Ateizm hakkında bilgileriniz nelerdir?

Dediğim gibi ateizmle alakalı düşüncenizi öğrenmek istemiyorum. Ne biliyorsunuz hakkında? (hiçbir şekilde din karşıtı bişey olarak sormadım sadece iyi kötü öğrenmek isterim)

0|1
7|30

En İyi Erkek Görüşü

• Ateizm; tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları reddeden ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.[1]
    Ateistler; bazen "tanrıtanımaz" kelimesiyle anılsalar da,[2] bu isimlendirme var olan bir tanrıyı reddetme fikrine atıfta bulunduğu için ateistler tarafından kabul görmez. Ateizm inanç koşullanmalarını, hayalî yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhanî varlıklar da reddedilir.[3]
    Kelime anlamında da belirtildiği üzere; ateizm, din ile ilgili bir kavram değil, tanrı ile ilgili bir kavramdır. Dinlerin varlığı, dinlerin tanımının ne olduğu, dinlerin iyi mi yoksa kötü mü olduğu ateizmin konusu ve tartışma alanı dışındadır. Ateizm, her tür metafiziği reddettiği için, kendini metafizik öğeler üzerinden temellendiren dinlerin metafizik boyutlarını da reddeder. Yani bu, özellikle dinlere karşı sergilenen bir duruş değil, genel olarak tüm metafizik inanışlara karşı bir duruştur.
    Ateizm sıklıkla "dinsizlik" ile özdeşleştirilse de, Budizm gibi bazı Uzakdoğu dinlerinde de "yaratıcı" anlamında bir tanrının varlığına rastlanmaz.[4] Bu yönüyle de ateizm ile dinsizlik birebir örtüşmez. Deist akımlara bakıldığında da, tanrıya inancın olduğu ancak dinlerin kabul edilmediği görülür

2|0
    0|0
    • Sağolun :)

• Tabi bu konuyu tartışmak için dinler tarihini iyi okumak ve tüm semavi dinlerin felsefesini bilmek lazım.. İmamuydurmasıile dolu kafalar bu konuyu anlamaz ve anlayamaz..

• Amacım zaten bilgi toplamak bir yerden başlamak

Erkekler Ne Diyor 29

• Ateizm sümercede kullanılan bir kelime bugün kullanılan hali Atam izindeyimdir.
    Ate esasen ATA izm ise izinde olmak.
    Türkiye Türkçesinde bu Atam izindeyim şeklinde kullanılmaktadır.
    Ünlü sümer uzmanı Berna Laçin bu konu hakkında kapsamlı şekilde 3 ayrı kitap yazmış ve Berlin film nobelinde fizik dalında oscar almıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK'ü anmışken ruhun şad olsun diyorum baş kumandan.

2|0
    0|1
  • Ateistlerin kimseye zararı olmak bilgili kültürlü bişeyleri sorgulayan kişilerdir ama topluma en çok zararı dokunan da yobazlardır yobazlar ölsün yaşasın ateistler :)))

1|1
    0|0
  • Ateistim ve böyle çok huzurluyum bir tanrıya inanma ihtiyacımda yok iyilik yaparken cennete gideyim diye yapmıyorum veya günahım yok diye insanlara mallarına zarar vermıyorum. Ama türkiyede ateistleri öcü gibi görüyorlar ve hakaret ediyorlar küçük görüyorlar. Buda insanlarımızın ne kadar ahlaklı oldugunu gösteriyor.

0|1
    0|0
  • Ateistim, ata tapıyorum soruları alayım?

0|0
    0|0
  • kafa kesmiyorlar

0|0
    0|0
  • Dünyada yaratıcının olmamasına inanılır ama Türkiye'de Müslümanlık karşıtı olarak inanılır.
    Nerede bir ateist görsem inanmadığı şeyden çok Müslümanlık karşıtıdır.

0|0
    0|0
  • materyalistlerdir, yani maddenin ezeli olduğunu, hep var olduğunu, bunun için bir yaratıcının gerekmediğini düşünürler, evrim teorisine inanırlar, şuanki en büyük ateist oterite de richard dawkins tir!

1|0
    0|0
    • Teşekkürler :)

• işte dawkinsin kitaplarını oku, ateizmin neden olamayacağı içinse caner taslaman ın kitaplarını tavsiye ederim, kendi sitesinde ücretsizdir kitapları

• Sağolun teşekkürler :)

• Eskiden (ergenken) ben de bu evreleri yaşadım lakin farkettim ki ateist olduğum zamanlarda duygularım ve kalbim statik bir şekildeydi, ilerlemiyordu. İnsanın kendinden bir varlığı inkar etmesi çok saçmaydı. Tabi olgunlaşınca hayat insana neyin olup olmadığını söylüyor. Bunun yanında Ünlü fizikçi Stephen Hawking bile yaratıcının olduğunu bir türk kanal muhabirine açıkladı. Yani evet yaratıcı var!

0|0
    0|0
    • Türk kanalında böyle bir saçmalığım çıkması doğal 😄😄

• Umarım teşekkürler :)

• Rica ederim. İyi günler =)

• Ateizmin Tanrının varlığını reddetmesi değil ; Tanrının varlığının gerçekten olmadığının bilinmesidir. Absürt ve ilkel dinleri reddeder. Materyalist ve bilim ışığında ilerler.

0|0
    0|0
  • ateizmde bişey yokki yaratanı inkar ederler hepsi bu

0|0
    0|0
  • allahı ınkar edıyorlar olmadıgını soyledıgın bırseyı neden ınkar edersın asdf:D

0|0
    0|1
  • allah'ın varlığını inkar edecek kadar kör ve akılsız olanların peşine düştüğü saçmalık. sorguladıkları şeylerin kesinliğinin ve akıllarının almayacağı şeyleri sorgulamanın, acizliklerinin ayırdına varamayıp allah'a ve onun düzenine kafa tutabileceğini zannedenlerin yüzyıllardır peşinden gidip yüzyıllardır pişman olduğu insanlık kandırmacası.

0|0
    0|0
  • Ateizm, Tanrı inancının reddidir. Tanrı fikrine dayalı “Teist” dünya görüşünü kabul etmemek demektir. Yani “Tanrı’ya inanmamak”, ya da “Tanrı inancının yokluğu” anlamına geldiği Flan işte : )

0|1
    0|0
  • @4llah-diyen-portakal

birçok şey biliyor o anlatsın size

0|0
    0|0
  • Yaratıcıyı reddetmektir. Evreni oluşturan patlamanın kendi kendine meydana geldiğini düşünmek.

0|0
    0|0
  • Bizim saha komple atayiz.
    Allahini seven defansa gelsin diyorum ama gelen yok.

0|0
    0|0
  • Hiç bir dine mensup olmadıklarını ve inanmadıklarını duymuştum. Fakat bence İslam'a inanıyorlar. Çünkü başka dinlerle iyi anlaşıp, İslam dini ile kavga ediyorlar sürekli. :)

0|0
    0|0
  • Bediüzzaman Said Nursi'nin güzel bir sözü var onlar için ;
    Herşeyi madde de arayanların gözleri akıllarındadır, Göz ise maneviyatta kördür!

0|0
    0|0
  • konu olsun diye buraya yazıcağında google da aratsan hiç olmazsa yanlış bilgi almazsın, gerçi nekadar lüzumlu onu bilemem.

0|0
    0|0
    • Gereken araştırmaları yaptım sadece insanlar ne kadar bilgili merak ettim teşekkür ederim

• infidels.org/.../atheism.html
      ozaman buda benden, ayrıca insanların bilgili olmasıyla süper ego mu tatmin ediyosun? hiç te lüzumlu bişey değil benim nacizane fikrim

• Hahajha ne ego ne ego :D sabah sabah sakin bir saldırma sabahın tadını çıkar

• Saçma temeller üzerine kurulmuş bir düşünce.

0|0
    0|0
  • Allahsız, kitapsızlar. tarifleri bile hakaret gibi :D

0|0
    0|0
  • Ateizme inananlar sadece kafalarını çalıştıramıyorlar o kadar.

0|0
    0|0
  • Sen var olduğuna inanıyormusun yoksa inanmıyormusun?

0|0
    0|0
  • Çok geniş bir kavram, iki satıra sığmaz. Emek, zaman ve en önemlisi de beyin ister..

0|0
    0|0
    • Anladığım kadarıyla çok araştırmışsın

• Anladımm teşekkürler :)

• Rica ederim.

• Bir yaratıcının olmadığını düşünmem ve ya inanmamak

0|0
    0|0
  • aç kitabı oku öğren o kadar basit bir şey olsaydı herkes ateist olurdu

0|0
    0|0
  • Selam arctic monkeys best do i wanna know😊

0|0
    0|0
  • Ateistliğin tek kuralı var oda tanrı yok... Herkesin tanrısı vicdanıdır.

0|0
    0|0
  • Ateistim ve bunu kimseye inandırmak zorunda değilim

Allah biliyor ya o yeter bana :D:D

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 7

• Özgür iradeyle başlanılması, bilimsel septisizmle devam edilmesi ve dinin eleştirilmesiyle sürdürülmesi gereken bir akımdır ateizm. Elbette Türkiye gibi üçüncü dünya ülkelerinde "ben ateistim, agnostiğim , deistim, Hıristiyanım, Museviyim" demek tehlikeli.

Sorgulamanın günah olduğunu zanneden tiplerle bir arada yaşıyoruz.

2|1
    0|0
  • Aslında evrende bir çeşit güç-enerji olabileceğini reddetmez. Sadece her türlü dini ve oluşturulmuş Tanrıları reddeder.

Ateistlerin çoğu bu bağlamda negatif ateist diye ele alınır. Negatif ateistler evrende bir güç fikrinin teorik olarak mümkün olabileceğini söylese de yeterli kanıt bulunmadığından inanmazlar. Burada sadece red vardır, iddia yoktur.

Pozitif ateistler denen kimseler ise hiçbir güç ihtimalini kabul etmezler. Tüm Tanrı fikirleri komik ve mantıksızdır. Burada hem red hem de karşıt iddialar bulunur.

Bir de neo-ateistler vardır. Bunlar Tanrı fikrini reddetmelerinin yanında, bu fikrin tanıtımını da yaparlar. Bu tip insanlara göre inanmamak yetmez, dinlerin ortadan kalkması lazımdır.

0|0
    0|0
  • Kısacası Tanrıtanımaz ama inançları vardır dünyanın bigbang olayından sonra oluştuğuna inanırlar bence çok saçmadır.

0|0
    0|0
  • Ata tapanlar -_-

0|0
    0|0
  • Herhangi bir tanrının varlığını reddeden inanç. Bilgim bu :)

0|0
    0|0
  • 70inde de ateist olacak mısın

0|0
    1|0
  • Ateizm yazilisini ve uzak durmam gerektigini falan filan

0|0
    1|0
Yükleniyor...