Alevilikte kivrelik nedir ?

alevilikte kivrelik nedir ? ve kivre olan iki genc evlenebilir mi ?

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• bazı bölgelerimizde kirvelik yok bizim bölgemizdede yok o yüzden bilgim yok ama internetten bir açıklama buldum umarım işine yarar

Aleviler, kirvelik ve sünnet olgusunu, Sünni İslam şeriatından oldukça farklı bir biçimde algılarlar. Kirvelik birbirini seven ve bunu nesilden nesile ikrar bağı olarak sürdüreceklerinden emin olup kanaat getirilen kişi ve aileler arasında gerçekleşir. Yani tarafların gönül ve rızalarıyla kirve olunur. Bununla birlikte aile ya da kabileler arasındaki düşmanlıklara son vermek, barış ve dostluğu sürekli kılmak amacıyla da kirvelik tesis edilir. Taraflar uzlaştırılıp, kirvelik bağıyla birbirine bağlandıktan sonra, düşmanlık ve kan davaları son bulur. Bu yanıyla barış aktının kutsal bir güvencesi rolüne de sahiptir.

Amaç hatayı asgariye indirgemek, toplumsal yaşamda birlikteliğin, dostluğun, kardeşliğin devamını sağlamaktır. Kirvelik, bu amaca yönelik manevi bağ ve kutsal törelerden biri olarak karşımıza çıkar.

Tüm bunlar dikkate alındığında Alevi toplumunda kirve olan kişiler ve aileler arasında evlilik kesinlikle söz konusu olmaz. Kirvelik de, Musahiplik ikrarı oranında kutsal ve mukaddestir. Hz. Muhammed Mustafa’ya ve Oniki İmamlar’a duyulan sevgi ve saygıyla bütünleştirilerek akt edilerek ömür boyu ve kuşaktan kuşağa devam eder.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Kirve! o kirvelik ve sünnet olgusunu, Sünni İslam şeriatından oldukça farklı bir biçimde algılarlar. Kirvelik birbirini seven ve bunu nesilden nesile ikrar bağı olarak sürdüreceklerinden emin olup kanaat getirilen kişi ve aileler arasında gerçekleşir. Yani tarafların gönül ve rızalarıyla kirve olunur. Bununla birlikte aile ya da kabileler arasındaki düşmanlıklara son vermek, barış ve dostluğu sürekli kılmak amacıyla da kirvelik tesis edilir. Taraflar uzlaştırılıp, kirvelik bağıyla birbirine bağlandıktan sonra, düşmanlık ve kan davaları son bulur. Bu yanıyla barış aktının kutsal bir güvencesi rolüne de sahiptir.

0|0
    0|0
  • Ben de Aleviyim ama inan bu kirvelik olayının evlenme kısmını hiç anlamış değilim ve kabul de etmiyorum. Yani kirve olduğun birinin soyundan hiç kimseyle evlenemiyorsun. Sebep ne? Kirven kardeşinmiş. Öz kardeşlerin çocukları (hala, teyze, amca çocukları) evleniyor da arada gerçekten olmayan kardeşlikte evlenilemiyor. Ondan sonra kirve dediklerinden birine gönül kaptırsan karşı çıkıyorlar. Evlendirmiyorlar. Aleviliğe bağlı biri olarak bana öylesine saçma geliyor ki kesinlikle karşıyım.

0|0
    0|0
    • Bizim köyde kirvelik olmadığı için bilmiyorum musahiplikten farkı ne?

• Yol kardeşliği demektir ve o da aynı şey.Sinir bozucu anlamsız,mantıksız Alevi toplumunun birbirleriyle evlenip aile kurmalarını engelleyen saçma bir inanış.Hz. Ali de Hz. Muhammed'le yol ve ahiret kardeşidir ama kızıyla da evlidir. Bu durumu söylediğimde onlar önceden evliydi diyorlar. Eğer böyle birşey var olsaydı mantıken kızıyla evli olan birini kardeş seçemezdi. Çünkü evli olsa bile bir yerde Hz. Fatma Hz. Ali'nin manevi kardeşi sayılacaktı, ayrıca kafirlere iftira için koz vermiş olacaktı.

• Alevi çevredenim ama kivrelik de kirvelik de görmedim burda. Sünnette pipi tutana deniyorsa ben kimseye tutturmadım, çok gerizekalıca bir şey çünkü. Şu memleketteki pipi edebiyatı başka ülkede yok

0|0
    0|0
  • aleviler önce alimidiyor muhammetmi hep merak etmişimdir bende?

0|0
    0|0
  • iki genç evlenebilir alevilerde tabikide

0|0
    0|0
  • Kivre mi kirve mi? :)

0|0
    0|0
  • Aleviyimdir ama bilmiyorum kusura bakma.

0|0
    0|0
  • kirve dediğin şey erkeklerden olmuyor mu ya ?

2 erkek nassı evlensin bre hatun ?

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• kirve sünnette baslar ölünceye kadar gider , alevi arkadasimin demesi kirve baba yarisidir ve iki ailenin cocuklari evlenemez ! emin degilim

0|0
    0|0
  • kirve sünnet olan cocugun maddi manevi yanında olan kişidir. kirvelik bagı ömür boyu sürer. önceden kirve olan iki aile cocukları arada kan bagı varmıs gibi evlenemez denirdi ama su an o kadar da ters karsılanacagını düsünmüyorum. bagnazlık.

0|0
    0|0
Yükleniyor...