Dinler üzerine konuşalım mı?

Sizce dünya üzerinde dinler olmasaydı insanlığın durumu nasıl olurdu?

Güncellemeler:
ntg2000 arkadaslar aramızda vatan şaşmaz da var :D benim gizli profilme laf söylüyor birde
islam hoşgörü dinidir .ama bazıları hoşgörü dini değil hoşgörmediğini silahla kılıçla düzeltebilir demiş herşey mübah arkadaşlar islamda
islam hoşgörü dini değildir diyenlere geliyor. hz.hamzayı bedir savaşında şehit eden hz.vahşiyi hatırlatalım.hz.vahşi müslüman olduktan sonra hz.muhammed ona dokunmamış onu öldürmemiştir.

0|0
10|22

En İyi Erkek Görüşü

• dünya üzerinde dinler olmasaydı değil dünya üzerinde islam olmasaydı ne yapardık demeliydin çünkü rabbimiz bizi islamla lütuflandırdı ve bir kurtuluş yolu verdi islamda şu vardır ahir zaman işte biz şu anda ahir zamandayız ahir zamanda insanlar bu tip sorular sorar ve cevap arar birçok şeyi inkar eder yok olma noktasına gelir ama yüce yaratıcı dilerse ikinci bir şans verir dilemezse helak eder şu anki hal yine iyi sayılır gün gelecek iki müslüman dan biri diğerini taşlayacak yani yer sallanmaya başladı savaşa ve yok olmaya hazır olun iki taraf vardır birini seçin ya kuruluşa gidersiniz yada yok oluşa...

0|3
    0|1
    • dünya üzerinde 600 e yakın din islam haricidekilerin sucu ne. allah islam ülkesinde yaratsaydı onları

• Allah, adaletli değil miydi ? Ciddi soruyorum. Peki neden bizi islamla lütuflandırmıs da diğer insanları lütuflandırmamıs. Dini, insanlar seçer. Din, insanları seçmez. Neden biz ? Onu soruyorum sana. Allah, bize verdi bu şansı demekle olmaz. madem o kadar adaletli ve merhametli peki neden egoist bir tavırla Dünya'lar yaratıp içine insancıklar koyup onların acılarınla mutlu oluyor ? madem gelecegi biliyor, bu dünyadaki açların, afrikalı çocukların çektikleri acılarla besleniyor ?

• Adaletlidir biraz önce anlattıklarımı oku dostum önceki arkadaşa da islamda doğmamaları onların sınavıdır dedim sen aynı soruları tekrar sordun Allah neden yarattı demişsin isteseydi hiç yaratmazdı ve sen bir yokluktan ibaret olurdun burada olmazdın bu yazıyı yazamazdın Allah seni isyan et diye yaratmadı verdiği hayata şükretmen için yarattı..bir yokluktan ibaret mi olmak istersin yoksa Allah seni yarattığı için şükretmek mi istersin..kim ne kadar acı çekmişse ona o kadar mükafat verilecektir..

Kızlar Ne Diyor 10

• Din olmasaydı yine insanların içinde manevi duygular olacaktı çünkü yaradılış öyle...İster ateist olsun ister başka bir düşünceye sahip olsun her insanın içinde illa ki bir duruma karşı ümit, umut ve başka manevi duygular vardır...Kanun olmazdı ama tapma olurdu.

0|0
    0|0
  • ortalık karışırdı heralde. günah yok, sevap yok. Kimin ne yaptığı belli olmazdı. Zaten dinler bunu dengelemek için var.

0|1
    0|2
  • e zaten musluman olduktan sonra demissin :D ha deseydinki din ugruna hic savas yapilmadi. islamiyeti yaymak icin kimse oldurulmedi. islamiyet sadece ogretilerek, bilgi verilerek kabul ettirildi. hakliydin da. cihat huriler ve memeleri yane. oldu bence.

0|0
    0|1
    • din uğruna cok savaş cok ölüm yaşandı. ben bunlara zaten toptan karsıyım insan korkarak kabul ettiği birşeyi nasıl sevebilir.

• peygamberinin yaptigi seye karsisin demek hmms

• İslam muhakkak ki olurdu her durumda nitekim dünyayı Yaratan Allah rahmeti merhameti sonsuz bu güzel dini bize gönderdi..

Diğer dinler olmasa insanlıgın durumu daha iyi olurdu şahsi fikrim böyle ..

Not: eksi vermek isteyenler yorumumun size bir zararı yok sadece begenmediğiniz için bunu yapmaya hakkınız yok.

0|0
    0|1
  • Paganlar bi soluk alırdı

0|1
    0|0
    • hristiyanların haç dedikleri çalıntı simge de kendilerine ait kalırdı.

• Bu konular hakkında konusmak ıcın butun dınlerı bılmek gerek detaylıca yoksa gunaha gırmekten baska bırsey degıl..Gerek tune..

0|0
    0|2
    • benim bildiğim dinler sorgulayın diye emrediyor.sorgulamadan öğrenemezsin

• Sadece dinlerin yok olması bir şey ifade etmez. Ha bir yerden başlamak gerek o ayrı tabi.

1|1
    1|4
  • hadi ateyizler bunuda açıklayın..

0|0
    0|0
  • taptığın bişey olmazdı işte.insanlığın değişceğini sanmıyorum.

1|0
    1|3
  • İnsanlar yine din bulurdu bu böyle.

1|0
    0|4

Erkekler Ne Diyor 21

• dünya dinsiz ne kadar kötü ise din ile de o kadar kötü, dinler sadece bahanelere dayanak destek hatta, örnek haçlı seferleri, örnek mezhep çatışmaları, örnek recm sapkınlığı...vs.vs.vs.

İnanalım inanalım da bişey demiyorum da, insanoğlunun adiliğine kılıf uydurmayalım, dünya ne zaman güzel olurdu, insan olmasa, şimdi seyretmelere doyamıyordun.

1|0
    0|0
  • Ben anlatım

1.anası bacısı ile yatanların sayısı milyonları bulurdu

2 örf adetler olmazı

3 günah kavramı ortadan kalkardı

4 piyasada zina fogus olayları evımızın ıcıne kadar gırerdı

5 birlik ve beraberlık duygusu azalırdı (haclı ordusu islambirligi)

6 Allah korkusu eksikligi olurdu yapmayacagımız seylerı yapardık

7 dünya ebisinin nikahını terten görürdü.

8 ibadet hanelerin yerine genel evler acılırdı

9 insanlık tarihi büüyük bir karanlıkta kalır insanın yaradılısı ile ilgili milyonlarca cevapsız soru olurdu

10 böyle bir şeyin olmasının imkaansızlıgının farkındasındır umarım :D

0|3
    3|2
    • Doğru dinsizler ahlaksız oluyor ,

• sinirli çapkın seni tamam tamam sustum kızma

• çok uzatmayın artık

• Dinler olmasaydı diye bir şey yok. İnsan doğası gereği bir şeye inanmak zorunda. Güneş olsun, maymun olsun insan yüzü görmemiş yamyamların ayinleri olsun insan kendi arayışa geçer bir şeye tapar. Bu ateş de olur FSM de olur; krem peynir de olur; Şah İsmail de olur; Firavun da olur; Zeus da olur; baba, oğul kutsal ruh da olur; Gök Tanrı da olur; Hübel de olur; Buda da olur; ALLAH(c.c.) de olur. İnsanlara hiç elçi gelmemiş, duymamış olsalar dahi düzeni araştırarak akıl yoluyla bir şeye tapma ihtiyacı duyar. Çok yağmur yağmayan yerde yağmur tanrısına dua eder. Deprem bölgesinde bize kızdı der. Güneş çok yüce büyük gözükür ona tapar. Güneş gider gece olur Ay gelir ona tapar. Helvadan put yapar, armuttan Buda heykeli acıkınca yer. Yani dini insan aklı üretebilir. Din olmasa demek düşünce olmasa demektir.

0|0
    0|1
  • link iyidir.

0|0
    0|2
  • çok kötü olurdu. inançsız insan en zararlı insan. sorumluluk duygusundan yoksun.

1|2
    0|1
    • sorumluluk hayvanlarda da gelişmiş bir davranıştır onlar hangi dine mensup

• ya...mın sol yumurtası senı . uzatma lavukcan adını soyle bı sen

• ya varya şu profilindeki cocukla tartıssam senden daha cok zorlar beni :D küfretmek günah hem yalancı müslüman seni çapkınmış bide :D

• Saçmalamışsın.

İslam hoşgörü dini değildir. Yalan! Kim nereden uydurdu bunu. Allah'ın rızasına uymayan hiç bir işi ne islam ne de müslümanlar hoşgörür. Yamuk işleri hoş görmek Allaha muhalefettir zaten. İslamda herşey mübah değildir: Bu da bir yalandır. İslamın bir hukuku vardır; savaş da barış da bu hukuk çerçevesinde yapılır. Durduk yerde müslümanlar kılıç sallamaz. Kendisiyle savaşmak isteyenlere sallar.

1|0
    0|1
    • sen türklerin nasıl müslüman olduğunu biliyorsun değil mi ?

• tartışmayı noktalayalım.

• ilk izzet başlattı ama tartışmayı

• İbn-i Tufeyl birkaçyüz yıl önce HaybinYaksan adlı felsefi romanında bunun cevabını vermiş. Özet akıllılar dinler olmasa bile yaratıcısını bulur. Ama ehli heva şimdiki zamanda olduğu gibi davul zurna çalsa bile az gelir. Hak ve Batıl gündüz ve gece kadar açıkken burnu pislikten kurtulamayanlar, dinler olmasaydı da aynı olurlardı. Ama düşünen, idrak eden mutlu azınlık yolunu bulurdu. (Model için bkz: Hz İbrahim)

0|1
    0|1
    • ellerinden öpüyorum

• İslam işinize gelince hoş görü dini işinize gelmeyince uydurma koskoca Peygamber efendımız sızın gıbı zıhnıyetlerı ortadan kaldıramamıs. polımıge cekme bır koseye cekıl kendını parmakla . adıdnı soyle senı engellım ıkımızde kurtulalım.

• :D

• şahane olurdu

1|0
    0|1
  • vahşi müslüman olmuştur da ondan kan davası yok hoş görüden kastın önemli unutmamak lazım cehennemde islamidir ha allah kimseyi cehenneme koymak istemez kendileri giderler ama neticesinde uymayana ceza dır

0|1
    0|0
    • sonrasında cennet vaadediyor ama hoşgörülü değilde ne peki bu

• ya sen bu insanlara kafa göz dalarak mı islamı öğretcen hoşgörüden kastım o , fikirlere saygı duymak zorunda değilsin ama saygı göstermek zorundasın

• kimseye kafa göz dalarak müslüman etmek yok ama müslümana gelince uymak zorunda saygıya gelince göstermek zorunda değil tahammül zorunluğu var

• Bir iki örnek vererek İslam'ı hoşgörü dini haline sokmak saçmalık olur bence.Günümüzde ben İslam hoşgörü dini diye hoşgörülü olanı hiç görmedim.

1|0
    0|0
    • Okişilerin islama yükledikleri anlam, ama ''islam'' bundan etkilenmez.

• dostum çok derin bikonuya el atmışsn,bence dinler olmasaydı akıl devreye girerdi biliyosun dinlerin çoğu akılla pek bağdaşmaz kızıldenizin ikiye ayrılması , ayın ikiye bölünmesi ,beşikteki çocuğun konuşması vb olayların akılla izahı varmı

0|1
    0|1
  • güzel bir soru ama doğru düzgün konuşulacak gibi değil. Çünkü çoğunluk kendi sanal gerçekliğine inanıyor, gerçekte ne olup bitmiş görmek istemiyor

0|0
    0|0
  • Bilmem hiç Dinsiz olmadım çok şükür...Ateistlere bir danış, bizde öğrenelim !

0|1
    0|1
  • din denilen şey aslında dünyadaki düzeni sağlamak amaçlı ve ahlağın varlığı için indirilen bişey . kısaca insanlık kendi kendini ve dünyayı yok etmesin diye

0|0
    0|2
    • dünyada ki düzen sağlandı mı sence

• onlar kim

• dinsiz olanlar vea dier dine mensup olanlar ben biliorumda domuz etinde virüs olduğunu onlarmı bilmicek ...sorun şuki günden güne dinimizi kaybedioruz bunu tv yi açıp 10 dk izleyip anlayabilirsin. hani başbakan türkiyeyi iğrana çevircek diyolar ya bazende içimden olsa iyi olurdu be diyede geçtiği oluo.

• insanların fıtratları gereği boyun eğme var tarihte nelere taptıklarına bakılınca anlaşılıyor

0|0
    0|0
  • olmayacak bısı hakkında konusmasak saat olmus 02:46

0|1
    0|1
  • Din, sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır

0|1
    0|2
    • nasıl anlamak ıstedıgıne baglı bakıs acın demek kı seks uzerıne orda sadece 2 tane madde seksle ılgılı gerıye kalan 8 maddede ne anlamak ıstedıysen o yersız polımık yapma sus bırsey bılıyorsun sansınlar.

• Sen çok bildigin için mi hayatını bir kitaba baglı kalarak, arastırmadan, dogmatik düşüncelerle yasıyorsun ?

• onun kafa tekdüze calışıyo sorsan kendi kitabını okumamıştır :D

• Daha bi güzel anlaşırdık

0|0
    0|3
  • tabular üzerine konuşarak bir yere varılamaz

0|0
    0|2
  • İnsanlığın durumu yine aynı olurdu. Çünkü toplumsal çözüm getirmeyen bir şey. Semavi dinler yüzünden bu dünyada kaç milyon insan suçsuz yere cezalandırıldı, öldürürldü. Ne demiş chaplin :" Bir kişiyi öldürürsen katil, milyonları öldürürsen kahramansın." Eskiler zeus'a tapardı, güneş tanrısın'a , aşk tanrısı, toprak tanrısı derken şimdikiler allah denilen bir şeye tapıyorlar. Gelecek nesilde başka uydurma birşey çıkartıp ona inancaklar.Dikkat ederseniz dinin sık olduğu yer ortadoğu. Ne kadar fakirler. Dinleri onları durduruyor. Örnek;resim günahdır. Müzik günahdır. Heykelcilik günahdır. Birileri sizleri kandırıyor dostum. Eminim ki muhammed'i hayal güçleriyle yaratıp yazdılar.

0|0
    0|0
    • kardesım zaten islam toplumunda islamdan önce oruç,namaz ,abdest gibi kavramlar vardı,Birde dinlerin cıkış noktası hep sümerlerdir

• Tabiki de. Mesela namaz kelimesi namaskara önü doğru eğilme ve güneş tanrısına tapma. Hint inancıdır.

• olmazdiki... yeryüzünün bir yaraticisi varki ona dogru yürümek yükümlülügümüz cabasiz bir insan neye yarar?

0|2
    0|1
Yükleniyor...