Enver Paşa yurt dışına kaçmasaydı ne olurdu?

süreç nasıl işlerdi bence idam edilirdi ama bu kadar karamsar olmayanlar ne yanıt verebilir ? milli mücadeleye katılır mıydı ?

0|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• kacmasaydi kelle koltukta dolsacakti

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• gerçekler öyle ama ..

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum

0|0
    0|0
  • kim o?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• idam mı edilirdi..?

burada bahsettiğimiz kişi hürriyet kahramanı enver paşa ! ittihat ve terakkinin kurcusundan bahsediyoruz. enver paşa milli mücadele sırasında kırımdan gelip mücadeleye katılsaydı her zaman ki gibi yine tüm ipleri eline alacaktı.. ama o çok farklı bir lider olduğu için bunu yapmadı..türk tarihinin yetiştirdiği en büyük vatanseverlerden birisi olan enver paşa yı kim idam edecekti ?

0|0
    0|0
    • durduk yere savaşa soktu bizi

• her devrim kendi çocuğunu yer.. eğer savaşı kaybettiysen durduk yeredir. kurtuluş savaşını kaybetseydik atatürk te durduk yere kaç milyon kişinin ölümüne neden olan haindi. durduk yere değildi..

1. dünya savaşınada enver paşa soktu ? ama kaybettik.. durduk yeremiydi ?

• Dostum.Enver Paşa,son derece idealist.Ama bir o kadar da ahmak bir adamdı.Yalnız bir iyiliği dokundu.Yani bu yönüyle zaten Milli Mücadeleye katkı vermiş oldu.Kafkaslar da çok sağlam bir ordu kurmuştu.Eğer o orduyla Türkiye'den içeri girseydi darma duman ederdi.Ama o:"Vatanım kurtulmuş.Varsın benim başkanlığımda olmasın." dedi.Kuvvetini Ruslara ayırdı.Sovyetler Birliği'ne geçen Rusya,bir ölçüde onun da baskısıyla şuanda bize ait olan bazı topraklardan çekilmke zorunda kaldı.Ama yapmış olduğu 90.000 şehit katliamını köylü çobanlar bile akledip yapmazdı.Sen çölden gelen askeri iyi den iyiye techiz etmeden soğuğa,kara,buza gönderiyorsun.İyi niyetli strateji hatalarının kurbanı oldu o adam.Bunun içinde bence bir ölçüde ahmaktı.

0|0
    0|0
    • Yalnız askerlere teçhizat götüren iki tane gemiyi rusların karadenizde batırdığını duymuştum

• İşte mesele de orada benji.Karadeniz'in Rusların tahakkümü altında olduğunu biliyorsun.Orada daha güçsüzsün.Niye kalkıp gemiyle göndermeyi seçiyorsun.Ya da malzemen yoksa illa ki Kafkaslara kadar açılmana gerek var mıydı?Erzurum'da mevzilenirdi.Orada daha doğru bir şekilde savunma yaparlardı.

• hainlikle alakası yok ki hainlik baska bişi aptallık baska bişi sen -40 derece dogan heriflerle savasmaya kalkarsan tek mermi atamadan binlerce kişinin ölümüne sebep olursun ATATÜRK akıllı adam kıyaslaman bile yanlıs

0|0
    0|0
  • tarih işte, insan düşündüğünde eğer birşekilde sarıkamış faciası olmasaydı enver paşa nerelere giderdi merak etmişimdir.

bence anısı aziz bir kişi olmalıdır, o dönem o şartlarda birtakım hareketlere girişebilmek, önderlik edebilmek önemli idi

0|0
    0|0
  • dağ fare doğrurdu

0|0
    0|0
  • Hayalkırıklığı yaratmaya devam ederdi heralde.

0|0
    0|0
  • 1907 den tarihe bakarsak Enver Paşa eşkiyadır. 1908de Hürriyet kahramanı, 1914de Başkomutan Vekili, 1918de Sürgün bir mağlup komutan, 1923de Vatan Hâini!

0|0
    0|0
Yükleniyor...