Bir din kültürü sorsusu: Sizce hangisi daha günah?

Allah'ın zina yapmamaki alkol kullanmamak, namaz kılmak, oruç tutmak gibi emirlerine inanıp bunu uygulamamak mı daha günah? yoksa Allah böle şeyler emretmedi zaten demek mi daha günah?

etrafta müslüman olduğunu söyleyip emrilerina uymayan çok kişi var, ben de merak ediyroum acaba onların mı Allah'ın gözünde değeri daha fazla yoksa bir deist olarak benim mi?

ikincisi diyenlerin deizmi araştırmasını tavsiye ediyorum.

Güncellemeler:
müslüman olmadığımı zaten söyledim, sadece müslümanlar cennete gidecek diye bir şey yok hatta bu konuda Kur'an ayeti bile var, bulabilirsem paylaşcağım, beni yargılamayın soruya cevap verin
münafıklığın bile kafirlikten daha günah olması sizce de benzer değil mi
Şüphesiz, iman edenler(le) Yahudiler, Hıristiyanlar ve Sabiiler(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amellerde bulunursa, artık onların Allah Katında ecirleri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara suresi 62. ayet)

benim gibiler Sabiilere giriyor
peygamberlere inanmıyorum cehennemlik olduğumu sayenizde öğrendim, teşekkürler herkese..

bu arada bu tür sorularda bundan sonra da üslubumuza dikkat edelim, birbirimizin inancına saygı gösterelim, kimseyi kendi gibi düşünmüyor diye aşağılamayalım Allah'ın gözünde ne durumdayız bunu yalnızca Allah bilir, ben sizin fikirlerinizi merak etmiştim, tekrar teşekkürler..

0|0
19|24

En İyi Erkek Görüşü

• ahirette herkes kend,i dinin kurallarına göre yargılanıp cezalandırılacak.hrisytiyanmış,yahuduymiş yada başka bir dine mensup diye kafirlik etiketi yapıştırıp cehennemim dibine boyklanmak gibi bişey yok...herkes dininin getirdiğine göre cezalandırılıp ödüllendirilecek..ha bide şu var..kuralları bilipte uygulamamak daha günah...

0|1
    2|5
    • bence de aynen öyle ve illa böyle diye iddia etmiyorum ama herkes kendi vicdanına göre yargılanacak.

• Böyle saçma bi muhabbetmi var ya.İslama göre yargılancak herkes .Son din islamdır aslında genel olarak bakarsak tek bir din geldi bu güne kadar yani tek bir dini yaymaya çalıştılar . Oda Allah'ın dinidir.Bu milletlere ve zamana göre değişti hristiyanlık oldu yahudilik v.s. oldu ve en son müslümanlık oldu.Yahudiler sapkın ve lanetlenmiş bi toplumdur.işlediğin günahın günah olduğunu bilerek yapmak kişiye kalmış bişey .Fakat günaha olana günah değil dersen kafir olursun.

• Soran kişinin duymak istediği cevabı veren arkadaşla birlikte soru sonlanmış oldu :)

Kızlar Ne Diyor 19

• allah bunu emretmedi demek kadar bu günahtır demek te yanlıştır .. biz gözle bakıp iç niyeti göremiyoruz kim allaha yakın kim uzak bilemeyiz

0|2
    0|0
  • Kuranda bunlar yok demek Allahın bır ayetını ınkar etmek dınden çıkma sebebıdır.. ..

Uygulamamk ıse sadece gunahtır.. Ona kalpten tasdık verıp yapmayan kurala uymayan ınsan halen dın ıcınde sayılır..

Şimdiye gelen butun dınler islamıyettır.. Onun ıcınde herkes kendı dınıne göre yargılanır dıye bır kavram yoktur..

En buyuk gunah şirktir Allaha eş koşmak ona çocuk adletmek onu ınkar etmek... vs..

Kafırler tabı kı cehennemde kalacaktır. Kıtap sahıplerı ıse yanı kendı gelen dönemlerınde gerçekten Allahın deıklerını yapmıs peygamberıne ınanmış ınsanlar ancak kendı ınaçları ıle yargılanacaklar..

Şu anda gerçerlı dın İslamdır. bu tabı kı benım dınım uzerıne olan goruşumdur. bakar suresınde kast edılende öncekı gerçek dının kuralalrına uyanları kapsar Ve yenı gelenPeygambere ıman edenlerıı..

1|0
    0|0
    • teşekkür ederim göüşünü belirttiğin için ama ayetten geniş veya gelecek zaman anlamı çıkıyor, sadece eskileri kapsadığını sanmıyorum..

• mantıklı gelıyor tabı kı.. ...

Inanç sadce bırtek ayet bır butundur.. Tek bır açıdan bakarsak onu algılamamı zmumkundegıldır.. Gerçekten aynen senın gıbı deıstlıkten öte belkıde ateızm dönemlerıde oldu .. Onun ıcın bunları bırlerının soylerımıyle anlamaycagını bılıyorum arıştırmalısın.. Objjektıf olmalısn.. Başka bırşey demıyorum..

• tamam sağol

• cevaplıyorum :)

''Allah böyle şeyler emretmedi zaten'' demek günah çünkü kesinlikle reddetmiş ve Allaha ortak koşmus oluyorsun..çünkü bu imanın sartlarından ilki; - Allah'ın varlığına ve birliğine inanmak...

---Gerçekten, Allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah'a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa Suresi, 48)

3|0
    0|0
    • bu şirk koşmak ne demek tam olarak?

• :D güldürdün beni...

• bence böyle soruları burda sorma. neye inandığın inanmadığın sana kalmış. sorarsan karşılığında göreceklerin bunlardan ibarettir. herşey yazılmış çizilmiş kanıtlarıyla birlikte ulaşabileceğin heryerde. Araştıyormuşsun zaten araştırmaya okumaya devam et. Ama şunu unutma biz müslümanlar inanmayanlara saygı duyarız ama aksi laf söyletmeyiz. Herkesin inandığı kendi kendine bu tür konuları buralarda özellikle müslüman çoğunluğu olan yerlerde tartışmaya açacağına en doğru cevapları ilahiyatçılara danışarak alabilirsin.

0|2
    0|0
  • Kul hakkıyla gitmediğimiz ve şirk koşadığımız sürece diğer günahların affı vardır.Buda insanların birbiriyle anlaşması için çok önemli bir sebep olmalı:)

1|3
    1|0
  • Hiçbirşeye inanmamak bence daha beter.. yapmadığın yanlış olan şeylerle ilgili en azından ileride fikirler değişir alkolü bırakır insan vs...

bu arada peygamberlere inanmıyorum diyorsun fakat bakara suresi 62. ayeti kabul ediyorsun

kimin cennete cehenneme gireceğini Allahtan başka kimse bilemez

Kuranda peygamberlerde yer almakta neden inanmıyorsunda 62. ayette bende varım diyorsun

seçmecemi yapıyorsun bilemedim... burada yanlışın var

2|0
    0|0
    • ben o ayete de inanmıyorum sadece sizin açınızdan bile cehennemlik olmadığımı söylemey çalışıyordum, OK?

• yes i understand but i sad, "nobody knows" heaven or hell

OK ? !

• off çok derinden girmişsin be maverick..ibadetleri yapmamak tabii ki günah ama inkar etmek kabul etmemek daha da günah..herkesin dini kendinedir, herkes birbiriyle aynı şeye inanmak zorunda değildir..deizm değişik bi kavram yani tanrı dışındaki herşeyi reddediyor..bilemiyorum yani tuhaf bişey :) cennete girme konusuna gelince müslümanlar önünde sonunda cennete girecekler..zina yapan da girecek ama alnında zina yaptığına dair bi damga olucakmış..

o yazdığın Bakara suresi 62. ayet bence hristiyalık ve yahudilik dinlerinin geçerli olduğu zamanlarda o dine inananlar için geçerli bi durum yani şu an için değil...

0|0
    0|0
  • Kişi zaten Amentü billahi 'ye inanmadığı zaman kafir olur. Cennete giremez. Cennete girmek için sadece Allahın varlığına inanmak yetmez. Kurana inanıp meleklere inanmıyorum demek olmaz. Dinden çıkarır insanı. Hanginin değeri daha fazla demişsin? hangisinin daha az diyecektin herhalde bunu bilemeyiz ama bunu şöyle anlayabiliriz, emirlerini yerine getirmeyen kişiler bu günahlarından dolayı cehenneme atılacak, kötü birşekilde cezalandıralacak bilmem kaç sene, ancak Allah onları eninde sonunda cennetine sokacaktır, ama diğerleri hiç girmeyecektir. Ve şu da varki; kişi inanıp doğrudur diyip kendi dininde kalıp, cennete girecek mi diyorlar? Bu da çok yanlış, bu kişide asla cenneteye giremeyecektir.

0|2
    0|0
  • bana gore bırıncı daha gunah Allahın emırlerını reddedıyor cunku 1.şık.kuranda yazanları herseyı reddetmıs oluyor ozaman Allaha ınansa ne olur ınanmasa ne olur

0|1
    0|0
  • inanmamak daha günah.günah olduğunu bilipte korkarak yapanla,bana ne bişi olmaz diyerek yapan arasında bile Allah katında fark vardır.

1|1
    0|0
  • inanma bi ihtiyaç bence inancım yok diye biri yoktur çünkü oda inanmadıgına inanmaktadır gelelim bunu ne kadar yapıyoruz yapıyomuyuz yaptıgımızı mı sanıyoruz inanç akılla desteklenmedigi sürece rol yapmaktan kendini kandırmaktan öteye geçemez ha günah sevap meselesine gelince bu tamamen insanın kalbiyle ilgili bi mesele bence kalbinde fitneyi fesatlıgı kötülügü barındıran bi insanın ibadetten gözünün dönmesi benim için hiç bir anlamı ifade etmez başka dinler konusuna yada tanrıya inanmama konusu benim için hiç bişey ifade etmiyo insan insan oldugunu farkına varıp o erdemi gerçekleştirdigi sürece her türlü mutluluga erişir ve bunun mükafatını bu dünyadada öbür dünyadada alır

0|0
    0|0
    • teşekkürler bu güzel yorum için..

• ne demek gerçi inançlı bi insan olarak bu şekilde bi inanca sahip olman beni üzmedi degil bu konuda daha sınırlarını daha yumuşaklaştırsan bence daha iyi olur ama tabi bu benceee :)

• benim burda takıldığım demişsin "dediklerini inandığı halde yapmayanlar mı yoksa deist olan ben mi daha günahkarım"...benim bildiğim deist olan biri bunu sorgulamaz.

1|0
    1|0
    • ben bir şey sorgulamıyorum, müslümanlara göre hangisinin daha iyi konumda olduğu konusunda düşünceleri merak ettim

• o zaman başka ,gerçi denilcekleri zaten az çok tahmin etmişsindir...ama bildiğim birşey var müslüman birisinin kimseyi günahkar olarak damgalamaması gerektiği.birisine günahkar demekte tanrıya ortak koşmaktır.

özellikle senn yazdığın soruda A harfini büyük yazman ,aynı nezaketi karşıdan görmen gerektiğidir.

• allah bole seylerı emretmedı dıyerek haşa onu yok sayıyosun zaten o daha gunahtır..

0|2
    0|0
    • imanım var, müslüman değilim ikisi farklı şeyler

• sen bole yaptın demıyorm yanlıs anlama benı.bole dıyerek yok sayılıor demek ıstedım yanlıs yazdım .. herkes dınde ozgürdür zorlama yoktur.

• hangisi daha günahtir bilmem ama, ben bir yaraticiya inanirim gerisini mantigim reddediyor.

ayrica

iman ettim diyip gereken hicbirseyi yerine getirmeyen kisiyle, allaha inanirim ama hicbir dine inanmam diyen kisinin arasinda hicbir fark yoktur bence.

0|0
    0|0
  • s. a ALLAHA peygamberine melegine inanmayan varsa veya şüphesi olan
    Hayalhanem/Mehmet Yıldız sohbetini izlesin ins. iman edecektir veya direk ulasabilirsiniz:)
    Selametle imanın tadini almaniz dilegiyle

0|0
    0|0
  • Ah maverick nerelerdesin sen!

Böyle bir adalet kabul edilemez. Suçsuz, günahsız bir hristiyan cehenneme girecek, fakat zinanın ve alkolün dibine vuran müslüman cennete mi girecek yani?

Zaten bu yüzden deistiz maverick. Geri gel.

0|0
    0|0
  • Bunu bilipte yapmamak inanmamakla aynı bence

bu arada deizm'i okudum neden böyle bir tercihin oldu öldükten sonraki düşüncelerin neler merak ettim.

0|0
    0|0
    • çünkü Kur'an ve din kuralları bana mantıksız geldi, önce ateist oldum ama sonra deizm diye bir şey duydum hem Allah'a inanıp hem de dinlere inanmamayı sunuyordu bana, ayrıca yaşadıklarım Allah'a inanmamı sağladı, müslümanken inanıyodum ama içimde beni rahatsız eden şeyler vardı, şu an çok rahat ve huzurluyum

• senin için demedim insanların buna zaten ihtiyacı var ama bunları yaşayan insanın maneviyatını hissetmeni isterdim.

Mutlaka görüşelim ama :)

• cehenneme düşersem gelip beni kurtarırsın artık :)

• allah bisey emretmiecekse allahligi nerde kaldi en iyi cevap sec hadi

0|2
    0|1
    • bence soran arkadasimiz cennetin cehenim varligina inanmiyordur.bir soru materyalistmi metafizikcimiisin

• ya din zaten oldum olasi kafami karistirmisir örnein bir kadin hz muhameddin yanina gitmis cok buuym bir gunah isledim zina yaptim demis hz muhhamette demiski bende ikindi namazini kilmadim diyecegini sandim

• herkes sadece yaptıklarıyla yargılanmalı eğerki adaletten söz ediliyorsa

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 23

• İlk olarak cennete bitmekten bahsediyorsun ve deizm inancım var diyorsun ya Dinler reddedildiği için peygamberler, kutsal kitaplar, cennet ve cehennem, melek, şeytan gibi kavramların hiçbirinin deizm inancında yeri yoktur.

Bizim dinimiz kolaylık dinidir eğer merak ettiğin dinimiz ise bir insanın dini islam olabilir ama mumin olamaz ve yasaklarımız vardır yaradıldığımızdan beri yasak elmadan başlar yasaklarımız.

Bu yasakların cezalarıda vardır. Tanrı bize sizleri affederim ben bağışlayıcıyım der ama kul hakkını affedemem sadece hakkını yediğiniz kişi sizi affeder.

Neyse konumuza dönelim sorunda zina yapmak oruç alkol gibi şeyler söylemişsin ya

Ben elhamdülillah muslumanım

Sigara içiyorum mecruhtur ve sürekli tekrarlanırsa günah sayılır.

Yılda 4 5 kere arkadaşlarla alkol tüketiyorum günahtır.

Hayatımda 1 kere zina yaptım en büyük günahlardan birisidir.

Sürekli Namaz kılmıyorum bu benim görevim ve yerine getirmiyorum düzgün olarak

Oruç 1 gün tutuyorsan 2 gün tutmuyorum.

Şimdi senin dediğin şeylerde benim yaşantımda var sende deizm inancını yaşıyorsun.

Karşılaştırma yapmaya gerek yok aslında sizde cennet yok bilmen gerekirdi lakin oldugunu farz edelim.

Ben bu günahları işledim ve cezasına razı oldum çünkü bu cezaları bile bile bu dine mensubum ve dinimi değiştirme gibi niyetim yok bana yaptıgın yanlışlardan dolayı cezanı çekip ardından yaptıgım ibadetler ve iyliklerden dolayı sonsuz cennet bahşediliyor.

Bu arada cennetlik yada cehennemlik oldugumu kimse bilemez tartısamaz sadece tanrı bilir.

Sen ise tanrıya inanmıyorsun cennet kavramına inanmıyorsun ama tanrı hakkında dusuncelerin ve benim dinim ve inanları hakkında yaptıgın bu tabir onları yargılamak olmustur.

Tamam sen icki icme sigara içme zina yapma benden iyi birisi ol ama tanrıya inanmayıp cennete gitmek istemek sacma simdi ben gitmek istemiyorum diceksin ama sorun boyle kusura bakma.

sen site yöneticilerinden birisin bu sitedeki kişilerin cogunlugunu bu dine mensuplar olusturuyordur tahminimce ve senin bilmen gerekir boyle soruların sorun yaratacagını insanların birbirine girecegini.

Ben inanki müslüman olmayan birisi cennete giremiyecek konusunda çok üzülüyorum belkide girecektir bilmiyorum tam olarak o konuyu ama etrafımda çok musluman olmayan arkadas var ve cok seviyorum onları cok iyi insanlar keşke musluman olsalar dedigim oluyor ama onlara gidipte musluman ol demedim hiç benim onlara ornek olup dinimi düzgün yaşamam ve onların gormesi ve benimsemesi lazım.

Uzun oldu kırıcı olmamıştır umarım.

2|1
    0|0
    • Sonuna kadar okudum ve soruyu soran arkadaş aradığın cevaplar burda .

• din unsuru insanın içinde olan birseydir inanır veya inanmaz kendi bileceği iştir ancak bunu diğer inmsanlar arasında bir şüphe ye düşürmek yada bri birlerini kıordıremak için kullanırsa o zaman cok vahim birseydir yanlışsam lütfen düzeltin ama bana öyle geliyorki bu soru ve sorular bence maksatlı gibi geliyor

• @reefg İlk öyle düşünmuyordum ama arkadaş güncelledikçe senin gibi düşündüm dostum zaten sikayette bulunup kaldırılmasını istedim ama sadece 1 güncelleme kaldırıldı bana ve dinime mensup kişiler o güncellemeyle cinnet geçirirdi yoksa karalamak kimsenin haddine değildir.

İsteyen istediğine inanır saygı göstereceksin bu kadar

• allah böyle şeyler demedi demek kurana karşı gelmek olduğundan zaten dinden çıkmışsındır. allahın dediklerine inanmamaktan daha büyük bir günah zaten yok.

2|3
    0|0
    • müslüman olmadığımı zaten söyledim, sadece müslümanlar cennete gidecek diye bir şey yok hatta bu konuda Kur'an ayeti bile var

• saçmalık ve boş laf... kuran ın ayetini söyle de biz de bilgilenelim madem. o kadar okudum ama sanırım kaz gibi bakmışım hiçbişey anlamamışım...

• En alttaki güncellemene binaen cevap verecem.sen karşı tarafa saygı göster onları aşağılamaki onlarda sana aynı saygıyı göstersinler.sen değilmiydin mütahassıp dinci insanları kızdırmak onlarla alay etmek çok hoşuma gidiyor diyen? zıt inançlara tahammül etki onlarda etsin.

2|0
    0|0
    • kendi dinini yaşayana saygım var, kendi gibi düşünmeyenlere tahammül edemeyip aşağılayanları kızdırmak hoşuma gidiyor evet

• Alttaki cevapın samimi değil kimseye saygın yok cevapların denk geliyor ve görüyorum.saygından geçtim gösterme oda mühim değil ama kimseden saygıda bekleme.Dinci insanlarla dalga geçmek onlarla alay etmek çok hoşuma gidiyor isterseniz küfür edin bu ifadeyi kullandın.neyse burayı gördüm cevap vermek durumundaydım kimseyle polemik yaşamak istemem

• peki öyle düşünebilirsin kimseye bir şey kanıtlamak durumunda değilim..sevdiğim bir arkadşımsız bu arada yanlış anlama

• Kuranda tutarsizlik yoktur sen gormek İsitedigin gibi gormussun islam ilk peygamber hz ademden beri vardi ancak hz muhammetle tamamlandi ve dunyaya yayildi resulallahin oncesindede insanlar allaha iman ederdi ama son peygamber gelmesiyle islam dini tamamlandi zaten ondan onceki tum peygamberler hz muhammetin gelecegini bildirmislerdir elbette hristiyanlarda diger dinlerdende allaha inananlar onun katinda Ecirleri vardir ama cennetin kapisinda bile hz muhammetin adi yazilidir ve sehadet getirmyen hickimse o kapiyi gecemez allahin resulunu inkar eden birinin zaten cennete girmesi dusunulemez asil celiski burda hem peygamberi rededip hemde cennetlik oldugunu dusunmektir

2|2
    0|0
  • müslümanlıkta cennet ve cehennem denilen öldükten sonra ki hayatı yasayacğımız yer

buynu elvbette biliyosun her inancta bu mutlaka vardır(ateizm haric)

müslümanlıkta takva önemlidir yükselmek takva ile olur dünyadaki zenginlik para pul yerine gecer ne kadar sabır ve vebatla allaha yaklasırsan okadar yükselirsin

islsmiyette inanılması gereken bazı kaideler var

allaha iman peygambere meleklereahiret gününe kitaplara kaza ve kadere v.b

bunlardan hepsine imasn edip onun dediklri gibi yasarsa bir kul tam iman etmiş olur(olurmu aacaba)

hepsine inanıp birine ya olurmu derse imandan cıkar iman bir bütündür veparcalanamaz

biz tüm peygamberlerin hak olduğuna inanırız

4 kitap ve onlarca suhufun(sayfanın)allahtan indiğine veonun sözleri olduğuna iman ederiz

bu peygamberlerden birine bir an süphe edecek olsa insan küfre girer ve imanı sarsılır birine dil uzatsa imandan cıkar

kitaplardan ya incil böyle dedi ama kuran böyle dedi incil yalan söyledi derseniz imandan cıkarsınız cünkü kuranla ilk inen incil arasında hiç bir farklılık yok

allahın melekleri olduğuna ve ona tesbih ve itaat eddiklerina inanırızkuranda adı gecen 4 büyük melek

kısaca cami inanırız

simdi bu kadar acıklamadan sonra

gelelim sizin sorunuza

zinanın haram olduğu kuranda cesitli ayetlerde yer alıyor peygamberimiz ise bunu doğrulayan hadisler öne sürüyor bu konu sabittir zina konusu o yüzden bunu emretmedi demek imandan cıkarır insanı peygamber efendimiz h.z muhammet(s.a.v)içki kötülüklerin anasıdır diyip kullanana satana satana yardım edene lanet okumuştur bunlasrı bilerek işlemek yapmak tabiki daha günah oluyor

Etrafta kendini müslüman olarak tanıdan cok kişi var evet

sadece kimliğinde müslüman yazdığı için müslümanım diyen insanlar var buda doğru

bunların akibetini yanlızca allah bilir imanın ve paranın kimde olduğu bilinmez

bişri hafi gibi mahmut hüdayi gibi aksemsettin gibi bir cok ilim adamı vardır ibret alınacak

allahın gözünde kul kuldur sınavı gecenlerin mükafatı cennettir gecemiyenlerin cezası cehennemdir burası bir sınav merkesidir

ve ünlü bir din adamının dediği gibi

allaha ihtiyacın olduğu kadar allahtan kork

kadir mısırlının dediği gibi

islamı yasamadan islamı yasatamassınız

sevgiler saygılar

1|0
    0|0
  • biz de fikirlerimizi söyledik arkadaşım o zaman insanların hassas noktalarını kaşımayacaksın. bilinçsiz ve masum bir şekilde yaptığına inanmıyorum. reyting uğruna böyle şeylere başvurma antipatik olursun...

0|3
    0|1
    • sempatik olmak istesem bu soruyu sormazdım, kimsenin bir yerini kaşımıyorum, zıt fikirlere tahammül etmeyi öğrenin

• biz seni hoş gördük lakin sen benim dinim hakkında saçmalarsan hoş görmeye devam edemem berkeracar 'a katılıyorum moderatör olacaksın bide

• ahirette herkes kendi dinine göre yargılancak lafına inanmıyorum. yahudi hristiyan budist kendi dinine göre mi değerlendirilecek? bence tam olarak böyle değil

ama iyi bir yaşam geçirmişleri ayrı tutuyorum. Çevreye ve kendisine faydalı yaşayan ateistlerin bile ödüllendirilceğini düşünüyorum Ama tam anlamıyla kendi diniyle değerlendirilmezler

nasıl ki eskiden yüzlerce yıl mühendislik ve bilimsel çalışmalarda newton kanunlarını kullandık. sonra anladık ki bunlar yanlışmış doğrusu "görecelilik yasaları"ymış. şimdi ciddi işlerde görecelik kullanıyoruz. din de aynı bunun gibi. her din hakkında bilgi sahibi olup en doğrusuna kişinin kendisi karar vermeli.

bu karar deistlik veya ateistlik de olabilir.

0|0
    0|0
  • deistlerin sabileere gireceğini zannetmiyorum. sen kendini zorla koymuşsun o kefeye :D

eğer kişi dini sorumluluklarını biliyor ama yerine getirmiyorsa günahkar bir müslüman olur

içki içen namaz kılmayan vs.

ama Allah yok derse veya dinin sorumluluklarını reddederse böyle birşey yok derse o zaman müslüman olmaz.

bu durumda günahkar müslümanın ahirette daha iyi bir konumu olacağını düşünüyorum. tabi bu benim fikrim. kim cennete gider kim gitmez benim bileceğim iş değil

şöyle bir örnek vereyim kendinle kıyasla.

borç verdiğin bir arkadaşın var. arkadaşın sana hangisini dese daha çok kızarsın:

1-"borcum var ama ödemiyorum(ödeyemiyorum)"

2-"sana borcum yok"

0|0
    0|0
  • yoruma bak... :))) onların müslümanlığa son dakikada bile olsa dönünce affedileceklerini söyleyen ayeti nasıl yorumlamışsın bravo sana...

1|1
    0|0
  • seni çok iyi anlıyorum arkadaşım. aynı düşüncedeyiz. birçok arkadaş deist'in ne demek olduğunu tam bilmeden bile yorum yapmış. çoğu kişide herşey kanıtlarıyla kuranda yazıyor falan demiş. o kanıtları bir biz göremiyoruz heralde. herkes dini çözmüş anlaşılan.

1|0
    0|1
  • Din çok tehlikeli bir konudur.

Ama ben şimdi desem hanefi mezhebinin kurucusu imam-ı azam ebu hanife içki içiyordu.

yalancılık ve şerefsizlikle suçlanırım :)))

0|0
    0|0
  • Dini konuları sorgulamaya başlayınca işin içinden cıkamyorum? onun için sorgulamayı biraktım kabul ediyorum uygulamıyorum

0|2
    0|2
  • kuran-ı kerimdede buyrulduğu gibi inanıp ALLAHın emirlerine uymayanlar cezalarını ahirette çekmeden cennete girmiyceklerdir, fakat ALLAH böyle birşey indirmedi emretmedi demek inkarcılıktır ve onlar islama göre ebediyyen cehennemde kalıcaklardır... özeti itibarı ile inkar etmek daha büyük günahtır...

0|2
    0|0
  • sadece müslümanlar cennete girecek diye bir ayet yok ever aradığın ayet şu ALLAHIN isaya musaya davuda indirdiklerini yerine ALLAHın emrettiği gibi yerine getiren ALLAHI 1 leyen ve ondan başka yaratıcı tanrı ve güç olmadığını mutlak kabul etmiş ve ona secde edenlerede cennnet vaad ediliyor... ama ALLAHIN değiştirilmeden önceki gibi orjinal haline riayet edilerek bu dinlerde kabul ediyor, musevilik hristiyanlık orjinali kaldı mı? benim bildiğim 8000 tane incil vardı 4 e kadar indirdiler çok oldu diye...

0|0
    0|0
    • ben de sadece mülümanlar gitmeyecek diyorum yanlış anlamışsın yazımı

• bence sen yanlış anladın arkadası

• :)

atladığın bir sey var

isaya inende islam davuta inende isam musaya inende islam yoksa hepsi hak olmazdı ve hiç birtanesi kuranda yer almazdı :)

• fark eder mi ikisi de günah ..sende biliyorsun ama uygulamıyorsun sevgili maverick.

bir de şöyle düşün yeni bir program çıksa ya da yeni bir model araba gidip o programı indiririz ya da yeni sürümünü yükeriz ya da o yeni model arabayı tercih ederiz. mümükünse son model olanı hı değil mi?

0|0
    0|0
  • peki ozaman bu cevaplarla ilgili olarak soru soran arkadasa bir sorumda olacak

neden de izim islama inanmayabilirsin yaratılış gereği birseylere inanma n gerek bu senin camurunda var ayetle sabit bu islama inanman gerekmez ama neden de izm?

0|0
    0|0
    • dostum bu konu uzun konu burada ifade edemem, zaten ben anlatsam da senin mantığına yatmayacak, altında yoğun bir kültür birikimi gerektiren bi konu, içinde bilim de vari tarih de var, siyaset de var, felsefe de var..beni mazur gör, merak ettiğin için sevindim ayrıca teşekkürler

• Kul hakkını almak .

0|0
    0|0
  • Günah olan ne emredildiyse ufak olsun büyük olsun günah işte.. Günah işleyip günah, sevap işleyip sevap kazanıyosun işte..

0|0
    0|0
  • içinden geleni yap .günah yasaklar arasında ..günahsızlara karşı dikkatli ol sadece .bence kendimce saygılar

0|0
    0|1
  • Babama söyledim, kutsal ruhla beraber kapına dayanmaya geliyoruz

0|1
    1|0
  • dostum kuranın sadece tercümesini okusan bu sorulara gerek kalmaz

0|0
    0|1
  • kuran'daki bir ayeti bile inkar etmek kafir yapar mesele hiç birşeyi inkar etmemek

0|0
    0|0
    • inkar etmeyip uygulamazsan daha iyi diyosun yani

• seni baya sınırlendirmiş cevaplar takma kardeş ALLAH I ve ALLAH 'ın yarattığı gönderdiği herşeyi kabul et peygamberleri de ve benım peygamberim hz.muhammed(s.a.v) de kelime-i şahadet getir gerçek bir imanın olur ve imanı olan kişi mutlaka cennete gider tabi cehennemde g?nahlarının cezasını çektikten sonra ama ınkar edip kafır olan ilelebet cehennemde kalacak düşünsene kardeş hiç birşey yapmayıp sadece kabul et ALLAH 'I ve söyledıklerını yine cehennemdn kurtulursun gecte olsa ve en az ibadetle

• ahirete giden yani sadece mümin olmuş ALLAH'A VE EMRETTIKLERINE INANIYORUM BEN YAPMADM GUNAHKARIM DEMŞ bir mümine bile dünya büyüklüğ?nde bi cennet verilecek farkı sen düşün kardeş imanın 6 şartı var onlara internetten bak ve bunlara inan kalben tamamdır kardes

• deizim diye bir din yoktur. Allah'a inanıp günah işlemek ve günahkar olduğunu bilmekle; Allah'ın emirlerini ve yasaklarını bunlar yoktur diye inkar etmek, tanımamak farklıdır. Tıpkı, bir ülkenin vatandaşı olup, ülkenin yasalarına karşı gelip suçlu vatandaş olmak gibi. bir de bulunduğu ülkenin yasalarını kabul etmemek, yıkmak , ortadan kaldırmak, tanımamak gibi. ikisinin cezası farklıdır. aynı böyle günahkar olmak ile imansız olmak arasındaki fark da böyledir. kafir inanmadıktan sonra isterse ömür boyu namaz kılsın cennete gidemez. bir insan içkinin haram olduğunu bilse ve içse bu kişi günahkardır. bir başkası içki haram değildir dese, böyle inanırım dese ve hayat boyu ağzına içki koymasa dahi o kişi kafirdir. açık olan emir ve yasakları inkar ederek dinin kurallarını bozmağa kalkmak küfürdür.

0|0
    0|0
Yükleniyor...