Evet süper bir zeka sorusu için hazır olun...uçuşa geçiyoruz

uçaklar gideceği yere ulaşmak için neden binlerce feet yükseğe çıkmak zorundadırlar

Güncellemeler:
BEN ZEKİYİM BEN HARİKAYIM ÜSTÜME YOKTUR ZEKA SORULARINDA DİYEN ARKADAŞLAR...HADİ ÇALIŞTIRIN KÜPLERİNİZİ
ESPRİ SORUSU DEĞİL TAMAMİYLE MANTIK SORUSUDUR
HEM DÜŞÜNSENİZE AYNI HIZ AYNI GÖK YÜZÜ HEM YERDEN UÇUŞ OLSAYDI TÜRBÜLANS SORUNU DA OLMAYACAKTI AMA YERDEN UÇMUYOR BİLAKİS 1000LERCE FEET'E ÇIKIYORLAR ... NEDEN ?

0|0
3|7

En İyi Erkek Görüşü

• Uçakların yaklaşık 10 km yükseklikte uçmalarının ana nedeni; alçaklara oranla bu yüksekliklerde, aynı yakıt sarfiyatıyla daha yüksek hızlara ulaşabilmeleridir. Çünkü, yüksekliğin her 5 km’lik artışında, hava yoğunluğu ½ faktörüyle azalır. Dolayısıyla, 10 km yükseklikteki hava yoğunluğu, deniz düzeyindekinin dörtte biri kadardır. Belli bir hızda uçan uçak için hava yoğunluğunun azalması, uçağın uğradığı sürtünme kuvvetinin azalması anlamına gelir. Ancak, uçağın belli bir kaldırma kuvvetini sağlayabilmesi için, yoğunluğu daha az olan havada daha hızlı uçması gerekir. En yaygın olarak uçulan hız 960 km/sa olup, bu değer; sıcaklıkla birlikte değişmekle beraber 1200 km/sa civarında olan ses hızından yeterince uzaktır. Sonuç olarak; 10 km yükseklikte 960 km/sa hızla uçan bir uçak; deniz seviyesinde bu hızın yarısıyla uçarken karşılaşacağı kadar sürtünme kuvvetine maruz kalır ve belli bir yakıt stoğuyla, deniz seviyesinde uçarak katedebileceği mesafenin iki misli yol alır. Tabii, yükseklerdeki basıncın düşüklüğü, kabinlerin yeterli oranda oksijen içeren havayla basınçlandırılmasını gerektirir.

0|0
    0|0
    • internetten cevabı iyi bulmuşsun ama çalıntı olduğu belli

• kardeşim bir defa senin benim cevabımı en iyi cevap seçmen lazım. Sen bu soruyu sormasaydın ben asla öğrenemeyecektim. Aklıma bile gelmeyecekti. Sayende bu konu da da fikir ve bilgi sahibi oldum. Senin sorunu cevaplandırmaya değer bulup araştırmışım. Ayrıca nasıl arayacağımı da bilmişim sen kalkıp ne diyorsun. Yapman gereken bir paylaşımın başkalarına ne kattığı iken sen kalkıp kendi sorunla çamur atıyorsun :((

• mutlu ol kardeşim...

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 6

• Birden fazla sebebi var. En önemli sebebi, hava trafiği. Sanırım 1,000 er veya 500 er feet aralıkla her uçak için bir yükseklik belirleniyor. Bu sayede, uçakların çarpışma riskinin önüne geçiliyor basitçe. Bir de, yukarı çıkıldıkça hava yoğunluğu azaldığı için yakıt tasarrufu sağlanıyor. Tamamen ekonomik bir sebep.

Son olarak, böyle bir soruyla zekayı ölçülemez.

1|1
    0|0
    • YANIT GÜZELDİ..AMA SONUÇTA MANTIK YÜRÜTÜLEREK ÇÖZÜLECEK BİR SORYDU SANIRIM

• "Cevabın içindeki mantığı anlamak için az bir zeka yeterli" dedim. Cevabı bulmak için değil.

"Ben de zaten soruyu zekamla değil bilgimle cevapladım" diyorum.

Yorumumu tekrar tekrar okursan anlayabilirsin.

• DOSTUM BANA KEİME OYUNU YAPMA LÜTFEN BAK EN SON CÜMLEN ''Ben de zekamla değil bilgimle cevapladım soruyu''...SONUÇTA NE DİYORSUN Ben de zekamla değil bilgimle cevapladım soruyu Dİ Mİ...

• valla hiç merak etmedim

0|0
    0|0
  • iyi ki malım la

0|0
    0|0
  • zeka sorusu müthiş dostum

0|0
    0|0
  • Bu bence ; zeka sorusu değil

bilgi sorusu ..

0|0
    0|0
  • Uçakların yaklaşık 10 km yükseklikte uçmalarının ana nedeni,

alçaklara oranla bu yüksekliklerde,

aynı yakıt sarfiyatıyla daha yüksek hızlara ulaşabilmeleridir..

0|0
    0|0
Yükleniyor...