Ataist ve deistlerin sayisi neden artiyor?

Eminim herkesin bir ataist ve deist arkadasi vardir, sizce bunlarin sayisi mi artti, yoksa sayilari aynida gizlenmiyorlar mi?

0|0
15|31

En İyi Kız Görüşü

• Dinler tabudur, dogmadır. Yüzyıllardır sorgulanmaya cesaret edilemedi. İlk 17 yüzyılda Fransızlar Tanrı fikrini sorguladılar Ondan sonra da devamı geldi.

Bugün insanlar dogmaları sorguladıkça onlardan uzaklaşırlar. Okuyup öğrendikçe fikirleriniz değişir, felsefe bildikçe gelişir. Din felsefesi ile haşır neşir olup da hala dinlere inanan çok az insan gördüm. Din felsefesi bilmeyenler ise konu dışı. İnanmaları ya da inanmamaları pek bir şey ifade etmiyor.

0|0
    0|1
    • Tanri inanci sorgulama gelenegi cok daha onceleri de mevcuttu fakat bu kadar yuksek sesle soylenmiyordu,(soylendide iyi mi oldu. HAYİR!!!) Dinsizler somut varliklara inanacam derken insan aklini bile hice saydilar (ateistlik fikrinin yayginlasmasinin sebebi ise bir seylere karsi cikma istegindendir, Turkiye de ise yapilan bir arastirmaya gore ALEVİ kokenlilerin daha bir ateist olma egiliminde olduklarini gosteriyor.

• Fikirlerimizin uyusmuyor olusu, fikrini dinlemeyecegim anlamaina gelmez lakin,
      Bir kac oneride bulunmama hakkim vardir umarim
      1) sokrates konusuna geri don (hatta muhakak bilirsin İNSAN NASİL İNSAN OLDU kitabini muhakak oku ) hosuna gidecektir
      2) Non-teizim akliniza yerlestirdiginiz gibi yasamayin ozaman dinlere saygili olmak ozveriden cok yasam sitilidir
      3) Alevilik konusuna gelince (bu benim fikrim degil sadece eminim biliyorsundur ATEİST FORUM sitesinin anket sonucudura)
      4) İslamiyeti kisilerle veya diger dinlerle karsilastirmayin duzgun bir sekilde tarafsiz bir bicimde okuyun ona buna sorarak ogrenemezsiniz
      5) Cevaplarin dusuncelerimi yatsitmasada verdegin cevaolar icin tesekur ederim
      ALLAH RAZİ OLSUN.

• Hmm oldukça ılımlı bir cevap... şaşırttınız doğrusu.

Ben teşekkür ederim. Söylediğiniz kitaba da bakacağım, iyi akşamlar :)

Kızlar Ne Diyor 14

• Tayyip yüzünden mk dinden soğuttu bizi :D

0|5
    1|2
  • Şimdi şöyle bişi var radyasyon duzensiz beslenme insanlarin saglikli olmamasina dolayisiyla saglikli dusunmemesine yol aciyor. O tip insanlrda budurumla cok karsilastigindan beyin ile baglantilarinda hasar olusmakta bu yüzden napiyoruz Allah doğru olani gostersin diyoruz 😁

0|1
    0|0
  • Tayip yüzünden adam milleti dinden soğuttu.

4|2
    0|2
    • Ne ilgisi var anlatır misin

• Sence? Normal bir insanım yani :)

• Giyinisin görüşlerin bakış açın bunları kastediyorum

• Umitsizlik inancsizliga sevk ediyor o yuzden

0|0
    0|0
  • Çünkü sorgulamaya başladılar, daha çok okuyup araştırmaya başladılar.

0|0
    0|1
  • Dini somuren, dini herseye alet eden insanlar yuzunden herkes dinden uzaklasiyor sanirim. Bu kadar guzel bir dini yasayamiyoruz

0|0
    0|0
  • gizlenecek ne var? herkesin kendi düşüncesi saygı duymaktan öteye geçilmez

0|1
    0|0
  • ahir zamanındayız , normaldir.

0|0
    0|0
  • İnsanlar sorgulamaya, bir şeylerin nedenini düşünmeye başladı. Doğru olan da bu. Bu arada ataist değil ateist

0|0
    0|0
  • Namaz kuran olmadigi yerler cogaldigi icin herhalde

0|0
    0|0
  • Her kes kendi dogru bildiyine inanıyor

0|0
    0|0
  • çünkü bu kadar olan yaşanan olayları bir nedene bağlamaya çalışıyorlar sorguluyorlar

0|0
    0|1
  • Ozentilik hep bunlar, özellikle gençlerde

0|1
    0|0
    • Dusunce akimi degil mi diyorsun (ki bence de degil)

• Yaşı veya kişiliği oturmuş kişiler tama doğru kendi seçimleri saygım var ama diğerleri havalı olduklarını sanıyorlar başka bir açıklaması yok

• Ateist*
    Önce şunu doğru yazın. Eleştirdiğiniz şeyin adından bile bîhabersiniz.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 31

• Dindarlar Dünya'daki sorunlara bir çözüm getiremediği için. Ve ortada bir sorun OLDUĞUNU kabul etmedikleri için. Akıllı insanlar da yaptıkları araştırmalardan sonra onların Sorularını cevaplayacak bilgide kimse göremediklerinden sorunların Tanrı'dan veya dinden kaynaklandığını düşünmeye başlıyorlar. Ben de geçtim bu yoldan. Tam dinden düşmek üzere iken sorularıma yanıtı olan birini bulabilen ender kişilerdenim Ve şükür ki hala Müslümanım. O kişi de Recep Ihsan Eliaçık'tı. Kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • Sanırım tamamıyla eğitim ve inanç meselesi.

0|0
    0|0
  • İnsanlar uyanmaya başlıyor..

0|0
    1|0
    • ya da tam tersi derin derin uyuyor

• Hep isin alay ben seni adam yerine koyuyorum sen adam değilim diyorsun sürekli mantıklı olanı görmezden gelebilir misin

• @mami_00 Höst l*n haddini aşma.. Neye inanıyorsan inan bana ne

• Toplumsal boşluk;toplum içerisindeki buhranlardan yanlızlıklara gömülen bireylerin farklı görünme çabaları ve sadece 'daha' rahat olabilmek adına seçilen yollar bunlar...

0|0
    0|0
  • Cunku muslumanlar yalan soylemeyi, cakallik yapmayi, art niyetli olmayı yasam tarzi haline getirdi hristiyanlar kendi dinlerinden bir haber, budistler ve yahudiler muntazaaam katliamlara imza atiyorlar. Yani din uzere yasanlar ve dinsiz olanlsr arasinda ayirt edici bir faktor kalmadi masal anlatacagima durust olurum diyor insanlar ateistler samimier ama inananlar degiller. Gerci bir cogu sempati duydugu icin yapiyor bunu sofistike bir mantiga sahip oldugu icin degil.

0|0
    0|0
  • din ile yönetilen ülkeler (tarihte ve günümüzde) ayrıca dindiz nufusun fazla ve az oldugu ülkeler kıyaslanırsa.. dini nüfusun azlıgı ile suç işleme oranlarındaki azalma paralel bir şekilde ilerler ya da dinsiz ülkeler ile özgürlüklerin hak ve eşitligin paralel gittigi aşikardr dolayısı ile burdan çıkan sonucu bir insan milyarlarca nöron bulunan beyni ile analiz edebilir ve sonuç gayet objektiftir.. Ama ateizm de çok mantıklı bir görüş degil bence

0|0
    0|0
  • Bunun biraz da devlet politikasıyla orantılı olduğunuz düşünüyorum, baskın olan düşünce her daim zıttının motivasyonunu da güçlendirir...

0|0
    0|0
    • Ne yaptı bu devlette soğuttu seni

• @mami_00,

Dinin "orta ayar" ya da dilediği şekilde yaşamak isteyenlere "bunlar bize ters" mantığıyla yasaklamaya kalkıştı...

Etki ve tepki, en az fizik kadar "insan psikolojisinin" de bir kanunudur...

• Peki bakalim

• İnsanlar doğarken din ile mi doğdu?
    kimin ne olduğunun ne önemi var?
    farklı bir coğrafyada olsaydık o coğrafyanın inancına inanacaktır...

0|0
    0|0
  • En baslica sebeplerinden birisi dini kötüye kullananlar, cikar icin kullanlar yuzunden sorgulamaya basladik halk olarak , ateistte degilim deistte ama insanlar sogudular artik.

0|0
    0|0
  • Hadislerde kıyamet alametlerinde Müslümanlığın once Dünya'ya hakim olacağı sonrada yok olacağı tamamen diyiliyor kıyamet alameti yani

0|0
    0|0
    • Akilli adam arastirir ben arastirdim fakat gerek musevilik gerek hiristiyanlik co daha karanlik/daha bir dogmatik (haci su da uzak dur diyen bir dine (hiristiyanliktan bahsediyorum) nasil yaklasacaksin ki)

• Hristiyanlığı da Yahudiliği de iki dakikada çürütürum dunyada bozulmayacak ve 1400 Yıldır da bozulmamış tek din ıslam dir Allah'ın izniyle

• Para b*k olunca, dini yok oluyor insanlarin

Bak avrupaya kac yuz yil once hristiyanlardi savaslar felan oldu, papa avrupanin sahibi gibiydi.. Simdi hepsi ateist. Para kudurtuyor abii

0|0
    0|0
  • Eğitimsiz bir toplumda hersey olur

0|0
    0|0
    • %99'u Müslüman olan Arabistan'da eğitim süper, resmi olarak %55'i dinsiz olan İsveç'te eğitim ölmüş zaten

• Kuran hakkıyla okunuyor mu ki Islam hakkıyla yaşanıyor mu diye sor kendine. Ayrıca İsveç denen hayvanlar Dünyanın en Barbar toplumudur Sami ırkı bak nasıl yok edildi erkek kadın zorla kısır edildiğine bak

• Bilim ile din çakışır. Hepsini geçtim günümüzde Din adına yapılan çoğu şey ya terör ya da kısıtlama içeriyor. insanlar huzur ve özgürlük istiyor. sorguluyor.

0|0
    0|0
    • Bilmeden konusuyorsunuz bir arastirma yapmamissiniz caner yaslanan dinle bakım çalışıyor mu

• Türkiye'de başlıca sebebi artan İslamaofobi ve Arap yarımadasında olanlar...

0|0
    0|0
  • Artık insanlar bilinçleniyor sorguluyorlar araştırıyorlar o yüzden

0|0
    0|0
    • Arastirma degil bence pek arastiril miyor

• On yargıların var kendine gore umarım bir gün doğru yolu bulursun Allah nasip eder insallah

• emin ol önceden cok dindar bir insandım kafama takılan sorular yüzünden araştırmalar yaptım hep sorguladım ondan sonra dinden cıktım zaten ben zaten doğru yoldayım. Ben ateist birisiyim bana allah mallah diyon şaka mısın :) senin allahın sana kalsın

• Havali olduklarini saniyorlar felan filan iste

0|0
    0|0
  • ataist değil ateist

0|0
    0|0
  • tek bir nedeni; var olan zekalarını yanlış yönlendirmek ki bu insanlar gerçekten zeki oluyorlar

0|0
    0|0
  • İnansalar da bir halt olmayacağını gördüler

0|0
    0|0
  • Yok artmiyor artsa nolcak bu dunyanin obur dünyasıda var Allah var mı yok mu gorurler o zaman

0|0
    0|0
  • İktidarın yaptıkları, insanları kendi dinlerini inançlarını sorgulamaya itiyor açık ve net.

0|0
    0|0
    • Hangi yaptığı mesela

• @mami_00

Ben buraya tek tek sıralasam bile sen bildiğin yoldan sasmazsın, o yüzden kafa patlatamıyıcam kusura kalma.

• Bir tanesini yazman yeterli zaten hepsini dinleyemem

• Herkesin inanma yaşı vardır çoğu özentilik

0|0
    0|0
  • İnsanlar gerçeği görüyor

0|0
    0|0
  • Ölümü unutuyorlar belkide

0|0
    0|0
  • İktidarın zorlamalı politikaları en büyük etken tabikide

0|0
    0|1
  • Din altında insanları soyup soğana çevirirlerse, tüm savaşların Müslüman topraklarında olup, kadınlara kızlara tecavüz oranları artarsa, kadınlar ve erkekler ahlaksız olursa. İnsanı değerlere saygı göstermeyip, hiçe sayarak, parayı bir tanrı gibi görürsek.

Ateist ve deistlerin sayısının artması bu yüzden çok normal. Adamlar haklı mı? Eğer bir Müslümandan daha dürüst, insana ve doğaya saygılıysa, savaşların olmasını istemiyorsa. Erdemliyse, yaşantısı daha iyi bir dünya daha iyi insanlarsa, bence bu insanlar haklılar.

0|0
    0|0
    • Sana bir kitap indirilmiş öğrenmem için eğer kotu ile kotu olacaksaniz bu sizin acizliginiz

• On yargıların var kendine gore

• Gerçek hayatın içindeyim, şimdi gördüklerime mi inanayım, yoksa olmayan bir Dünya'da mı yaşayayım sizce hangisi doğru? önyargı ile ne alakası var?

• doğru yolu buluyorlar

0|0
    0|2
  • Bu gavurları bu topraklardan sürmek lazım ama böyle imkanımız yok

0|0
    0|0
  • Ülke yonetimi ve adaletsizlik. Ve insanlar sorgulamayi ogrendi. Koru korune bilmedigi seyleri tercih etmiyor artik insanlar

0|0
    0|0
  • bunlri hepsi ailesi yapisi bozulmaktan oluyor herkes sacma sapan islere dusuyor ve kotu yollara dusuyor

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1
Yükleniyor...