Tevbe suresinin 51. ayeti ne diyor boyle?

De ki: “Allah’ın bize yazdığı şeyden başkası, bize ASLA isabet etmez. O, bizim Mevlâ’mızdır.” Ve artık mü’minler, Allah’a tevekkül etsinler."

E hani insan kendi kaderini kendi ciziyordu? Allah demek ki kullarin sececegi yolu biliyor ve o yolun sonunda ne olacagini da biliyor ve bunu kulun kaderini kendi yaziyor demek ki. Bu ayetten cikan sonuc bu degil de nedir? Yani kullarini yaratirken de kimin cehenneme, kimin cennete gidecegini bilip yaratiyor demek ki.. ya sizce?

Güncellemeler:
hakaret etmek yerine anlatmayi tercih edersiniz iyi olur..
herkese tesekkurler..

0|0
5|23

En İyi Erkek Görüşü

• aaa josamcım bosa zorlmaa :D sımdı dıcekler tevbe suresi 68. ayettte onu duzeltıor dıye :D cımbızlıorsun dıckler anlamazlar laftan :D

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Allah kulları yaratır ne için ona ibadet ve iman etmek için bedenlerimize bir nefis koymuş birde imtihan dünyasında düzeni bozmak için var olan bir şeytan var... bütün herşey bellidir ama bazı nefsi durumlar kulun iradesinde olan şeylerdir iyiyi kötüyü Güzeli çirkini ayırt etmek için insanın kendi kararına bırakmış bunun içinde insanlara akıl vermiş Buda bütün yaratıklardan üstün kılar insanları... ne diyor namaz kıl... kılıyormuyuz hayır... Bu bizim irademizdeki olan bişeydir namaz kılmaya başlarsın hep bizleri cezbeden bişeyler ortaya çıkar bunuda şeytan önüne Sürer nefsini uyandırır... imtihan budur... iman edip inanmakta bizlerin elinde iman etmeyip inanmamakta bizlerin elinde... yaradan sunmuş ibadet edip emirlere uyarsan cennet uymayıpta şeytanlaşır onun yolundan gidersende cehennem... bunlar ve bu tarz konularda karar mekanizması aklımız...

0|4
    0|0
    • tamam da kotu yolu secmeyi kaderine yazilmadigi ne malum?

• Şöyle kötü bir ortamda doğmak senin elinde değildir ama sen kötü olan ortamda güzel olabilirsin çevrene etkide edebilirsin... mesela ben kötü biriyimdir Ahmet iyi biridir... hangisiyle arkadaşlık etsem diye düşünürsün seninde kötü olman için şeytan beni sana güzel göstermeye Çalışır halbuki sende biliyorsun ben kötüyüm Ahmet daha iyi ama Ahmet'i sana güzel göstermemek için aklına beni sokmaya Çalışır şeytan.. bak bilal daha güzel Çevresi var serseri imajı seni korur kılıfında gözükür.. Ahmet içinde sıkıcı çocuk bar yok disko yok içki yok ne yapcam bunla demeye başlarsın tercihini sağlıklı iraden olmadan kötüden yana kullanırsın

• Bir dönem bazı kafir sıfatlılar, kur an ın ayetlerinin başını sonunu keserek " bakın kur an da namaza yaklaşmayın ayeti var " diyorlardı. Ama ayetin başı ise " içkiliyken namaza yaklaşmayın " dı.

Üslubundan aynı kafada olduğun Anlaşılıyor. Güyya insanların aklını karıştırmak gibi bir istekle ama " öğrenmeyi istiyormuşçasına " sormuşsun. Gel gelelim cevabına Allah insanın hür iradesine karışmaz ve Allah her şeyi bilendir lakin insan Allah bildiği için yapmaz iradesi ile yapar. Örneğin güneş tutulacağı bellidir ama güneş biz bildiğimiz için tutulmaz. Bununla beraber her insanın öleceği zaman bellidir kadere etki eden tek şey dua iken dua bile insanın Ölümüne etki etmez. Ve bu ayetin ayetin önceki ve sonraki ayetlerin meali şöyle

Eğer sana bir hasene isabet ederse (bu), onları üzer ve eğer sana bir musîbet isabet ederse: “Biz daha önce tedbirimizi almıştık.” derler ve sevinerek dönüp giderler.

De ki: “Allah’ın bize yazdığı şeyden başkası, bize asla isabet etmez. O, bizim Mevlâ’mızdır.” Ve artık mü’minler, Allah’a tevekkül etsinler.

De ki: “Bizim için iki güzelliğin birinden başkasını mı bekliyorsunuz? Ve biz (de) Allah’ın, O’nun katından veya bizim elimizle size bir azap isabet ettirmesini bekliyoruz. Artık siz (de) bekleyin! Muhakkak ki; biz de sizinle beraber bekleyenleriz.”

Bu meallerden özellikle Tevbe 52 de ki " iki güzellikten biri " ifadesinden anlaşılacağı üzere " Allah ın bize yazdığı şeyden başkası " dediği mesele ÖLÜM dür. Yani Allah burada yazdıysa burada ölürüz yok yazmadı ise ölmeyiz. Anlamı çıkmaktadır. dolayısı ile Allah yineledi yeniden insanın hür iradesine karışmıyor.

0|1
    0|0
  • Seni yargılama ya da aşağılama durumuna girmiyorum. Yapamam da şöyle böyle de demiyorum. Sadece kendimce anlatmaya çalışayım.
    Benim en mantıklı açıklamam budur ;
    Kaderi, Allahû Tealâ yazar. Bir insanın ölümü, kaderdir. Ölüm için Allah'ın tayin ettiği, zaman ve mekân koordinatı bellidir. Eğer ölümü nasip kılmışsa kişi ölür. Ecel, Allah'ın katında önceden kararlaştırılmıştır. Ölüm mukadderse, öldürmeye teşebbüs eden sadece vasıta olur, mukadder değilse, insanların kişiyi öldürmeye uğraşmaları boşunadır. Hayatı, tayin ve tespit eden Allah'tır. Ve hayat kimsenin değil sadece Allah'ın elindedir. Sonuçta sadece Allah'ın yazdığı kader, oluşur.
    Böyle bir dizaynda herşeye hakim olan Allah'tır. Bizim için ne yazmışsa hepimiz onu yaşarız. Ve O'nun ölüm olarak herkese tayin ettiği noktada ve dakikada ve hatta saniyede mutlaka ölünür. Ne kadar dilerse o kadar hayat verir. Bize düşen; O'nun, bizim için uygun gördüğü hayatı, O'nun rızası içinde yaşamaktır. Mutluluk sadece "Allah'ın rızasını kazanarak" yaşamaktır. O zaman yaşanan her saniye, mutlak bir saadeti içerir.

Bu arada ne kadar doğru açıkladım bilemiyorum. Yardımcı olabildiğim kadar artık.

0|1
    0|0
  • kaderi bu kadar merak ediyosun madem uzun uzun anlatmayayım sana, al bunu izle bu ayetde anlatılmak istenenide en iyi şekilde anlayacaksın.

https://www.youtube.com/watch?v=g0alOaKG5uI

1|0
    0|0
  • Kim demiş insan kendi kaderini kendi çizer diye, Kur'anı ve onun beyan edicisi sünneti bir bütün halinde değerlendirmezseniz ayetlerin sebebi nuzülünü delalet işaret ve iktiza manalarını göz önünde bulundurmazsanız ayetleri bağlamından koparıp parçacı okumalar yaparsanız böyle tıkanırsınız hidayey rehberi olan Kur'an şaşmanıza sapmanıza vesile olur. Kaderi ulema iki kısımda inceler 1. Kader-i Mutlak 2. Kader-i Muallak.. Mutlak kader kulun hiçbir dahlinin olmadığı olamayacağı kaderdir Yaratıcının tasarrufundadır değişmez doğmak ölmek ve musibetler büyük olaylar yaşamak gibi.. Muallak Kader kulun iradesinin rol aldığı ve fiilleriyle o da kısmen değiştirebildiği şeyleri içine alır şu an ks de olmak gibi..

1|0
    0|0
    • biliyom onlari kulli cuzzi iradeler.. sorum o degil. seciminde insan kaderinde olabilecegi anlaminin cikmasi.

• Cinsel bölümden çıkıp
    Ayet tevsirligine dikey geçiş mi yaptın. ?
    Alimleri dinle cevabı bulursun.

0|0
    2|0
    • ulan sanki hayatinda hic kari kizla opusmedin anasini satim gelip benim cinsellikte takilmami otersiniz burada. aynen yaptim ehl-i keyfimin kahyasi misin? alimleri dinle cevabini bulursun ah ah hic bilmiyordum iyi ki soyledin, alime gerek yok istersem dedeme sorarim da benim amacim o degil.

• Amacın ne peki?

• Şimdi sana akıl fikir vermiş
    Mesela zina yapma diye veya içki içme diye açık açık söylemiş , sen bunu bildiğin halde , nasılsa Allah böyle yazmış kaderi diyip içersen ya da zina yaparsan , bu göz göre göre hata yapmak olur , burada suçlu sen olursun , Allah böyle istedi diyemezsin çünkü o seni uyarıyor

0|0
    0|0
    • o secenegi sececegin kaderinde yazili olmadigi ne malum?

• E sen hata olduğunu bile bile seçip buna kader diyemezsin. Önünde bir bardak içki duruyor , canım istemiyor diyip içmezsin , kim zorluyor seni? İntihar etmek büyük günahlar arasında mesela. İntihar edecek bir durumun olmadığı halde sana git pencereden atla desem atlayacak mısın? Atlayıp atlamamak senin elinde değil mi?

• ya kendi kaderini kendin yazamasaydın bu soruyuda bu şekilde yazamazdın! Kuran ayet meallerinin çoğu yanlış emin ol, allah dileyeni yolundan saptırır ayeti, neredeyse her mealde allah dilediğini saptırır şeklinde, ikisi arasında dağlar var! Allah her şeyi tabikide biliyor, öyle olmasa yaratıcı sıfatından biri eksik olurdu ama bu kadere müdahele anlamına gelmez

0|0
    0|0
    • kuran apacik ayetiyle celisiyor o zaman. her sey apacik olmuyor demek ki sana gore.

• Kuran ayetiyle çelişmiyor, mealleri yapanlar doğru çevirmiyor! kader nedir biliyor musun? Sadece doğmamız! bir şekilde hayata gelirsin, müthiş bir ihtimal dahilinde bu olay olur, sonra kendi kaderin başlar, Allah asla karışmaz! Bak adamlar kafa kesiyor, Allah müdahele etse bir tanesini bırakır mı yeryüzünde? Allah zalim mi bu kadar? tam tersine, diyor ki; bu dünyada tattığınız her mutlu ve ızdırap duygusu bir hiç, bana döndürüldüğünüzde bunu göreceksiniz der!

• Eğer Allah senin hakkında bir hayır taktir etmişse bütün dünya bir araya gelse buna engel olamaz aynı şekilde serde de boyledir. Onun için müminler Allaha güvenip ondan medet umsunlar diyor. Yani güç benim birşey elde etmek veya birseyden sakınmak istiyorsan bunu benden başka sağlayacak bir güç yoktur diyor.

0|0
    0|0
  • cocuksun herhalde kafan basmadıgı belli. allah hata yapmış demi.

1|0
    1|0
    • hakaret edecegine anlat.

• kader konusu tehlikelidir. alimler bile birbirine girmiş cok kurcalalamak lazım ama sunu diyebilirim.
      Eve gidiceksin ama eve giderken bir kaza geçşreceksin herhangi bir kaza evine gitmek için 10 farklı yoldan imkan var sen en güvenli yolu secersen hesaba cekilmezsin. gelelim o zaman su yoldan gittigimide allah yazdı dşyevilirsin hyr onu sectin ama o kazadan kurtulamazsın sen her yolun en güvenlisini secmek zorundasın

• İnsan kaderini kendi çizmez. Kendisi yaşar. Kader çizilir yaşaman yani kaza için sana verilir sende kaza edersin

OFFLINE ---...___

0|0
    0|0
  • tevekkül olması gerektiginde olacak olan yani ölüm kader yani biriyle tanısman önceden bilinen zamanı geldiginde olandır sen bundan pişmanlık duydugunda allaha sıgınmasıln o bizi yaratan bizim mevlamızdır diyor bunun neresini anlayamadın türkce ceviri biraz devrik kafa karıstıra bilir...

0|0
    0|0
    • ceviriden direk okuma ana düsünceyi almadınmı hiç edebiyat dersinde türkce dersinde?

• anlatılmak istenenin bu oldugunu söylüyorm anlatamadım galiba tevekkül et allaha sıgın diyor sana olması gereken oldugunda diyor hatanda yanlısında olacak insan dünyaya gelmeden ruhunun amel defterinin yazılmıs oldugu bilinen bişi hadislerde geciyo cünkü diceksin ki niye yasıyoruz allah insanların neyapacagını biliyor zaten ama insanlar biz bunları yasamadık yapmayız dememesi için yasıcakların bunlar ama sen yinede yasa dünyada gör kenidini diyor yani bu hatalarından da gel bana sıgın tevekkül et Diyor Allah sana

• Allahın yazdıgı kader dir oda senin sınandıgın kullugunun sınandıgı zamanlardır yani bunlara engel olamazsın kaderinden kacamazsın yani en sadesi bu sana söyleyebilicegim

• Şöyle ki kader bir seçimden ibarettir. İyi ya da kötü yaptığın her şey senin kaderindir. Yani kendi kaderini yine kendin çizmiş oluyorsun sadece sonuçları farklı. Mesela basit bir örnek önünde iki yol var biri eve biri okula çıkıyor. İkiside senin kaderin ama az önce dediğimiz gibi sadece sonuçlar farklı. burada da cennet ve cehenneme kıyaslamak mümkün ikiside kaderimiz hangi yönde gittiğimiz önemli olan. Saygılar

0|0
    0|0
  • Herkes işine geldiği gibi yorumlar, aklin var mantığın var neyi nasıl seçecegini sen biliyorsun sen karar veriyorsun..

0|0
    0|0
    • niye isine geldigi gibi yorumlasin ki? ayni kitap diyor ki " Kuranda her sey apaciktir. " apaciksa tek bir anlam cikar o halde kisinin akli yerindeyse.. sen ne anladin mesela?

• Allah'u teâlâ senin neyi sececegini bilir, fakat sana bir akıl vermiş kimse sana zorla bir secim yaptırmıyor, burada rabbimizin neyi sececegimizi biliyor olması bazi kişiler tarafından haksızlık olarak gösteriliyor yani secimimi biliyorsa neden yaşıyoruz gibi? Tabi kendilerininde bir akillari mantiklari oldugunu Unutarak..

• Biliyor ama yinede engel olmuyor tanrı

1|0
    1|3
  • Dinde mantık aranmaz

1|0
    0|2
  • Zırva. Biri dağa taşa çıkıp yazıp yazıp bakın bana kitap geldi gökten diyo insanlar da ona inanıyo.

1|0
    2|9
    • Sen neye inanıyorsun belli değil ama Allah yukarda şimdi vermez ama elbet birgün verecek cezanı.

• @rhtim amacı ne bılıyormusun belki bir iki bir b*k ogrenırsınız :D

• Allah ın bize yazdığından kasıt insana tayin edilen eceldir umarım yardımcı olabilmişimdir selamlar

0|0
    0|0
  • Kader hakkinda bende cok kafa patlatiyorum

0|0
    0|0
  • Kader var kısmet var.
    Sen yanlı anlamışsın bacım.
    Araştırmanı tavsiye ederim.

0|0
    0|0
    • kaderi biliyoruz ben ayet yorumlamasini sordum.

• @JoSam senin amacın belli aslanım.
      Sen resmen milleti tufaya düşürmeye çalışıyorsun. Millet sana cevabını veriyor. Başkaları yorum yaptığında hemen onlara başka bir soru soruyorsun. Onunda cevabı geliyor. Başka cevap yazamıyorsun. Hatta millet sana git hocaya sor diyor onu bende yaparım diyorsun.
      Lütfen insaları boş yere rahatsız etme..!

• deminden beri hakaretlerini okuyorum yalniz. o yuzden bu sozlerin hic inandirici degil.

• Tefsirini okumani tavsiye ederim

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Sen hiç ilkokulda

http://i.hizliresim.com/JpD7gB.jpg

bunlardan çözdün mü? Allah sana bu şekilde sayısız seçenekler sunuyor şunu yaparsan şu olur bunu yapardan bu olur tıpkı yukardaki resim gibi ama gideceğin yolu sen seçiyorsun. Umarım anlamışsındır.

1|2
    0|0
    • benim sectigim ne malum? belki o da kaderimde yazili ama oyle yansiliyor da olabilir.. bu ayetten ben onu da anliyorum sahsen.

• Seni en iyi bilen Allah. Allah senin neyi seçeceğini biliyor ama "bu kuluma ben bunu seçtirdim " demiyor onu sen kendin seçiyorsun. En basit örneği uyuşturucuya başlamak en vahim şeylerden biri bunu sen biliyorsun bu yüzden seçmiyorsun. Seçtiğini varsayalım benim zaten kaderimde varmış amaan battı balık yan gider diyebilir misin? Günahlar da aynı şekilde "Allah yazmışsa cennete gideriz" diyip de sevap kazanmak için kılını bile kıpırdatmamak olur mu?

• Helal be @YüzOnSekizOtuzÜç
      Ağzına sağlık 😎😁

• konuya tam hakim olmamakla beraber düşüncem: belli başlı büyük olaylar (ölüm doğum evlilik gibi.) önceden belirli. bunun dışındaki olaylar bizim seçimlerimiz ancak Allah bizim neyi seçeceğimizi biliyor. bildiğini yazsa kaderimiz yazılmış yazmazsa yazılmamış oluyor :D yazsa ne olur yazmasa ne olur sonuçta aynı şey. bu durumda dinde mantık aranmaz yazan arkadaşa katılıyorum.

0|0
    0|0
  • Şöyle bir şey: Kaderimizi kendimiz çizeriz evet, kaderin tanımı bizim yapacaklarımızın, tercihlerimizin, olaylar karşısında nasıl tepki verecegimizin önceden Allah tarafından bilinip yazılmasıdır.
    Buna binaen ayette de her şeyin Allahın kontrolünde olduğu, O'ndan başka kimsenin bu yazılan kadere (önceden bilinip yazılması) müdahalede bulunamayacağı belirtilmiş.
    Diye düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • Alakasi yok. Orad denilmek istenen senin ailen, dogdugin yer, evlenecegin kjsi gibi secme sansinin olmadigi seyler kadere giriyor. Ve mesela sen fakir isen, zenginlere ozenip ben neden zengin degilim bu nasil adalet der Allah'a isyan edersen kurtulusa eremezsin. Fakir olsn, bunun Allah'tan gelen oldugunu, yani zenginligin sana henuz isabet etmedigini bilir, isyana ve kufre girmezsin.

0|0
    0|0
    • cuzzi iradeye hakim olabilir ki? sonucta allah varsa kulunun ne yapacagini bilir ona gore kader yazabilir?

• konuyu kulli ile sinirlandirmamak lazim.

• Allah kulunun ne yapacagini bilir, ama asla yaptiklarina mudahele etmez. İrade ve dusunce sahibiyiz. Secim hakkimiz var. Her sey bizin elimizde.

• arkadaşım kader Allahın bizim yapacaklarımızı bilmesidir tamam ama şu çokönemli biz Allah öyle yazdı diye öyle yapmıyoruz Allah bizim ne yapacağımızı , bizim kimyamızı her şeyimizi bildiği için biz öyle yapıyoruz Allah tabiki bilicek bizim nereye gidiceğimizi çünkü bizi o yarattı :))

0|0
    0|0
    • yani bir nevi makinayiz dogru mu?

• hayırr sen öyle düşünürsen ozman niye yaratıldık diye de düşünürsün. demek istiyorum ki ALLAH bizi biliyor ama baksana biz her şeyi kendi irademizle yapıyoruz makine değiliz kii

Yükleniyor...