Kültüre saygı kaç taraflıdır?

Diyelim ki yabancı bir ülkeye gittiniz. Kültürünü daha önceden bilmiyordunuz, ya da ordan burdan kulaktan dolma bilginiz var.

İşin içine girdiğinizde bakıyorsunuz ki, kendi ülkenizde aldığınız kültürden, kişisel bakış açınızdan çok farklı davranışlar ve örf-adetler var. Özellikle de iş hayatında.

Bunu da açalım... Siz açık iletişimden yanasınız ve karşınızdaki kişi amiriniz dahi olsa hata yapılan yerde bunu dile getirme ve ters giden şeyleri düzeltme eğilimindesiniz. İçinde bulunduğunuz kültür ise amire itaat, böyle gelmiş böyle gider, salla kafayı al maaşı havasında...

Bu noktada kim kimin kültürüne saygı duymalı ya da gereklerini yerine getirmelidir?

Ya da siz olabildiğince o kültüre aşina olmaya çalışırken, karşı kültürün insanlarının sizin geçmişinizi ve değerlerinizi hiçe sayması ve burada yaşıyorsan bu kurallar geçerli, ya sev ya terk et demesi haklı mıdır?

Kültüre saygı kaç taraflıdır?

0|0
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• Herhangi bir konuda, davranışlara bize göre yanlış dahi olsa, onlara kendi kültürümüzü benimsetmeye çalışmamızın yanlış olduğunu söyleyebilirim. Çünkü biz nasıl kendi kültürümüze göre onların yaptığı bazı şeyleri yanlış bulup sinirleniyorsak onlar da kendilerine göre bizim düşüncelerimizi yanlış buluyor olabilirler ve bu nedele onlara kendi kültürümüzü dayatmanın ve empoze etmeye çalışmanın yanlış olduğu kanısındayım. Onların kültürünü benisemeyeceğiz tabii ki ancak kendi kültürümüzü kendi içimizde yaşamamız gerekir bence. Ya sev ya terk et politikasına gelince bence son derece sakıncalı bir politikadır bu. Çünkü bir yerde yanlış giden bir şey varsa ve tüm toplumca ya da büyük bir çoğunlukça aşikar ise bence insanlar değil bu yanlışlığın düzeltimlmesi ve yerine daha uygununun getirilmesi gerekir. Bir şeyin bozuk olması ve insanların bunun bozuk olduğununu dile getirmesi ve bu nedenle dışlanması ancak iktidar borazanı çalan provakatörler ve bu işten ceplerini dolduranlara göre haklı olabilir. Toplumlara ve kendilerine göre benimsemiş oldukları örf ve adetlere saygı göstermeliyiz çünkü bunların geliştiği antropolojik ve etnik özellikleri bilmiyoruz, bize yanlış gelmesi son derece normal. Ancak yönetiliş biçimine eleştirel bir şekilde bakabiliriz. Bu konuya detaylı girmek istemiyorum çünkü esas konu dağılıyor. Saygılarımla.

0|0
    0|0
    • seninle hemen hemen aynı tarih de üye olduk sayılır bu siteye ,hala vazgeçmedin şu uzun yazı yazma hissinden :)

• Doğru diyorsun aslında, saygı ve anlayış varsa "ama" olmamalı.

• Evet dediğim gibi onların kültürünü benimsememeliyiz ancak onların ortamlarında saygı duymalıyız. Çünkü onlar bizim kültürümüze hakaret edip saygı göstermediklerinde bizim göstereceğimiz tepkinin aynısını bize gösterirler ve bunda haklı olurlar. Bunlar yüzyıllar sonucunda oluşan yapılar ve bir toplumu toplum yapan önemli faktörler. Bu faktörler nedeniyle onları yargılamanın yanlış olacağı kanaatindeyiz. Fakat yönetiliş biçimi, rejimi ayrı tabii ki.

Erkekler Ne Diyor 12

• Benim kültürüme uymayan bir ortam beni çok rahatsız ediyorsa ayrılırım o ortamdan ya da sabredebildiğim kadar sabrederim. Ancak, yasalara aykırı birşeyler dönüyorsa ayrılırım ve gerekli yerlere ihbar ederim. İnsanlara çekidüzen vereyim diye benim kültürüme uyduramam. Mümkün değil.

0|0
    0|0
  • içinde bulunduğunuz kültür ise amire itaat, böyle gelmiş böyle gider, salla kafayı al maaşı havasında... böyle bir şey dünyanın her yerinde olabilir. Firmanın ve yönetimin kişilikleri ile alakalıdır. kültür değil sonuçta tamamen kişiliklerden kaynaklı bir oluşum. heryerde olabilir ya uyarsın ya rahat vermezler.

0|0
    0|0
    • Sonuçta toplumsal kültürü oluşturan ortak bireysel davranışlar değil midir?

• ortak bir davranış değil bir firmada öyle iken başka bir firmada yenilikçi ve rahat bir yönetim sistemi uygulanabilir. başlangıcından sonuna kadar yöneticinin ve o yöneticiyi besleyen patroncuların kişiliği ile alakalı bir durum. paranın sözünün geçtiği yerde ne samimiyet nede kültür olabilir. yaşanılan yer için, bizim oluşturabileceğimiz kültür duygu ve samimiyet ile olur. işyerleri ya kurumsallık dahilinde yönetilir, yada patroncu bir sistem dahilinde. kişilik ve karakterin sağladığı yönetim

• mesala tayland yada g.kore de gezerken hemen yanınıza bir çift gelip grup yapalımmı teklifini yapabilirler.

0|0
    0|0
  • Bulunulan ülkenin kültürüne uymak gerekir.Bu konuda dikte etmeyi seven bazı (uzakdoğulular,özellikle Güney Korelilerden çok çektim.) ülkeler iş hayatında faşist düşünürler.Kovulmak söz konusu olabilir.Malesef itaat.

0|0
    0|0
  • Tek taraflıdır.

"Big In Japan"

0|0
    0|0
  • Sana sadece şunu söyleyeyim.Ya bu deveyi güdecen ya bu diyardan gidecen evlat :)

0|0
    0|0
  • Hoşuma gitmezse baana ters düşerse saygı duymam heralde.

0|0
    0|0
  • materyalist ülkeler dışındakilere saygı duyarım. diğerlerine lafı yapıştırırım.

0|0
    0|0
  • kültüre saygı 1 defa olsun oda yeter

0|0
    0|0
  • cookie bacı: normalde misafiri hoş görmek gerek.

0|0
    0|0
  • orada yaşıyorsam o kültüre saygı duyuyormuş gibi yaparım,saygı duymam

0|0
    0|2
    • sana saygi duyulmasini bekler misin? (eksi benden diil bu arada :)

• elbette bekler ve isterim ,ama illa ki bana saygı duyulsun demem,( haa bu arada sorun değil,- olayı )

• Düşündüklerimi daha kısa ifade edemiyorum da o yüzden uzun yazıyorum ama seninkiler de biraz kısa kaçıyor bence. :))

• misafirsen gittiğin yere uyacaksın bence

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• eğer gidiyorsan mecbur uyum sağlıycan yoksa olmaz, saygı duyucan yoksa orayı terk edicen.

0|0
    0|0
  • birinin özgürlüğünün başladığı yerde öbürününki biter. ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin. bu işin gerçeklik kısmı ama olması gereken karşılıklı saygı ve anlayış tabiki

0|0
    0|0
    • Olması gerekeni pek olduramıyoruz ama değil mi? "Gereken"de kalıyor çoğunlukla :(

• sen oldursan karşındaki oldurmuyor güçlü olan ezmeye çalışıyor bu malesef böyle

• Sorduğun sorunun cevabını veremem ama doğrunun kişilere göre değişen şekilleri vardır.Ama haklıysan benliğinden ödün verme.

0|0
    0|0
  • gerekli degildir.

0|0
    0|0
  • İnsanlar kültürlü olmalıdır.

0|0
    1|0
Yükleniyor...