Kelimelerin yanlış kullanılmasını banel buluyorum, siz?

Aklıma gelen örnekler : hayla, beyendim, felan, istifar, muhafiyet, kontejyan, halenda, şarz, deyil.. gibi çok bayağı kullanım var maalesef, neden böyle yapıyor bu insanlar..?

Güncellemeler:
yorumlardaki banal banel yüklenmesine hak verdim, ince okunması durumu beni yanıltmış olmalı, başkasını eleştirirken kendim aynı hataya düştüm. doğrusunu öğrenmiş oldum en azından, sürç-i lisan ettik affoluna :)

0|0
13|16

En İyi Erkek Görüşü

• Evet, haklisin... genellikle toplumumuz'da "yöresel agiz" vardir ve bundan olumsuz etkilenmektedirler. Konusmaya jest katmak konusmayi daha zayif hale getirir. Diksiyon çok önemli, velhasil gelisen ve degisen bu dünyamizda. Dogru telafuz en samimi telafuzdur. Harf atlamasi dilimizi olumsuz etkiliyor, çalismak ve gelistirmek gerek.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Ben daha çok yabancı kelimelerin kullanılmasına karşıyım , Türkçemide karşılığı olan bir kelimenin arapçasını fransızcasını ne diye günlük yaşantımıza sokuyoruz anlamış değilim...Zaten öz Türkçemizi kullansak bu kadar çok yanlışlıklar doğmayacaktır.Yanlış söylenişlerin çoğunu yabancı kelimeler oluşturuyor...Örneğin senin yazdıkların içerisinde ; hala , istiğfar , muafiyet , kontenjan , şarj Türkçe kelimeler değiller...

0|0
    0|0
  • bide herkeZZ diyenler var ulan azcık kulak olur insanda herkez nedir ya:-)

1|0
    0|0
    • daha bir sürü örnek var çok itici bence

• aynen valla yalnzı sende banel yazmışsın ya banal olucak düzelt hemen kimse çakmasın:-)

• kesinlikle katılıyorum.

0|0
    0|0
  • link : /

0|0
    0|0
  • benimde bi arkadaşım "ben" kelimesini "bhen" diye yazardı. ona da neden böyle yazdığını sormuştum. böyle daha havalı oluyor demişti

0|0
    0|0
  • iminkansız öyle hetalara düşmem ben.. gerekinden fasla tikkat ederim

1|0
    0|0
  • banel yazışına kurban. bende bunu özgün haliyle bayağı, süslü haliyle banal buluyorum.

1|1
    0|0
  • TDK ekibi şimdi gelir yorumları düzeltirler imla hatası var bok hatası var yazmayı öğrenin derler

öğrenmicem yazmaıı klaviye benim dimi la :)

0|0
    0|0
  • hızlı yazmak için yapıyorum ben karşımdaki kişi ne demek istediğimi anlayabilmesi yeterli benim için imla kurallarına fazla önem göstermem hemen elimin en yakın olduğu harfe yada aklıma gelen ilk harfe basıveriyorumm

0|0
    0|0
    • yazım kuralları değil söylediğim, yani mesajda napıosn ii falan yazanlar değil derdim :)

• İşte bende onlardan bahsetiyorum tek sebebi aklıma ilk onlar geliyo olması :9

• bir kere banel kelimesini doğru yerde kullandığına emin misin :))

0|0
    0|0
    • evet fazlasıyla eminim.

• "kıro" buluyorum aslında ama yazımını bilmediğim bi sözcüğü kullanmadım kro mu kıro mu bilmiyorum yazmadım

• anlıyorum seni olabilir sen bilidğin gibi yaz anlayan anlar,banel gibi karmaşık kelimeleri kullanma :))

• aynen katılıyorum

0|0
    0|0
  • Ben o hataları asla yapmam + Çok önem veririm imla kurallarına

0|0
    0|0
  • kimisi önemsemeden yazıyor kimisi de doğrusunu bilmediği için.ama bence çok da önemli değil yani

0|0
    0|0
  • Dilimiz çok güzel ve bizler kıymetini bilmiyoruz.

Maalesef.

0|0
    0|0
  • Haklısın ne desek boş bazen. Uyarsan da devam ediyorlar.

Eğitim şart..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Ben çok yazı hataları yapıyorum :).Birinci neden hiç türkçe eğitimi almadığımdan.Sizler en az Türkiyede lise mezunusunuz ben hiç türkçe eğitimi almadım ve var olan türkçem kendimi geliştirmekle oluştu.Kelimleri yanlış yerleştiriyorum veya konuşurkende yanlış konuşuyorum bir çok kişi beni kıbrıslı sanıyor :).Kendimi geliştirmek için okuyorum, yazıyorum ama yine hata yapıyorum ama insanları bu şekilde yargılamassanız bence daha iyi olur.En azından anlıyorsunuz dediklerimizi.

Hakkımızda hayırlısı

1|0
    0|0
    • ben seni böyle seviyorum

• Teşekkür ederim güzel düşüncelerin için Elmalı Turta.Ben itifat aldığımda ne yapacağımı bilmiyorum.Aynı guzel dilekleri senin için düşünüyorum.

• Dinime küfreden müslüman olsa diyoruz biz buna

1|1
    2|0
  • yanlış öğrenmişler ve konuşurken nasıl ise yazarken de öyle yazıyorlar...

"yalnış" ve "yanlız" çok sık yapılan hatalardan birisi...

0|0
    0|0
  • türk dilini iyi bilmediklerinden kaynaklanıyor maalesef, bu durum ilkokuldan itibaren başlıyor bence. eğer iyi bir kitap okuma alışkanlığı varsa düzelebilir zamanla. türkçe kelimeleri doğru telaffuz etmek kadar, yazarken de doğru bir yazılış tarzıyla yazmak gerekli. keşke herkes bu kadar bilinçli olabilse..

0|0
    0|0
  • Banel değil banal ..

1|2
    0|0
  • ne bilek ya ):

0|1
    0|0
  • Yurtdisinda dogup büyüdüm, türkceyi ailemden ögrendim, buna sükür

0|0
    0|0
  • benimde hic hoşuma gitmiyor.En dikkat ettigim şeylerden biridir karşımdakinin konuşması..

0|0
    0|0
  • Ben seni haklı buluyorum dillimizi sahiplenen insanlar görmek hoş

0|0
    0|0
  • Aynen lan bende.

0|0
    0|0
  • Herkez

0|0
    0|0
  • Bi susun derim hayla susmazlar hayla susmazlar!

Cennet mah. repliği

0|0
    0|0
  • Evet çok ıtıcı

0|0
    0|0
Yükleniyor...