Ülkemizde Gay Edebiyatının Gelişmemiş Olmasını ve Gay'leri Anlatan Dizi ve Filmlerin Olmamasını Neye Bağlıyorsunuz?

Evet bu konuda yazılmış çok az kitap var. Halbuki ülkemizde gay'lerin sayısı hiç de azımsanmayacak miktarda. Ve eminim ki böyle homofobik bir ülkede gay'lerle ilgili anlatılacak çok şey vardır. Tv dizilerinde ve sinemada da neredeyse hiç göremiyoruz gay karakterler. Gördüklerimizse acınası veya alay edilesi karakterler. Hiç normal hayatın akışı içinde yaşayan öğretmen, doktor, işçi vs. gay karakterler göremiyoruz. Bunun sebebi acaba gay'lerin yok sayılması mı, ya da normal kabul edilmek istenmemesi mi?

Güncellemeler:
90'lı yıllarda Toprak Sergen'in bir dizide böyle bir rolü vardı aslında, sonra da Bir İstanbul Masalı'nda vardı böyle bir karakter. Ama ondan sonra nedense hiç göremedik bu tür karakterleri.
Evet, başka fikri olan?
Yorumları bekliyorum.
Başka yorumu olan?
...
Güncel
Evet başka yorumlar?
Evet?

2|0
22|11

En İyi Kız Görüşü

• Bu ülkedeki yaşam formları daha kendi dininden olmayana, inançsız olana "saygı" gösterip sindirmeyi öğrenemedi eşcinsellere saygı göstermelerini beklemiyorum şahsen. Adamlar "saygi , hoşgörü" diye yırtınıp karşı tarafın yedi sülalesine sövüyorlar ne bekliyoruz?

Ben bıktım ikiyüzlü ot beyinli insanlardan. Hele bazılarının arkalarına sığındıkları bi' inançları var onlara her hareketi hak gören. Saygılı inançlı kimseleri tenzih ediyorum. Çok doluyum bu konuda.

Bu ülkede insanların %50ye yakın kısmı bağnaz. Gel de bunların LGBT'ye saygı göstermelerini bekle.

En iyisi insanı hoşgörülü , hukuku adaletli, yaşamı kaliteli, devleti insancıl bir ülkeye sığınma talebinde bulunmak.

3|2
    1|0
    • Değer yargılarımız diyip duruyorlar, halbuki en büyük değer yargımızın hoşgörü olduğunu unutuyorlar.

• Eğitimli insanlar Türkiye gibi bir ülkede kendilerini "ruh ve sinir hastalıkları hastanesindeki doktor" gibi hissediyor =)

• Ya da bir kara trajikomedinin içinde gibi :)

Kızlar Ne Diyor 21

• Hemen nasıl da başlamışlar ''Beğenmiyorsan git, burası Müslüman ülke'' zırvalarına. Burası ne bir Müslüman ülkedir, ne de kimsenin kimseyi kovmaya hakkı vardır. Laik bir ülkeyiz, cinselliğe karşı olan kadın erkek el ele yürürken de karşı olsun, sıkar mı? Sıkar. Varsa yoksa ''erkek erkeği sker mi yavvvvvv'' Sana ne kardeşim milletin uçkurundan?

Laf başkasına geldiğinde ''gidin bu ülkeden'', kendine geldiğinde ''her koyu kendi bacağından asılır'' Ne oldu kardeşim, biz de kendi bacağımızdan asılıyoruz?

Bunların en belirgin özelliği de ''hoşgörü dini bizimki'' laflarıdır. Nasıl bir hoşgörüyse artık, sadece kendilerine işliyor. Bir diğer kapıları da Lut Kavmi, bilmez ki Lut Kavmi'nde sadece eşcinsellerin olmadığını.

Cehaletle başa çıkamazsın kardeşim. Yorma o güzel kafanı. Sinema yoksa sen çek, kitap yoksa sen yaz. Yoksa bu cehalet içinde daha çok boğuluruz.

0|1
    0|0
  • Ülkemizde insanligin birazda olmasina bagliyorum Allah'a şükür boyle gereksiz insanlarin sayisi ulkemizde az o kadar meraklisin bu ulkeyi bozmadan önce gitsenize sizin medeniyet dediginiz o igrenc tek disi kalmis ulkelere bu ulkeyide bozmayin nufusunun %90i muslumman olan bir ulkede boyle igrencliklerin yasanmamasi ve az olmasi ne kadarda guzel bisey gidin bu igrencliklerinizi baska ulkelerde yasayin bu ulke boyle igrenclikleri kaldiramaz genclerimizin aklina boyle pislikleri sokmayin gidin ve cagdas dediginiz ulkelerde bu sacm psikoljik hastaliginizi yasayin

3|0
    3|5
    • Uzun uzun görüş yorumu yazmaktan sıkıldım. Görüşünüze benzer görüşler ve karşılığında da benim yazdığım yorumlar aşağıda mevcut. Yalnız takıldığım nokta eşcinsellerin oranının çok düşük olduğunu sanmanız. Ülkemizdeki eşcinsellerin oranı diğer ülkelerden hiç de az değil. Ama malesef ülkemizdeki eşcinseller toplum baskısından ve önyargılardan kendilerini korumak için cinsel yönelimlerini gizliyorlar. Yani toplum eşcinselleri ikiyüzlü bir yaşama itiyor. Çünkü belki de dürüstlüğü pek seven bir toplum değiliz.(geri kalmışlığımızın başlıca nedenlerinden biri de bu belki de ) Bu da gay sayısının az olduğu şeklinde bir yanılgıya neden oluyor.

• helal bacımmmm

• Toplumca tabu bunlar cunku

1|2
    2|1
  • Doğaya aykırı bir durum çünkü gay olmak, ayrıca psikolojik bir sorun olarak kabul ediliyor bu durumda iyi bir şey de değil ve bu yüzden bunu iyi bir şeymiş gibi topluma sunmak zararlı. Gay olmanın bir tane faydasını sayar mısın? Ben sana yüzlerce zarar çıkarabilirim.

Homofobik değilim sadece zararlı bir durum olduğunu düşünüyorum ve çocuğum kardeşimin bunu normalmiş gibi algılamısından rahatsızım

3|0
    2|1
    • Bunun bir psikolojik sorun olmadığı tıp dünyası tarafından uzun yıllar önce kabul edilmişken siz neye dayanarak böyle bir yorumda bulunuyorsunuz? Ben gay olmak faydalı veya zararlı demiyorum ki, böyle bir olguyla ilgili fayda-zarar analizi yapmak da tuhafmış cidden :) Ha tehlikeli dersen anlarım, tehlikeli olmasının sebebi de toplumun homofobiden sıyrılamaması. Bu arada normallikten bahsetmeden önce profil resmine bir bakmanı tavsiye ederim :)

• Tehlike zarar bir nevi aynı anlamı karşılıyor ayrıca profil resmimde ki kötü bir durum değil dedemin mürekkeb yutmasını komik bulduğum için çektim. Ve psikolojik veya hastalık değil mi? Sen hic kadın doğduğu halde erkek yaptırılmaya çalışan birini gördün mü? Bu kimlik bozukluğudur ve hastalıktır bu yüzden testestoron iğnesi var. Tıp dünyası nerde kabul etmiş?

• Eğer uzun uzun yorum yapmadan önce zahmet edip de biraz araştırsaydın (yani fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olsaydın) ABD'deki tıp dünyası tarafından 1970'li yıllarda eşcinselliğin hastalık olmadığının kabul edildiğini ve bununla birliklte Dünya Sağlık Örgütü'nün eşcinselliği hastalıklar listesinden çıkarıp yerine homofobiyi hastalıklar listesine eklediğini (yani hastalık olan eşcinsellik değil homofobi) öğrenirdin.

• doğuştan bu hislere sahip olanlar var, doğru.. istedikleri yaşamakta da özgürler ki bence..
    birde işsizlikten ya da ergenlik problemleri ile, dikkat çekmek için bu yola baş koymuş gençlerimiz var. maksat onları özendirip sapkınlığa yöneltmemek olabilir diye düşünüyorum..

0|0
    0|1
    • O konu başka. Sanırım seks işçiliğinden bahsediyorsunuz. Bunun kişinin cinsel yönelimiyle alakası yok. Bu tamamen kişinin özsaygısıyla, şahsiyetiyle alakalı bir durum. Ayrıca benim yakındığım normal, aklı başında gay karakterlerin dizi ve filmlerde olmaması. Dediğiniz tarzda yani aykırı gay karakterler zaten veriliyor dizilerde.

• Ben gay'leri, lezleri iyi gösterelim demiyorum, eşcinselliği kutsamıyorum. Eşcinsellerin tv dizilerinde yok sayılmasından yakınıyorum. Yoksa eşcinsellerin arasında da muhakkak iyi insanlar da vardır, kötü insanlarda. (tıpkı heteroseksüellerde olduğu gibi) Amacım iyi insan\kötü insan olma bakımından homoseksüellerle heteroseksüeller arasında bir fark olmadığının işlenmesi dizilerde ve filmlerde. Ayrıca kimse dizide gay karakter gördü diye gay olmaz.

• medyayı bu kadar küçümseme, özenti gençliğimizi de;)

• Gelişmemiş toplum ve Kültürü izleri Yayın organlarında bu tür şeyler olmaz Daha toplumumuzda tabu olarak görülüyor Konuya bakarsan bir çok insanın kendi hemcinsden hoşlanan insanları hastalıklı veya kötü baktığını görebilirsin Ne kadar yanlışta olsa

0|1
    3|0
    • Öyle. Hatta eski bir kadından sorumlu bakanımız eşcinselliğin hastalık olduğunu söylemişti. Halbuki Dünya Sağlık Örgütü'ne hastalık olan eşcinsellik değil homofobidir.

• Teşekkür ederim. Ömür boyu "elalem ne der" diye yaşamamak için gideceğim.

• Rica ederim

• Ülkenin çoğunluğunun müslüman olmasına bağlıyorum, elhamdulillah.

3|2
    2|1
    • Ülkenin çoğu müslüman olabilir ama unutmayalım ki biz bir din devleti değiliz İran veya Arabistan gibi.

• Klinik vak'a derken içindebulunduğun ruh halinden bahsettim, kesinlikle kendinle ilgili problemlerin var ve bunu bana mâl edemezsin, zaten buna izin vermediğim için konuşuyoruz şu an bunları.

• Kendin gibi düşünmeyenleri klinik vaka mı ilan ediyorsun? Son yorumuma verecek cevap bulamadın, böyle mi haklı çıkmaya çalışıyorsun. Neyse ya, seninle ne kadar konuşsam boş, sen devekuşu gibi kafanı gömmüşsün kuma, öyle yaşamaya devam ediyorsun.

• Bu konuyu ben de hep dusunuyorum. Birakin gay karakter yazmayi oynamayi, yabanci diziyi oldugu gibi uyarlayip gay karakteri straight yapiyorlar. Inanilmaz bir durum her turlu seyi normal karsilayan toplum neden gaylere karsi bu derece sansur uyguluyor anlamak mumkun degil.

0|0
    0|0
  • Kendi sorunu kendin cevaplaması fark etmeden aslında: "homofobik bir ülkede". İşte bu yüzden. İnsanların tabuları var, tabular yıkılmıyor. Sansür diye bir halt var başımızda, topluma "uygun" olmadığı için sansürleniyor, istenmiyor, karşı çıkılıyor. Birçok insanın eşcinsellik hakkında bilgisi yok, nefretle dolular. Yoldan geçen adam biraz feminen olsun "top" diyorlar, böyle önyargılı bir toplumda nasıl olur böyle karakterler?

0|0
    0|0
    • Bu konuda medyaya, sanatçılara ve bürokratlara çok fazla iş düşüyor. Halkın bu konudaki önyargılarının yıkılması ve bilinçlendirilmesi için ellerini taşın altına sokmaları gerek. Gay'leri anlatan filmlerin, dizilerin çekilmesi, bu konuda edebi eserler verilmesi ve gay'lere yönelik ayrımcılığı önlemek amacıyla bu tür hareketlerin nefret suçu kapsamına alınması lazım; fakat gelgelelim hiçkimse bu konuda elini taşın altına sokmak istemiyor. Sanki hiç böyle bir sorun yokmuş gibi davranıyor her kesimden insan. Belki de gay'ler önümüzdeki birkaç yıl içinde daha görünür olmaya, daha cesur olup haklarını aramaya başlayınca somut adımlar atmak zorunda kalırlar.

• gaylerin sayısı az ve toplumca dışlanıyorlar birçoğu duygularını açıklayamıyor, bu nedenlerden dolayı bu tarz diziler izlenmez ondan çekilmiyor

1|0
    0|1
  • Evet sana katılıyorum. Ben de gay karakterler görmek istiyorum.

2|1
    3|1
    • Evet, yok sayılmak çok kötü bir duygu.

• Varya zaten dönmeler bile jüri oluyor tpitoplar klip bile ceviriyor...

• Benim kastettiğim abuk subuk o tarz gay karakterler değildi, toplum içinde yaşayan herkes gibi gay karakterler. Ama ben kime neyi anlatıyorum ki :)

• Normal olarak görülmek istenmemesindendir kesinlikle. Filmlerde baba kızına tecavüz eder eşini döver ama olan bişeyi yani eşcinsilliği yansıtmak normal olmaz

2|0
    0|0
    • Tecavüzler, yolsuzluklar, çocuk gelinler, kadın cinayetleri bu ülkenin ahlakını bozmuyor ama kimseye zararı olmayan iki eşcinselin sevgili olması toplumun ahlakını bozuyor.

• Evet öyle yansıtılıyor

• ABnin dibindeyiz ama zihniyet iran, Pakistan, suriye, Uganda. Gaylari kabul etmeyen köylüler siktirain orta doğuya layığınız orası

0|0
    0|0
  • daha lgbt bireylerini kabullenebilmis değiller

0|1
    2|0
  • homofobık bı mılletız
    ınsanlar sevısmeyı ayıp bulur kadın erkek bırbırlerını döver
    salla ya

0|0
    0|0
    • Zaten her şeyi salladığımız için toplum olarak bu hale geldik.

• he he evet :D
      belkı de sallamadıgımız ıcın böyle
      gay bı cıft öpüşse ne guzel ıstedıklerıı yapsın bana ne derım
      ama dıgerlerı sopayla kovalar bön bön bakar

• Ben izlemek istemem gay lez acik net. Saygi duyuyorum ama..

0|0
    0|0
  • ATV de bir dizide gay sahnesi o gün bugündür şoktayım ben :D

1|0
    0|1
    • Ha evet Kılıç Günü diye bir dizi. Peki siz ne anlamda şoktasınız?

• Bunu doğru veya yanlış diye kategorize edemeyiz ki? Bu tamamen içgüdüsel bir durum. Yani hemcinslerinizden hoşlanırken "aa bu yanlış bir şey, benim karşı cinsten hoşlanmam lazım" diyerek karşı cinsten hoşlanmaya başlamıyorsun ki :) "Objektif bakmakla mesulüm" demişsiniz ama yazdıklarınız yüzde yüz subjektif. Tamamen kendi dünya görüşünüze ve zevklerinize göre değerlendirme yapmışsınız malesef. Ben Hakk'ı yalanlamıyorum ayrıca, olayın dini boyutuna girmiyorum, ilahiyatçı değilim. Bir hukuk öğrencisi olarak olayın özgürlükler boyutunu ele alıyorum ve medeni hukuk ülkeleriyle kıyaslıyorum konuyu. Siz benimsemiyorsunuz diye sizin veya herhangi birinin özgürlüğünü kısıtlamayan bir yaşam biçimini engelleyemezsiniz. Ayrıca gay'lerin oranının hiç de düşük olmadığını kanıtlayan üniversite öğrencileriyle yapılmış anketler var ülkemizde.

• Pardon, sonraki uzun yorumumu esarruzgar isimli kullanıcıya yapacaktım.

• sapıkları sapkınları neden medyada görelim ki eğer o şekilde olursa normalleşir insanların gözünde halbuki bu ne tıbben ne de dinen normal değil çocuklarınızın bu tarz şeyler görmesini ister misiniz ya da onlar gibi olmasını dışardan bakıldığında bunu açık açık yaşayan insanların tipi mide bulandırıyor ciddiyim midem bulanıyor çoğu insan için de bu geçerli çoğu onları görmeye tahammül edemiyor tipleri itici bir kere

2|0
    1|1
    • Onların gay'lerin çok az bir oranını teşkil ediyor. Gay'lerin çoğu gayet maskulen. Toplumun önyargılarından korunmak için ilişkilerini gizlediklerinden siz gay'leri öyle tiplerden ibaret sanıyorsunuz?

• bende diyorum ki ahlaksız ahlaksızdır çeşitlendirmenin anlamı yok neyse senle uğraşımıycam yolun kalalı olsun

• Kime göre\neye göre ahlaksızlık. Birbirini seven iki bekar yetişkinin sırf birbirlerini sevdikleri için birlikte olmasında ne gibi bir ahlaksızlık mı? Mesela bana göre ahlaksızlık yüzbinlerce üniversite mezunu işsizin olduğu bir ülkede 1000 odalı saray yaptırmak, kamu malını yemek, "israf haram" diyen Diyanet İşleri Başkanı'nın 1 Milyon TL'lik makam aracı alması. Konuşulacak çok şey var da anlar mısın bilmiyorum. Ben de seninle uğraşamayacağım.

• bu ülkemizin bize zeka seviyesinden, kültüründen, düşünce yapısından ip ucu veriyor biraz. insanlarımızın çoğu bunu sapıklık, hastalık olarak görüyor, insanlarımız alışılmışın dışına çıkmaktan öylesine korkuyorlar ki. o kadar korkuyorlar ki kadın ve erkeğin eşleşmesi dışına çıkmaya. bu kadar beyni durmuş bir topluluğun içerisinde gelişmek mümkün değil gibi. bırakın cahiller yesin dursun birbirini. kendinizden ödün vermeyin gidin kendi haklarınızı özgürce savunabileceğiniz yerlere. belki bir kaçış gibi ancak bazı fikirlerin topluluk olarak benimsenmesi çok zaman alır. tıpkı bizim ülke de olduğu gibi. yine de çözümleriniz varsa bu durumu anormalleştirenlere normal olduğu kanıtlamak gibi bunu da yapın. hatta yapalım. ama tüm bunları öncelikle kendinizi mutlu hissettiğinizde yerde düşünün tasarlayın. sevgilerle

1|1
    1|0
    • Çok güzel yazmışsınız, sağolun. Aslında bu konuda bir roman yazma fikrim var ama pek kitap okuyan bir toplum olmadığımız için işe yarar mı bilemem.

• Olması gerekli değil. Insanları bozmaya gerek yok

2|0
    0|1
  • Türkiyede biraz haysiyet kaldigi icin

2|0
    1|1
    • Ahahahaaha işte buna gülünür :) Yolsuzluklara, cinayetlere, tecavüzlere, adam kayırmacılığa, iş kazalarına, çocuk gelinlere rağmen haysiyeti kırılmıyor ülkemin de kimseye zararı olmayan kendi halinde gay karakterlere tv dizilerinde, sinemada, edebiyatta yer verilince mi haysiyeti kırılıyor?

• Yaavv he heee

• Yav he he ise yazma o zaman, seni bu forumda yazmaya mecbur eden mi var? Hadi güle güle, uğurlar ola :)

Erkekler Ne Diyor 11

• Ülkemiz İslam ülkesi olduğu için.

7|0
    2|2
    • Bunun islam ülkesi olmakla ne alakası var, bunun dindar olmakla veya dinsiz olmakla alakası yok ki, bir insan hemcinslerinden hoşlanırken dindar olunca birdenbire karşı cinsten mi hoşlanmaya başlayacak? Gülerim buna ancak. Hem ayrıca islam ülkesi olduğumuzu kim söyledi sana? İslam ülkesi demek şeriatla yönetilen ülke demektir. Hem diyelim ki islam ülkesiyiz İran gibi. İslam ülkesi olmak eşcinselliği önleyecek mi sanıyorsun? "İran'da gay yok" mu diyeceksin yoksa sen de Ahmedinejad gibi :)

• Tamam o zaman senin tezin çürüyor.

• Laik bir cumhuriyet ülkemiz, İslam ülkesi değil.

• Gay edebiyatımı, bunu kültürel bir miras olarakmı görüyorsun?

3|0
    0|1
    • Evet, neden olmasın?

• Biliyorsun ülkemiz bilgi kirliliği seks açlığı çeken magandaların çok yoğun yaşadığı evde kız kardeşi olduğu halde dışar da onu bunu rahatsız eden bireylerin yaşadığı bir toplum.

Gay olan bireylere bakış açım dahi yok neden dersin, doğa acımasız erkek adam erkek gibi, dişiyi becermekle erkekliğini yapmış olmaz sadece , dişi ve erkek , hayvanlar bile dişi erkek o yüzden.

gay olmak anlamsız bir boşluk gibi , dediğim gibi abaza bir toplum için bulunmaz bir seks objesi gaylar. translar.

Biliyorum onları yuhalayanların, arka sokaklarda onlarla yattığını, insan kendine dürüst değilse , kimseye dürüst olmaz.

Konu uzun üstad.

• İşte bu yüzden edebiyatta, sinemada, tv dizilerinde gay karakterlere düzgün yaşayan gay karakterlere yer verilmeli ki toplum eşcinsellerin o abuk subuk tv dizilerindeki seks işşisi tarzındaki eşcinsel karakterlerden ibaret olmadığını, hatta bu tarz karakterlerin eşcinseller arasında azınlıkta olduğunu ve çoğu gay'in herkes gibi yaşayan, normal karakterler olduğunu idrak etsin. Ama sanki birileri gay kavramının normalleştirilmesinden korkuyor ve buna müsaade etmiyor gibi geliyor bana. Ben şahsen tahsilli bir insanım, ekonomik durumum da fena değil. İstersem gider ABD'de gönlümce yaşarım-ki okulumu bitirince öyle yapmayı düşünüyorum- Ama ya benim imkanlarıma sahip olmayan ve bu ülkede haksız yere dışlanan, ayrımcılığa maruz kalan gay'ler, işte onlar için üzülüyorum.

• garip bizim ülke...
    zeki müren, bülent ersoy. kendilerini kabul ettirmişler bir şekilde.
    bizde bu tür şeyler oldukça azınlıkta.(film, kitap vb). varlar ama çok azlar.
    eşcinsellik ya komedi unsuru alay konusu olarak işleniyor çoğu yerde ya da duyarlı kişiler tarafından fazlaca trajik. bence ikisinin ortasını bulabilecek şeyler yankı uyandırabilir ve lgbt bireyleri öne çıkartabilir.

1|2
    3|0
    • Evet, dizilerimizde işlenen gay karakterler ya aptal ya karaktersiz, ya sorunlu ya da hilkat garibesi gibi tuhaf. Niye günlük hayatın içinden bir öğretmen, bir avukat, bir öğrenci gay karaktere rastlayamıyoruz? Acaba birileri gay kavramının normalleşmesinden korkuyor da buna engel mi oluyor?

• Kesinlikle, toplum olarak birey olmayı öğrenmemiz lazım. Sürünün parçası olarak değil de başlı başına bir birey olarak toplumda varolmayı bilmemiz lazım.

• sanmıyorum bunu başarabileceğimizi. bende umut yok. o yüzden vazgeçtim.
      naparlarsa yapsınlar.

• Acikcasi tam bir bilgim yok bu insanlarin ne hissetigine dair ama tv, kitap, radyo bu tur yayinlar istemem ulkemde. Lut kavmi hakkindaki takdir belli yaratici bu durumu normal bulmuyorsa yolunda olmayan birseyler var demektir. İnsanlari bu tur yayinlarla ozendirmenin dogru olmadigini dusunuyorum. Ama bu insanlara saygim var ama toplumda bunu normalize etmeye yayginlastirmaya calisanlara saygim yok cinsel tercihler icin toplumda bir yayinada gerek yok. Normal diye tabir ettigimiz cinsel tercihler icinde yayina gerek yok. Cinsellik bir yayin malzemesi olmamali.

2|0
    0|1
    • "Bu tür yayınlar istemem ülkemde" derken? Burası sadecesiz ve sizin gibi düşünenlerin ülkesi değil, bunu unutmayın. Ayrıca kimse bir tv dizisinde gay karakter gördü diye gay olmaz, bunun özendirmekle bir alakası yok yani, ya da yaygınlaştırmaya çalışmakla. Ayrıca gay karakterin işlenmesiyle cinselliğin ne alakası var, ben gay karakterin dizilerde günlük hayatlarının işlenmesinden bahsetmiştim.

• Araştırma yapmanızı ve bu konuyu işleyen yabancı filmleri izlemenizi tavsiye ederim. Zaten dizilerde, filmlerde, edebiyatta böyle karakterlerin yer almasını toplumdaki önyargıların yıkılması için istiyorum.

• Deneyeceğim umarim daha iyi anlayacak kaynaklar bulabilirim.

• gay misin kardeş sen

4|0
    3|4
    • Diyelim ki öyleyim, nolmuş, bunun için sana veya herhangi birine hesap vermem mi gerekiyor?

• Hayır kesmiyorum, asla da senin gibiler beni susturamaz. Diyeceğin laf varsa söyle, boş boş konuşacaksan kalabalık yapma.

• çok şükür biseksüel mafya bir adam sinema çekiyor

0|0
    0|0
  • Bizim insanımızda kötü de olsa iyide olsa imrenme mevcut mantık o yapıyor bende yapıcam o almış bende alıcam bu kafayla gittiğimizden sonrası mağlum WELCOME TO THE HOLLAKİYE

0|0
    0|0
    • Sizin gibi düşünmüyorum, kimse tv dizilerinde gay'leri görüp "acaba ben de mi gay olsam?" diyip de gay olmaz.

• ülkenın basında dın cı bırı olursa olcagı budur

1|1
    2|1
    • Bir insan özel hayatında dindar olabilir, hatta sofu olabilir. Yanlış olan toplumun muhafazakarlaştırılmaya çalışılması.

• Özgürlük özgürlük diyorlardı hani özgürlük? Özgürlük sadece kendi gibi düşünenlere değil toplumun her kesimine getirilirse gerçek anlamını bulur.

• o bizi hayall ateisttim ama dusunce ozgurlugum bıle yok

• Bu ülkede gelişmiş olan tek şey din sömürüsü. Böyle bir yerde çok ta fazla bir şey bekleme :)

0|0
    2|1
    • Belki de haklısın :)

• olmamayı çok isterdim ama ne yazık ki öyleyim. Bu ülkede ki artık buraya bir ülke demeye ve yaşayanlarına halk demeye utanıyorum. Hİç bir zaman değişmeyecek

• Açıkçası ben de sanmıyorum değişeceğini

• toplumun gelişmişlik düzeyi ile alakalı bu durum

0|0
    0|0
  • İslam dini hakim ve insanlarda saygi yok gormek istemezler cunku onlara escinsellil ters gelir igrenc gelir halbu ki onlar insan dislayarak yargilayarak daha da cirkinlesirler

0|1
    0|0
Yükleniyor...