Ülkemizde Gay Edebiyatının Gelişmemiş Olmasını ve Gay'leri Anlatan Dizi ve Filmlerin Olmamasını Neye Bağlıyorsunuz?

Evet bu konuda yazılmış çok az kitap var. Halbuki ülkemizde gay'lerin sayısı hiç de azımsanmayacak miktarda. Ve eminim ki böyle homofobik bir ülkede gay'lerle ilgili anlatılacak çok şey vardır. Tv dizilerinde ve sinemada da neredeyse hiç göremiyoruz gay karakterler. Gördüklerimizse acınası veya alay edilesi karakterler. Hiç normal hayatın akışı içinde yaşayan öğretmen, doktor, işçi vs. gay karakterler göremiyoruz. Bunun sebebi acaba gay'lerin yok sayılması mı, ya da normal kabul edilmek istenmemesi mi?

Güncellemeler:
90'lı yıllarda Toprak Sergen'in bir dizide böyle bir rolü vardı aslında, sonra da Bir İstanbul Masalı'nda vardı böyle bir karakter. Ama ondan sonra nedense hiç göremedik bu tür karakterleri.
Evet, başka fikri olan?
Yorumları bekliyorum.
Başka yorumu olan?
...
Güncel
Evet başka yorumlar?
Evet?

2|0
2213

En İyi Kız Görüşü

• Bu ülkedeki yaşam formları daha kendi dininden olmayana, inançsız olana "saygı" gösterip sindirmeyi öğrenemedi eşcinsellere saygı göstermelerini beklemiyorum şahsen. Adamlar "saygi , hoşgörü" diye yırtınıp karşı tarafın yedi sülalesine sövüyorlar ne bekliyoruz?

Ben bıktım ikiyüzlü ot beyinli insanlardan. Hele bazılarının arkalarına sığındıkları bi' inançları var onlara her hareketi hak gören. Saygılı inançlı kimseleri tenzih ediyorum. Çok doluyum bu konuda.

Bu ülkede insanların %50ye yakın kısmı bağnaz. Gel de bunların LGBT'ye saygı göstermelerini bekle.

En iyisi insanı hoşgörülü , hukuku adaletli, yaşamı kaliteli, devleti insancıl bir ülkeye sığınma talebinde bulunmak.

3|2
    1|0
    • Değer yargılarımız diyip duruyorlar, halbuki en büyük değer yargımızın hoşgörü olduğunu unutuyorlar.

• Eğitimli insanlar Türkiye gibi bir ülkede kendilerini "ruh ve sinir hastalıkları hastanesindeki doktor" gibi hissediyor =)

• Ya da bir kara trajikomedinin içinde gibi :)

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 21

• Kendi sorunu kendin cevaplaması fark etmeden aslında: "homofobik bir ülkede". İşte bu yüzden. İnsanların tabuları var, tabular yıkılmıyor. Sansür diye bir halt var başımızda, topluma "uygun" olmadığı için sansürleniyor, istenmiyor, karşı çıkılıyor. Birçok insanın eşcinsellik hakkında bilgisi yok, nefretle dolular. Yoldan geçen adam biraz feminen olsun "top" diyorlar, böyle önyargılı bir toplumda nasıl olur böyle karakterler?

0|0
    0|0
    • Bu konuda medyaya, sanatçılara ve bürokratlara çok fazla iş düşüyor. Halkın bu konudaki önyargılarının yıkılması ve bilinçlendirilmesi için ellerini taşın altına sokmaları gerek. Gay'leri anlatan filmlerin, dizilerin çekilmesi, bu konuda edebi eserler verilmesi ve gay'lere yönelik ayrımcılığı önlemek amacıyla bu tür hareketlerin nefret suçu kapsamına alınması lazım; fakat gelgelelim hiçkimse bu konuda elini taşın altına sokmak istemiyor. Sanki hiç böyle bir sorun yokmuş gibi davranıyor her kesimden insan. Belki de gay'ler önümüzdeki birkaç yıl içinde daha görünür olmaya, daha cesur olup haklarını aramaya başlayınca somut adımlar atmak zorunda kalırlar.

• sapıkları sapkınları neden medyada görelim ki eğer o şekilde olursa normalleşir insanların gözünde halbuki bu ne tıbben ne de dinen normal değil çocuklarınızın bu tarz şeyler görmesini ister misiniz ya da onlar gibi olmasını dışardan bakıldığında bunu açık açık yaşayan insanların tipi mide bulandırıyor ciddiyim midem bulanıyor çoğu insan için de bu geçerli çoğu onları görmeye tahammül edemiyor tipleri itici bir kere

2|0
    1|1
    • Onların gay'lerin çok az bir oranını teşkil ediyor. Gay'lerin çoğu gayet maskulen. Toplumun önyargılarından korunmak için ilişkilerini gizlediklerinden siz gay'leri öyle tiplerden ibaret sanıyorsunuz?

• bende diyorum ki ahlaksız ahlaksızdır çeşitlendirmenin anlamı yok neyse senle uğraşımıycam yolun kalalı olsun

• Kime göre\neye göre ahlaksızlık. Birbirini seven iki bekar yetişkinin sırf birbirlerini sevdikleri için birlikte olmasında ne gibi bir ahlaksızlık mı? Mesela bana göre ahlaksızlık yüzbinlerce üniversite mezunu işsizin olduğu bir ülkede 1000 odalı saray yaptırmak, kamu malını yemek, "israf haram" diyen Diyanet İşleri Başkanı'nın 1 Milyon TL'lik makam aracı alması. Konuşulacak çok şey var da anlar mısın bilmiyorum. Ben de seninle uğraşamayacağım.

Erkekler Ne Diyor 13

Yükleniyor...