Felsefe ve ne yapsam bilmiyorum.

Okulda felsefeyle ilgili sorular sormak istiyorum. Çok fazla sorgulayan birisiyim özellikle din konusunda fakat insanlar bu konuda çok hassas görüşlere kapalı sizce ne yapmalıyım hocam sor sakın çekinme karışsın kafaları dedi ama beni hor görmelerinden çekiniyorum. Sizce ne yapmalıyım bu konuda onları bu sorgunun içine sokarsam kötü tepki verirlermi

0|0
4|12

En İyi Erkek Görüşü

• İnançlı bir insan mısın? Müslüman mısın? Öyleysen sorun yok. Değilsen de yok. Allah bir ayetinde Müslümanlara hitaben : "Onların, Allah’ı bırakıp tapındıklarına sövmeyin, sonra onlar da haddi aşarak, bilgisizce Allah’a söverler. Böylece her ümmete yaptıklarını süslü gösterdik. Sonra dönüşleri ancak Rablerinedir. O, yapmakta olduklarını kendilerine bildirecektir." (En’âm / 108)

Burada dünya hayatında insanlara ne kadar saygı duymaktan bahsediliyor. Allah2ın emrettikleri felsefecilerin dünyalık akıllarından daha üstün bir ilmin sonucudur. Unutma inandığın gibi yaşamazsan yaşadığın gibi inanmaya başlarsın.

0|0
    0|0
    • seçimlerimden pişman değilim sonuçları için cesaretim var

• Cenet ucuz değil cehennem lüzümsuz değil

Erkekler Ne Diyor 11

• evet bir kaç kez felsefe derslerine girdiğim de objektif olmak için her şeyin ortasından bakmam gerektiğini söylediler müslümanım ve bu bana oldukça garip geldi sorgulamak isterim ama inancın dışına çıkmamak şartıyla ki bunu ayarlamak gerekiyor çünkü korkuyorum ama konuşmak isterim.

0|0
    0|0
  • lise mi?

3|0
    0|0
    • evet lise

• en iyisi sorularımı yazıp hocaya götürmek. Ama sayfalar dolusu çıkıyor ve bitmiyor ne için sorduğumu bilmeden ötekisi geliyor bir amacım yok nedense sorarken araştırırsam bir sonuç elde ederim o yüzden dokunmuyor sadece soruyorum sence doğrumu yoksa araştırmalımıyım

• Soru üretmenin faydasını çok görürsün, o şekilde cevap bulma kabiliyetin de artar. Hastalıklarda da önce sebep bulunur sonra ilacı. Lakin cevap kısmıyla hiç uğraşmadan sadece sorayım dersen eksik kalırsın. Felsefe tarihini baştan bir okumaya başla. Büyük abilerimiz ne sormuşlar ne cevaplamışlar bir bak. Bu sırada belki cevaplarını bulursun belki daha da derin sorular oluşturan insanlardan olursun. Bir de insan o çağda daha meraklı oluyor, öğrenme aşamalarını o yaşlarda halledersen rahat edersin.

• Felsefe ikiye ayrılır, materyalist felsefe bilimdir, idealist felsefe dindir. İkisinden biriyle yaşar herkes. Hangisi mantığına sesleniyorsa o yola gir. Ben dindarlarla çok sohbet etmişimdir, onların bağlandıkları şeylerin temelini bildiğim için hiçbirisi de beni horgörmedi. Onları aydınlattığım için memnun olan da vardı. Derdim ateizm propagandası falan değildi, sadece sohbetti, hiçbirisi de dini bırakmadı, bıraksınlar demiyordum zaten ama en azından inancını sorguladı benim sayemde. Önemli olan da bu. Sorgulayacağın konuda mutlaka çok bilgi edinmelisin, yoksa insanlar bunu hakaret gibi algılayacaktır, açık vermemen lazım

0|0
    0|0
  • o zaman beraber konuşalım ben de severim böyle şeyleri tartışmayı

0|0
    0|0
  • Bilim pozitif mi olmalıdır yoksa kafasına göre her şeyi sorar mı diyorsun? Burdan başla fazla septiğe kaymadan kenardan kenardan..

0|0
    0|0
  • dikkatli ol türkiyede her düşünceni herkese söleme. heleki akp iktidardayken ;) aklı başında olan güvendiğin kimselerle konuş.

0|0
    0|0
  • din feslefe degildir aratsirilir ama sorgulanmaz dogmatiktir ister inanirsin ister inanmazsin... edep sinirlarini asmadigin surece sormana kimse bisey demez ama sirf entel dantel takilacam diyip embesilce ateistce seyler soylersen tepki gorursun tabi

0|0
    0|0
  • Az felsefe insanı tanrı tanımazlığa,

Derinlemesine felsefe tanrıya götürür.

0|0
    1|0
    • fesefede cevabı bulunmayan soruları hepsini tanrıya bağlarsan, fesefeyle senin bulacağın tanrı yalnızca sığınış oluyo. ayrıca dediğin doğru olsaydı tüm filozoflar inançlı olurdu

• adamım felsefeciler arasındada düşünce farklılıkları var. mevlana müslüman demiş olması çok normal. müslümanlığı en güzel anlatanlardan biridirde mevlana.

ancak dinden beslenen veya dine ulaşan felsefeyi hiç sevmem. felsefenin tanrıyı bulması felsefenin bitişidir.

senin gibileride böyle yazıları baş ucu lafı yapar bunları.

hakaretinde düşünmemi tavsiye etmende değil bi başkasının aklını küçük görmende. aklın herşeye yetiyo sanki

• Yetmeyeceğini bildiğim için, yetirmeye çalışmıyorumda zaten. Sadece bu Mevlanaya göre değil, bu görüşü savunan o kadar çok filozof var ki. Biliyor musun, inançsızlığı savunan hiç bi Filozof, mantıklı bir açıklama yapamamıştır görüşlerine, Sadece güzel konuştuğu ve bazı şeyleri bildiği için, düşünmeyen insanları kendine inandırmıştır (senin gibi). Ayrıca, felsefeden zerre kadar anlamayan biriyle, felsefenin ne olduğun tartışacak değilim. Ne kadar cahil olduğun, aşağıdaki felsefe tanımından belli.

• İnsanlare düşüncelerini kimseyi kırmadan ifade edebilir.

Kimse, seni hor görmeye hakkı yok.

0|0
    0|0
  • Doğru bildiğin yolda ilerle.

Saygılı olduğun sürece kimse bir şey diyemez.

0|0
    0|0
  • hocanla birebir konuşmayı düşünemedin galiba iq yetmedi garibann

0|0
    0|0
    • hocamla beraber konuştum. O da dediğim gibi sor tabiki çok hoşuma gider dedim biraz daha dikkatli okusasn..

• derse katılmadığımı düşünmez hoca değilmi

• kızım bilgin yoksa nasıl katılcaksın derse önce oturt kafandakileri hoca istediğini düşünsün 15 tane ders ver her hoca ne düşüncek diye düşünürsen okul bitmez.

Kızlar Ne Diyor 4

• Bu konularda başkasına sormak sakıncalı.Çünkü hepsinin benimsediği bir düşünce oluyor ve ister istemez sana empoze etmeye çalışıyorlar.Empoze etmeseler bile illa ki etkilenirsin.O yüzden bu konularda kitaplar okuyup kendin araştırma yapmanı öneririm.

0|0
    0|0
  • " sor sakın çekinme karışsın kafaları dedi. " hocanın dediği de saçmalık olmuş yani..Karışsın kafaları? :/ Ne saçma bir tavır...

Felsefe sadece din ile mi oluyor onu da anlamadım...

0|0
    0|0
    • benimde olan gitti ya. sorgulamayı seviyorum dedim çok fazla soru soruyorum arkadaşlarım bazen şüpheye düşüyor akılları karışıyor dedim oda sor karışsın birşey olmaz dedi sanırım onlarda belki sorgular diye böyle düşündü?

• çoğu varoluşla ilgili tabiki bir ucu dine değiyor dine girdimmi çıkamıyorum

• Bir işin nereden geldiğini zaten hiçbir zaman bulamazsın...Birtakım şeyleri kabul etme illa ki olacaktır.

• Lise 3 sün yani

0|0
    0|0
  • bence düşüncelerini sakla..din çok riskli bi konu özellikle dini sorgularsan ciddi tepkiler alırsın

0|0
    0|0
Yükleniyor...