Dracula filmi hakkında düşünceleriniz neler?

Bence senaryoyu yazanın Fatih Sultan Mehmete garezi olduğu kesin...

Güncellemeler:
Dracula filmi hakkında düşünceleriniz neler?

0|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• Tarih içerikli filmlerde mutlaka uzmanlarla çalışılır. Bu film için kimden akıl almışlar ya da hangi hikayeye göre yürümüşler bilemiyoruz ama İrlanda'nın korku hikayeleri ile büyümüş yazarı Bram Stoker'ın Dracula'sından etkilenilmiş ise Doğu Avrupa folklorü ve korku hikayelerinden çok etkilenmiş bir yazardır kendisi. Bu sebeple Avrupa kökenli kaynaklardan alınmış olma ihtimali yüksek. Vlad the Impaler diye bilinen Kazıklı Voyvoda babası tarafından Osmanlı'ya esir verilmiş bir adamdır. Psikopatın Allah'ı olduğu bilinir. Hakkında düzülen methiyeler ise tamamen rivayettir. 20.000 kadar Osmanlı savaş esirini kazığa geçirmiş 3000den fazla askeri de kazığa geçirtip önlerinde yemek yediği rivayet edilir. Ama bu kazığa geçirirken kahvaltı etme huyu o zaman ki tasvirlere de yansıdığı için inanılır. Bir rivayete göre öldürdükleri insanın kanını içer kalplerini ciğerlerini yermiş ama bunlar tamamen bir rivayet. Romanya halkı kendisini "hala" büyük kahraman olarak gördüğü için abartılı hikayeler yazmış. Muhtemelen bu kaynaklar daha sonra Dracula efsanesini doğurmuş. Psikopat olması "kan görme" ve "vahşet izleme" zevklerinden dolayı söylenir. Fatih Vlad'a sefere çıktığında Vlad arkadasında kalan ne varsa bakmadan yoketmiş yıkmış zehirlemiş. Hatta cüzzamlı vebalıları salmış üstlerine. Ama bunlar kafasının tepsi ile Fatih'e sunulmasını engellememiştir. Fatih kendisini destekleyip sefere gönderdiğinde Macarlar'a sattığı için onu affetmemiş ve kellesini almıştır. Bana kalırsa ciddiye alınmayacak bir hikaye. Sinemaya gidip yuhalayanlar olmuş çok güldüm. Ciddiye alınmaya değmez. Tarih maalesef objektif yazılmıyor.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Doğaldır garezi olması, sonuçta tir tir titretti bütün cihanı. Ayrıca ırk gözetmeksizin herkes biliyor Fatih Sultan Mehmet'in ne olduğunu, nasıl bir hükümdar olduğunu.

0|0
    0|0
  • sanmam tarih filmleri bellibi hikayeye göre ilerler bide türkçe konuşma kısımları garipti filmde dominic cooper bile türkçe konuştu ya..

0|0
    0|0
  • alakasız bir film olmuş dracula osmanlıya karşı.

0|0
    0|0
    • Aynen öylee.. Mehmet kardeşimden seni tarihten silerime kadar geliyor iş...

• Osmanlı Devletini kötü göstermekten başka bişey yaptığı yok başrol oyuncusuda böyle bir rolü nasıl kabul etti oda ayrı bir konu ama neyse..

0|0
    0|0
  • Hayir bebegim o film resmen tarihsizlikten kirilip biten bir medeniyetin can cekismesidr izlerken guurur duydum. d

0|0
    0|0
  • Beş para etmez bir film

0|0
    0|0
  • Zamanında iyi koymuşuz ki hala sizliyoorlar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Filmi izlemedim ama hakiki Dracula'nin da Osmanli'ya garezi vardi.

1|0
    0|0
  • Filmi izlemedim bilgim de yok ama burada "Osmanlıyı kotu gostermeye calisilmis" yazanlar var. Osmanlinin kotu gosterilmeye ihtiyaci yok Osmanli zaten kotu bir devlet idi.

0|0
    0|0
  • Eski gundem. Bildigim kadariyla yabancilarin yaptigi film . Turkleri sevnediklerinden ve gunumuzde osmanli duskunleri oldugu icin eskiden vurmuslar bence :) Tarihimiz belli biz kim oldugumuzu biliyoruz :)

0|0
    0|0
    • Yeni izlediğim için benim için yeni gündem :) Aynen öyle ama izlerken snir bozucu.. Teşekkürler

Yükleniyor...