Kapat

Sanat, sanat için midir? Sanat halk için midir? Siz hangisine katılırsınız?

Sanat, sanat için midir? Sanat halk için midir? Siz hangisine katılırsınız?

Okuduğum bir yazıdan esinlenerek aklıma bu soru geldi...

İlk ifadeyi savunanlar sanatın didaktik ya da faydacı amaçlardan arınmış olduğunu, bunları gözetmeden tamamen özgür biçimde yapılması gerektiğini söylüyor. (Şimdi aklıma geldi bu düsturu gözetmiş olurlarsa bu düsturla kendilerini kısıtlamış olurlar mı? bu da bir çelişki sanırım)

Benim düşünceme göre örneğin öldükten yıllar bazen yüzyıllar sonra değeri anlaşılan sanatçılar mesela dönemlerinde anlaşılamamıştır, demekki herhangi faydacı bir amaçla yapmamışlar sanatlarını, içlerinden geldikleri gibi yapımışlar, yani bu durumdaki sanatçılar için sanat sanat içindir i destekler bunların durumu.

Örneğin Muhittin Amca demişki

"Sanat halka inmez, halk sanata yükselmelidir."

Aristofanes de yıllar önce onu desteklemiş :)

"Sanat ekmek peşinde koşarsa alçalır."

MGM stüdyolarının filmlerinin başında kükreyen aslanın etrafındaki çemberde bu yazarmış hiç merak etmemiştim latince birşey yazıyor ama derdim :)

Sanat halk içindir, sanat toplum içindir zaten belli.

Evet siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Güncellemeler:
Sanat halk içindir, sanat toplum içindir zaten belli derken ne demek istendiği belli anlamındadır, benim desteklediğim anlamında değildir.

0|0
7|5

En İyi Kız Görüşü

• Bu konuyu bende çok fazla düşünmüşümdür. O zamanda o zamanın koşullarıyla yaşasaydım sanat için sanatı mı yoksa toplum için sanatımı seçerdim. Başka bir soru da kafiye göz için midir yoksa kulak için mi? Çok zaman, Recaizade Mahmut Ekrem ve Muallim Naci yerine koymaya çalıştım kendimi. Sizin sorunuza yanıt vereyim. Ben bu konuda ekonomik, siyasal durumların bu görüşlerde etkili düşünüyorum. Örneğin, Tanzimat Fermanı ile hem siyasi hem edebiyat yaşamımızda yeni bir dönem başlamıştır. Tanzimatın getirdiği yeniliklerle birlikte, düşünce hayatına yeni kavramlar girmiş, sanatçılar yapıtlarında yeni konular işlemiştir. Yani, sanatçılar bilhassa halka yönelmiştir. Ancak Tanzimat iki ve Servet-i Fünun'a baktığımız zaman devrin şartlarından, baskıcı yönetimden dolayı yapıtlarında toplumsal konulara değil bireysel konulara yönelmiştir. Velhasıl, dönemin şartları etkili bu kararın verilmesinde. Ama ben şu durumda karar da veremiyorum açıkcası. ''Sanat sanat içindir'' derken bir yandan acaba halk için de olabilir mi düşüncesi kurcalıyor kafamı. Çünkü, amaç halkın onu okuması ve her yazar yazdığı eserden okurun bir şeyler çıkarmasını ister, aynı zamanda edebi hazda almasını ister. Offf ben bu soruya yanıt veremedim.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 6

• Sanatcının kendisi için.

Aynı eser mutlaka halktan birileri için de olacaktır.

Halk için sanat yaptığını iddia edenler de aslen kendileri için yapmaktadır bunu.

0|2
    0|0
  • sanat mutluluk icindir.. bu demek oluyor ki insanlar (halk) icindir.

0|1
    0|0
  • sanat,sanatçı içindir. kişi hissettiğini sanatına yansıtır. toplummuş sanatmış falan düşündüğünü sanmıyorum.

0|1
    0|0
  • Bu konuyu çok tartışmıştık hocalarla.

Benim nihai kararım : Sanat, sanat içindir.

0|1
    0|0
  • soruyu görünce içimden sağlam küfür ettim.

Sanat engellenemediği içindir.sanat nedir?

0|1
    0|0
  • sanat halk icin

0|1
    0|1
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 5

• insan ayna olmadan kendini göremez

sanatçı dağ başında yaşasın

ne kadar güzel bir eser diyen olmadıkça

bunun sanat olduğu da bilinemez.

0|1
    0|0
  • sanat, ideolojilerin organsız bedenidir. arzunun bastırılmasıyla ortaya çıkan, kısır ve verimsiz bileşenidir. halkta yankı bulduğunda, ideolojinin organı olur.

1|1
    0|0
    • ideolojinin aygıtı <7

• anlaştık <S o zaman icraata başlayalım bi ara <3

• icraata başlayalım bi ara <3

• link

Bizim için olan birşey yok burada..

0|1
    0|0
    • evet aynen öyle katman katman zeka var adamda :) yalnız belki bu beslenme ve tıptaki vb gelişmelerle falan bin yıl sonra normal bir vatandaş da anlayabilir belki

• Sanat para içindir...

0|1
    1|0
  • Sanat eşittir sanatçı. Ötesi yok.

0|1
    0|0
    • pop art var hacı abi warhol var adam fabrika usülü çalışmış ona ne demeli. demekki tam bir cevabı yok

• idealistlere saygım var tabi :)

sanatla ilgim sıradan vatandaş düzeyinde herhangi bir konuda bir yeteneğim yok (belki yazıda biraz iddialı olabilirim birşeyler çiziktiriyorum)

iktisatçıyım ayrıca ondan dolayı da olabilir bu inanmama durumu ;)

ama sağolsunlar varolsunlar sanatın ve sanatçının dostuyumdur

• sanat iyidir :)

Yükleniyor...