En sevdiğiniz filozof kim ve neden?

En sevdiğiniz filozof kim ve neden? Felsefeyi de sever misiniz?

1|0
17|70

En İyi Kız Görüşü

• Jonathan Swift bu sözünden dolayı

“Bir şeyi istediğimiz zaman hep onun çekici yanlarını görürüz, onu elde ettikten sonra da hep kötü yanlarını buluruz.”
    Jonathan Swift

3|5
    0|2
    • teşekkürler eig için :)

• Jonathan Swift ne zamandan beri filozof olmuş. Soruyu soranın felsefeden haberi olmadığını düşünüyorum.

• Yorumu beğenme diye bir şey yok mu ya -.- Son iki yorumu laykladım ben de ^^

Erkekler Ne Diyor 70

• Sun Tzu... Kendisi Çinli bir askeri deha ve filozoftur. Hiç savaş kaybetmemistir. Mecbur kaldiginda savasmistir. Karsisina cikan en kudretli ordular bile onun 1 askeri dahi olsa yenilecegini bildigi icin onunla karsi karsiya gelmekten hep korkmuslardir.

Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler.

İnsan doğası gereği zora düşmedikçe, yeteneklerini sonuna kadar kullanmaz.

Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın.

Favorim olan 3 sözü...

1|0
    0|0
  • Rene Descartes

0|0
    0|0
  • Montaigne Sebebi de bırakın bir filozofu en sabırlı insanın bile yaşayacaklarından daha zor bir hayatı yaşayıp, yine de hayatı deneme olarak görebilmiş nadide insanlardandır.

0|1
    0|0
    • Ne zorluğu çekmiş la. Adam aileden zengin

• Hayır biZzat Kitabı'nı Okudum. Ve adam ölümü hayatın parçası kabul etmiş biri.

• okuduysan ölümü çocuklarının ölümündeki çaresizliği sebebiyle kabullendiğini de görmüşsündür.

• 0|1
    0|2
  • Schopenhauer. İntiharı insanın gerçekleştirebileceği en büyük deney olarak görüp yüceltmekle birlikte götü bir türlü yememiştir :)

0|1
    0|0
  • Demirel;
    "Keraneleri kapatalimda millet bizimi miksin "

2|2
    0|0
  • Düşünmeye bir sınır çizmek için, bu sınırın iki yanını da düşünebilmemiz gerekirdi (yani düşünülmeye elvermeyeni de düşünebilmemiz gerekirdi.)
    Sınır, öyleyse, yalnızca dilin içinde çizilebilecektir ve sınırın ötesinde kalan düpedüz saçma olacaktır.

Dünya olup biten her şeydir.
    (Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus )

0|0
    0|0
  • Eflatun --- Kayıp kıta atlantis hakkında yazdıkları için çok ilgimi çekmişti ve bir çok konuda araştırma yaptım hakkında

1|1
    0|0
  • anştayn

0|1
    0|0
  • Rıdvan dilmen

0|1
    0|0
  • Ömer Hayyam, Nietzsche...

"Cennette Cehennemde Senin İçinde."Hayyam
    "Bir kez yürünmüş bir yola düşenlerin sayısı çoktur, hedefe ulaşan az."Nietzsche
    Şunu Da Eklemek İstedim
    "Tanrı yaptı demek kolaydır böylelikle soruyu cevaplamamıza gerek kalmaz."
    R. Dawkins

0|0
    0|0
  • Mevlana.. Yunus emre... Mimar Sinan..

1|1
    0|0
  • Friedrich Nietzsche hayat hikayesinin filmini izledim ve gerçekten etkilendim.
    En sevdigim sözüde ; "ama ayrılırken şu öğüdü vereyim sana ey deli ! bir yerde artık sevemiyor musun, ve sevilmiyor musun! oradan geçip gitmeli. "

1|1
    0|0
    • Hangi film?

• Nietzsche Ağladığında diye bir film kesinlikle öneririm büyük dersler cıkarabilirsin kusura bakma cok gec yazdım dışardaydım

• Descartes "Kesin olan bir şey var.

Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek.

Şüphe etmek düşünmektir.

Düşünmekse var olmaktır.

Öyleyse var olduğum şüphesizdir.

Düşünüyorum, o halde varım

1|1
    0|0
  • Kusur görenindir.

Neşet ertaş mekanı cennet olsun.

0|0
    0|0
  • yunus emre diyorum ben..

0|0
    0|0
  • Sokrates. Mekaniğin, hidroliğin ve integral gibi önemli matematik işlemlerinin temellerini atmıştır. "Çemberlerimi bozmayın" olayını da bilirsiniz, bu olayda kendisini çok yakın buluyorum kendime. Bu sebepten.

0|0
    0|0
  • kendimim diğerlerini çok sevdiğimi söyleyemem çünkü hepsi bir avuç zengin alkolik gaddar ve işsiz insanlar.3 extramı yuvarlarım kendi felsefeme bakarım :)

0|0
    0|0
  • Georg Wilhelm Friedrich Hegel dermişim şaka tabii ki

Farabi

0|2
    0|0
  • Friedrich Nietszche görüşleri düşüncesi hoşuma gidiyor ayrıca Adolf Hitlerin fikir babasıdır...

0|1
    0|0
  • Karl MARX

0|1
    0|1
  • arabi

0|0
    0|0
  • İmam Gazali-Mevlana-Yunus Emre-Saidi Nursinin suyumu çıktı

1|1
    0|0
  • Hegel

0|0
    0|0
  • aristoteles isminde bile gizem var çünkü

0|1
    0|0
  • göethe

0|0
    0|0
  • Nietzsche

1|0
    0|0
  • Epikürüs

Çünkü işte

0|0
    0|0
  • mustafa topaloğlu :D ("-dünyanızın ne mal olduğu şeklinden belli, hepiniz topsunuz")

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    40

Kızlar Ne Diyor 16

• Platon. Çünkü Sokrates' in fikirlerini ve isteklerini çok iyi gözlemleyip içselleştirdiğini düşünüyorum. Sokrates' in tüm değerleri de onda mevcut Haliyle.

2|2
    0|0
    • O zaman Aristo. Sonuçta o da platonun Öğrencisi

• Ama ben sadece öğrencisi olduğu için söylemedim @AizenS

• Anladım. Ama Aristo da aynı gelenekten geliyor. Hatta platoyu severim ama hakikati daha çok diyerek. Karşı çıkmış ide felsefesine

• konfüçyüs...
    Anaya ve babaya saygı
    İnsancıllık / merhametlilik
    Adalet
    Yazıtlar / ayinler
    Anaya ve babaya saygı, büyüklere hürmet, ahlak kurallarının başında gelen erdemlerdir. Her insan bu kurallara uygun yaşamayı amaçlamalı ve bunu çevresine, dostça, sevecen, ılımlı, güvenilir, dürüst davranışlarla göstermelidir. Konfüçyüs'e göre, "Yüce" insan olmanın ilk şartı, bu dört erdeme ulaşılması asla mümkün olmasa da, yılmadan gayret göstermektir. Gerceği görmek, çaba gösteren herkes için mümkündür. Bunun aracı da Konfüçyüs'e göre bilgidir. Bilgi sahibi olmak, insanların mevki durumuna göre ayrım yapmadan, herkese açık olmalıdır.

Konfüçyüs'ün öğretisi din değil, eski Wu-dinine dayanan etik felsefedir. Öğretisinde kesin bir hiyerarşi söz konusudur. İnsan ilişkilerinde birbirine itaat etmesi gereken gruplar şunlardır:

Vatandaş: Hükümdarına itaat etmeli
    Genç: Yaşlıya itaat etmeli
    Kadın: Kocasına itaat etmeli
    Çocuklar: Ana-babaya itaat etmeli
    Bu erdemlere ulaşmanın yolu bilgiden geçer. İnsan, hayatı boyunca, alçak gönüllülüğünü koruyarak, yeni şeyler öğrenmeye çaba göstermelidir.

0|0
    0|0
  • Friendrich Nietzche. Aykiriligi karsi gelmeyi seven bir adam zamaninda da okumustum onu severim

1|1
    0|0
  • Albert Camus

1|1
    0|0
  • Nihat doğan. Derin düşünüyor :D

1|0
    0|0
  • Georg Wilhelm Friedrich Hegel.

Marx da dahil olmak üzere birçok filozofun fikir babasıdır.

0|0
    0|0
  • Bana gore ismet ozel.
    anlamak icin kitaplarini okumak lazim.

0|0
    0|0
    • Kelime anlamı olarak filozoftur. Ancak genel Kullanım olarak filozof değildir. Düşünce adamıdır

• Haklisiniz. bu sebeple "bana gore" dedim zaten.

• sokrates.

0|0
    0|0
  • Tabi ki Karl Marx

0|0
    0|0
  • Immanuel Kant. ve de varoluşçuluktan Jean-Paul Sartre.

0|0
    0|0
  • Nietzsche

0|1
    0|0
  • Felsefeyi sevmem ama Nietzsche yi severim :d

0|0
    0|0
  • Felsefe seviyorum diyojen.

0|0
    0|0
  • Nietzsche

0|0
    0|0
  • Herkesin bildiğini bilmek hiçbirşey bilmemektir.

0|0
    0|0
  • Ikisinide sevmem

0|0
    0|0
Yükleniyor...