Hangi Osmanlı padişahı döneminde yaşamak isterdiniz ve hangisini daha çok seviyorsunuz? Neden?

Aşşağıda ki Osmanlı padişahlarından hangisinin döneminde yaşamak isterdiniz ve hangi padişahı daha çok seviyorsunuz ve neden?

Not: Sıralamayı kronolojik olarak yaptım.

• Fatih Sultan Mehmet
    25% (3)48% (12)41% (15)Oy Ver
  • Yavuz Sultan Selim
    50% (6)44% (11)46% (17)Oy Ver
  • Kanuni Sultan Süleyman
    25% (3)8% (2)13% (5)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Herkese teşekkürler
Mutlu yıllar...

0|0
7|23

En İyi Erkek Görüşü

• Hâdim'ul-Harameyn'uş-Şerifeyn (Mekke ve Medine'nin Hizmetkârı) olarak anılan Yavuz Sultan Selim döneminde yaşamak isterdim.

Daha şehzadeliği döneminde Trabzon sancak beyiyken devletin bel kemiği Türkmenlerin devletten duyduğu memnnuniyetsizliği ve Safevi Devleti 'ne yönelmelerini fark etmiştir. Türkmenleri devlete bağlamak için Şehzade Selim, İstanbul yönetiminden izin almaksızın Gürcüler üzerine sefer yapmış ve bu seferlerin en önemlisi olan Kütayis seferinde Kars, Erzurum, Artvin illeri ile birçok yeri fethederek Osmanlı topraklarına katmıştır.

Osmanlı topraklarını sekiz yıl gibi kısa bir sürede 2,5 kat büyütmüş Anadolu'da birlik sağlanmış; halifelik Mısır Memlükleri'ne bağlı Abbasilerden, Osmanlı hanedanına geçmiştir. Ayrıca devrin en önemli iki ticaret yolu olan İpek ve Baharat yolunu ele geçiren Osmanlı, bu sayede doğu ticaret yollarını tamamen kontrolü altına almıştır.

Elde edilen Ganimetlerle Osmanlı hazinesi tamamen dolmuş, hazineleri koyabilmek için yeni ve büyük hazine odaları yapılmak zorunda kalınmıştır.
    Doğuya yapılan büyük seferler ve Çaldıran, Mercidabık, Ridaniye gibi çok büyük zaferlerle tüm doğu ve kuzey Afrikayı ele geçirip, imparatorluğun doğu sınırlarını tamamen güvence altına alıp, sonra İstanbula dönmüş ve o tarihe kadar hiç görülmemiş büyüklükte savaş hazırlığı yapılması için emir vermiş.
    Büyük savaş hazırlıkları bitip batıya yani avrupaya sefere çıktığı sırada Çorlu karargahında vefat etmiştir.
    Eğer ki vefat etmeseydi, çok büyük olasılıkla manş denizine kadar ilerleyecekti ve tüm Avrupa kıtası osmanlı toprağı olacaktı ve şu an bizim konumumuz çok daha farklı olacaktı.

8|8
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Fatih Sultan Mehmet ilk padişahlığında 2 yıl, ikincisinde 30 yıl olmak üzere toplam 32 yıl taht ta kaldı. 1444-1446 ve 1451-1481
    Kanuni Sultan Süleyman tam 46 yıl taht ta kaldı 1520-1566
    YAVUZ SULTAN SELİM ise sadece 8 yıl taht ta kaldı 1512-1520 arası
    Ve bu 8 yılda Osmanlı topraklarını tam 2,5 kat büyüttü, hazineyi doldurdu, muhteşem bir ordu kurdu. Belki 80 yılda yapılamayacak işleri sadece 8 yılda yaptı.
    EĞER RAHMETLİ OLMAYIP,32 ya da 46 SENE TAHT TA KALABİLSEYDİ, ALLAH'IN İZNİYLE TÜM DÜNYAYI TEK BİR DEVLET HALİNE GETİRİP, DÜNYANIN ANAHTARINI CENAB-I ALLAH'A TESLİM EDECEKTİ !

3|3
    0|0
    • Ellerine sağlık kızım, yerden göğe kadar haklısın. Rahmetli sadece 8 yıl tahtta kalmış, diğer ikisi ise çok daha fazla.
      O yüzden tahtta kaldığı süreye göre değerlendirmek daha adil olur.

• Ben teşekkür ederim

• rica ederim

Erkekler Ne Diyor 22

• Cag kapatilip baslandigi donemde gemilerin karadan yurutuldugu donemde dunyanin en buyuk liderinin yasadigi zamanda.

1|0
    0|0
  • fatıhın ıstanbulu aldıgı yıgıtlerden bırı olmak ısterdım.. peygamber ovgusune mazhar olmak vadı...

1|0
    0|0
  • Üçüde benim için ayrı bir yerde çünkü Fatihin fethettiği Yavuzun yönettiği Kanuninin doğduğu şehir olan trabzonluyum ama yinede Fatih gibi çağ açıp kapatan bir padişahla yaşamak isterdim peygamber övgüsüne mazhar olmak isterdim böyle bir kumandanla ama aynı zamanda bu devletin en uç noktalarını gördüğü yaşadığı kanuni döneminde de özellik şehzade Mustafa gibi bir yiğitle olmak isterdim..

1|1
    0|0
    • Ellerinize sağlık.
      Çok teşekkür ederim

• Osmanlı devrinde yaşamak istemem açıkçası ancak illa yaşayacaksam da Kanuni Sultan Süleyman dönemini ister, denizci olurdum. :)

1|0
    0|0
  • Hepside dönemin en iyi padişahlarıdır ama bir seçim yapmak durumundaysam Fatih Sultan Mehmet derim o şanlı zaferde yer almak kılıç tutmak isterdim açıkçası veya o uğurda can vermek

1|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet

1|0
    0|0
  • 1. Süleyman dönemi nde yanı Osmanlı nin en parlak döneminde yasamak isterdim dikkatle 46 yıllık saltanatta neler oldu bitti. Yüzyıllarca konuşulan.

1|0
    0|0
    • evet insan merak ediyor o muhteşem yılları

• Rica Ederim Kanuni ve adaletini hep örnek almşımdır. Okudukça bile etkileniyorum yaşamayı çok isterdim

• insanın tarihinden atalarından etkilenip feyz alması güzel birşey

• yavuz dönemi iyidir

1|0
    0|0
    • teşekkür

• Sağolun

• sizde kendinize iyi bakın

• Üçü de muhteşem Padişahlar ve kendi zamanlarında bilinen tüm dünyaya hükmetmişler.
    İlla birini seçecek olursam Yavuz Sultan Selim han derim

1|0
    0|0
  • Üçü de olabilir..

1|0
    0|0
    • teşekkür ama illa birini seçecek olsanız?

• Eeee sen zorladın:)

• Haklısınız :)

• Yavuz Sultan Selim Han

1|0
    0|0
  • Yavuz hayranıyım

1|0
    0|0
  • Fatih ile İstanbul kapılarınfa girmek isterdim. Yavuz ile savaşmak.

1|0
    0|0
  • Pers imparatorluğu.. ya da moğol imparatorluğu

0|0
    0|0
    • şıklara göre sordum ben ama

• o şıklara yazık matmazel... o 3 şık için can verilir.. onları ayırmak haksızlık...

• Osmanlının ilk zamanlarında osman beyin osmanlıyı kurduğu zamanlarda yaşamak isterdim

0|0
    0|0
  • Tek birseye yariyan Padisha Fatih Sultan Mehmettir. Digerlerini vur cöpe, özellikle Yavuzu vur cöpe.

0|0
    2|2
  • Osmanlı değilde Ertuğrul gazi dönemi ya da osmanlı olarak osman paşa max FSM gibi delikanlıların oldugu zaman.

0|0
    0|0
  • Lale devri yok mu?

0|0
    0|0
  • Kanuni Sultan Süleyman

1|0
    0|0
  • Yavuz Sultan Selim Han

1|0
    0|0
    • teşekkürler

• sizde

• teşekkür

• Fatih Sultan Mehmet

1|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet han tabi ki

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Kanuni Sultan Süleyman
    Ne büyük bir padişahmış ki tüm dünyada adı MUHTEŞEM SÜLEYMAN olarak anılmış.
    ''Dünya Sultan Süleyman'a kalmadı'' diye özdeyiş var.
    Demek ki ne kadar büyük bir padişahmış ki bu söz söylenmiş ve günümüzde bile kullanılıyor

1|2
    0|0
    • teşekkürler canım, çok güzel açıklamışsın

• Çok haklısın abla.
      bunun sebebi ne biliyomusun, muhteşem yüzyıl dizisiyle koskoca Kanuni Sultan Süleymanı sıradanlaştırıp neredeyse kötü biri gibi gösterdiler, hep ondan oluyor işte

• çok doğru dedin kızım, hep o diziden kaynaklanıyor bu

• Allahım hepsine aşığım.
    Ama eeen çok Fatihim ve Abdülhamid :)

1|0
    0|0
    • Teşekkürler ama Abdülhamit, bu 3 büyük padişahın olduğu cümle içinde bile kullanılamaz bence

• Hepsi Osmanlıydı. Abdülhamid çok ayrı.

• B dedim.

1|0
    0|0
  • Yavuz Sultan Selim

1|0
    0|0
  • Hiç biri

0|0
    0|0
    • nedenini sorabilirmiyim?

• Evet zaten parfüm de fransızların pisliğinden dolayı çıkmış bir icat. Evet haklısın

• Aynen öyle

• Istanbul'u keşfettiğinden fatih

1|0
    0|0
Yükleniyor...