Arkadaşlar 'LAZ' diye tabir ettiğiniz kesimin kim olduğunu ve konuşma dillerinin nasıl olduklarını size aktarmak amacı ile bu videoyu paylaşıyorum?

Arkadaşlar 'LAZ' diye tabir ettiğiniz kesimin kim olduğunu ve konuşma dillerinin nasıl olduklarını size aktarmak amacı ile bu videoyu paylaşıyorum? Ve alttaki yazıyı tabi.

Lazlar[18] (Lazca: "Lazi" (tekil) "Lazepe" (çoğul); Gürcüce Lazi / ლაზი veya Çani / ჭანი ; Antik Yunanca: Λαζοί (Lazi)[19] ya da Λαζαι (Laze)[20]) Güneybatı Kafkasya ve Kuzeydoğu Anadolu'da tarih boyunca varlığı bilinen bir etnik Güney Kafkasyalı halktır.
Lazca konuşan halk, Türkiye'nin kuzeydoğusunda, -tarihte Lazistan olarak adlandırılan- Doğu Karadeniz Bölgesinde, Artvin'in Hopa (Xopa), Arhavi (Arkabi), Borçka (Borçxa) ilçeleri ve Rize'nin Fındıklı (Viǯe), Ardeşen (Artaşeni), Pazar (Atina), Çamlıhemşin (Vijadibi) ilçelerinde; göçmen olarak İkizdere'nin Merkeze yakın 6 Köyünde, Güneyce beldesi, Kalkandere'nin bazı köyleri ve 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından dolayı Batum, Hopa ve Arhavi'den göç ederek yerleştikleri Gölcük, Yalova, İzmit, Bilecik, Kocaeli, Sapanca, Kocaali, Karasu, Düzce, Bolu, Akyazı, Hendek, Akçakoca, Samsun, Ordu, Baruthane, Çarşamba, Vezirköprü, Ladik , Kavak, Havza, Bafra Sinop-Dikmen gibi yerlerde yaşamaktadırlar.

https://www.youtube.com/watch?v=H3htVfJ7FyI

0|0
2|0

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...