Neden yakılmak yasak? ben gömülmek istemiyorum !

açıkçası bir üyenin sorusundan etkilendim.

ben gömülmek istemiyorum kardeşim, yakılmak istiyorum !

biz neden gömülüyoruz, yakılmak neden günah?

verdiğim cevapta bunları yazdım ama:

"iyi o zaman seni yakıp küllerini savursunlar da yerin yurdun belli olmasın o zaman" gibi bi cevap aldım.

tamamen cahilliğimden soruyorum. bilgilendirecek olan olursa mutlu olurum.

saçma sapan cevaplarla kendini tatmin edecek olanlar: rica ediyorum başka yerde oynayın !

Güncellemeler:
seviyeli cevaplar veren tüm üyelere sonsuz saygılarımı sunuyorum. eksik olmasınlar beni bilgileriyle aydınlattılar.

soruyu anlamayıp beni dinsiz ilan edenler, size de saygılarımı sunuyorum :) elhamdürillah müslümanım. dinimi seviyorum. dinimde bir mantıksızlık görmüyorum. bir konuda bilgim yoktu beni aydınlatmanızı rica ettim beni zındık ilan ettiniz.

önce kafir diye mesaj gönderip sonra cevap veremeyim diye beni engelleyenler: size söyleyecek söz bulamıyorum :)

iyi akşamlar...

0|0
10|19

En İyi Erkek Görüşü

• Dinimize göre cenazelerin yıkanıp kefenlenmesi ve toprağa gömülmesi gerekir. “Kur’ân-ı Kerim’de bu işlemin insanoğluna Allah tarafından öğ­retildiği, kardeşinin cesedini ne yapaca­ğını, bir karga­nın hareketlerinden öğrenen Hz. Âdem’in oğlunun, “Yazıklar olsun bana, şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini göm­mekten de mi aciz kaldım!” dediği an­latılır. (Maide, 5/31) Başka ayetlerde de ölünün gömülmesi gereğine dolaylı olarak işaret edilmiştir (Tâhâ 20/ 55, Mürselât 77/25-26; Abese 80/21-22) Ölünün toprağa tevdi edilmesi çevre temizliği, sağlık, insanın saygınlığının ko­runması ve ölümü hatırlatma türünden birçok hikmetler taşımaktadır.”

Bunun yanı sıra insan cesedi ile ilgili olarak Peygamberimizden şöyle bir hadis rivayet edilmiştir:

“Ölünün kemiğini kırmak, onu diri iken kırmak gibidir.” (Muvatta, Cenâiz 15; Ebu Davud, Cenâiz 58-60; İbn Mâce, Cenâiz, 63)

Yani diri iken bir kimsenin kemiğini kırmak nasıl caiz değilse ölünün kemiğini kırmak da caiz değildir. Cesedi yakmak da bu kapsamda değerlendirilebilir.

10|2
    1|1
    • yeterince net bir cevap.

• niyesimi var hepsi belirtilmis zaten yukarda kac ayette farkli sebepler hikmetler belirtilmis bir durumdan dahi degil cokca durumdan dolayi bu yasak dinimizde hadi hepsini incelemen gerekti diyelim peygamberimizin hadisi buna yeterli bir cevaptir zaten manasini anlamadim demiceksin herhalde?

• başka lafa gerek kalmadi.

Erkekler Ne Diyor 18

• "Ölünün kemiğini kırmak, onu diri iken kırmak gibidir." (Muvatta, Cenâiz 15; Ebu Davud, Cenâiz 58-60; İbn Mâce, Cenâiz, 63)

5|0
    0|0
  • milangaz bacı: bazen insanlar ölen yakınları çok özlüyor. onlarla konuşmak istiyorlar ama konuşamıyorlar tek tesellileri mezarı başına gidip kendi kendine konuşmak. en azından sabit bir yeri var. o seni duymasada sen derdini anlatıyorsun.. insanların ölen kişilere bile saygısı olmazı lazım. bir çok nedeni vardır bunların.

4|0
    1|0
  • Burda tam açıklama yapanlar olacakdır.Ama aklıma şu şiir geldi. link sürçü lisan ettikse af ola.

2|0
    0|0
  • yakılmak isteyenler öldükten sonra dirilişin olmayacağına inananlardır yada tekrar dirilmemek için yakılmak isterler ama malesef ki asıl hayat ölümden sonra başlıyor ister yakıl ister boğul farketmez..ayrıca ölüye duyulan saygıdır gömülmek

4|1
    2|0
  • benim vasiyetim var bütün organlarımı bagışlasınlar ve kalanını yakıp denize savursunlar diye

1|1
    1|0
    • ben de 18 yaşıma girdiğim gün tüm organlarımı bağışladım. duyarlı insanlar olduğunu görmek güzel :)

• öldükten sonra beni çöpe atın diyorum kimse dinlemiyo.insanların gelenekleri, inandıkları senin düşündüklerini önemsemeyecek kadar kör edebiliyor gözlerini.

2|0
    2|0
  • türkiyede yaşayan herkes müslüman olduğundan yakımak yasak

3|0
    1|0
    • "türkiyede yaşayan herkes müslüman olduğunda"

Nihat Doğan was here.

• bende diyorum işte herkesi müslüman olduğunu ve gömülmek istediğini sanıyorlar. açıkçası dini gerekçesini bilmyiorum

• ovvv pardon airwick ! gereksiz insan tipi o kadar çok ki buralarda... seni de onlardan biri sandım kusura bakma :(

• sana bunu sorduran nedir onu merak ettim ben, neden yakılmak? "Iyyy.. o pis toprağa girmem ben" triplerimi :P

1|0
    3|0
  • dinimizce yasak olduğu için biz müslümanlar yakılmıyoruz.seni bilmem ama

2|0
    2|0
    • bak yavru ceylan yukarıda da yazıyo neden yakılmıyoruz diye tamam? yasak olduğuu ben de biliyorum

• aç oku burdan yalan yanlış bilgiler toplucana al eline kur'anı hepsi yazıyor orda..

• arkadaşlar kaynak bildirerek bildiklerini paylaşmış sağolsunlar

• Güncelleme için: Normaldir ülkenin hali bu boşver.

1|0
    0|0
  • ülkemizde kremasyon izni henüz yok bildiğim kadarıyla ama yakın zamanda krematoryum açılacaktır buna eminim. ve birsürü insan da müracaat eder. şahsen ben de öldükten sonra artık yeryüzünde yer kaplamak istemeyenlerdenim. küllerimi nereye döktürürüm kim savurur ona karar vermedim ama gömülmekten daha mantıklı geliyor :)

0|0
    0|0
  • Ölümlü faniler düşünsün ..lol

4|1
    4|1
  • bazı beyinsizlerin insanlığa faydası yok bari ekosisteme faydası olsun die düşünüldüğünden olabilir.

0|0
    6|0
  • İsteyen yakılıyor. Saçmalıyorsun. Kremotoryum diye yaz...Adresini bul..

0|0
    0|0
    • nezaket lütfen. saçmalıyorsun falan... düşüncelerime katılmak zorunda değilsin ama saygı duymak zorundasın. sana düşüncelerimi beğendirmek zorunda değilim.

ben yakılabilir miyim yakılamaz mıyım diye sormadım. bak yukarıda yazıyor, fazla dikkat gerektiren bi şey değil yakılmak neden günah diye sordum arkadaşlar da kaynak bildirerek sebeplerini açıkladı sağolsunlar.

bir dahaki sefere daha seviyeli bir yazışma olması dileğiyle...

• Gelenek ve göreneklerimizden dolayı. Türkler tarihin hiçbir zamanında yakılmamıştır. Cesede saygısızlık sayılır. Ceset niye yıkanır? Diğer tarafa temiz gitsin diye. Mantıken bakarsan toprak altında yıkasan da kirlenir anladın ?

0|0
    1|0
  • Yanarak ölürsen küllerini mi gömecekler acaba.Paradoksa girdim.

2|0
    1|0
  • www .youtube .com/ watch?v=WKiekiVnnos

0|0
    1|0
  • Valide beni yakın ölünce dedi. Eyvallah dedik bizde.

Ben de anlam veremiyorum açıkcası.

1|0
    2|0

Kızlar Ne Diyor 10

• islama göre öldükten sonra da bedene eziyet günahtır ve yakılmak bedene eziyet gibi görülebilir. o yüzden yakılmaz ve gömülür.

hadis vardır. ölünün kemiğini kırmak diri iken kırmak gibidir diye.

4|2
    0|0
    • yürü beeeee... mantıklı cevap veren tek üye olduğun için sana öpücüklerimi, sevgilerimi, + 1'lerimi gönderiyorum :*

• sende öleceksin

hakka geri döneceksin.

dalgalı saçların solacak yüzün gözün buz tutacak

seni cicili bicili şampuanlarınla değil saf suyla yıkayacaklar parıltılı ve gösterişli elbeselerinin yerine boyunca beyaz bir kefen giydirecekler söylesene sosyete kızı yanında neler götüreceksin parlak takılarınımı kuş tüyü yastığınımı

kendini fazla yükseklerde tutma köşk güzeli

hepimiz topraktık yine toprak olacağız

hepimiz topraktık yine toprak olacağız

arkadaşlar dostlar yalan orda yalnız kalacağız

1|1
    2|0
  • cünkü yakilirsan bi mezarin olmaz bi mezarin olmazsa allah sana kabir azabi yapamaz. nekadanda mantikli cevap verdim.

4|2
    2|3
  • İnsan oğlu topraktan yaratıldı.. Ölünce yakılması İslam dininde Haram'dır..

Ve insan ölünce bu yüzden toprağa verilir.. Daha pekçok açıklaması var tabiki..

2|0
    0|0
  • nasıl istiyorsan öyle yap :D

0|0
    0|0
  • Ben mumyalanmak istiyorum ama bakalım ya kısmet.

0|0
    1|0
  • Küllerini ganja da atalım mı?Dinimizde ölünün bile kıymeti var,tamam ruh gidiyor ama...

0|0
    0|0
  • Beni de denize atsınlar

0|0
    1|0
  • İyide yakılınca bütün bedenin kemiklerin kül olduğunumu sanıyorsunuz..geriye yanık bir beden kalıyor onuda gömüyorlar her halükarda kabire giriyorsun..

0|0
    0|0
  • Müslüman değilsen yaktir kendini. Müslümanlıkta böyle bişey yok.

1|1
    3|0
    • bak yukarıda yazıyo yok da neden yok diye. cevabını verenler de oldu sağolsunlar. mesele benim müslümanlığım değil

Yükleniyor...