleyen kisilerden kaci o videoyu sonuna kadar izlemis tum istatislikler mevcut ama cok izleyiciye ulasip daha fazla reklam geliri elde etmek tv kanallarinin reytink olayi ne kadar saglikli tabi tartisilcak bi konu,

0|0
    0|0
  • belli bir sayıda denek seçili toplumun her kesiminden her görüşten bunlarla anlaşılır uydularına bir cihaz takılır 24 saat takip edilir ve o deneklerin izlediği programlara göre her gün reyting sonuçları açıklanır

0|0
    0|0
    • bana ne ya ben de toplumdan değil miyim? benim de hakkım

• kimin reytingi yüksekse o kuşak daha pahalı reklam alır televizyonlar sadece reklamdan para kazanır bir belgeselde reklam yayınlatmak çok ucuzken ne bilim çok izlenen bir dizinin yayınına reklam koymak milyon dolarları bulur

• Örneklem grubu belirlerdim diyor adam.. Belirlediği grup için dünya ferihaya kim koydu.. Arka sokalar.. Olay bu mu.. Böyle istatistiki veriyede ben k*yayım..

0|0
    0|0
  • Yahu izledigin reklamlar yokmu guzelim, o reklamin saniyesine firmalar kac milyar oduyo hic dusundunmu

0|0
    0|0
    • benim dünyadan haberim yokmuş :/ yani her reklam bu kadar tutuyor mu? Mesela ben bi reklam geçince hemen markete koşup istemem o ürünü yani

• Hemen kosup almiyosun ama o reklamlarda gordugun markalar disinda herhangi bi urunude kolay kolay tercih etmiyosun olayda bu zaten insan gozunde marka imaji olusturmak

• benim bildiğim tansiyon ölçme aletiyle

0|0
    0|0
  • Senin izlemen değil; bilmem kaç bin eve verici takılıyor ve o kişilerin izlediklerine bakılıyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• belirli kişilere verici takılıyor o şekilde belirleniyor o kişiler kanallarca öğrenildiği vakit bizi izle para verelim falan diyenler çıkıyor :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...