Alkol neden günah? Amaç farklı görüşler almak.

Dinimizce alkol günah dimi. Peki bunun sebebi içen kişinin kendine ve etrafına zarar vermesiyse ve için kişi kendine ve etrafına zarar vermeden içiyorsa, alkol o kişi için de günah teşkil eder mi?

Çok bilmişler, cahillikle suçlayacak gereksizler, propaganda yapıcaklar yazmasın lütfen.

0|0
5|32

En İyi Erkek Görüşü

• Eğer kişi içkiyi ağzıyla içiyor ve kendi kendine takılıyorsa, yani kimseye karışmıyorsa bence normaldir. Verdiği zarar kendine, kimseyi ilgilendirmez. Şimdi burada din propagandası yapanlar beden kendinin değil, sadece emanet diyecekler ama bu konuya hiç girmeyeceğim. Hem bununla ilgili güzel yazılar bile var.

Bu Ömer Hayyam üstadın:

Tanrı bize cennette vaat ettiği şarabı

Niçin haram etsin bu dünyada, akla sığar mı?

Bir sarhoş arap, devesini vurmuş Hamza'nın

Peygamber de yasak etmiş arap'a şarabı

Bu da sivri dilli Neyzen Tevfik üstadın:

Ne ararsın ALLAH ile aramda.

Sen kimsin ki orucumu sorarsın?

Hakikaten gözün yoksa haramda..

Başı açığa niye türban sorarsın?

Rakı Şarap içiyorsam sana ne?

Yoksa kimseye zararım içerim..

İkimiz de gelsek kıldan köprüye..

Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Bu da Aşık Nesimi'den. Aşkın şarabı bile günah değildir. :))

Sofular haram demişler

Aşkımın şarabına

Ben doldurur ben içerim

Günah benim kime ne

Söylenecek başka da söz yok bence.

Söylenecek başka söze gerek de yok bence.

0|0
    0|1
    • Ömer Hayyamı okudukça benim sorgulamalarım inanılmaz artıyor :)

• Teşekkür ederim.

Erkekler Ne Diyor 31

• simdi birseyin gunah olması için sebep gerekmez, o şey Allah oyle emrettigi için gunahtır. mesele Allah emretse zıplayarak yurumek yasak diye o zaman o hareket yasak olur. ılla bunun için bi sebebe gerek yok. ama genel olarak baktıgımız zaman Allahın emrettigi seyler ya topluma, ya kişiye zararlı. bundan dolayı o şeyin terkedilmesi gerek.

ayrıca cogu haram olan seyin azı da haramdır ve kurallar kişilere gore koyulmaz kaidelerince Allah alkolu yasakladıgı zaman aliye yasak veliye serbest seklinde degil tum muslumanlara yasaklamıstır.

mesela birisi bi bardak ile sarhos olmuyor, birinci bardak içkiyi içtikten sonra ikinci bardagi içmeyecegini garanti edebilir mi?

Son olarak, Allah haram işlemeyin demiyor, harama yaklasmayın diyor, dolayısıyla Allah bize içkiye(harama) yaklastiracak seylerden de uzak kalmamız gerektigini soyluyor.

Ayrıca içki içersen dinden cıkmazsın gunahkar olursun ama içkinin haram olmadıgını soylersen,Allah korusun, bu insanı dinden cıkarır. musluman oldugunu zanneder insan, ahirette farklı sekilde muamele gorur :( Allah boyle bir akibetten korusun hepimizi

0|0
    0|0
    • Kısaca diyorsunuz ki bunu sorgulamak hatadır. Allah yasaklamışsa her şekliyle kabul etmek gerekir. Doğru anladım sanırım.

• hayır yanlıs anladın.(sadece basını okumussun galiba). diyorum ki gunah olup olmamasını yargılayamayız cunku birsey Allah oyle emrettigi için oyledir ama Allah genelde haram olarak emrettigi seyleri bazı sebeplere baglar, ama bu sebepler onun yasak olmasının ilk sebebi degildir. bircok arkadas burda o sebeplerin bazılarını yazmıslar. tekrarına gerek duymuyorum ama ilk sebep herzaman Allahın emretmesidir.

• Ben islam ile alakalandırarak yorum yapmadım zaten. Bir insannın alkol almasının başkalarına bir zarar vermedikçe yanlış olmadığını düşündüğümü ifade etmek çin yazdım. Herhangi bir şeye ki bu ne olursa olsun körü körüne ve tamemen kendimi teslim ederek inanmak konusunda oldukça katıyımdır ve önüme bununla ilgili "somut" kanıtlar koyulmadıkça fikrimi değiştireceğimi pek sanmıyorum. Anektodlar için teşekkür ederim.

• cevap çok basit. Allahın yoktan varettiği bu vücudu ancak o yok edebilir. alkol almak insan vücuduna zarar verdiği ortada.

kuran-ı kerimden bazı ayetlerin meallerini paylaşıyorum.

Sana içkiyi ve kumarı sorarlar De ki: "Onlarda hem büyük günah, hem insanlar için (bazı) yararlar vardır Ama günahları yararlarından daha büyüktür" Ve sana neyi infak edeceklerini sorarlar De ki: "İhtiyaçtan artakalanı" Böylece Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki düşünürsünüz; (2/219)

Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz (5/90)

Gerçekten şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister Artık vazgeçtiniz değil mi? (5/91)

Sizin tümünüzün dönüşü O'nadır Allah'ın va'di bir gerçektir İman edip salih amellerde bulunanlara, adaletle karşılık vermek için yaratmayı başlatan, sonra onu iade edecek olan O'dur İnkâr edenler ise, küfürleri dolayısıyla, onlar için kaynar sudan bir içki ve acı bir azab vardır (10/4)

Hurmalıkların ve üzümlüklerin meyvelerinden kurdukları çardaklarda hem sarhoşluk verici içki, hem güzel bir rızık edinmektesiniz Şüphesiz aklını kullanabilen bir topluluk için, gerçekten bunda bir ayet vardır (16/67)

Ve de ki: "Hak Rabbinizdendir; artık dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin Şüphesiz biz zalimlere bir ateş hazırlamışız, onun duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır Eğer onlar yardım isterlerse, katı bir sıvı gibi yüzleri kavurup-yakan bir su ile yardım edilirler Ne kötü bir içkidir o ve ne kötü bir destektir (18/29)

Sonra kendileri için onun üzerinde kaynar su karıştırılmış bir içkileri de vardır (37/67)

0|1
    0|0
  • içki gunahtır. ve dinimizde bile 5 sene icersinde yavas yavas azalarak sonra yasak konulmuştur.

hz ömer bile ickinin dibine vururmuş peygamberimize ayıp olmasın diye ickili yanına gelmezmiş icki ayettinden direk bırakmıstır. yani bir gecis dönemi yasanmıstır

icki vucuda zararlıdır.

düsünme yetimizi engeller

cevreye zarar vermemize sebeb olabilir. vs vs

ben sakin evde iciyorum diyorsan ic herkesin ictigi yedigi kendine gerisi bosver

0|0
    0|0
  • Ben biraz daha farklı bir cevap vermek istiyorum.öncelikle kuran indiğinde alkol bilinmiyordu.Ama özellikle şarap olmak üzere bazı yiyeceklerin bekletilmesiye sarhoşluk verici içecekler elde ediliyordu.Şarap dışı sarhoşluk verici maddelere de nebiz deniyordu.hanefi mezhep imamı olan Ebu Hanife nebiz içmenin sarhoş olmamak kaydıyla haram olmadığını söylemiş ve buna da Hz.Ali'nin ve Hz.Ömer'in hurmadan yapılan içkiyi içmelerini dayanak göstermiştir.

0|0
    0|0
  • öncelikle bende aşırı olmasa da keyif için arkadaş ortamlarında alkol alıyorum.Bana sorarsan alkol veya insanı uyuşturan tüm şeyler günahtır.Çünkü kimi zevkten içer kimi dertten ve her için aynı şekilde sakin olamaz mantıklı düşünemez.Ailesinin cocukların rızkını alkol e yatırıp onlara eziyet eden,alkolun etkisi ile mantıklı düşünmeyip başkasına zarar verenler ve bunun gibi birçok nedenden dolayı alkol ün insanlar için zararlı olduğunu düşünüyorum.insanlar için zararlı olan şeyde allah ın katında haramdır.

yine de bazı kesimler diyebilir benim kimseye zararım yok.şu kişi içebilir ona günah değil şu içerse gunahtır diye birşey olamıyacağı için bence herkese yasaklanmıştır

0|0
    0|0
  • Etrafına zarar vermesiyle ilgisi yok ki alkol almanın. Kendine zarar vermenle ilgilidir. Alkol beyin hücrelerini öldürür. Karaciğere zarar verir. Başağrısı yapar. Uyuşukluk verir. Müslümcüler, alkol alıp, kendilerine jilet atar.

Dini anlamda da, kendine zarar veren, sağlıklı düşünmeni engelleyen herşey haramdır. Zamanında alkol varmış. Şimdi eroin, tiner var. Bunlar günah değil diyemezsin. Adam tiner çekip, kolunu kırsa, haberi olmuyor. Normal birşey değil demekki.

0|0
    0|0
  • Kuran'da yanlış bilmiyorsam 3 aşamada yasaklanmıştır Alkol, önce zararlı olduğu bildirilmiş sonra fazla tüketimi yasaklanmış, sonra tamamen yasaklanmıştır, kişi yaptığı yanlışın , hareketin sorumluluğunu alabilmelidir, alkol alıpta hiç sarhoş olmadım demek bisiklet sürmeyi öğrenirken hiç düşmedim demek gibidir, Alkol insana kolay hata yaptırtabiliyor, düzenli kullanıp fazla almıyorum diyen kişi, ileride bir sıkıntısı derdi olduğunda, kolaylıkla fazlaya kaçacaktır, her alkol yapan hatalar yapıyor demiyorum ama hata yapma olasılığı (hatadan kastım anlaşılıyordur inşaAllaj) ayık birine göre daha fazladır

0|0
    0|0
    • Teşekkür ediyorum.

• bir arkadaşa sigara örneğini vermişsin, Sağlığa zararlı şeylerde mekruftur ,sigara içmek sanırsam mekruf, ve mekruf islamca yapılması tavsiye edilmeyen davranıştır.

• Sağlığa zararı var. Geçenlerde, sanırım Prof. Dr. Erkan Topuz'du... Bir kadehin bile çok zararı var dedi.

İkinci olarak, sarhoş olup kendinden geçmenin mantığı, "kendini bil" temelli bir dinle çelişirdi heralde.

Uyanışı, artarak devam eden bir uyanıklılık halini talep ediyor din.

Alkol ve psikolojik yönü de ele alınırsa... Neyse, çok detaya girmek istemiyorum.

0|0
    0|0
  • sen alkolik bir babanın olduğu evde yaşa o evdeki psikolojiyi bir tat o çocukların o kadının çektiklerini gör sonra anlarsın alkolün neden yasak olduğunu

0|0
    0|0
  • Bu tip tartışmalara gülüyorum artık =) Din dediğin şey felsefede bile dogma olarak kabul edilmiştir, yani katı kurallar bütünü, sen bu bütünden bir kuralı atmaya veya döndürmeye kalkarsan o bütüne ait değilsin demektir, kaldı ki İslamiyette bu zaten Kuran'da var olan bir durum, kısaca Müslümanım diyorsan, ne emirleri ne de başka bir noktasını tartışmayacaksın olduğu gibi kabul edeceksin, kendi başına yorum yapmayacaksın, he burada ki konuya dönersek, içki içemez misin, iç içme diyen yok, günah senin sevap senin ama ben içiyorum bana göre günah değil diyorsan ayetler açık ve net, küfre gidersin ;)

0|0
    0|0
  • EVET ARKADAŞIM GÜNAH TEŞKİL EDER..NEDENİ İSE İSLAMIN KURALLARI SABİTTİR ESNEKLİK PAYI YOKTUR..NASIL ORUÇLUYKEN HİÇ VUCUDA FAYDASI BİLE OLMAYACAK AZLIKTA OLAN BİR DAMLA SU İÇİLSE ORUCU BOZUYORSA YA DA YARA'DAN AZ DA OLSA KAN GELDİĞİNDE ABDEST BOZULUYORSA O DA OYLE SABİTLENMİŞ BİR KURALDIR İHLALİ GÜNAH OLUŞUMUNA SEBEBİYET VERİR..SAYGILAR

0|1
    0|0
  • belki günahtır belki değil. bunu tersten sormak lazım belki de. diyelim içki içen biri çok içiyor, kedini kaybediyor etrafına ve kendisine zarar veriyor. diyelim günahı da yok içki içmenin. şimdi bu davranış dinsel olmasa dahi ahlaki olarak güzel bi davranış mı? Değil. öte yandan adam akşam iki kadeh rakısını içiyor, meyvesini yiyip yatıyo yatığına. ahlaki açıdan bi sakatlık var mı? yok. o zaman günah da yok.

0|0
    0|0
    • Kesinlikle katılıyorum ancak günah ibaresi konmuş ?

• Kur'an daki bazı ayetlerin kimi zaman yanlış yorumlandıkları olmuştur. örnek olarak 'loğusa ve adet halindeki kadınlar Kur'an 'a dokunamaz' bu tamamen emevilerin kendi fikirlerince yaptığı bi eklemedir. orjinl metinde böyle birşey yoktur. tamamen uydurmadır. Kur'an şöyle der: “Ona, arındırılmışlardan başkası dokunamaz” (79.ayet) Söz konusu olan, melekler dünyasıdır. Dolayısıyla, ayetlerin abdestle, cenabetle, loğusalıkla da ilgisi olamaz.

• Birazda yorumlamayla alakalı yani.

• Bir Gün Hz. Muhammet yolda gidiyormuş yolda düğün varmış ve görenler o kadar eğleniyorlarmış ki Hz. Muhammet insanları mutlu görünce çok sevinmiş ve yoluna devam etmiş ardından birkaç saate geçtikten sonra geri döndüğünde o düğünün yanından tekrar geçerken gördüğü şeylerle dehşete kapılmış ve gördüğü de o düğündekilerin birbirine saldırdığı ve öldürdüğünü görmüş ve bir daha içkinin yasak olduğunu beyin fonksiyonlarının zayıflattığını anlaşılınca böyle yapmışlar yani

0|0
    0|0
  • Sincity günah olduğu için günah, günahı geçelim aşırı alkol tüketiminde insan kendini kaybediyor.

0|0
    0|0
  • Etrafına zarar vermiyor diye birşey yok, dolaylı da olsa zarar veriyor kesinlikle.

0|0
    0|0
  • Kedine zarar .

Alkol bildiğiniz üzere öldürücü bir yapıya sahiptir .

Hücre yapısını bozar , kofullarda aşırı su toplayarak patlamasını sağlar .

Eğer bu beyindeki hücrelere geçerse eğer

Beyinde uyuşma ( uyuşma- ani ve hızlı hücre ölüm ve yenilenme aşamasının birlikte olduğu bir değişim ) yapar .

Ki dini anlamda da kendine zarar vermek (hüçre öldürmekte intihara girer sanırım)

günahtır .

0|0
    0|0
    • Kolanın zararları, sigaranın zararları aşikar. Ama onlar günah değil sanırım. Özellikle alkol zararlı. Hatta Libya da alkol yasakken, uyuşturucu sokaklarda içiliyor.

• Onlar da günah , ama onlar daha dolaylı şekilde öldürüyor sanırım .

• Kur'an indirildiği zamanlarda kolanın olduğunu sanmıyorum :) ayrıca vücuda zarar vermek zaten yasak...

• allah yasakladığı için günah başka bir açıklaması olmalımı

0|0
    0|0
  • Kişiden kişiye değişen bir litreden sonra algılayışı, kavrayışı ve sabırı törpüleyip, sonradan pişman olunacak hareket ve sözleri icra etme riski doğurduğu için.

0|0
    0|0
  • beyinle teması engellediği ve gerizekalı hareketler ve tavırlama riskinin çok yüksek olduğu için herhalde

0|0
    0|0
  • günah değil haram

0|0
    0|0
  • link bu aklıma geldi (:

0|0
    0|0
  • Nedenmi? vucudunu uyusturan bişey düşünme hissini kaybeden bi insan sence nasıl bir insandır?

0|0
    0|0
  • Günah işte aklını durdurdugu için

0|0
    0|0
  • alkol günahsa cennetteki şarap nedir? biri de bana bunu açıklasın

0|0
    0|0
  • Allah emrettiği için günahtır denir ama senin mantığına uygun geleni yapman daha doğrduur.

0|0
    0|0
  • her halukarda kendine zarar verimiyormu alkol neresiyle içerse içsin.. karaciğere zarar işte..

0|0
    0|0
    • sigara da öyle ancak onda bir kesin hüküm yok sanırım.

• sigara hususunda bazı islam alimlerinin sabip hukumleri var haram olduguna dair.

• doğrudur bende alkol gibi doğrudan ve kesin demedim zaten..

• ben bu soruları bir yerden hatırlıyomuyum :)?

0|0
    0|0
  • içmesini bilmeyenler güneh bir kere .. kıçıyla değil ağzıyla içinlere değil

0|0
    0|0
    • Hımm kimseye zarar vermedikçe içilebilir mi yani:)

• kuranda günah denen bişeye değil demek dinden çıkartırtır insanı Allah muhafaza ister ağzıyla içsin ister kıçıyla..

• Alkolün zararları saymakla bitmiyor.

Bu durumda daha ne diyelim ki.

0|0
    0|0
  • Kuranı kerime iman eden insanlar bunu bilir sonuçta.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 5

• bu konuda fetva veremem. ama seninle aynı mantıkta hareket ederek içiyorum. kimseye zararım yok zil zurna sarhoş olup kendimi dağıtmam, etrafı rahatsız etmem. e niye içmeyim? (tabi dine göre günah olduğunu değiştirmiyor sanırım)

0|0
    0|0
  • aşırı cesaret ve boşvermişlik hissi verdiğinden ötürü insana kendisinin de sonradan pişmanlık duyacağı kötü şeyler yaptırtma potansiyeli oldugu için.

1|0
    0|0
  • Insan vucüduna zarar veren hersey gunahtir. Alkol de kara cigere zarar verir..

0|0
    0|0
  • Kendimce bir şeyin kölesi olmak bana aykırı ve alkol insanları köle durumuna getiriyor..

0|0
    0|0
  • çakır keyif olmak günah olmamalı

toplumsal barışı sağlıyoruz bi nebze

huzur ve keyif ortamı :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...