Friedrich Nietzsche kimdir?

Nietzsche hakkında görüşünüz nedir?

Güncellemeler:
Cok yazık be Nietzscheyi tanımamak cok buyuk bir kayıp. Bu kadar olacagını tahmin etmezdim 1 tane cıkmadı gercekten tanıyan :( insanlıga ömrünü adamış bir adam..
http://www.belgehaber.com/haber.php?haber_id=3235

http://www.zekirdek.com/forum/arsiv/t-179724.html

BU İKİ ADRESİ ZİYARET EDEREK NİETZSCHE DİNSİZ OLABİLİR AMA ASLA TANRISIZ DEİLDİ BUNU ANLAYABİLİRSİNİZ AYRICA O DÖNEMKİ AVRUPADA KLİSELER KELLE KOPARIYORDU BU KADAR HRİSTİYANLIK ALEYHİNDE İKİNCİ BİR YÜREKLİ DAHA YOKTU. BELKİ DE SİZ NİETZSCHE Yİ YANLIŞ TANIYORSUNUZ. ÖYLEKİ TANRI ÖLDÜ DİYİNCE ALLAHSIZ DEİL HRİSTİYANLARIN DİNİ DEİŞTİREREK VİCDANLARINI KAYBETTİĞİNİ SÖYLEMİŞTİR.

0|1
24|38

En İyi Kız Görüşü

• Tanrı öldü düşüncesiyle tanınan filozof böyle isyan etmesinşn sebebi ihanetler arkadasından darbe işteki başarısızlıklar aşk acısı hastalıklardır tüm filozofları felsefecileri çokk seviyorum

0|1
    3|1
    • Dogru hayvanlar şiirde yazıyor

• ''Beyinlerimiz savaşsın isterdim görüyorum ki siz silahsızsınız bayım.'' Franz KAFKA'nın bu cümlesinden nedense her gördüğüm yerde tiskinti gelir. Zaten çok zeki birisi olsa karşısındaki kişide silah bile olsa alt etmesini bilirdi.

Kızlar Ne Diyor 23

• "Tanrı öldü." düşüncesiyle tanınıp, "ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır." diyen alman filozof. Nietzsche ağladığında' yı okumanızı tavsiye ederim. Felsefe yorar ama psikolojik roman akar gider diyenler için.

2|1
    0|0
    • Avustralya asıllı alman yanlış bilinmesin dedem olur kendisi

• ahahhahahha senin suçun! aa sen öyle bir örnek verdin ki o tarihlerde sanki almanya avusturyaya bağlıymış gibi. saçma olmadı mı?

• Hep kötü örnekler veriyorum, lanet olası eğitim sistemi.

• Tek asik oldugu kadin Lou Salomedir.. " dostum kadinlara giderken kirbacini almayi unutma " lou salome adama kafayi yedirtmis iliski konularinda e tabi nietzscheyi ve 3 arkadasini at arabasina baglayip elinde de kirbac olunca bu sozu de lu salomeye itafen soylemistir...
    nietzscheyi severim.

0|0
    0|0
    • Nietzsche gibi bir adam nası aşık olur bir insana hala anşamış deilm..

• Ozmn 90 lar newyorka yollayalım nietzsche yi bide zenci manita varya filizofluktan istifa ederdi xD

• sozu degisebilirdi " beni oldurmeyen sey gibi gozuken olduruyor mk " hahahah

• kendisi ulqiorra adlı espada nın özüdür. küle dönüşmeden yeniden doğabilirmisin sözüyle merak ettiğim kişi. nitekim anime de de espadamız ölmeden yeniden doğuyor.

0|0
    0|0
  • Okurum ama cepte dursun diye. Yoksa o adam fazla... karamsar bir gerçekliği var. Hoşuma gitmiyor, okudukça içim kapanıyor.

0|0
    0|0
    • Yalnızlıgına kac dostum ve oraya sert saglam bir rüzgarın estiği yere. Semin yazgin sinek kovmak değil .
      bu söz en sevdgm ve bnide karamsarlştrıo haklsn

• Hah, lafa bak işte. Ben de ekleyeyim ''Biz aslında karşımızdaki insanı değil, onun bizde yarattığı hissi seviyoruz. Sevgiyi değil, sevilmeyi seviyoruz. İşte insan bu kadar bencildir''
      Hiç gerek yok şimdi böyle karamsar gerçeklere efendim!

• Nihilizmin kurucusu ama nihilist degil. Ateist degil.19. yyda yasamistir. Efendi kole ahlaki bakis acisiyla hatirliyorum kendisini. Ve Niceye gore olay ust insani aramakla baslar. Yani Tanrinin insanin icinde oldugunu ifade eder, insan isterse Tanriyi icinden cikartarak ust insan olmayi basardigini soyler. En onemli metinleri Hristiyanlik ve Deccal dir. Burada Hristiyanlari kotuler. Dunyada tek bir hristiyan oldugunu ve bunun Hz. isa oldugunu ve zaten onunda olduruldugu gorusunu savunan unlu bir filozoftur.

1|1
    0|0
  • Friedrich Wilhelm Nietzsche (/ˈniːtʃə/ Almanca: [ˈfʁiːdʁɪç ˈvɪlhɛlm ˈniːt͡sʃə]; 15 Ekim 1844 – 25 Ağustos 1900) Alman filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci. Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine metafor, ironi ve aforizma dolu bir üslupla eleştirel yazılar yazmıştır. Nietzsche'nin kilit fikirlerini Apollon-Dionysos ikiliği, perspektivizm, Güç İstenci, "Tanrının ölümü", Üstinsan ve bengi dönüş oluşturur. Felsefesinin merkezini oluşturan şey, kişinin coşkun enerjisini sömüren her türlü öğretinin, toplumsal olarak ne kadar geçerli olursa olsun sorgulanarak "hayatın evetlenmesi"dir.[4] Hakikatin değeri ve nesnelliği üzerine yürüttüğü kökten sorgulaması, geniş çaplı yorumların odağını oluşturur ve etkisi özellikle kıta felsefesi geleneğinde varoluşçuluk, postmodernizm ve postyapısalcılık da dahil olmak üzere devam etmektedir.

Nietzsche kariyerine felsefeye dönmeden önce klasik filolog (Yunan ve Roma metin eleştirmeni) olarak başladı. 1869 yılında yirmi dört yaşındayken, Basel Üniversitesinde klasik filoloji kürsüsüne, bu yeri alan en genç kişi olarak atandı. 1879 yazında, hayatının büyük bölümünde kendisine dert olacak olan sağlık sorunları yüzünden istifa etti.[5] 1889'da kırk dört yaşında zihinsel yetilerinin tamamının yitimiyle sonuçlanan bir çöküş yaşadı. Çöküşü sonraları, üçüncü devre sifilis hastalığının neden olduğu nadir görülen bir genel pareziye yoruldu, fakat bu teşhiste soru işaretleri vardı.[6] Nietzsche kalan yıllarını annesinin 1897'de ölümüne kadar annesinin, 1900'de kendi ölümüne kadar kızkardeşi Elisabeth Förster-Nietzsche'nin bakımında geçirdi.

Bakıcısı olarak kızkardeşi, Nietzsche'nin el yazmalarının idareciliğini ve editörlüğünü üstlendi. Förster-Nietzsche, tanınmış bir Alman milliyetçisi ve antisemitist olan Bernhard Förster ile evliydi ve Nietzsche'nin yayımlanmamış yazılarını, kocasının ideolojisine uyarlamak üzere, Nietzsche'nin belirttiği, antisemitizm ile milliyetçiliğe sert ve bariz biçimde karşı çıktığı görüşlerine genellikle ters düşecek biçimde yeniden düzenledi. Förster-Nietzsche'nin yaptığı değişiklikler nedeniyle Nietzsche'nin adı, sonraları yirminci yüzyıl bilim insanları Nietzsche'nin fikirlerinin yanlış yorumlanmasına karşı harekete geçmiş olsalar da, Alman militarizmi ve Nazizm ile birlikte anılır olmuştur.

0|0
    0|0
  • Tanrı öldü. -nietzsche
    Nietzsche öldü. -Tanrı

1|1
    1|1
  • Tatlim Nietszche yi anlamak felsefesinde biseyler kapmak İstiyorsan "Nietzsche Agladiginda' ya da 'Boyle buyurdu zerdust' oku ozurluler gibi internette okuduklarinla konusma adam ateist felsefenin babasi. aksini bu platformdan baska biyerde soyleme rezil olursun sevgiler

0|0
    0|0
  • Cok degerli bir filozof olmasina ragmen kadinlar hakkindaki goruslerinden dolayi pek sevmem kendisini.

1|1
    0|0
    • Adama cok cektirmiş manitası hayatındaki tek ilişkisi oda cadaloz adam napsın kadınları öyle tanımış. Bende aynı fikirdeyim daha melek görmedim şeytanlarla sevişiorum hep..

• Tamam o senin fikrin bu benim fikrim :)

• Fikrine saygım sonsuz bayan

• Ben sevmiyorum... Schopenhauer ve bu kardeş gibiler... Böyle buyurdu zerdüşt bu kitabı biraz okuyup sonra sıkılıp bırakmıştım... Ama hani gerçekten insanın yaşam enerjisini alan bir fiozof.. Düşünceleri falan çok karamsarca.. Mantıklı kesinlikle birşey demiyorum. Çoğu dediği şey doğru ama gerçeği bilmek insanı üzer ya onun gibi yalanlar anlat bana :))

0|0
    0|0
  • İyi bir adamdır. Severim kendisini.

0|0
    0|0
  • felsefeci..

0|0
    0|0
  • Felsefeci

0|0
    0|0
  • Ateist bir filozof, felsefeci. Lisede hocamız onun için pis adam derdi

0|0
    0|0
  • Nietzche tanınmaz mı be bu muydu yaşam hadi o zaman bir kez daha diyorum

0|0
    0|0
  • Çok sevdiğim bir felsefeci.. Çaginin ilerisine hitap eden bir adam.. Böyle buyurdu zerdust u okudum gercekten dava hani ateist musluman felan olayi degil muslumanim ama o adam en cok ilgilendigim felsefeci

0|0
    0|0
    • Bende müslümanım dinle derdi yok ama insanlar tanrı öldüyü okudumu dinsiz köpe diyip yargılıolar. Halbuki babası rahip ve hristiyanlara hitap etmiştir. Ölen tanrı değil insanların dini deiştrmesinden ötürü kızgınlıgını ortaya koymuştur. Klise baskısı youn oldugu dönem avrupada ve hor görülmüştür. Kıymeti bilinmeyen biri. cogu müslümandan ii bir yeri oldugunu düşünüorum cennette. Allah tanrının 1 oldugunu düşünen herkesi cennete alacagı vaadini vermiş. İnş o da böle düşünüyordur.

• @chipras güncellemedi uzantıları inceleyebilirsin.

• Çok güldüm Allah'ta seni güldürdün Nietzsche ilahiyat okumuştur daha sonra geçirdiği kritik bir trafik kazası ile dindar bir insan olmaya son vermiştir aynı kazada çok dindar olan arkadaşı ise Tanrı ya yönelmiştir. Nietzsche çalkantılarla dolu bir filozoftur hatta nihilist değildir fakat karşıt olmayı çok sever ama elbetteki Hıristiyan değildir. Deccal adlı kitabını okursan bunu bilirsin tam tersine Hıristiyanlığa savaş açmış adından da belli olduğu gibi Deccal olarak nitelendirdiği bizzat kendisidir. Saygılarımla

• "Böyle buyurdu zerdust"isimli bir türlü bitiremedigim kitabın yazarı...:)

0|0
    0|0
  • Felsefede bıkkınlık getiren filozofff

0|0
    0|0
  • Harika adamdır, o bir efsane! Zihniyeti yolumun ışığıdır.

0|0
    0|0
  • filozof.

0|0
    0|0
  • iyi bir filozof

bazı görüşlerinin çok bencilce olduğunu düşünüyorum

0|0
    0|0
  • kadin dusmani bir filozoftur kendisi sebnem ferah onu siriyle sarki yapmistir

0|0
    0|0
  • ayakkabı fırçası bıyıklı asilzade. inme inip vefat etti. tanrı öldü. at arabası. burun kılı. bay

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 38

• Ele ayağa düşmüş filozof. Özellikle ülkemizde. İsmi en çok telaffuz edilip de en az okunan bu yüzden hep yanlış anlaşılan bir filozof. Dikkat ettiğim kadarıyla gençlerimiz onu felsefe adına okumuyorlar, daha çok izledikleri umursamaz, yıkıcı, anti-ahlakçı film ve roman karakterlerine, ismi bir kaç kelimelik cümlelerle facebook, twitter gibi muhtelif sitelerde geçen aykırı entelektüellere öykünmek için alıntılardan yararlanarak okuyorlar. Niçe gibi filozoflardan ilham alırken dikkat etmek gerek nitekim onu yanlış örnek alan tuhaf bir bıyıklı ufaklığın dünyayı yok olmanın eşiğine getirdiğini belirtmeme gerek yok.

Son olarak, sanırım felsefeyle ilgilenmem bir 10 yılı buldu. Niçe'yi ilk keşfedişim de o vakitlere rastlar. Ancak o zamandan beri onu anladığımı söyleyemem. Ne söylediğini pek anladığımı söyleyemem çoğu insanın tersine lakin ne söylemediğini söyleyebilirim; her şeyden önce nihilist olmadığını, erdemi ve ahlakı yadsımadığını ve belirttiği erdem ve ahlakın benim senin gibi insanın ötesinde Muhammed, İsa gibilerinin ancak kavrayabildiğine yönelik bir anlayışının olduğunu söyleyebilirim. Yoksa bizim bir neslimiz Niçe ile heba oldu, her ne kadar kitaplarının arasında en az bir okunmamış kitabı olsa da.

0|0
    0|0
  • Friedrich Wilhelm Nietzsche

(5 Ekim 1844 – 25 Ağustos 1900) Alman filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci. Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine metafor, ironi ve aforizma dolu bir üslupla eleştirel yazılar yazmıştır. Nietzsche'nin kilit fikirlerini Apollon-Dionysos ikiliği, perspektivizm, Güç İstenci, "Tanrının ölümü", Üstinsan ve bengi dönüş oluşturur. Felsefesinin merkezini oluşturan şey, kişinin coşkun enerjisini sömüren her türlü öğretinin, toplumsal olarak ne kadar geçerli olursa olsun sorgulanarak "hayatın evetlenmesi"dir. Hakikatin değeri ve nesnelliği üzerine yürüttüğü kökten sorgulaması, geniş çaplı yorumların odağını oluşturur ve etkisi özellikle kıta felsefesi geleneğinde varoluşçuluk, postmodernizm ve postyapısalcılık da dahil olmak üzere devam etmektedir.

Nietzsche kariyerine felsefeye dönmeden önce klasik filolog (Yunan ve Roma metin eleştirmeni) olarak başladı. 1869 yılında yirmi dört yaşındayken, Basel Üniversitesinde klasik filoloji kürsüsüne, bu yeri alan en genç kişi olarak atandı. 1879 yazında, hayatının büyük bölümünde kendisine dert olacak olan sağlık sorunları yüzünden istifa etti.1889'da kırk dört yaşında zihinsel yetilerinin tamamının yitimiyle sonuçlanan bir çöküş yaşadı. Çöküşü sonraları, üçüncü devre sifilis hastalığının neden olduğu nadir görülen bir genel pareziye yoruldu, fakat bu teşhiste soru işaretleri vardı. Nietzsche kalan yıllarını annesinin 1897'de ölümüne kadar annesinin, 1900'de kendi ölümüne kadar kızkardeşi Elisabeth Förster-Nietzsche'nin bakımında geçirdi.
    Bakıcısı olarak kızkardeşi, Nietzsche'nin el yazmalarının idareciliğini ve editörlüğünü üstlendi. Förster-Nietzsche, tanınmış bir Alman milliyetçisi ve antisemitist olan Bernhard Förster ile evliydi ve Nietzsche'nin yayımlanmamış yazılarını, kocasının ideolojisine uyarlamak üzere, Nietzsche'nin belirttiği, antisemitizm ile milliyetçiliğe sert ve bariz biçimde karşı çıktığı görüşlerine genellikle ters düşecek biçimde yeniden düzenledi.

0|0
    0|0
  • telaffuzu zor olan acayip nickli bir fil.

0|0
    0|0
  • 0|1
    1|0
    • Ben aslında az çok tanırım kendisini ve fikirlerini. Mesela Bengi dönüş diye bir teorisi filan vardı. Yaşadığımız şu hayatı sürekli olarak sonsuza kadar yaşayacağımızı bu yüzden hayat ızdırap vermeye başladığında intihar etmenin en akıllıca iş olacağını filan iddia ediyordu. Kibir duygusunu herkesin aksine yüceltiyordu. Ben esprili bir cevap olsun diye bu resmi yapıştırdım. Çünkü niçe deyince neredeyse herkesin aklına gelen şey bıyıklarıdır. :D

• dost dost diye niçe niçesiiine saaarıldım

0|1
    0|0
  • Nietzsche'yi tanımak istiyorsan ilk başta felsefiyle ilgili görüşlerini öğren. Lise yıllarında falan da anlatılır bu belki oradan biliyorsundur. Daha sonra "Böyle Buyurdu Zerdüşt" ve başka bir yazarın Nietzsche ile ilgili yazdğıı roman var "Nietzsche Ağladığında". Akışkan bir roman bu felsefe kitabı değil ama güzel incelemeler ve değindiği iyi noktalar var olaylar içinde Nietzscheye dair.

0|0
    0|0
  • kardes önce meraktan soruyorum. ontoloji diye bir şey duydun mu hiç? nicze çok güzel mantık yapan ama sadece mantık yapan bir kişi. evet nicze dinsiz değildi çünkü din teistler için sorundur hiçciler için sorun olmaz. niczenin o günkü soruları bu gün için bir anlam ifade etmiyor zaten eskiden ateist olmuş bir kişi her donemde sorulmuş sorulari bilir. nicze tanrıyı biyolojik olarak düşünüp felsefi akımla dalga geçen ilk kişidir.

0|0
    0|0
  • böyle buyurdu zerdüşt de başlayıp bitirmediğim kitaplar arasında. o kadar biliyorum o dayıyı. post bıyıkları var. lise yıllarında ileride ben de öyle bıyık bırakmalıyım derdim. lakin pek sevimli olmayan sıfatım öyle bir bıyıkla daha ürkütücü bir hal alacağından dolayı bırakmıyorum şimdi.

0|0
    0|0
  • Tanrı yok! Onu biz öldürdük deyişi ne kadar anlamlı. Şimdilere Tanrı ölür mü, bre cahil diyen insanlar cirit atıyor.
    Tanrı öldü çünkü onu z yarattık. O bizim korkularımızın ve arzularımızın bir ürünü. Biz onu var ettiysek aynı şekilde yok da edebiliriz. Özgürlük bunu gerektirir.
    Ayrıca bir çocuk yapmaya hakkın var mı? Diyen muhteşem bir adam.. Frengi hastalığı ne yazık ki peşini bırakmamıştır.

0|0
    0|0
  • Adını google a bakmadan doğru yazdığım gün nirvanaya ulaştığım gündür

0|1
    0|0
  • "Çok ama; çok fazla insan doğmakta. Bunların içinden fazlalık olanlar için icat edilmişti devlet.
    Devlet nasıl da kendine çekmekte o çok; ama çok fazlaları! Onları nasıl yutmakta, çiğnemekte ve geviş getirmekte! Şu fazlalıklara bakın bir kez! Onlar hep hasta; safralarını kusup adına gazete diyorlar."
    .. diyebilerin, bu minvalde birini sevmemek elde değildir herhalde. Beyne bakar mısın herifteki..

1|0
    0|0
  • ben değilim orası kesin

0|0
    0|0
  • Dalkavukun biri işte.
    Dinsiz insanın hayvandan ne farkı kaldı?

1|1
    1|2
    • sen ona o yönüyle bakarsan yararlanamazsın. Bende müslümanım ama insanlıga kattıgı degerler var. Onun inancı onu ilgilendirir der bizim dinimiz sevgili kardeşim..

• Ben bir seyid oldugumdan emin olsam asla bu siteye bulaşmam. Toplumdanda kendimi soyutlardım yanlış yoldasın. yükün ağır.

• @siyahatlıprens güncellemedeki uzantıları okuyabilirsin. Nietzsche hakkında yanıldıgını göreceksin.

• Nerdeyse tüm kitaplarını okumuş biri olarak, sevmiyorum. Tuhaf bir ilahiyatçı. Pek çok kişiyi dinden çıkarmış biri.

0|0
    0|0
  • ismini gördüğümde korktuğum okunuşunu duyduğumda hadi l*n bukada mı dediğim felsefe amelelerinden biridir nişe

0|0
    0|0
  • bence çok büyük bir düşünce insanıdır yalnızlık çektiğimde hep onu okurdum

0|0
    0|0
  • İnsanlara (eşref-i mahlukata) daha nezih bir yaşamın bahşedilebileceği görüşünü benimsemiş bir felyesoftur.

0|0
    0|0
  • Adam insanligin boyutunu degistirecek fikirlerle dogmalardan dusuncelerini tamamiyle arindirmayibasarmis ozgur ruha sahip pos biyikli fili kanki filozofdur alaman severim kendilerini yaaadigi donemde de cok onemli insanlarla dirsek temasinda bulunmus buyuk dusunurlerden insanca pek insancayi tavsiye ederim

0|0
    0|0
  • ağır edebiyat kitapları yazan bir felsefecimiz. ben böyle buyurdu zerdüşt kitabını okumuştum edebiyatın içinde boğuldum bir felsefeciden çok edebiyatçı havası var adamda.. vikipedia okuyan gençler ezbere aynı cevapları vereceklerdir ama kardeşim bu adam felsefeci değil edebiyatçıdır

0|0
    0|0
  • Henüz oraya gelmedim, araştırmadım. Fakat popüler kültürün abarttığı kuzeyli bir g*vat olduğunu düşünüyorum.

0|0
    1|0
  • İnsan ağaca benzer. ne kadar yükseğe ve aydınlığa çıkmak isterse, o kadar kök salar yere, aşağılara, karanlığa, derinlere kötülüğe.(Friedrich Nietzsche)

0|0
    0|0
  • Kız kardeşine aşık şovenist bir domuzdu

0|0
    0|0
  • tanrıyla kafayı bozmuş bir zat. tanrı öldü cümlesiyle yeni ufuklar açmıştır bizde. kendisininkide baya geniş olmalı. severim. ruslara söyleyin god is dead.
    diyecekleri yes dude so do i. :D

0|0
    0|0
  • Üstün insan tezini savunmus elitist zamanin ötesinde bir filozoftur. Elitistlerinden hic haz etmem ancak bu adam bir harika dostum. "Siz yükseklere bakarsınız yücelmek icin bense asagiya bakarım cunku yücelmisim ben "

0|0
    0|0
  • Ah ah. Nietzsche'siz hayat bir hatadır.

0|0
    0|0
  • Az şeye sahip olanın, köleliği de az olur,
    yaşasın asil yoksulluğum !

0|0
    0|0
  • değerli bir düşünür

0|0
    0|0
  • Karmakarisik harflerden olusan bir isme sahip olmasina ragmen telafuzunun cok basit oldugunu bildigim saygideger bir filozof abimizdir.

0|0
    0|0
  • Görünürde tanrıyı tanımayan ancak gerçeği hiçte öyle olmayan yufka yürekli büyük insandır.

0|0
    0|0
  • ismini soyleyemedigim felsefeci

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8
Yükleniyor...