Moğol İmparatorluğu hakkında düşünceleriniz neler?

Cok kisa zamanda imparatorluklari gelisen ve hic bir araya gelemeyen Mogol boylarini bir araya getiren Cengiz Han hakkinda düsünceleriniz nelerdir?

Simdi diyeceksiniz ki abicim biz Türk tarihini bilmiyoruz Mogollardan bizene..

Olabilir haklisiniz ancak ben tarihle cok ilgili oldugumdan ötürü bu soruyu sorayim dedim bir süredir Mogollarla cok alakaliyim son izledigim Marco Polo isimli dizidede Kubilay Hanligini isliyor Muzikleri filanda hosuma gitti baya..

Sizce Cengiz Han eger ölmeseydi Sinirlarini nereye kadar genisletebilirdi?

Ve sizin dogu kültürü ile alakali beyendiginiz muzikler var mongol muzikleri paylasirsaniz memnun olurum.

ve söz ettigim diziden bir kisa sarki:)

https://www.youtube.com/watch?v=pIwbizWx_I8

Güncellemeler:
Guncelleyelim tarih meraklisi arkadaslari gorelim

0|0
5|39

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 5

• Moğolların barbar olduklaru ve böyle nam saldıkları bilinir. ayrıca bilimede saygısı olmadığını biliriz. hatırladığım kadarıyla nizamiye medresesindeki bir çok el yazması kıymetli eseri iatilaları sırasında yakmışlar ve zararlar vermişlerdir

0|1
    1|0
  • İskender Pala od'da moğolların yarattığı yıkım tüm derinlikleriyle anlatılıyordu. Onlardan nefret etmeme vesile oldu. Cani, acımasız, vicdansızlarmış. Çok canlar yakmışlar. Kısaca iyi ki yıkılmışlar.

1|1
    0|0
  • tarihle ilgili şeyler dikkat gerektiriyor. ince ayrıntılar varr

0|1
    0|0
  • Çok karakterli.
    Idolüm her konuda..

0|1
    0|0
  • Turklerin kokenleri mogollara dayaniyo diye biliyorum

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 38

• O zamanlar sınır genişletme denen şey, önüne insan çıkmayan her yeri kendi toprağı sanma üzerinden oluşuyor.

0|2
    0|0
  • Moğol İmparatorluğu, Birleşik Krallık'tan sonra dünya üzerinde en çok toprağı olmuş devlettir. Yaklaşık 34 milyon metrekare toprağa sahip olmuşlardı. Ve bu sınırlar birleşikti. Birleşik Krallık gibi ayrı değildi. Birleşik Krallığın o dönemin son teknolojisi sayılan silahlarıyla zor fethettiği yerleri, Moğol İmparatorluğu kılıç, kalkan ve at ile fethetmiştir. Aynı zamanda Moğol İmparatorluğu hükümdarı olan Cengiz Han, fethettiği yerlerin bazılarını ormana dönüştürerek doğaya katkı sağlamıştır. Moğol İmparatorluğu hakkında yanlış bilinen bir şey vardır. O da Moğolların Türk olduğu algısıdır. Doğrusu budur:

1 - Moğollar, Türklerin atası veya Türk değillerdir. Zamanında Moğollarla aynı yörede yaşadığımızdan aramızda kız alıp verme olayları olmuştur. Cengiz Han da böyle bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Hem Moğol hem Türktür.

Moğol İmparatorluğu, çok insan öldürmesine rağmen başarılı bir devlettir. Özellikle Cengiz Han gibi bir askeri dehaya saygım sonsuzdur.

Günümüzdeki Moğollar ve Moğolistan hakkında: Rusya tarafından asimile edilmiş bir devlettir. Başkent Ulan Batur'u bir köy sanabilirsiniz. Halkın çoğu komünisttir. Ülkede Rus kültürü baş gösterir. Zaten az olan erkek nüfusu, vodka içip aylak aylak gezdiği için kazalar nedeniyle daha da azalmaktadır. Türkleri sevenleri vardır, sevmeyenleri de vardır.

Trajikomik bir haber: Moğolistan, geçtiğimiz yıllarda bizden 20 bin erkek istemişti.

0|1
    0|0
  • Tarihle ilgili felan değilsin. Terbiyem el verse Cengiz Hana ana avrat dümduz gidecem. Cengiz Hanin 200.000 kisilik koca ordusunu 7000 köylüyle Pervan Daği eteklerinde dunyada esi gorulmemis askeri taktiklerle zafer kazanan efsane komutanimiz varken ne bu Cengiz Han hayranligi? Arastir bul Celaleddin Harzemsahi.. Emin ol Cengiz Handan cok daha zekinyetenekli ve cesur bir kahraman! Surekli Anadolu Selcuklu ve Emevi Halifeliginden ihanete ugramasiyla yenilgiye ugradimYoksa Cengiz Han bu adami gecemiyordu

0|2
    0|0
  • cengizhan bambaşka bir adammış...
    adam gittiği yerlerde yeni bir ırk ortaya çıkarmış resmen.

her şeyi iyi güzel de şu iskenderiye kütüphanesini yakmayacaklardı...

0|1
    0|0
    • Kendi kulturunu yayma dusuncesi yuzunden

• koskoca tarihin a. q. dular...
      kendi kültürünü yine yay da neler vardı kimbilir o kütüphanede :(

• Türkler hiçbir savaşı kaybetmezlerdi, kendi ırklarıyla evlenselerdi. Demiş Cengizhan. bu adam gibi biri geçse başa imparatorluğa falan gerek yok düşman bırakmaz etrafta ya ölür ya öldürür. Ama benim tahminim bu adam dirilip gelse bizim gibi bir Türk ırkı olduğu için hiç uğraşmaz bile

2|1
    0|0
  • Dünyanın dengesini bozdu. BS olup gitsin.

0|1
    0|0
  • Okçuların efendisi adlı cengizhanın hayatını anlatan kitabı okuduğumda çok heyecan ve merak duyduğum ama araştırıpta türk olmadıklarını öğrendiğimde merakımın söndüğü imparatorluktur okçuları çok sağlamdır bizim turan taktiğine benzer bir taktikleri vardır ayrıca söylendiği kadar barbar değillerdir zamanında saldırdıkları şehirlere teslim olmaları için üç gün verirlermiş birinci gün teslim olurlarsa herkez yaşamaya devam eder ikinci gün teslim olurlarsa erkekler ölür üçüncü gün teslim olurlarsa sadece kadınlar ve çocuklar yaşar teslim eğer teslim olmazlarsada tüm şehri yakıp yıkarlarmış başarısınıda ordu sistemine borçludur fakat onu burada anlatırsam baya uzun sürer :) bu arada Okçuların efendisi adlı kitabı da öneririm

0|1
    0|0
  • yavaş düşünen insanlardır

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • Bir zamanlar ortalığı öttürmüş!

0|1
    0|0
  • Her genişleme, parçalanmaya açılan bir başka davetiyedir...

... ama bunu Cengiz Han gördü ki; "başkaları parçalayacağına, ben evlatlarım arasında bölüştüreyim" dedi... :)

1|1
    0|0
    • Bence en iyisini yapti gerci onlar babalari gibi mogol kulturunu yayamadi aksine bulundugu ulkelerin kulturlerini benimsediler ornegin kubilay hanligi mesala

• Çağatay Hanlığı kalaydı iyi idi... :)

• Tarih meraklısı değilim tarihin bedene girmiş haliyim çok severim her neyse bence daha genişletirdi ama hani olaya şu yönden bakmak lazım o yaşasabaşkası çıkıpta kafa tutar durdurur hatta toprakları ala bilirdi moğol istilasından kurtulan boy KAYI bence o kadar küçük olmasa rahat indirirdi hem o ölmese çok acımasız katlediyomuş yaav bide moğol filminde vardı değişik sesler çıkarıyolar onu sevdim

0|1
    0|0
  • türklerle moğolların hiö bir alakası yoktue helede cengiz han gibi kanı seven gaddar hükümdarı atamız olarak kabul edecek değiliz moğallar bütün camileri medreseleri kütüphaneleri yakıp çoluk çocuk herkesi katleden acımasız sadece korku salan iprenö ötesi bir imparatorluktur ve yazıklar olsun ki çocuklarına cengiz ismini verene ben doğruları ve iyileri savunurum cengiz zallimini değil

0|1
    0|1
  • Moğol değil belki ama en sevdiğim kırgız şarkısı: https://www.youtube.com/watch?v=odsx4WIAjGE

0|1
    0|0
  • Hacı o adam manyak ya. Dünya'da o sınırlara ulaşmış hiçbir devlet. YOK. Cengiz Han'ı sevmem ben. Ama gerçekten mükemmel bir kumandan. Mükemmel bir devlet adamı.

0|1
    0|0
  • Valla CengizHan önce bir TÜRKtü. Cünkü sadexe TÜRKlerde kağan, Hakan ve Han vardı. Ama Mogollarda TÜRKler gibi ayni boydan geliyorlar Hunlardan ;)
    Mogollarla biz TÜRKler akrabayiz... Onlarda birer kurt bizde birer kurduz gökbörüyüz kizlarimiz asena

0|2
    0|0
  • Bence maksimum seviye de genişlediler Atlantik'ten, Pasifik'e kadar.. Belki Orta Doğu ve Mısırda ki yenilgilerin acısı çıkartılabilirdi.

0|1
    0|0
  • Fesli amcanin lanetullahi aleyhim dedigi cengiz han, torunu hulagu han, hepsinde turkluk vardir. Ve hic bir katliami bosa degildir. Cokta severim :)

0|1
    0|0
  • Moğol İmparatorluğunun yarısından çoğu Türklerdir. Ama bazı araştırmayan kesim gelmiş Moğollar Türk değillerdir diyorlar. Yazıtları falan inkar ediyorlar ne diyeyim daha ben.

0|2
    0|0
    • Bunu bende duydum hani inkar olsa bile belki asker komutanlarindan Türk olanlar vardir

• İslam dünyasına çok zararları oldu

0|2
    0|0
  • marco polo sayesinde fikrim oldu yazacaktım ki zaten videosunu yapıştırmışsın helal olsun kanka doğru yoldasın =)

0|1
    0|0
  • Moğollar İslam a büyük darbe vurmuştur

0|1
    0|0
  • lakabı moğol olan biri olarak tüm dünya bizim olurdu sınır diye bişey kalmazdı zaten biz sınırlarınızda sorunlar varsa sınırlarını genişletin diyen milletin mensubuyuz.

0|1
    0|0
  • 3 yüzbin çinliyi 1ay gibi bir sürede kılıçtan gećirerek hayirli bir iş yapmiştır

0|3
    0|0
  • Hayvan sürüsünden farksız, ne düşünücem başka.

0|1
    0|0
  • bence dünyayı ele geçirirdi oğluda iyi ilerletti ama torunu batırdı imparatorluğunu hem çok daha iyi olurdu tek dil tek millet olurdu dünya

0|1
    0|0
  • Selçuku ve Abbasileri kısaca İslam alemini yüzlerce yıl geriye götüren en büyük başarısı zalimlik olan devlet

0|1
    0|0
  • Cengiz Han'ın Türk olduğunu okumuştum, şimdi tam hatırlayamadım kaynağı.

0|2
    0|0
  • Moğollar olmasaydı Osmanlı belki de hiç olmayacaktı.

0|1
    0|0
  • Katliamcı bir köpeğe sempati duyman şaşırtcı iranda birgünde bir milyon insanı katleden pislik benim gözümde toplamda öldürdüğü insan sayısı 40 milyon

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    8
Yükleniyor...