Türkler neden şarkı yapamıyor?

Bazen yabancı şarkılar dinleyip "çok güzel sesleri var, keske benim de sesim güzel olsa" deyip üzülüyorum. sonra türkçe bir şarkı duyup "oha bu şarkı mı? Ben de şarkıcı olcam anasını satiyim" diyorum. Ben keske sesim güzel olsa da süper şarkılar yapsam derken bazıları seslerini boşa harcıyor. örnek vercek olurasam rafet el roman. Adamın sesi süper ama yaptığı şarkılar kötü. Mesela demet akalın..
Ne sesi var ne de sarkilari güzel ama meshur sarkici. Nesini begeniyolar anlamadım ki
Zevkler ve renkler tartışılmaz ama anlamıyorum yani."nerdesin askim? Burdayim askim." Bu ne l*n "yatcaz kalkcaz hop ordayim" falan. yani bunun adi resmen beleşcilik. hic ugrasmamis aksam yatarken aklina gelmis sarki diye bize kakalıyor. Neyse şimdi "türk sarkilarini sevmiyorsan terket türkiyeyi kardesim" ciler dolar buraya , burada bitiriyorum.

0|0
36|36

En İyi Kız Görüşü

• Belli bir yerde sana katılıyorum belli bir yerde sana katılmıyorum. Türkiye'de yapılan şarkılar dünyanın hiç bir yerindeki kadar anlamlı ve güzel değil. O dediğin sonradan hadise, demet akalın vs. ler onlar sanatçı değil yabancı popun etkisiyle öyle şarkıcılar ve şarkılar oluştu. Diğer ülkelerde o pop yapanların müzik alanında muazzam bir geçmişi var çoğunun bizimkiler nota okumayı bile bilmiyorlar. Birde bizim ülkede RTÜK denilen olay var emin ol Beyoncenin şarkısındaki gibi sözler duyabilirdik;
    "Seksi sever misin seksten bahsediyorum fiziksel aktivite olan seksten." Gibi gibi. Ve he is so horny yeah he want to fućk... Bunlar hep bizim RTÜK baskısıyla düzeltmeye çalıştığımız ve sonuç olan budu hadise gülşen vs.
    Mesela dediğin gibi iyiler var ama bir Türkçe şarkılar kadar anlamlı ve nota geçişleri duygu yüklemi kadar olamaz.

2|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 35

• Turkler neden sarki yapamiyor yanlis soru. Turkler neden turkce pop dinliyor? dogru soru olurdu.

Bakiyorsun Youtube'da milyonlarca tiklanma olmus. E adam kafa yormuyor, ortaya ne serse dinleniyor.

Genelleme yapmak istemiyorum ama cogu Turkun muzik kulagi yok.

3|0
    0|1
  • Begendigin yabancı şarkıların sözlerini öğren bence. Çünkü bir çoğunu sözleri çok saçma. Türklerden de gayet güzel söz yazanlar. vs var ayrıca.

2|2
    0|0
    • Yine söze takanlardan biri...
      Sarkının melodisi iticiyse o sarkı dinlenmez ki sözlerini inceliyim.

• Ayni yorumu ben yapacaktim gerek kalmadi

• Yabancilarda dil bilgisi devrik oldugundan turkcede kuralli cumleye ceviremiyoruz anlam kaybi oluyor. Bunuda bir dusunun :)

• Boykot etsek kaliteyi yükseltin dinlemiyoruz artik desek hersey daha iyi olabilir türk pop en dipte bencede. Ama diger müziklerimiz cok cok iyi. ama sen gülsenin hadisenin demetin handenin vs vs vs pesinden kosardan konser konser videolari tik manyagi yaparsan e bunlara sallama sarki yetiyo yolumuzu buluyoruz derler demlenmis sarkilari rüyamizda görürüz.

0|1
    0|0
  • Çünkü yanlış insanları çıkartıyoruz yükseklere iyileri de vardır elbet. Ama anlamsız saçma sapan şarkılarla dolu piyasa. O yüzden rap dinlemeyi tercih ediyorum.

1|1
    0|0
  • Bir sürü türkülerimiz var Türk Sanat Müziği var. Ne kadar da güzel anlamları var sözü müziği sanatcısı sanatcılarin tavirlari bile bir ayri . Hic kimse hadiseyi hande yeneri demet akalini dinlemek zorunda degil sevmiyorsa da dinlemesin. Onlari bizler dinleyerek yuceltiyoruz biz olmazsak onlar bir hic.. yorumunda sorunda hangi tur muziklerden bahsediyorsun sadece Türkçe pop galiba? ..

2|0
    0|0
    • türkçe müziklerin melodilerini sevmiyorum anlatamadım heralde. Evet türk sanat müziğinin sözleri güzel olabilir ama müzikleri kötü. Ben dinleyemiyorum yani nerde duysam ordan uzaklaşasım geliyor.

• Ne biliyim melodiyi göremedim..

• Kesinlikle katılıyorum. Bide yabancı dinliyoruz diye vatan haini, amerikan özentisi falan oluyoruz. Güzel şarkılar yapsınlar da dinleyelim o zaman. Baştan aşağı uydurma

1|1
    1|0
  • https://www.youtube.com/watch?v=w3MMbvh-vmE
    ne yani bu şarkı değil mi

2|1
    0|0
    • değil iğrenç -_-

• ya ne duygusundan bahsediyosun sen. Ben ilk etapta şarkının sözlerine bakmam müziğine bakarım. Müzik iticiyse şarkıyı dinlemem bile.

• içimde duygu uyanıyor tabiki

• Ya birde turkler hep aşk ile ilgili sarkilar yapiyor mutlu sarkilarda bile depresyon icerikli sozler var ama yabancilar oyle degil sarkilarin anlami da cok guzel.

0|1
    0|0
  • Çünkü şarkıcı dediğimiz insanlar hadise gibi.

1|1
    0|0
  • Bizim millet böyle seviyor napalım :)))

0|1
    0|0
  • Çok haklısın.

0|1
    0|0
  • Bence cok kaliteli seslerimiz ve sarkilarimiz var

0|1
    1|1
  • Hiç Cem Adrian dinlemedin demek ki.^^

0|0
    0|1
  • Türk kültürünün Batı kültürü etkisi altında kalıp kendi benliklerini yitirmeleri sebebinden dolayı bu durumdayız, o bu değil de, NEREDE O TÜRK HALK SANATÇILARI? Yazık.

1|0
    1|1
  • çünkü mallar ancak mal mal klipler çekerler onlarıda abazalar izler

0|1
    1|0
  • Sen hep pop dinliyorsun galiba. İşte senin gibiler yüzünden o tip şarkıcı parçalarına maruz kalıyoruz. Bir ara da Türk sanat ve Türk halk müziği dinle bak bakalım mest oluyor musun olmuyor musun?

2|0
    0|0
  • türk şarkılar ve de sanatçılar sevilmez mi kardeşm ya

0|0
    0|1
  • Bence genelleme yapma Redd gibi başarılı ama kıymeti bilinmeyen çok sanatçı var. Zaten herkesin dinlediği şarkılar herzaman iyi olmaz. Sende onlardan bahsetmişsin zaten.

0|0
    0|0
  • Önüne gelen şarkı yapar oldu cidden. Güzel şarkı yapan düşündüren içten vuran sözleri olan kişiler belli başlı. Gerisini sanatçıdan saymıyorum.

0|0
    0|0
  • Basit düşün. Muhteşem sözler yazmak zor. Yazamayan yok değil ana uğraşacak beyin yok çoğu sanatçıda. Bu yüzden daha kolay olan basit söz yazıyorlar

Basit sözler = kolay dile dolanma = popülerlik.

0|0
    0|0
    • Yanlis anlasilmayi duzeltiyim. ustteki sadece ornekti sozleri kotu olabilir. müziği iyi olsun yeter.

• çünkü belli bir kitle, belli aptal ve büyük bir kitle demet akalını şarkıcı sanıyor, hande yeneri, hadiseyi... bu yüzden oluyor işte.

0|0
    0|0
  • Aslinda turkler sarki yapamiyor degil sadece turce sarki soylemek zor buda dilimizden kaynaklaniyor orng ingilizcede normal gunluk konusmadan bile gzl sarki olur

0|0
    0|0
    • oha türkçe söylemek çok kolay :/ asıl yabancı söylemek daha zor. Türklerin yaptıkları şarkıları, türküler hep standart basitçe söyle geç tarzında.

• yapıyor aslında da sen ne tür bişi bekliyorsun ki

0|0
    0|1
  • Bahadır Sağlam
    İrfan Özata
    bu adamların şarkılarını dinle bir daha düşün bence çok iyi şarkıları var ve her şarkıları güzel.

0|0
    0|0
    • Dinlemedim ama ee 2 kisi soyledin sadece

• sezen aksu ahmet kaya mı? hiç güzel değiller. Bahadır sağlamı da dinledim o da kötü. İrfan özatayı bilmiyorum

• Türkler gayet güzel şarkı yapıyor araya üç beş münasebetsiz sıvışıyor orası ayrı..

E sanki yabancılarda yok mu çürük.
    Bazıları götü ile söylüyor resmen, klipte iki popo salladı diye olay oluyor bakma sen..

0|0
    0|0
  • aslında yapılıyor ama türklerin ilgisini çekmiyor diyelim bence. bizde bir batıya özenmişlik var..

0|0
    1|1
  • yapanı da var.. Genelleme yapmamak lazım.

0|0
    0|0
  • Sadece kral popun şarkılarını dinlerseniz olmaz tabii.
    Özgün-protest ve türküler oldukça iyi.

0|0
    0|0
  • Rafet el romanin gayet guzel sarkilari var

0|0
    0|0
    • bilmiyorum ben pek beğenmedim müziklerini. Sesi güzel bak harika sesi var ama boşa harcıyor işte, arka müziği güzel yapsa süper patlar adam da işte...

• Genelleme yapmayalım

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    5

Erkekler Ne Diyor 36

• Seninle bir dakika
    Umutlandırıyor beni
    Bir dakika siliyor canım
    Yıllarin özlemini 2x

Hasret tükenmez gibi
    Kavuşmak bir dakika
    Sevmek bir ömür sürer

[ reklamı gizle / hide ads ]
    [ kaynak: http://sarki.alternatifim.com/goster.asp?ac=9853 ]
    Sevişmek bir dakika 2x

Seninle buluşmamız
    Bir dakikada geçti
    Gözlerin gözlerimi canim
    Bir dakikada içti (2x)

hasret tükenmez gibi
    kavuşmak bir dakika
    sevmek bir ömür sürer
    sevişmek bir dakika (3x)

0|0
    0|0
  • Zeki Müren dinle en basitinden bir kaç kez. :):

Yapanlar var ama onlar nedense tutulmuyor. Bizimkiler Demet Akalın forever derler. Sanattan çok anlıyorlar.

0|1
    0|0
  • Yapılmasına yapılır tabi. Eğer amaç iyi şarkı olsaydı. İstenilen toplumun sevip benimseyeceği şeyler olduğu için toplumun istek ve taleplerine, bir diğer değişle kalitesine göre üretildiğini düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Ben yabanci müzik dinlerken melodiye daha çok önem veriyorum. Çünkü caba sarfetmedigim surece sözleri anlamıyorum. Türkçede melodisi güzel olsa bile ben ask temali şarki dinlemeyi sevmediğinden türkçe dinlemiyorum. İnşallah konuyla alakasiz olmamistir/:

0|1
    0|0
  • Muzigin kulturel boyutunu konuya dahil etmeden analiz yapilamaz. Birincisi muzik zevki, icinde yasadigimiz toplumun kulturuyle ne kadar entegre oldugumuza baglidir. Ikincisi ise bahsi gecen yabanci ulkelerin kendi muzigini diger ulkelere medya ve diger kitle iletisim araclari tekelini elinde bulundurmasindan gelen gucuyle cok iyi pazarlayabilmesidir. Bugun Turkiye, Guney Kore ve benzeri gelismekte olan ulkelerin ozellikle gencligi Amerikan’in muzigini tuketip, hatta benzerini uretmeye calismaktadir, fakat islenen temalara dikkat ettiginizde yine kendi kulturlerinin belirleyicisi arabesk ogelerden cogu zaman kurtulamadigini gorursunuz. Muzik cogu zaman tum insanliga ait ortak degerler olan baris, kardeslik, iyilik gibi olgulara hizmet etmez. Bu anlamda muzigin evrenselligi de aslinda tartismalidir. Kendi toplumsal degerlerini isleyen muzikler basarili anlamina gelmedigi gibi, taklit muzik tarzi da kotu anlamina gelmez. Bu tum toplumlar icin gecerlidir.

0|0
    0|0
  • Türkler'in özünde yok. Kefereye benzeyemeyen millet benzemeye çalışırsa böyle olur haliyle...

1|1
    0|0
  • Ses konusunda yanılıyorsun. Müzik altyapısı yetersiz kalıyor bizde. Kulağa hoş gelen bir ritm bulsunlar hemen şarkı yapıyorlar. Doğal olarak ömrü 3 ayı geçemiyor. Bu yüzden yabancı dinlerim genelde. Hatta Türk nerdeyse hiç dinlemiyorum diyebilirim.

0|1
    0|0
  • türkleri neyi yaptıki şarkı yapsın

0|1
    0|0
  • Çünkü bu ülkenin denyo insanı, zorla empoze edilen çiğ ve sığ çingene kültürünü tercih ediyor. Kulaklar seçici değil..

''Hey onbeşli, hey onbeşli'' diye göbek atan; atabilen milletin müzik zevkinden nolur a... koyayım..

Yoksa bak, neler var.
    Lounge bile icra ediliyor, ama takan kim..

https://www.youtube.com/watch?v=x8itQhxDwqI

0|0
    0|0
  • sana yüzde bir milyon katılıyorum

1|1
    0|0
  • gozunu seveyim turkler neyi guzel yapiyor ki ya :)

0|1
    0|1
  • Pop müzik müzik değil ki. Sen bir de rock müzik piyasasına bak. Öyle kaliteli müzik yapan gruplar sanatçılar var ki...

0|0
    0|0
  • istek yok içlerinde demekki.

0|1
    0|0
  • Sana da günaydın TUMBLR özentisi genç.

0|1
    0|1
  • Türk müziğini sevmek zorunda değilsin bende sevmiyorum mesela metal-rock ve alt türlerini dinlerim. Türkler neden şarkı yapamıyor sorusuna karşılık sana şu 1968 yapımı harika psychedelic eserle cevap veriyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=zZEMi4TZ_gU

0|0
    0|0
  • Yabancilar nelerle kayit aliyorlar biz akg pro ile kayit aliyoruz o kadar vahim yani :) mixer bile behringer kullaniyoruz :) onlar oooww

0|0
    0|0
  • Sen git
    Justin biber , Miley , Selena , Rihanna gibi çocuk şarkısı yapanları dinle

0|0
    0|0
  • Beğendiğin yabancı şarkıcıların şarkı sözlerinin anlamına bak, sonra Türkler epey güzel şarkı yapabiliyor. Abuk sabuk pop müzik kültüründen vazgeçersen görürsün.

0|0
    0|0
    • sen barış manço falan gibi istisnalardan bahsediyosun. Söz olayını ben ikinci plan olarak söylemiştim. Doğru yabancıların sözleri de dandik oluyor biliyorum ama türklerde % olarak çok fazla dandik şarkı var.

• inna-cola song. türkçeye bir çevirde ondan sonra konuş

0|0
    0|0
    • anlayabiliyorum zaten ne dediklerini. Sıkıntı sözlerinde değil melodisinde. Coca cola songun melodisi gayet güzel dinletiyor yani. Üstelik bu kötü olanlardan bir tane. Türkçe şarkılardan getir bir tanesinin bile bu şarkı kadar güzel melodisi yok

• Ya doğrusun ama bizde duygu yüklü onlardaq" hey arabanın tekerimi patladı bilmem bimem.. saçma sapan seyler bizde duygu onlarda saçmalık..

0|0
    0|0
    • Müziği hoşuma gitmezse sözlerine bakmıyorum bile. Dinleyemiyorum çünkü şarkıyı.

• Ben neden bahsediyorum burda? konuyu aldın başka bir yere çektin

• Ben diyorum ki dinlediğin şarkıya göre değişir. Hadise tarkan onları bende saçma buluyorum ama genelleme yapmak yanlış. Sen ne diyordun?

• İlhan İrem'in şarkılarını dinledin mi hiç?

0|0
    0|0
  • arkadaş yabanci müzik dinlemem pek anlamamda ama onlarin şarki sözleri yaninda bizim serdar ortaç bile ITRİ gibi kalir. şunuda soylemek isterimki türkiye de bir orhan gencebay vardir yapilacak bütun besteleri yapmiştir en layikiyla unutmamak lazim

0|0
    0|0
  • türklerde evet ses olayı dediğin gibi olabilir ama türkler geçmişten günümüze bir çok şiir yazmış ve bunları ayırmışır şairler ozanlar falan eee şiirin ritiminideğiştirirseniz şarkı olur demi yani türkler gayet anlamlı ve iyi şarkı yapabiliyorlar

0|0
    0|0
    • Heh iste o arka ritmi duzgun tuttursunlar cam kurbaN ama tutturamiyolar

• dramatik şiire kopmalık şarkı :D :D :D :D :D :D :D

• Doğru sanatçıları dinlesen ne güzelleri var haa yabancı dersen 1-2 ffavori şarkım var gerisi fıss

0|1
    0|0
  • Bro duman manga hayko kurban 84 neşet ertaş zeki müren kazım koyuncu cem adrian halilsezai teoman bunlar bazıları süper bnce

0|0
    0|0
  • Ajdar gibi bir entarnacional süperstarımız var. Dunyaca unlu Adam. Haftaya game of thrones filminde onun bir parcası calıcak hemde dizinin final sahnesinde.

0|0
    0|0
  • Bu pop müziğin doğasında var yabancı pop şarkılarınında bir farkı yok esasında altyapı olarak iyi olabilirler de sözler tırt

0|0
    0|0
  • Can Gox dinlemedin sanıım?

0|0
    0|0
  • türküler ne *

0|0
    0|0
  • hangi parça para eder, piyasa yapar diye düşündükleri için parçanın ruhunu kaçırıyorlar.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6
Yükleniyor...