Kara Liste nedir? Listeden nasıl çıkabiliriz?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi nedeniyle Banka tarafından kara listeye alınıp Merkez Bankasına bildirilmekte.

Borcum olmamasına rağmen listeye aldıklarından Kara listeden Dilekçe ile çıkma imkanımız var mı?

Süreç nasıl işliyor, bilginiz var mı?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• çok basit merkaz baknasına bir dilekçe yazıyorsun ek olarakda resimli nüfus cüzdanı yada ehliyetini fotokopisibni ekliyorsun sana en geç 1 ay içerisinde cevabını veriyorlar.alacağın cevapda şu ifadeye dikkat et lütfen.şayet kara lisetede değilsen BİLE bankaların kendi listesine merkez bankası karışamıyor onun için kredi yada kredi kartı vermek bankanın inisiyatifinde oluyor merkez bankasında kara listede görünmesen bile bankanın listesinde görüneliyorsun.

dilkeçene şöyle yazacaksın

kanun kapsamında yer alan bankanız nezdinde;hakkımda varolan

Negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları,

Risk ve limit

bilgilerimin tarafıma yazılı olarak verilmesi ve gereğini arz ederim.

ben yazdım ve cevabımı aldım.net kesin sonuçtur.

• kızlarsoruyordan kolay cıkmıyorum zaten.

yanımda yazıcı olmadıgı için yarına bırakıyorum. İşyerınde hallederim sabahtan. :)

• şimdi kopyla yapıştır yap yaz yarını beklemene gerek yok:) sadece kendi isim ve adresini ekleyceksin:)

• Yarın sabahtan hazırlayıp dılekceyı göndereyım.. :)

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 1

• ben ünideyken bi bankanın campüs kartını almıştım 150tllik borcum vardı 6 yıl önce oluyo bu olay..eve kağıt gelmişti, babam ödemişti borç bitmişti..babam bi de bana dekont verdi bunu bankaya götür dedi, ben o dekontu kaybettim götüremedim önemsemedim de açıkçası :D bi kaç ay sonra öğretmen olarak atandım, maaş aldığım bankadan kredi kartı çıkarttırmak istedim..bütün arkadaşlarımınki çıktı benimki çıkmadı dumur olmuştum..böyle bi durumda nereye başvurduysam kredi kartı çıkartamadım, kredi çekmek istedim maaş bankam dışında hiç bi banka kredi vermedi..isminiz kara listede 5 yıl bekleyince ya da soyadı değişikliğinde (evlenince) çıkarsınız listeden dediler..eylülde 5 yılım bitiyo nihayet :D

• Teşekkür ederim. İnşallah çıkarız bu sıkıcı durumdan.

• umarım başarırsın ;)

• Türk usulu halletmeye çalışmam lazım. Yalvar yakar yöntemi belki işe yarar.

Bankacı sevgili yapmak daha zor ... :)

• Öncekileri Göster

Erkekler Ne Diyor 7

• kredi falan başvurusunda engel olur hep hangi bankanın kredi kartını kullanıyosan banka ya söyle merkez bankadan temiz kağıdını istesinler yoksa bi banka da karşına çıkar

• uyu abi uyu sıkma canını ALLAH rahatlık versin

• Bankanın dikkatsizligi sadece. Yorumun icin teşekkür ederim.

Bu aksam rahat uyuyabilirim inşallah. Abuk subuk borçlardan sıkıldım artık.

• öyle olacan tabi abi aslında böyle şeylere hiç gerek yok tu banka merkez bankasına adam borcu ödedi çıkarın listeden dese tamam yada merkez bankasın dan borcu yoktur kağıdı alsan da olur

• Öncekileri Göster
  • Bi yanlışlık olduysa mutlaka düzeltilir. Ama kara listeye girince 5 yıl çıkamazsın. 5 yıl sonra normale döner ama borcun olan bankada geçmişin kayıtlı olur hala.

• Başkasının borcunu isim benzerliğinden üzerime atmış olabilirler. Ortada zamanında ödenmemiş borç yok çünkü. Süresi dolmadan ödeyip bitiriyorum. Bankayla konuşmak lazım nasıl bir yanlışlıkla bildirdiler diye.

• üzenli ödeme ve borç sıfırlayınca bir süre sonra kendiğilinden cıkıyoprsun..

• Birinci kısım da sorunum yok, temizleme kısmı biraz zor.

• Biz 2004 yılında borcu ödeyemedik kara listeye alındı babam, kredi kartı bile vermediler 2010 yılına kadar:) Emekli olduğu halde bankadan kredi vermediler. Allahtan ankara merkez bankasında bi akrabamız vardı da ankaraya gönderdik babamı ancak ordan sildirip 2 hafta sonra krediyi alabildik.. Allah kimseyi kara listeye düşürmesin.. 5 yıl geçse bile banka insiyatifine kalmış yani bu işler..

• İnşallah biran evvel hallederiz bu ısı. Yoksa sıkintili günler yaklaşıyor.

• Dostum parayı zamanında ödüyorsan sorun olmaz.. İsim karışıklığı bankayı bağlar seni değil..

• Moraller hepten bozuldu şimdi. Benim borçlarda sorun yok ama daha ekstreye yansımadan oduyorum, banka isimleri karıştırdı herhalde. Dikkat ediyorum bır sorun olmasın diye. Teşekkür ederim yorum icin.

• Bildiğim kadarıyla 5 sene gibi bir süre,borcunu ödemiş olsan bile kara listede kalıyorsun.Bütün bankalar da senin ne durumda olduğunu görebiliyor, bir tür kişisel CV diyelim.Hangi bankada ne tür bir aksaklık yaşamışsın ne olmuş bitmiş,diğer bütün bankalar hakkında bilgiye sahip.5.seneden sonra hala kara listede görünüyorsan,bir dilekçe ile merkez bankasından düşürebiliyorsun.

• Dilekçe ile başvurularda kara listede olup olmadığımızı öğrenebileceğiz demek ki. 5 yil da uzun süre.

• aylık periyodlarla banka bugun bildirse bir ay sonra çıkarsın

• Mayıs döneminden beri 3 ay geçmiş ama. Ne biçim bir şeyse kolay giriliyor çıkması da ayrı 1 dert.

• Hiç bir gerekçe yokken kara listeye alınamazsın eğer böyle bir durum varda dava aç iyi bir tazminat alırsın kara listedende çıkarsın

• Allah korusun gelmesin başına. İnşallah başkasının bilgilerini yanlışlıkla göndermişlerdir de düzeltebiliriz. Daha kaç kişi yanlış bildiriyorlardır kim bilir.

• Neden uzak durasın hakkını savunuyorsun ve üstüne para alabilme şansın var en kötü uzlaşmaya gidilir ondada sana banka vazgeçmen için sana azda olsa rüşvet verir ve dava masrafın olmaz daha ne istiyorsun keşke benim başıma gelse avrupa insan haklarına kadar giderim

• Dava güzel fikir. ama uzak durmak lazım... :)

• Öncekileri Göster
Yükleniyor...