Ateist arkadaşlar bakabilir mi?

eğer yaratıcı, ahiret, mahşer günü kavramları bir yalandan ibaret ise, doğumda ya da ergenliğe girmeden ölen çocuklar neden dünyaya gelmiş oluyor?

0|0
6|11

En İyi Erkek Görüşü

• Bahsettiğin şeyin din ile alakası pek yok. Biyoloji ile alakası var. Her çiftleşmeden başarılı bir sonuç alınamaz. Bazı durumlarda embriyonik dönemde ölebilir, bazı durumlarda doğum sonrası birkaç yıl içinde ölebilir. Bu canlılar hayata tutunamıyorlar. Din ile bağlantısı var ise de şöyle;
    Allah onları ibadet etsin diye yarattı ama yine Allah, onları ibadet edemeden öldürdü.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• bir kere ateist isen ahirete mahşere inanmazsın. ve ateist allah inanmadığı için onun herkese bir kader ömür biçtiğine inanmaz.

1|0
    0|0
    • ateist misin

• arkadaş deist ve düşüncesi cok mantıkllı

• ben ateist degilim ama sorun cok mantıksız dünyaya gelmelerinin bir nedeni mi olması gerekiyo biz niye geliyoruz? biz de ölebiliriz ya da ölebilirdik

0|0
    1|0
  • Neden onlara bu soruyu soruyorsun inançlı biri olarak bilmediğimiz okadar sey var kı bence burada zaman kaybı

0|0
    0|0
    • belki düşünüp iman sahibi olurlar soru sayesinde

• Anlıyorum vesile olmak istiyorsun Allah razı olsun.. Bu soruya cevap verebileceklerini sanmıyorum. Allah akıl vermiş eğer aklını kullansalardı şu an Ateist kavramı olmazdı ;)

• Soru bu şekil mi emin misin?

0|0
    0|0
    • bu kadar cevap alıp güncellemediğime göre kesinlikle evet

• evet

• Bak adaletsizlik buradan basliyor aslinda. Ateistim ben. O bebekken olen insanlar direk cennete gidecek diyorsunuz degil mi? Bende kucukken öleyimde cenneti garantileyim ama neden yasadim? O olen bebek belki buyuyunce cok gunah isleyip cehennemlik olacakti? Adaletsizlik degil mi bu? Bu benim sorgulamamda katkisi olan dusuncelerden.

0|0
    0|0
    • imanlı birisi olarak o sorunun cevabını ben de bulamadım

• Bilmem ben inancliyim

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Ben aslında tamamen kader konusunda bu aralar düşünüyorum... ve madem böyle olacaktıda ya da şöle olacaktıda ve yaradan bunu biliodu niye olduyu düşünüyorkeneee! The Theory of Everything (2014) ve Interstellar (2014) gibi bazı filmlerdeki zamanın bilimsel pozisyonu ve biz insanların zamanı düz bir çizgi olarak algılayışımızla alakalı olarak iyice bir boşluğa düşmüş bulunmaktayım... Ya bunların tamamı algımızın ötesinde anlık birşeyse? Tam cevabı olmadı belki ama içimden yazmak geldi

0|0
    0|0
  • Allah varsa sen neden varsın?

0|0
    1|0
    • yarattığı için varım

• imanlı insanlar için dünya hayatı sadece sınav yeridir, yani bu dünyada mutlu olup olamayacağının garantisi yoktur, yaşadığının ve yaptığının karşılığını ahirette kesinlikle alacaksın bütün dinler de böyle bildirilmiştir, farklılık güzeldir ama devamlı azapta kalmak da kimsenin razı olmayacağı bir durumdur

• İnançlı insanların neyi neden yaptıklarını çok iyi biliyorum. Ama sorun şu ki inançlılar inançsızları anlamaktan çok uzaklar. Dinsel öğretilere inanmamama rağmen asla bir rahatsızlık hissetmiyorum. Ve ölümden sonrası için de bir endişe taşımıyorum.

• Yaşından ötürü abi diyerek başlıyorum ama bir alaka göremedim. Biraz açıklarsan sevinirim. Müslümanım bu arada. Ateistlerle 2 sene beraber yaşamış düşünme şekillerini sebeplerini sonuçlarını bilen bir müslüman. Cevap verebileceğimi umuyorum.

0|0
    0|0
    • ateist gibi düşünmeye çalıştığımda olmamaları gerektiği kanaatine vardım

• ateist gibi düşünürsen hiç öyle bir şey yoktur ki zaten

• Kesinlikle. Ölümlere de anlam bulmak zorunda değiller. Çoğunluğu evrenin rastlantı sonucu oluştuğunu düşünen bir kitleye doğal bir olayı anlamlandırmasını söylemek başlıbaşına bir anlamsızlık olur zaten. Onu anlamlandırması gereken biz inananlarız.

• Bu cocuklarin Anne ve Babalari cinsellik yasamiz ondan dünyaya gelmisler.
    Bir insanin varliginin arkasinda derin bir anlam yok.

Cinsellik sonucu, eger ortada bir engel yoksa, bir insan ortaya cikar.
    Cevap bukadar basit.

0|0
    0|0
  • bu soruyu size sormak gerekmiyor mu? madem sorumlu değiller niye doğdular diye?

0|0
    0|0
    • yaşadığı hayattan sorumlu

• sorun o kadar mantıksız ki.. hayattan ille de sınav sorgu gibi bir anlam çıkaranlar dine inananlardır. örneğin bir ateist doğayı çevreyi yasaları sorgulayıp öğrenir ona göre hayatına bir anlam katmaya çalışır ama dinler bazen tuhaf şeyler iddia ederler.. mesela sen canlılara bakarsın hayat mücadelesi veren bir milyon tür görürsün, din der ki şu kertenkele şöyle şöyledir öldürmek sevaptır? ne anlayacaksın şimdi bundan? yani geldik gidiyoruz hayatı algılamaya çalışıyoruz, olay bu

• Sorun hiç açık değil

0|0
    0|0
  • Anasıyla babası çarpıştıkları için.

0|0
    0|0
  • Anne ve babanın cinselliği ve korunmamalarından dolayı.

0|0
    0|0
  • zatürreden ölmüştür...

0|0
    0|0
  • ne alaka acaba?

0|0
    0|0
    • gereksiz bir durum olmuyor mu bu insanların var olması?

• ateizmde bile sebepsiz hiç bir şey var olmaz, Kuranı kerimi de okudum ayrıca düşündüm akıl ve vicdanım bunun doğru olduğunu söyledi, ayrıca ben de körü körüne inanmam desen bana ahzap suresi 50. ayeti acıkla açıklayamam

• herşeyi bilimle açıklayabilirsin ama din herşeye cevap veremez.. bir yaratıcı vardır olabilir.. ama din diye birşey yoktur.. Allah insanlara cennete gitmek için bana ibadet edin gibi bir şey isteyecek kadar egolu bir varlık mı.. böyleyse bunun eski imparatorluklardaki yöneticilerden farkı be kalır ki?

Yükleniyor...