Misket, zeybek, horon gibi oyunlar toplumun cahil kesimine mi hitap etmektedir?

Kulak tırmalayan, adına enstürüman bile demeye dilimin varmadığı cihazlarla! çalınan, ne idiğü belirsiz sesler eşliğinde yapılan anlamsız ve bir o kadar da gereksiz o hareketler bütünü, cahilliğin vardığı son nokta değil de nedir?

Oysa ki bir vals, ne bileyim bir tango öyle midir? Kültürlere yönelik evrensel bir iletişim, ruhu özgür bırakma adına yapılan bir seranomi, tutku, şehvet...

0|0
22|24

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 21

• he he heyt ne dersin bere melun tutku şehvet ne demek bizim ülkemiz de yiğitlik efelik ver zeybeğimiz e misketimize laf yok her dansımız olduğu gibi zamanın yansımasıdır bize hele ki şimdi apaçi dansımız varken vals tango derken ne demek istersin

şaka bi yana overlokcum ben severim zeybeği horonu hele artvin havası bizm dansımız başka

2|3
    0|0
  • Sevmem de misket falan yermem de orada burada..Yorumları okudum da bayan arkadaşlarımıza mşallah demediğin kalmamış, önce git nezaket kurallarını öğren.Doğru iletişim neymiş, ifade biçimin nasıl olmalıymış bunları bil.

Herkes herşeyi sevecek olsa hepimizin suretleri fikirleri ayrı olurdu..

Toplum bilimi üzerine çalışmalar yapan ve kültür farklılığının etkilerini konu edinip makaleye döken ben diyorum ki ilk önce kültürlere saygı dumasını öğren gerisi gelir..

Bu arada en sevdiğim liriktir.En hoşlanmadığım roman havasıdır ama kökenim bu sonuna dek sahipçiyim.Kulaklarımı tırmalayan müziğine saygı duyuyorum sonuna kadar..

0|1
    0|1
  • Zeybek, halkı koruyan cesur bir adamı temsil eder ve yiğit,kahraman türk efelerini anlatır.Birde tangonun çıkış yerini araştırın bakalım,evet sizin dediğiniz gibi şehvet var çıkışında ama ben zeybekle tangoyu kıyaslayamam ikisi farklı kulvarda,valsı,tangoyu erkek arkadaşınla oynayamazsın ama zeybeği,harmandalını hem arkadaşınla hemde eşinle oynayabilirsin.

2|3
    1|2
  • Bu oyunları oynayanları cahil buluyorsun ama aslında bu oyunun eğlencesini , sevgi bagını göremeyecek kadar körsün ben sana bu oyunların değerini anlatırdım ama bu oyunları oynayanları cahil gördüğüne göre anlamanı beklemiyorum

1|2
    0|1
    • Sen anlat ben her ne kadar mal olsam da anlamaya çalışcağımı noter huzurunda tescil ederim

• bir kültür ve medeniyetler beşiğidir türkiye, hemen hemen her yöresinde ayrı oyunlar, ayrı giysiler ve ayrı müziklere rastlanmaktadır. Bu da yurdun bu alandaki zenginliğinin bir göstergesidir.halk oyunlarıyla ilgilenen kurumlar var,üniversitelerde halk oyunları bölümleri var,milli eğitim bakanlığı,kültür ve turizm bakanlığı senin fikrinden yola çıkılırsa cahillerle dolu,atamız bu ülkeyi gençlerimize emanet etmiş,gencimiz kültürümüzü kınarsa,saygısızlığı yaparsa,vals,tango başka bir milletin kültürünü baştacı yaparsa türklüğünden şüphe ederim.yaşadığın bu ülkenin ataları vals yapmıyorduküçük çocuk:)

1|2
    0|0
  • Kraliyet ailesinden geldin demek.. Önce sen kökenini ögren sonra geleneklerine saygı duy... Vals tango ile uğraşma... Git bi zeybek ögrende gel.

4|1
    0|0
    • o "de" ayrı yazılır ayrı.. Ne de bağlısın Kültüre

• Hayatında hiç roman okudun mmu acaba

• Bunun seni ilgilendiren tarafı ne?

• Soruyu neyi kast ederek sorduğun açık ve haklısın.

1|1
    1|3
  • Türk halk oyunları çeşitlilik ve kapsam bakımından dünyada en dikkat çeken folklorik olgulardan birisidir zeybek, horon vs. her yörenin kültüre yönelik evrensel iletişimine bunlarda girer. ayrıca Türkiye halk oyunlarına bir müzik aleti eşlik etmekte sen ne idiğü belirsiz desende. Milli eğitim bakanlığının ilgi alanlarında bile varken... fazla söze ne hacet

Vals eve tango uruguay kökenli bir dans türüdür vals 16. yüzyılda fransada çıkmış

oralıysan bilelim . Burası Türkiye !

Atatürk zeybek videosu

link

0|0
    0|0
    • Vals'in tarihçesini sizden öğrenecek değilim ukala bayan.. Büyükbabam ricardo İtalyan aksanı ile Fransızca konuşarak ülkeyi yönetirdi

• Aman allahım espriye bak

• yorumumu okudun şimdi ilerle

• senin aşşağlık kompleksin mi var? gelenek ve oyunlar beğenmeyebilirsin,sana hitap etmeyebilir ama bir toplumun yüzyıllardır devam ettirdikleri eğlence şekillerini aşşağılayamazsın..

3|1
    0|0
  • çok yanlış düşünüyosun ve gerçekten düşüncenden çok daha yanlış ve ayıp bir genelleme yapmışsın

0|1
    0|0
  • İşte yozlaşmış popüler kültürde sıkışmış bir örnek görüyoruz...Hiçbir kültür aşağılanmayı hak etmez başka kültürlerin şakşakçısı olmadan önce saygı duymayı öğren..sen hegelin geistinin 2. aşamasısın sanırım

2|2
    1|0
    • Iphone4'ümün şarjı bitmek üzere sana sonra cevap vericem

• evet sen bi halt olmazken :D

• seni taktir ediyorum cevabın içinde teşekkür ediyorum bende bi egeliyim ne zeybeğe laf ettiririm ne horona ne halaya.batıya bu kadar özenmenin sebebi ne neyin eksik senin arkadaşım nasıl bir özentisin sen overclocked

• ben çok severim yöresel dansları.o hareketlerin anlamsız olduğunu düşünmüyorum.yöre dansları o yöre insanlarının yaşam tarzlarını ve kişilik özelliklerini yansıtır.mesela karadeniz insanı hareketlidir neşelidir.horon o yörenin insanı gibi hareketli enerjik bir danstır.

0|0
    0|0
  • çokta güzel oynarım da izlerim de el de şaklatırım. ne varmış yani bizim oyunlarımızda. küçümsemeye gerek yok .

2|1
    0|0
  • Ekür varsa iyidir tango.

0|2
    2|2
  • lütfen terket bu ülkeyi.bu ülkeyi ülkemiz yapan değerlere cahil işi diyorsun.zeybek misket horon halay hepsi bizim değerlerimiz.zeybek oynamasını bilmeyen g*tünü başını sallaya sallaya salsa yapan adama adam demek.

0|2
    0|0
  • zeybek... bir erkeğe en çok yakışan oyundur bence.

tangoyu da severim. şimdi ben 2 arada ne cahil ne cahil olmayan kesimde miyim :)))

1|0
    0|0
  • Severim çaydaçırayı.

0|0
    0|0
  • senin hosuna gitmeyebilir ama bunlar bizim gecmisimiz, degerlerimiz.. cahillere hitap ediyor demen de cok yanlıs.

ona bakarsan ali ekber cicek le edith piaf da bana aynı hazzı vermiyor ama cahil işi diye kac senelik kulturumuzu hiçe saymıyorum.

0|1
    0|0
  • onlar senın kendı kültürün

0|1
    0|0
  • öyle deme ya bende pek sevmem pek ama onlar bizim değerlerimiz

0|0
    0|0
  • peki sen biliyormusun vals tanga overc

0|0
    1|2
    • Bu bir teklif mi

• Tek bir kadına bağlı kalmam mümkün olamaz

• çok kadın hiç kadındır ,benımde senın onlardan mahrum kalmana gönlüm razı gelmez :)))

Erkekler Ne Diyor 24

• Sanki bizim misketimizde tutlu,şehvet yokmuş gibi konuşmuşsun,sana yakışmamış

Tutku,erotizm hepsi var işte link

Ayrıca kendi kültürümüz,çok komplekslisin falan filan (10000000. kez tekrarlayamadım özet geçtim)

(İroniden anlamayan nesle aşina değilim)

3|2
    0|0
  • Yahu bunlar yüzyıllar sonucunda bir kültürün bugünlere taşınmasıdır. Sen kim oluyorsun da kalkıp bunlar cahil kısmına hitap eder diyorsun. Bunları bilen ve oynayan senden kültürlü yüzlerce hatta milyonlarca insan var. Ne biçim sorular soruyorsun sen ya. Tamam özgürlük var ama başkalarına hakaret etme özgürlüğü yok. Aklını başına topla biraz ya. Soru sormak için soru sorma. Biraz düşün taşın. Her şey marka giymekle caddede hava atmakla olmuyor. İnsanlar sana nasl tahammül ediyor ya.

1|1
    0|0
    • bu devirde halen tüplü monitor kullananlara cevap vermiyorum

• Teşekkürler Trudecider, aklın yolu bir tabii.

• Bence cahillik,kendi gelenek ve kültüründen yoksun, cehaletin başkenti sayılan senin dünyandır.Burada dikkat çekmeye çalışarak,kendi yokluğunun egolarını tatmin etmeye çalışırken,geçmişini kınayamazsın.Daha çok şeyler söylenir ama değmez,bir sürü davul zurna lazım şimdi..

1|1
    0|0
  • Lan, öyle bir sormuşsun ki, haklı da değilsin haksız da aslında. Şimdi de bunu uzun uzadıya yazmak zor geldi. Hava zaten gavur vajinası gibi yanıyor burada..

Ama sana şunu söyliyeyim; belli kuralları, ahengi olan ve dünyada bir dans türü olarak kabul edilen şeyleri bir kenara koyarsak, düğünlerde yapılan o janjanlı salak saçma figürler ve kulak tırmalayan müzik için dediklerin geçerli olabilir. Korg çalan o adamın da ta .mına koyayım ayrıca.

Zeybeğe de laf söyleme kafanı kopartırım bir Ege çocuğu olarak..

Hadi sie..

3|1
    0|0
  • Şimdi bu soruyu ya insanları gaza getirip ne tepki vereceklerini görmek için sordun yada salon dansları ile ılgılı yeterince bilgin yok. ilk olarak valsle başlıyalım. gerçektende zarif bir danstır. herkes tarafından yapılmaz ama bu zor oldugu ıcın değil maddi imkanalrı daha fazla olan ve kendıne zaman ayırabılecek ınsanlar için oldugundan dolayı. tangoda aynı sınıfa gırer. lakın tango ıle ılgılı olan şey bu latin dansalrının 200 yıllık bıle bir tarihi yok. bu sebeple bizim halk oyunlarını tarıhı ve kulturu ıle karşılatırılamaz. birde tangonun arjantinde hayat kadınlarının müşterilerini tavlamak ve dikkat çekmek için kullanıldıgını söylemeye bile gerek yok. sanıldıgının aksıne tango latın amerıkadakı varoşların ve hayat kadınlarının ve onların muhabbet tellellarının dansıdır.

Gelelim bizim hakl oyunalrına birinici cok daha zordurlar. ayrıca turkıyede hemen hemen tüm tango hocalrı aynı zamanda halk oyunlarıylada uğraşırlar. örnek dersen araştırabilirsin Erkan gündüz tango ve latın dasnalrı hocası aynı zmanda funda rarrın ve daha bırcok vokalın arkasında zeybek yapmış biridir. yada Yılmaz köksal bu hocada sadce latın değil tüm salon dnaslrını veriri. zeybek için bir kaç kez televızyona cıktı. tango ıçınde ve birde tabıı hava ve deniz harp okullarının balolarının karografisini hazırlayan ve bunun la ılgılı dans eiğtimi veen bir hocadır bunalr sadec bır kaçı.

Son olarak her milletin keddine özgü yerel dansalrı vardır . ama dünya üzerindeki en geniş folklör dansları bizde mınnımum herbir danssın kokenı 500 yıldan aşağı değil kaldı. en çok ödülü aslında bu alanda alıyoruz. zeybek zaten bir numara hele manisa zeybeği en iyisidir. umarım bigilendirebilmişimdir.

0|0
    0|0
    • Mesala su ucuz bir içecek olmasaydı daha çok su içerdim çünkü ucuz şeylerden nefret eden klas biriyim

• bence dediğim gibi ne yaptığını bilen birisin, bu soruyuda bilerek bu şekilde sordun. ama kesin olan şu ki kesinlikle kompleskli birisin genelde 15-16 gibi bu türde kompleskler azalır sen 19 da hala aşamamışsın. yolun açık olsun bu kafa ile 30 yaşaarında başarısız biri olma yada başarılı bile olsan yalnız biri olma ihtimalin çok yüksek birde eğer düşersen herkesten tekme yersin o yüzden düşmemeye bak.

• Mahkeme kararı ile yaşımı küçültsem ? hem düşsem bile çocuktur düşer derler elimden tutarlar saçımı okşarlar

• Sen de Türklük falan kalmamış yozlaşmış birisin artık.Kendi kültürünü kötülüyosun sonrada gavur kültürünü savunuyorsun bence senin özentilik , kişilik bozukluğu gibi sorunların var.Ki ben senin Türk kanı taşıdığına inanmıyorum.

1|2
    0|1
  • sen hayatında efe gördünmü zeybek nasıl oynanır bi gör ürperirsin yiğit olduğunu anlarsın ben muğlalıyım bugüne kadar bütün eğlencelerimizde zeybek oynandı izlede gör YADA HERKES BAKSIN Bİ YAA link

1|0
    0|1
    • unutmadan önce kendi kültürünü iyi bilicen iyi öğrenicen sonra tangodur vals onlarla uğraşıcan kültür geçmişin geleceğin cahillik değil varlıktır varlık

• bir ülkenin kültürlerine cahilliğin vardığı son nokta diyen okumuş bir adamla vakit geçirmek yerine elinde kavalıyla koyun güden cahil bir çobanla yaşamayı yeğlerim...

1|1
    0|1
  • biz cahil değiliz sen özentisin ...enstrman bile denmez dediklerin çalınması en zor aletler gidip bir horonu canlı izleyemediysen bu senin sorunun kemencenin değil adamım tango mu :) diyorum sna nerelisin bilmem ama bana soracak olursan cahil sensin

1|0
    0|1
  • böyle diyerek cehaletini bize göstermiş oldun bilmem farkında mısın? senin beğenmediğin misket,zeybek,horon ve daha niceleri bizim yüzyıllardır süregelen kültürümüz.sen bilir misin zeybek oyunundaki hareketler neyi temsil eder?önce öğren sonra ahkam kes arkadaşım.elbette tango,vals,cha cha vs bunlar da kültürel değerler ama bunları baş tacı edip kendi kültürünü yok sayamazsın. senin sevincini,hüznünü,umudunu vals veya tango değil kendi folklorün yansıtır.yanlış düşüncedesin bence.

0|0
    0|0
  • Soru herkesin içindeki şu alman bebeyi uyandırmış link

Birkaç kişi dışında kimsede dememiş ki aga bu nedir?

Ayrıca kültürümüze hakaret etme üşüyoruz:(

0|0
    0|0
  • "Kültürlere yönelik evrensel bir iletişim" bunu nerden kopyala yapıştır yaptın...

sana bişey demeye bile gerek yok aslında ama ben diyemeden edemeyeceğim "hödü

ilk paragrafta bahsettiğin başlıkta adı geçen senin kültürün zaten! dayanamayacağım bir daha demek istiyorum "hödük"

sen kültürüne sahip çık onlar seni evrensel iletişime yönlendirir seni...

1|0
    0|0
  • Vals tango isteyen yapar sen kimsin miskete zeybege cahillerin oyunu dersin? Tango yapinca bilginligin mi artiyonulan kendi cahilligini belli etmissin bu soruyla aciyom sana

0|0
    0|0
  • kim diyo bunu ben zeybek severim misket bayılırım hadi millet hopppppp yandan

0|1
    1|0
  • afedersiniz bizler cahil kesimdeniz,bizim kültürümüzü izleyip cahilliğimize tanıklık etmeyin biz sizi baleye yönlendirelim ne de olsa bale.. moderrn :)

0|0
    0|0
  • bak yunanlı öğle demiyor ama. alttaki yorumu oku. ingilizce ama...

link

0|1
    0|0
  • Halayı unutmuşsun sanki :) Bunu tüm ülke insanlarına maletmek yanlış bizim değerlerimiz bizi biz yapan her yörenin kendine has toplumsal değerleri, enstrümanları vardır. Ama böyle düğünlerde eğlencelerde sapıtan havaya kurşun atan için içip dağıtan, sağa sola sarkan insan kılığından çıkan hayvan kadar bile duyarlı olamayan yaratıklarda yok değil bende kızıyorum ozaman...

0|0
    0|0
  • Bende çok sevmem halk oyunlarını ama şöyle bir durum var, değişimle gelen öğrenciler halk oyunlarına bayılıyor. Özellikle horon, misket.

Ne yapalım sen sevmiyosun diye herkes vals mi yapsın?

0|1
    0|0
  • cahillik yanımı senin bu yapmış olduğun acıklama olsa gerek

0|0
    0|0
  • Ortalım duman :))

0|0
    0|0
  • Troll

0|0
    0|0
  • kesinlikle öyle.

0|0
    0|0
  • cahil, senin de içinden çıktığın halk oluyor. okumuşlara gelince, onlar da kendi kültürünü ve değerlerini yabancıların bakış açısı ile öğrenmiş emperyalistlerin yazdığı veya içimizdeki bazı ! yazarlara parayla yazdırdığı kitaplardan BOL BOL OKUYUP öğrenerek cahilliğini ! gidermiş, boyunlarındaki ipler başkalarının elinde olanlar oluyor galiba.

0|0
    0|0
  • evet, kültür emperyalizmine zemin hazırlıyorsun. emperyalistler dünyayı sömürüp soydular, bununla yetinmemişler anlaşılan. şimdi kendi kültürlerini içimizdeki bazıları! aracılığı ile kendilerinden olmayan milletlere empoze ederek, sömürünün başka boyutunu başlatıyorlar. Aferim sana...

0|0
    0|0
    • Gizli solcuya bak

• ha şöyle de !

• demek baban 68 li, ha böyle söyle anlayalım. şimdi şaşırmadım doğrusu.

Yükleniyor...