İnsanlar neden dinlere inanıyorlar?

Sizce insanlar allahı sevdiği için mi yoksa cehenneme gitmekten korktukları için mi iman ediyorlar.?

0|0
12|19

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle cennet ve cehennem olmasaydı kimse iman etmezdi ! Şimdi bile milyonlarca insan iman etmezken sen dünyanın nasıl bir hal alacağını hiç düşündün mü ? Bütün dünya Spartacus adlı dizideki gibi bir hal alırdı. :D

Nasıl okulda sınavlara girince iyi not ve kötü not almak gibi seçeneklerin olduğu için çalışıyorsan bu dünya da öyle işte ! Dersine çalışan cennete, çalışmayan cehenneme gider. Zaten cennete gitmek için de Allah'ın rızasını kazanmak için iyilikler yapılır. Allah'ın rızasını kazanmadan ve gösteriş ya da yaranma amacıyla yapılan eylemler sevap yazılmaz ve nasibi olamaz ! Cehennem korkusu zaten Allah'ın bir emridir . Cehennem'i de Allah yarattığına göre azap Allah'ın azabıdır ve biz korkmak zorundayız.

2|0
    1|1
    • peki ben hiçbir dine mensup olmayıp cok iyi biri olursam bana mükafat var mı?

• Hayır kardeşim maalesef yok. Çünkü İslam'a mensup olamayan bir adam Allah'a inanmıyor demektir ve Allah'a inanmayan bir adam ebedi cehennemde kalacaktır. Cennet ancak ve ancak Müslümanlar için hazırlanmıştır benim inancıma göre.

• orada yanlışın var kardeşim tüm yahudiliktede hristiyanlıktada islamdada Allah a inanç vardır değişen tek şey peygamberlerimizdir

Kızlar Ne Diyor 12

• ben cehennemden korkuyorum

0|1
    1|1
  • insanoğlu mucizeleri sever, herkesin tutunduğuna tutunmak ister, birlik kuvvet demektir ya. herkes kurtulacaksa cennete gidecekse o da gitmek ister. Allah'ı tanımadan nasıl sevecekler ? emreden amir gözüyle bakıp korkuyorlar daha çok. oysa tek yapılması gereken şey bilmek ve sevmektir.

1|0
    0|0
  • İnanma insanların samimiyetine, menfaat hissi ile gelirler vecde

Eğer vaad etmeseydi cenneti, Allah'a bile etmezlerdi secde..

Mehmet Akif Ersoy

:(

1|1
    0|0
  • ben kendi adıma cevap vereyim ne cehennem korkusu ne de bi çıkar söz konusu ibadet ettiğimde Allah'ı sevdiğim için onun da beni sevmesi için ona yakın olmak için, ona ihtiyacım olduğu ve bana yardım edebilecek tek O olduğu için yaparım ibadetimi

0|1
    0|0
  • Çünkü her başım sıkıştığında sadece o geliyor aklıma,ondan başkasına güvenemiyorum.Ve doğru bulduğum her şey dinimizde var.Bu durumda sevgi mi oluyor?

0|0
    0|0
  • ihtiyaçtan ötürü inanıyorlar...

0|0
    2|1
  • hepimiz cehenneme gideceğiz.benim Allaha inancım sonsuz..

0|0
    1|0
  • insanlar allahı sevdiği için cehenneme gitmekten korkarlar

0|0
    1|0
  • kuvvetsiz oldugumuzda tutunacak bir seyimiz olsun diye.

0|0
    1|0
  • Neden dünyaya geldik diye düşünen var mı hiç. Herkes dünyalık zevklerin peşinde. Ama bu dünyaya gelmemizin asıl sebebinin yalnızca Allah'a ibadet etmek için olduğunu bilen var mı?

0|0
    0|0
  • Allah bizi bizden daha iyi biliyor. Kuran-i Kerimde bir cok ayette Allah, bahsederek bizim sakınmamız gerektiğini, Cennet'ten bahsederekte bizi daha iyi Müslümanlar olmak için teşvik ediyor. Allah bize iki yol olduğunu, ve ikisinden birini seçmemiz gerektiğini gösteriyor. Bizde Allah'ın rizasını kazanmayı ve cennet yolunu seçeriz. Ama iman bam başka birşey. İnsanoğlu o kadar bencil ki, hep kendini düşünür. Allah'a şükür borcumuz var. Bizi o kadar güzel bir şekilde yaratmış, ve bu kadar nimet vermiş, biz bunları görmezlikten geliyoruz. kötü günlerimizde Allah'a dua ederiz. Ondan yardim isterız ama iyi günlerimizde hic dua etmek aklımıza geliyor mu?Gelmiyor. Ben genel anlamda yazdım. Elbette bunları yapan Müslümanlar vardır.

Bir namazım, bir duam, birde eski seccadem, hepsi hepsi bu kadar, işte benim sermaye.

- Necip Fazıl Kısakürek

1|0
    1|0
    • cehennemden bahsederek*

• İslam erkeklerin isine geliyor cünkü .

0|1
    2|0

Erkekler Ne Diyor 18

• İman etmek için birçok neden vardır.Bize bu kadar nimeti karşılıksız veren,muhtaç olduğumuz şeyleri emrimize sunan herşeyden üstün olan yaratanını Sevmek en olması gereken şeydir.Aksi takdirde nankörlük etmiş oluruz.Allah iman etmemiz için sadece cehennemi değil cenneti de vaddediyor.Altından ırmaklar akan sınırsız nimetlerle dolu bir cennet.Korkmakta gerekiyor tabiki..Düşünsene bu dünyada korktuğun her ne ise uzay,kainat herşey dahil neden korkuyorsan onu yaratan da Allah..Ondan bu kadar korkuyorsan onu yaratandan korkmazmısın...

0|0
    1|0
  • seviyorum böyle soruları.

1|1
    1|0
    • sence hangisi ağır basıyor.

• sevgi falan yalan.amiyene bi tabir kullanmak zorundayım burda mazur görün " sadeceg*tkorkusu "..

• gördüğüm bi çok insan cennete gitmek için sevap işliyor. ben asla öyle olmadım. bi çıkar için sevap işlemedim. insanlara kimi zaman yardım ediyorum. sevap kazanıp cennete gitmek için değil. insanlık görevim olduğu için yapıyorum. cehenneme gitmekten korkuyorum evet ama sırf ödüllendirileceğim için sevap işlemiyorum

0|1
    2|0
  • Eğer insan hazırsa ölümden korkmaz ..

Ve insan boşlukta olduğu için Allah'a inanır .. Tüm varlıkların, bu evrenin, soluduğumuz havanın bir sahibi var .. Bunları yaratan biri var, yaratıcısı var ..

0|0
    1|0
  • Din, cahil insanların toplum düzenini bozup anarşi yaratmasınlar diye uydurulmuş zırvalıkların soyut adıdır.. Ha kafası çalışan adam da anarşi isteyebilir fakat onun istediği anarşi sistem karşıtlığından öteye geçmez

1|2
    3|1
  • inanmak insanın doğasında var ..

0|1
    1|0
    • o eski devirlerdeydi . artık herseyin acıklaması var

• Bilinemez mi?Bilinebilir.Ama O Zamanda Bilinebileceklerin Sayısı Azdır.Sen 700 lü 800 lü Yıllarda Şu Bilgiyi Kesin Olarak Söyleyebilir misin Kardeşim? link Burayı Komple Oku.Dünya Bi Öküzün Boynuzunda Dedikleri Bir Zamanda (Hatta Daha Öncesinden Bahsediyoruz) Böyle Bir Şeye Ne Diyebilirsin?Yorum Senin.Lütfden O Sayfayı Komple Okuduktan Sonra Düşünceni YAz Kardeşim..

• uleeeeeeeeeeen gidin başka yerde yazışın

mehmet akman kardeşim uğraşma bende çok mücadele ettim ünide bu kafalarla nato kafa nato mermer

• cahiller güce tapıyor sanırım.

1|1
    1|0
  • çoğunluk korkudan

1|1
    1|0
  • "Cennet paralı askerlerle doludur." diye bir söz vardır bilir misin ?

0|1
    1|0
  • Küçük yaşlarda empoze ediliyor

0|0
    1|0
  • Din uyusturuyor insanı ya

0|1
    2|0
  • İslam dinine inanıyorum çünki çok güzel ahlaki kuralları var ve bir psikolojik rahatlık kaynağıdır ayrıca günümüzde birçok şey bilimsel olarakta ispatlanmıştır

0|0
    1|3
  • bence her ikiside ..

0|0
    1|0
  • ben ineğe tapıyorum

0|1
    2|0
  • Ucunda cennet vaat edilmese kimse inanmazdı

0|0
    0|0
  • Kişiye göre değişir.

0|0
    1|0
  • Bunun tek kaynağı korku. Korku insana herşeyi yaptırırmış. Buna bir saçmalığa inanmak da dahil.

0|0
    1|1
  • farkındalıkları henüz oluşmamış olduğundan, sürü olduklarından. kolaycı olmalarından, düşünmek, çabalamak yerine herşeyin yapıldığı edildiği sınırların belli olduğu, bunun dışına çıkarlarsa ceza içinde kalırlarsa ödül olan bir sistem cazip geldiği için

1|0
    0|0
Yükleniyor...