Osmanlıca hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aramızda osmanlıca metinleri okuyabilen var mı? ne kadar zamanda kuralları, ekleri ,harfleri, kalıpları tamamen kavrayabildiniz?

0|0
2|16

En İyi Erkek Görüşü

• Okuyamıyorum ama tarihimizi daha iyi anlamak için okuyabilmek isterdim.Avrupa'lıların Latincesi, bizim ise Osmanlıcamız gibi düşün.

1|0
    0|0
    • değerlerimize sahip çıkamadığımız için üzgünüm

Erkekler Ne Diyor 15

• ben cevapları şaşkınlık okudum içim acıdı resmen

osmanlıcayı insanlarımıza öğretmemek en büyük ihanet oldu cumhuriyetten sonra

geçmişle bağlantıyı bir anda kesmenin en etkili yoluydu bu ve kasutla yapıldı

bence ingilizcenin yanında osmanlıca okullarda seçmeli olarak verilmeli o derece

1|2
    0|1
    • maalesef durum böyle. ama isteyen bir şekilde öğreniyor zaten ilgi meselesi. istemeyen kişiye de zorla öğretmenin anlamı yok bence

• Murat Bardakçıyı izlemeni tavsiye ederim

Osmanlıca uzmanı

her cumartesi habertürkte

Tarİhin arka odası programı var

harika

1|1
    0|0
    • Bilmiyordum ya bu cok iyi oldu gercekten. Cok tesekkurler

• ben de kaçırmışımdır diye üzülüyordum. sağolun :)

• her hafta farklı bir konu oluyor tarih ile ilgili

seveceğini umuyorum :)

ben teşekkür ederim.

• bilmek güzel olurdu birçok eski eseri kendi dilinden okuyabilmek ama bu saatten sonra öğrenmek gibi bir durumum yok.

kulağa hoş geliyor, ağdalı bir dil bence zaten Farsça, Arapça, Türkçe karışık diye biliyorum aslında çok da zor olmasa gerek öğrenmek

1|0
    0|0
    • eski metinleri okuyabilmek beni müthiş heyecanlandırıyor :) öğrenmeye çalışıyorum ama ne kadar sürer... sabırsızım biraz

• thanks peri gerek yoktu pek sana yardımcı olabilen bir cevap değildi aslında :)

• benimle aynı fikirde olduğun için en iyisin :)

• arapçadan daha zor, tahmin ve tecrübe gerektiren bir dil, büyükbabam ileri seviyede osmanlıca biliyor, ondan öğrenmeliyim

1|0
    0|0
  • Eski bir dil. Bunu öğrenmenin ne topluma ne de kendine faydası var. Çevrede gid gide osmanlıca kursları açılmaya başladı. Osmanlıca öğreteceklerine Türkçeyi adam gibi öğretsinler. Türk kültürü ve değerini sahip çıkamayan bu gençlik osmanlı tarihine sahip çıkmaya çalışıyor. Çökmüş gitmiş bir devletin nesini ileriye taşıyacağız? Tamam büyük bir uygarlık olmuş tarihini bilmek lazım geçmişini bilemeyen geleceğini şekillendiremez ama bunun zaten Türkçesi mevcut ve Türkçe olarak bir Türk olarak bu değerlere sahip çıkıp ileriye taşımamız lazım. Osmanlı kültürünü osmanlıca öğrenerek ileriye taşıyamayız.

0|0
    0|1
    • orijinal okumak istememin ne zararı var anlamadım. konuyu çok farklı yerlere çekmişsiniz. dil bilimiyle uğraşan adamlar boş adamlar o halde bilmem kaç yy öncesinin metinleriyle uğraşıyor adamlar :)

• Ben fransızca ve ingilizce biliyorum maddi durumum gayet iyi. Sürünmek sadece yere yakın ilerlemek anlamında kullanılmaz. Adam 1 lisan 1 insan diip osmanlıca öğrenmiş ama şu an global olarak o insanın ilerlemesi imkansız gibi görünüyor.

• maddi durumu iyi olmayan insanlara sürünüyolar denilmez bence, zaten değer verdiğimiz tek şey para olduğu için bu noktadayız ya

• işte osmanlıcaya karşı çıkanlara kapak :
    video.dunyavegercekler.com/.../...anli-samari.html

0|0
    0|0
  • bence uzatmanın anlamı yok çookk zor bi dil ama köklü ve okadar da önemli

1|0
    0|0
  • güzel bir dil öğrenmek isterdim

1|0
    0|0
  • osmanlıcamı öğrenceksin :)

1|0
    0|0
    • onu da biliyorum deme çok kıskanırım :)

• osmanlıca dediğin nedirki arpça harfler türkçe sözler :)

• ah o kadar kolay olsa :) yanlış yazıyorum hep. okurken bazı kelimeleri tahmin edemiyorum

• Osmanlıcayıhem okuyor hemde yazabılıyorum.Ögrenmek basit aslında.Türkcenin arap harflarıyle yazılısı bir nevi.3 ayda ögrendim ben zevklidir

0|0
    0|0
  • konuşurken cümlenin arasına bir kaç tane katarsan çok karizmatik duruyor. başbakan bunu çok sık yapıyor.

0|0
    0|0
    • osmanlıca türkçedir. karıştırmışsınız

• şuan konuştuğumuz dilin yani türkçenin yarısı arapça, farsça. osmanlıca da böyleydi tek farkı arap alfabesiyle olması. alfabe değişti dil değil. latince yazıyoruz olay bu. iletişim sorunu yaşıyoruz :)

• tamam şimdi oldu.

• Türk dili ve edebiyatı ögretmenleri konuşup yazabiliyor

arapçaya benziyor ama bazı farklılıkları var

0|0
    0|0
  • arapcaya çok yakın bir dil oldugunu düşünüyorum arapça yada kuran dili bilen kişinin hemen ögrenebilecegini düşünüyorum

0|0
    0|0
    • arapça biliyorum ama osmanlıca biraz farklı. türkçe kelimeleri arap alfabesiyle yazmak zor geldi

• (: o sizin türkçe kelimeleri arapça gibi yazma olayı sanırım HAT sanatı o farklı osmanlıca yazım bakımından aynen arapçaya benzer..

• osmanlıca arapça farklıdır yazım olarak. sadece alfabe benzer. biz latince yazmıyoruz mesela şu an. ama latin alfabesi bunun gibi

• Osmanlıca hakkında pek iyi şeyler düşünmüyorum. Geçmiş, geçmişte kalmıştır benim için.

0|0
    0|0
    • ben geçmişin iyisiyle ,kötüsüyle geleceğe ışık tuttuğunu düşünenlerdenim

• Umarım okuyabilirsin.

• :)

• yok

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ne gerek var Bülent Ersoy var işte , Türkçe konuşmayı öğrendiler de Osmanlıca kaldı .Ayrıca eski Türkçe denir .

0|0
    0|1
  • eskide kaldı artık.

0|0
    0|0
Yükleniyor...